Migranci zarobkowi z Azji Centralnej z rosyjskim obywatelstwem trafią na front?

Migranci zarobkowi z Azji Centralnej z rosyjskim obywatelstwem trafią na front?

12 lutego, 2023 0 przez Kacper Ochman

Obawa przed nową mobilizacją wojskową w Rosji skłoniła wielu kirgiskich robotników w Rosji do powrotu do ojczyzny. Niektórym migrantom, którzy mają rosyjskie paszporty i kwalifikują się do poboru do wojska, w ostatnich tygodniach uniemożliwiono opuszczenie Rosji.

Moskwa zaprzeczyła, że planuje kolejny pobór do wojska, ale urzędnicy wywiadu i eksperci na Ukrainie i w Rosji przewidują, że wkrótce może nastąpić kolejne wezwanie. Wywołało to niepokój wśród mieszkańców Azji Środkowej w Rosji – zarówno posiadaczy rosyjskich paszportów, jak i tych, którzy tam mieszkają i pracują z tymczasowymi pozwoleniami na pobyt.

Szef Komitetu Śledczego Rosji Aleksandr Bastrykin powiedział niedawno, że migranci zarobkowi muszą uczestniczyć w wojnie. W wywiadzie dla rosyjskich mediów Bastrykin powiedział, że około 550 000 osób z Kirgistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu uzyskało rosyjskie paszporty w ciągu ostatnich pięciu lat. Tylko w pierwszej połowie 2022 roku ponad 60 000 mężczyzn z tych trzech krajów otrzymało rosyjskie obywatelstwo.

Teraz mają obowiązek bronić kraju, dodał Bastrykin. Powiedział również, że Rosja musi zaoferować zachęty – takie jak uproszczona procedura obywatelstwa rosyjskiego – innym migrantom, aby przyciągnąć ich do wzięcia udziału w tym, co Moskwa nazywa specjalną operacją wojskową na Ukrainie.

Pojawiło się wiele doniesień, że migranci niebędący obywatelami, a nawet więźniowie z Azji Środkowej, zostali wysłani na Ukrainę – niektórzy do walki wśród sił rosyjskich jako podwykonawcy, inni do pracy jako kierowcy lub budowniczowie na terytoriach okupowanych przez Rosję. Ich liczba nie jest znana. Rosja gości miliony pracowników migrujących z Azji Środkowej. Rządy w regionie ostrzegają swoich obywateli przed udziałem w zagranicznych konfliktach zbrojnych.

Politycy w Biszkeku ostrzegli kirgiskich robotników z rosyjskimi paszportami, że Kirgistan może nie być w stanie im pomóc, jeśli wpadną w kłopoty próbując uciec przed mobilizacją. Rosja nie ma umowy o podwójnym obywatelstwie z Kirgistanem, a zatem nie uznaje pierwotnego obywatelstwa kirgiskiego naturalizowanego.

Rosja ma prawo traktować swoich obywateli zgodnie ze swoim prawem i Kirgistan niewiele może zrobić, jeśli rosyjskie władze wcielą swoich obywateli do armii – nawet jeśli urodzili się w Kirgistanie. Nie wiadomo ilu naturalizowanych obywateli rosyjskich z Kirgistanu i innych krajów Azji Środkowej zostało zwerbowanych do armii rosyjskiej do walki na Ukrainie.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.