Dzień 276 (26 listopada 2022, 23:00) – Wielki Głód

Dzień 276 (26 listopada 2022, 23:00) – Wielki Głód

26 listopada, 2022 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Co roku w czwartą sobotę listopada na Ukrainie i na świecie upamiętnia się miliony ofiar Hołodomoru. O godzinie 16:00 Ukraińcy zapalają pamiątkowe znicze na swoich parapetach. W XX wieku Ukraińcy przeżyli trzy takie tragedie. Historycy uważają Hołodomor z lat 1932-1933 za największy pod względem liczby ludzkich ofiar (przyjmuje się 7 mln). W tym roku symbolicznie Ukraińcy zainicjowali w tym dniu szczyt bezpieczeńśtwa żywnościowego.

Na froncie mamy kilka dynamik. Wzdłuż Dniepru rosjanie nadal nieco odsuwają się od rzeki, ale nie na tyle by stracić z zasięgu artyleryjskiego Cherson i okolice. Front zaporoski stoi w miejscu prócz Wuhłedaru gdzie walki trwają. Dalej widać większą dynamikę pod Donieckiem (Marijanka, Awdijewka) i na odcinku łuhańskim, aż do okolic Kreminnej. Tu punktem szczególnym jest Bachmut, ale to już wiecie. No i na koniec Swatowe i resztka odcinka charkowskiego – tu jest najmniej doniesień dziś.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:

⚆ Olaf Scholz powiedział, że w najbliższym czasie Niemcy przekażą Ukrainie trzy kolejne systemy obrony powietrznej Iris-T. Przypomnijmy, że obecnie na Ukrainie jest tylko jeden taki system, który wykazał 100-procentową skuteczność przeciwko rosyjskim rakietom.

⚆ Rząd belgijski zatwierdził nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Zawiera dziesięć podwodnych dronów i dwa mobilne laboratoria.

⚆ Luksemburg przekazał Ukrainie sześć czeskich dronów Primoco One 150. Poinformowało o tym Army Recognition, powołując się na luksemburskie Ministerstwo Obrony.

⚆ By przywrócić system energetyczny Ukrainy, Litwa wysłała 6 ciężarówek ze 114 transformatorami o różnych mocach.

⚆ Wielka Brytania dostarczy Ukrainie śmigłowce Sea King: Royal Navy przeprowadziła już szkolenie z ich obsługi dla 10 załóg Sił Powietrznych Ukrainy.

⚆ 86 710 🌻 (+560)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ rosjanie przegrupowują się na odcinku łuhańskim i donieckim. Intensyfikują ataki na Bachmut, Pawliwkę i Marijiankę.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijanka, Awdijewka, Wołnowacha)
Ukraińcy odparli ataki pod Kamianką, Jakowliwką, Bachmutem, Opytnym, Sołedarem, Pierwomajskiem, Krasnohoriwką, Newelskie.

Widoczne rosyjskie przegrupowanie w kierunkach na Łyman, Awdijewskę i Nowopawliwkę.

Bachmut to aktualnie błoto (Autor: Viktor Borinets)

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
Tu działo się to samo co wczoraj i przedwczoraj. Ostrzał artyleryjski i potyczki w 4 punktach frontu.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥
Obwód Charkowski – W ciągu dnia okupanci uderzali na tereny przygraniczne obwodu. W Czuhujewie techniczne pomieszczenia uległy zniszczeniu. W Kupiańsku sploneły garaże, zginęła 1 osoba.

Obwód Zaporoski – Zaporoski, Połohiwski i Wasyliwski rejony znajdowały się pod ostrzałem wroga. Policja otrzymała 19 zgłoszeń o zniszczeniach infrastruktury cywilnej.

Obwód Doniecki – 25 listopada na skutek rosyjskich ostrzałów 3 cywilów zostało rannych w Bachmucie i 1 w Kramatorsku. Ostrzelany Czasiw Jar.

