Dzień 281 (1 grudnia 2022, 23:00) – Wielkie porządki i rwanie więzów

Dzień 281 (1 grudnia 2022, 23:00) – Wielkie porządki i rwanie więzów

1 grudnia, 2022 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Piotr Andrusieczko przypomniał dziś, że 31 lat temu odbyło się na Ukrainie referendum w którym 90,32 proc. mieszkańców Ukrainy opowiedziało się za niepodległością. Frekwencja i wyniki referendum różniły się w poszczególnych regionach, ale ten wynik był solidnym kopniakiem do stworzenia własnej państwowości. Przeszkadzały w tym jednak efekty wieloletniej rusyfikacji. Do dziś pamiętam moją wizytę w Kijowie 20 lat temu i obsługę rozmawiającą po rosyjsku w muzeum narodowym. Nikogo to wtedy nie oburzało. I tak mijały lata dryfowania elit, kultury, biznesu między wykluwającą się ukraińską państwowością a rosnącą w siłę rosją.
Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że Ukraińcy od miesięcy prowadzą zawziętą wewnętrzną walkę. Ta walka toczy się ze “starą Ukrainą” – tą jeszcze nie zniszczoną rosyjskimi rakietami, ale gnijącą na wzór rosyjskiego państwa. Od polityków, przez oligarchów, aż po zwykłego pracownika służby granicznej mieliśmy do czynienia z korupcją i rusyfikacją. Korupcją, która weszła niemal na poziom normalności. Ale to nie wszystko. W tym wszystkim były rosyjskie wpływy, które ciągnęły Ukrainę w stronę rosji. Na poziomie biznesu, władzy, religii. Niechlubnym apogeum tego stanu były rządy Janukowycza i jego słynna posiadłość ze złotym kiblem. Widzieli to i uczestnicy pomarańczowej rewolucji i rewolucji godności lecz to było za mało by ten trend odwrócić. Aczkolwiek udało się go spowolnić i tu pamiętam i starania prezydenta Juszczenki, który próbował zorientować rodzimych oligarchów na inwestowanie w Ukrainę, czy chociażby oderwanie ukraińskiej cerkwi prawosławnej od Moskwy dzięki staraniom Poroszenka. To dzięki tym rewolucjom zaczął się trend odwrotny – w kinach pojawiły się filmy z ukraińskim dubbingiem, pojawiły się regulacje dotyczące mediów itp itd. To też było za mało by zerwać rosyjskie więzy.
Jeśli w miarę regularnie czytacie podsumowania to na pewno czytaliście o wyłapywaniu zdrajców, przeszukaniach obiektów i osób duchownych cerkwi prawosławnej na terenie Ukrainy. Dziś Zełeński zapowiedział formalne zdelegalizowanie organizacji jawnie związanych ze służbami i instytucjami rosyjskimi mając na myśli rosyjską cerkiew prawosławną. Kilka tygodni temu złapano też szefa jednej z “pereł w koronie” ukraińskiego przemysłu obronnego – “Motor Sicz”. Wcześniej zdelegalizowano rosyjskie i pro-rosyjskie partie polityczne. Te działania narastają geometrycznie, co pokazuje skalę problemu z jednej strony ale i determinację Ukraińców do oczyszczenia się od środka z drugiej. Trudno temu nie dopingować, ale z drugiej strony jest to proces niebezpieczny jeśli zostanie wykorzystany do rozgrywek politycznych. Na razie to tylko dziennikarze wskazują na obłudę niektórych rządzących polityków (patrz dzisiejsze doniesienia o zastępcy szefa kancelarii Zełeńskiego). Czy ukraińskich polityków stać na samo-oczyszczenie? Oby. Bo Ukraina tę wojnę wygra, a po zwycięstwie zacznie się największy proces odbudowy jaki mieliśmy w Europie od czasów II w.św. A odbudowa to pieniądze a ich zapach trudno zapomnieć tym, którzy do niego się przywiązali. A dla pieniędzy niektórzy mogą poświęcić dużo…
Dlatego i w tej walce Ukrainie dopingować trzeba.

Na froncie – bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Niemcy przekazują Ukrainie nową pomoc wojskową – trzy czołgi – stawiacze mostów BIBER, osiem dronów nawodnych i 12 pojazdów granicznych. Ponadto Berlin zapowiedział przekazanie 7 jednostek artylerii samobieżnej Gepard, 4 000 śpiworów, 30 karetek, części zamienne do helikopterów Mi-24 i 100 tys. apteczek.

⚆ Rząd włoski wsparł dostawy broni na Ukrainę do końca 2023 roku. Dekret rządu musi teraz zostać zatwierdzony przez włoski parlament, aby mógł wejść w życie.

⚆ Norwegia podwoi liczbę instruktorów, z 75 do 150, którzy szkolą ukraińskie wojsko – poinformował minister obrony Norwegii.

⚆ Ukraińskie banki oceniają swoją stabilność na najwyższym poziomie od 2018 r.

