Kazachstan wyśle siły pokojowe na Bliski Wschód i do Afryki

Kazachstan wyśle siły pokojowe na Bliski Wschód i do Afryki

31 stycznia, 2024 0 przez Kacper Ochman

Kazachstan wyśle kontyngent pokojowy, który weźmie udział w misjach ONZ na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Pierwszych 139 żołnierzy zostanie wysłanych na Wzgórza Golan. Prezydent Kasym-Żomart Tokajew zaznaczył, że pozwoli to siłom zbrojnym kraju wzmocnić swoje umiejętności bojowe „w obliczu rosnących napięć geopolitycznych”.

19 stycznia kazachski parlament zatwierdził propozycję prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa dotyczącą wysłania kontyngentu pokojowego tego kraju do udziału w misjach ONZ na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

430 żołnierzy weźmie udział w pracach Sił Obserwacyjnych ONZ na Wzgórzach Golan (UNDOF, Syria-Izrael), Organizacji Nadzorującej Rozejm ONZ (UNTSO, Palestyna-Izrael), Misji ONZ w Sudanie Południowym (UNMISS, Sudan Południowy) oraz Tymczasowych Sił Bezpieczeństwa ONZ w Abyei (UNISFA, Sudan).

„Jesteśmy gotowi przydzielić zarówno pojedynczych żołnierzy jako obserwatorów wojskowych i oficerów sztabowych, jak i wyspecjalizowane jednostki: piechoty, medyczne, rozpoznawcze, inżynieryjne, które są najbardziej poszukiwane w misjach ONZ” – powiedział minister obrony Kazachstanu Rusłan Żaksylykow na posiedzeniu parlamentu.

ONZ po raz pierwszy udzieliła Kazachstanowi, który wcześniej brał udział w podobnych operacjach, mandatu do przeprowadzenia niezależnej misji. „Będziemy realizować misję pod naszą flagą. To jest najważniejsze” – powiedział. Rozmieszczanie kontyngentu rozpocznie się w marcu 2024 r. Pierwszych 139 żołnierzy zostanie wysłanych jako kompania rezerwowa na Wzgórza Golan. Prezydent Kasym-Żomart Tokajew zaznaczył, że udział w misjach pokojowych ONZ pozwoli siłom zbrojnym tego kraju nabyć niezbędne umiejętności bojowe.

„W kontekście rosnących napięć geopolitycznych pojawiają się nowe zagrożenia i wyzwania dla bezpieczeństwa regionalnego i narodowego, z których część może wymagać reakcji militarnej. W związku z tym szczególne znaczenie ma kwestia dalszego wzmacniania gotowości bojowej wojsk i zdobywania praktycznego doświadczenia w przeciwdziałaniu współczesnym zagrożeniom” – powiedział w swoim wystąpieniu przywódca Kazachstanu.

Kazachski batalion sił pokojowych został założony w 2000 roku. W 2003 roku do Iraku przybył pierwszy 27-osobowy oddział inżynieryjny KAZBAT. Od 2014 r. około 60 członków personelu wojskowego tego kraju, w tym sześć kobiet, wzięło udział w misjach ONZ na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Saharze Zachodniej, Libanie, Republice Środkowoafrykańskiej i Mali. Od 2018 r. w misji w Libanie służyło ponad 530 kazachskich żołnierzy.

Obecnie dziewięciu oficerów kazachskich sił zbrojnych służy w Libanie, sześciu w Saharze Zachodniej, a po dwóch w Mali i Republice Środkowoafrykańskiej.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.