Kazachstan ustanawia rekord dostaw zboża do Chin

Kazachstan ustanawia rekord dostaw zboża do Chin

20 lutego, 2024 0 przez Kacper Ochman

Złagodzenie reżimu sanitarnego związanego z COVID na chińskich przejściach celnych umożliwiło Kazachstanowi czterokrotne zwiększenie ilości eksportowanych do kraju towarów rolnych w 2023 r. w porównaniu z rokiem poprzednim.

2,2 miliona ton nasion pszenicy, jęczmienia, soi, lnu i słonecznika wysłanych do Chin w zeszłym roku stanowi ogromny wzrost w porównaniu z 615 000 ton dostarczonych w 2022 roku. Był to również duży skok w stosunku do poprzedniego rekordu 1,2 mln ton odnotowanego w 2019 roku.

Większość dostaw przewożono pociągami towarowymi, ale około 500 000 ton transportowano transportem drogowym.

Powrót chińskiego rynku pomógł kazachstańskiemu sektorowi rolnemu wyjść z trudnej sytuacji. W wyniku trwającego reżimu kwarantanny w Chinach i trudności z płatnościami, jakich doświadczył mocno obłożony sankcjami Iran, kazachscy rolnicy zostali niemal całkowicie pozostawieni sąsiadom z Azji Środkowej jako klientom. Ulewne deszcze w zeszłym roku spowodowały, że wykiełkowało do 5 milionów ton zboża – i tylko chińscy importerzy mieli sprzęt odpowiedni do jego przetwarzania.

Chiny to ogromny i wypłacalny rynek. Istnieje potencjał do zwiększenia eksportu do Chin. W 2023 roku Chiny zaimportowały 12 mln ton pszenicy – z tego 400 000 ton pochodziło z Kazachstanu. Eksperci uważają, że jest to realna perspektywa w kontekście rosnących możliwości infrastrukturalnych Kazachstanu. Dwa przejazdy kolejowe – Dostyk-Alashankou i Altynkol-Khorgos – są w stanie pomieścić znacznie więcej niż obecnie. Kolejna linia do budowanego obecnie Dostyk zostanie uruchomiona za kilka lat.

Jedyną wadą rozwoju Chin jako partnera gospodarczego jest opieszałość biurokratycznej machiny i ludzi, którzy nią kierują.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.