⚆ Na ostatnim spotkaniu ministerialnym w Bukareszcie wszystkie 30 krajów członkowskich NATO zgodziło się co do konieczności przyznania Ukrainie członkostwa w Sojuszu. Poinformował o tym wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej. Stoltenberg dał do zrozumienia, że głównym warunkiem akcesji Ukrainy jest zwycięstwo w wojnie z rosją.

⚆ Prezydent USA Joe Biden zaapelował do Kongresu o dodatkowe 37 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy.

⚆ W listopadzie ukraińskie wojsko zniszczyło 16 970 rosyjskich żołnierzy — to największa liczba w całej wojnie. Prócz tego rosjanie w listopadzie stracili: 217 czołgów, 376 wozów opancerzonych, 174 systemów artyleryjskich, 147 dronów, 4 samoloty i 4 helikoptery. Wyzwolono 3850 km2.

Na czerwono – zabici rosjanie

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
W okupowanym Doniecku płonie oddział milicji DNR rejonu kijowskiego. Spłonęły wszystkie samochody na terenie oraz inny, dodatkowy sprzęt.

Później wieczorem miały miejsce kolejne eksplozje.

Pod Bachmutem nadal trudna sytuacja na południe od miasta. rosjanie nadal szturmują i ostrzeliwują miasto. Trochę lepiej pod Marijinką – front się nieco stabilizuje.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
Według ukraińskiego wywiadu wojskowego w okupowanej części obwodu zaporoskiego rosjanie wycofują swoje wojska z Michajłówki, Połohów i wsi Inżenerne, a we wsi Burczak mieszkańcy proszeni są o ewakuację.

Pod Pawliwką rosjanom nie udaje się nadal zająć wsi.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny w obwodzie sumskim i charkowskim.
🛸Dzisiejsze alarmy lotnicze wywołały odloty samolotów MIG-31K z terenu białorusi.


Grupa obserwacyjna „Białoruski Gajun” informuje, że trzy myśliwce MiG-31K, które mogą przenosić rosyjskie rakiety hipersoniczne Kh-47M2 „Kinżał”, lecą z terytorium Białorusi na lotnisko „Sawaslejka”, znajdujące się w obwodzie niżnonowogrodzkim Federacji rosyjskiej.
🏝rosyjskie okręty na Morzu Czarnym próbują zebrać dane do ataku na Ukrainę — poinformowało centrum prasowe OK „Południe”.

Ministerstwo Obrony rosji pokazało nagranie, z którego jasno wynika, że rosjanie przenoszą Su-25 z bazy w Dżankoj na lotnisko Gwardijskoje pod Symferopolem. rosjanie zamienili Dżankoj i okolice w największą bazę wojskową na czasowo okupowanym Krymie – Ołeksij Gromow, szef Zarządu Generalnego Sił Zbrojnych Sił Zbrojnych.

😼Ostrzelano punkty koncentracji rosjan w rejonie kachowskim oraz Tokmak.
⚡️65% Chersona ma już prąd.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Rada Najwyższa poparła oświadczenie o bezprawności obecności Federacji rosyjskiej w ONZ i konieczności jej reformy — tym samym Ukraina po raz pierwszy podnosi tę kwestię na szczeblu oficjalnym.

⚆ RBNiO poleciło rządowi przedstawić projekt ustawy o uniemożliwieniu działalności na Ukrainie organizacji religijnych powiązanych z ośrodkami wpływu w Federacji rosyjskiej – Zełenski. „Zapewnimy naszemu państwu pełną niepodległość. W szczególności niezależność duchową. Nigdy nie pozwolimy nikomu zbudować imperium w ukraińskiej duszy” – powiedział prezydent.

⚆ Podoliak – straty ukraińskich sił są między 10 a 13 tysięcy zabitych.

⚆ Kułeba: W środę i czwartek dwie ambasady Ukrainy za granicą, oprócz ambasady w Hiszpanii, otrzymały listy z „bardzo konkretnymi groźbami”. Jest to ukierunkowana kampania na dużą skalę przeciwko Ukrainie za granicą.

⚆ Odbyła się kolejna duża wymiana jeńców. Uwolniono 50 obrońców Ukrainy – Andrij Jermak. Do domów wracają obrońcy Mariupola i Azowstalu, jeńcy, którzy byli w Ołeniwce, oraz ranni w walkach na kierunkach Donieckim, Ługańskim i Zaporoskim.

⚆ Słynny brytyjski podróżnik i prezenter telewizyjny Bear Grylls odwiedził Ukrainę, aby sfilmować program i spotkał się z Zełeńskim.

⚆ Burmistrz Kijowa Kliczko nie wyklucza, że w przypadku nowego ostrzału stołecznej infrastruktury w zimnych porach roku woda będzie musiała zostać odprowadzona z systemu ciepłowniczego i trudno będzie ją dostarczyć do wiosny. Jest to podyktowane obawami o dalsze zniszczenia infrastruktury w momencie zamarznięcia wody w rurach jeśli odpowiednio szybko nie uda się przywrócić cyrkulacji ciepłej wody w instalacjach.

