Kazachstan i Turcja z postępami w rozszerzaniu współpracy wojskowej

Kazachstan i Turcja z postępami w rozszerzaniu współpracy wojskowej

21 stycznia, 2024 0 przez Kacper Ochman

28 listopada Ministerstwo Obrony Kazachstanu oświadczyło, że rozpoczął się proces wyboru krajowej firmy do produkcji tureckich dronów bojowych. W oświadczeniu potwierdzono wcześniejsze doniesienia, że produkcja tureckich bezzałogowych statków powietrznych (UAV) Anka w Kazachstanie rozpocznie się w 2024 roku.

Astana i Ankara osiągnęły porozumienie w sprawie koprodukcji tych dronów w maju 2022 roku. Kazachstan Engineering i Turkish Aerospace Industries podpisały wówczas memorandum o współpracy wojskowo-technicznej i ogłosiły plany budowy linii montażowej i serwisowej w Kazachstanie.

Dzięki tej umowie Kazachstan stanie się pierwszym krajem, który będzie w regionie produkował tureckie drony bojowe. Przedstawiciel Turkish Aerospace Industries stwierdził, że celem firmy jest „transfer doświadczenia i technologii, aby Kazachstan mógł w przyszłości samodzielnie produkować bezzałogowe statki powietrzne”. Produkcja tureckich dronów bojowych podkreśla wspólne wysiłki Astany i Ankary na rzecz zwiększenia współpracy wojskowej i bezpieczeństwa w miarę słabnięcia rosyjskich wpływów w regionie oraz w ramach wielowektorowej polityki zagranicznej Kazachstanu.

Nieśmiałe początki

Turcja i Kazachstan od ponad 30 lat współpracują w dziedzinie wojskowości i bezpieczeństwa. Turcja była pierwszym państwem, które uznało niepodległość Kazachstanu w 1991 roku i wkroczyło do Azji Centralnej z wielkimi planami współpracy wielostronnej. Pierwsza dwustronna umowa międzyrządowa o współpracy wojskowej została podpisana w 1993 roku. Obejmowała ona wysłanie oficerów armii kazachskiej do Turcji na szkolenie. Do 2019 r. szkolenie wojskowe przeszło 200 oficerów z Kazachstanu. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych Turcja zaczęła udzielać Kazachstanowi niewielkich dotacji na modernizację armii. Dotacje zostały przeznaczone na projekty budowania potencjału i wsparcia technicznego. Wspólne projekty były jednak ograniczone. Duże wpływy Rosji w regionie utrudniały tureckim planom zacieśnienia współpracy wojskowej z Kazachstanem i innymi państwami Azji Centralnej.

Przełom w turecko-kazachskiej współpracy obronnej nastąpił w 2011 roku, kiedy oba państwa podpisały umowę o uruchomieniu spółki joint venture produkującej produkty wojskowo-przemysłowe. W 2013 roku tureckie przedsiębiorstwo państwowe Aselsan i Kazakhstan Engineering zaprezentowały kazachski zakład Aselsan Engineering. Zakład produkuje sprzęt łączności i nadzoru, zautomatyzowane systemy dowodzenia i kontroli, moduły bojowe, sprzęt walki elektronicznej, systemy awioniki, a także morskie i cywilne systemy kontroli dla organów ścigania.

Przyspiszenie

Umowa z maja 2022 r. na produkcję przez Kazachstan tureckich dronów Anka oznacza niedawne rozszerzenie wspólnych projektów wojskowych między obiema stronami. Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. znacznie zmniejszyła obecność Moskwy w Azji Centralnej. Tradycyjni regionalni sojusznicy Kremla zaczęli ponownie rozważać swoje zaangażowanie wojskowe z Rosją, otwierając Turcji drzwi do rozszerzenia swojej obecności w regionie. Kazachstan nie jest jedynym krajem w regionie, który uruchomił linię montażową zagranicznych dronów bojowych. W maju 2022 r. Tadżykistan rozpoczął produkcję irańskich dronów taktycznych Ababil-2.

Rosnąca współpraca wojskowa Kazachstanu i Turcji ma wyjść poza lokalną produkcję dronów. Na przykład pod koniec lipca 2023 r. kazachskie przedsiębiorstwo państwowe Uralsk Plant Zenit podpisało umowę z dwiema firmami podlegającymi tureckiemu Ministerstwu Obrony Narodowej, Asfat i YDA Group, na budowę okrętów dla marynarki wojennej Kazachstanu.

Rozwijająca się współpraca wojskowa z Turcją jest wynikiem starań Kazachstanu o wzmocnienie kompleksu obronno-przemysłowego poprzez stworzenie cyklu produkcyjnego opartego na lokalizacji w celu zmniejszenia zależności od importu. We wrześniu prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew podkreślił, że armia tego kraju potrzebuje „zaawansowanej technologicznie broni i sprzętu wojskowego, w tym pojazdów opancerzonych, bezzałogowych statków powietrznych i nowoczesnej broni strzeleckiej”. Dodał, że „konieczne jest wzmocnienie zdolności produkcyjnych do szybkiej naprawy sprzętu i wzmocnienie wsparcia dla krajowych przedsiębiorstw”.

Turcja nie jest jedynym krajem, do którego Kazachstan zwrócił się po wiedzę techniczną i nowoczesne technologie. W sierpniu kazachstańskie Pietropawłowskie Zakłady Ciężkie rozpoczęły lokalną produkcję sześciu różnych dronów, które mogą być wykorzystywane do celów wojskowych i cywilnych. Zakład nawiązał współpracę z Chinami w celu pozyskania krytycznych części, ale produkcja odbywa się w Kazachstanie.

Różne wektory współpracy

W listopadzie minister obrony Kazachstanu Rusłan Żaksylykow ujawnił plany wspólnej produkcji dronów bojowych z Koreą Południową w Kazachstanie. Relacje wojskowe i obronne Kazachstanu odzwierciedlają wielowektorowe podejście rządu do polityki zagranicznej. Ogólnie rzecz biorąc, flota dronów tego kraju składa się obecnie z rosyjskich Orlan-10, tureckich Anka, izraelskich Skylar I-LEX, chińskich dronów Wing Loong 1 i amerykańskich RQ-11 Raven.

Tureckie drony bojowe są jednymi z niewielu bezzałogowców, które udowodniły swoją skuteczność w rzeczywistych scenariuszach bojowych na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie Południowym. Plany Kazachstanu dotyczące lokalizacji produkcji są wyraźnym sygnałem stale rozwijającej się współpracy wojskowej i obronnej z Turcją. Równolegle Astana współpracuje z innymi partnerami w celu przyjęcia nowoczesnych technologii i wiedzy technicznej potrzebnych do zlokalizowania większej części produkcji obronnej. Malejące wpływy Rosji spowodowane wojną z Ukrainą otworzyły Kazachstanowi drzwi do rozszerzenia wielowektorowej polityki zagranicznej i poszukiwania nowych partnerstw obronnych.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.