⚆ Rada Najwyższa odwołała Ołeksandra Kubrakowa ze stanowiska Ministra Infrastruktury i mianowała go Wicepremierem ds. Odbudowy Ukrainy – Ministrem Rozwoju Wspólnot, Terytoriów i Infrastruktury Ukrainy

⚆ Pracownicy SBU zgłosili podejrzenie osobie duchownej z Ławry Kijowsko-Peczerskiej, w służbie którego gloryfikowano „rosyjski pokój”. „Ustalono fakt bezprawnego działania jednego z duchownych i jego wspólników uczestniczących w tym nabożeństwie. Potwierdziły to odpowiednie ekspertyzy”.

⚆ System energetyczny Ukrainy jest obecnie tylko w 15% zrównoważony. Ataki na system energetyczny Ukrainy planują rosyjscy energetykowie – Ołeksandr Charczenko, dyrektor Centrum Badań nad Energią. „Żaden z krajów europejskich nie oparłby się takim atakom. Ukraina wytrzymała to, ponieważ miała dużą rezerwę energetyczną”.

⚆ Demontaż pomnika radzieckiego pisarza Mykoły Ostrowskiego w Szepietiwce w Chmielnickim i Aleksandra Suworowa w Izmailu w obwodzie odeskim.

⚆ Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Kyryło Tymoszenko jeździ w stanie wojennym Porsche Taycanem z 2021 roku o wartości 100 tys. dolarów.

⚆ Ukraina negocjuje uzupełnienie zapasów rakiet S-300, – Reznikow. Ciekawostką jest fakt, że USA proszą Grecję o rezygnację z rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-300 i Tor-M1.

⚆ Ukraińcy w Polsce zapłacili prawie tyle samo podatków, ile Polska wydała na pomoc. Dane od Bartosza Marczuka i Polskiego Funduszu Rozwoju. (komentarz: z wykresu 📺 wynika, że około 72%)

Na czerwono podatki zapłacone przez Ukraińców w Polsce, na czarno Polska pomoc a na szaro wkład UE w pomoc przez Polskę.

🌍Świat:

⚆ UE wstępnie zgodziła się na ograniczenie ceny rosyjskiej ropy na morzu do 60 USD za baryłkę, z mechanizmem korygującym, który pozwoliłby utrzymać ten pułap na poziomie 5% poniżej ceny rynkowej — Reuters

⚆ Biden i Macron we wspólnym oświadczeniu potępili rosyjską agresję na Ukrainie i obiecali pomóc tyle Ukrainie, ile będzie to konieczne – w szczególności zapewnienie większej liczby systemów obrony przeciwlotniczej i pomocy energetycznej.

⚆ Wyższa izba czeskiego parlamentu — Senat — zatwierdziła szkolenie ukraińskiego wojska na terenie państwa.

⚆ Listy z materiałami wybuchowymi nie zmienią decyzji o pomocy Ukrainie – minister obrony Hiszpanii Margarita Robles.

⚆ Ambasada USA w Hiszpanii otrzymała przesyłkę zawierającą materiały wybuchowe identyczne z tymi, które były adresowane do ambasady Ukrainy, bazy lotniczej, firmy wojskowej w Saragossie, premiera i ministra obrony Hiszpanii

⚆ Jest tylko jeden sposób na zakończenie wojny – putin musi opuścić Ukrainę – Joe Biden. Dosłownie: „Wygląda na to, że putin nie zamierza zakończyć wojny. Nie mam w najbliższym czasie zamiaru się z nim kontaktować. Ale jestem gotów z nim porozmawiać, jeśli wyraża zainteresowanie zakończenia wojny. A putin jeszcze tego nie pokazał”.

⚆ W Kongresie USA wpłynął ponadpartyjny projekt ustawy, który zobowiązuje sekretarza stanu do uznania grupę „Wagnera” za zagraniczną organizację terrorystyczną

💩rosja i białoruś:

⚆ Rankiem 1 grudnia nieznany samolot VIP wylądował na lotnisku w Maczulyshchye, przywożąc na Białoruś grupę rosyjskich generałów.

⚆ putin ma dużą sieć tajnych bunkrów od Moskwy po Ural — głębokość niektórych z nich sięga 200 metrów, wynika ze śledztwa publikacji Sobesednyk. Według dziennikarzy prezydent federacji rosyjskiej kontynuuje budowę podziemnych bunkrów.

⚆ Szef MSZ Federacji rosyjskiej ławrow po raz pierwszy nazwał wojnę na Ukrainie „wojną”, zamiast używać propagandowego określenia „specjalna operacja wojskowa”

⚆ Pożar w Kraju Krasnojarskim w rosji. Ogień objął powierzchnię 1200 metrów kwadratowych.

⚆ Płonie zakład produkcji tworzyw sztucznych w Ramensky pod Moskwą. Według informacji ogień objął 900 metrów kwadratowych.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Niepublikowany dotąd materiał z ostrzłu rosjan pod Bachmutem.

⚆ Ewakuacja cywilów z Bachmutu

⚆ Analogie propagandy rosyjskiej i hitlerowskiej (napisy ukraińskie, teksty po rosyjsku i niemiecku)


💧Źródła z których korzystam:

  • Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
  • Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
  • Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
  • Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
  • Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
  • Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Pnomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
  • przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu.
Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.