Obwód Dniepropietrowski – W nocy rosjanie wystrzelili prawie 60 pocisków na Nikopol, Marhaneć i okoliczne wsie. Brak informacji o rannych czy ofiarach. W dzień ostrzelano Dniepr – 13 osób rannych.

Prócz tego ostrzał Oczakowa na chersonszczyźnie.

🏝Na Morzu Czarnym dyżur bojowy pełni 11 okrętów rosyjskich. Na Morzu Azowskim rosyjska flota nadal kontroluje łączność morską, utrzymując 2 okręty w gotowości bojowej. Na Morzu Śródziemnym rosjanie mają 5 okrętów wyposażonych w rakiety manewrujące Kalibr, które mogą odpalić 76 pocisków” – Marynarka Wojenna Sił Zbrojnych Ukrainy
😼W Melitopolu zniszczono skład amunicji, około 50 rosjan rannych. Dwa magazyny zostały zniszczone w powiecie Wasyliwskim. Około 130 okupantów zostało rannych, zniszczeniu uległo 7 jednostek sprzętu wojskowego różnego typu.

⚡️Dziś deficyt energetyczny Ukrainy spadł z 30% do 25%. Zasilanie jest nadal ograniczone w 15 regionach, a liczba przerw w dostawie prądu może wzrosnąć „Jeśli zużycie wzrośnie wieczorem, liczba przerw w dostawie prądu może wzrosnąć. To po raz kolejny pokazuje, jak ważne jest teraz oszczędzanie energii i jej racjonalne zużywanie”. W Kijowie przerwy mają wynieść nie więcej niż 5 godzin.

W Chersoniu częściowo przywrócono dostawy prądu – mówi zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Kyryło Tymoszenko. „W pierwszej kolejności dostarczamy energię do infrastruktury krytycznej miasta, a następnie od razu do odbiorców w domach”.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Podczas wymiany udało nam uwolnić 12 ukraińskich żołnierzy. Wśród nich jest 4 żołnierzy Marynarki Wojennej, dwóch gwardzistów narodowych, straży granicznej, jeden z obrony terytorialne, a także trzech cywilów. Wśród wojskowych jest dwóch oficerów oraz siedmiu szeregowych i sierżantów. Obrońcy Mariupola, elektrowni w Czarnobylu i Wyspy Węży.

⚆ 32% Ukraińców deklaruje utratę majątku z powodu wojny. 36% z nich deklaruje straty finansowe a 23% straty związane z zamieszkaniem.

⚆ Ukraińcy prowadzą testy swojego nowego drona latającego.

⚆ Odbył się pogrzeb Serhija Wilniańska. rosjanie zabili go 23 listopada uderzeniem rakiety w szpital. Dziecko miało 2 dni.

⚆ We lwowskim urzędzie celnym ujawniono nielegalny schemat odprawy celnej samochodów. Według śledztwa celnicy w stanie wojennym wprowadzili fałszywe dane do zautomatyzowanego systemu odpraw celnych „Inspektor”, co pozwoliło im nielegalnie zwolnić samochód właścicieli od płacenia obowiązkowych opłat celnych. , działania inspektorów spowodowały straty dla budżetu państwa w wysokości ponad 3,3 mln hrywien

⚆ Wołodymyr Zełeński na szczycie założycielskim „Międzynarodowy Szczyt Bezpieczeństwa Żywnościowego” zaproponował utworzenie nowej międzynarodowej instytucji z siedzibą na Ukrainie, aby zapobiegać globalnym zagrożeniom i szybko reagować na ich pojawienie się. Kilka krajów świata ogłosiło przeznaczenie znacznych sum na inicjatywę „Zboże z Ukrainy”, która ma zapewnić dostawy ukraińskiego zboża do najuboższych krajów Azji i Afryki.

⚆ Aby ostrzelać rosyjskie pozycje na Wyspie Węży, Ukraińcy wsadzili Cezarów (mają zasięg 40 km) na barkę, odholowali je 10 km i uderzyli na wyspę (50 km od wybrzeża), zaskakując Francuzów, pisze New York Times. W tym czasie Ukraińcy nie dysponowali jeszcze wyrzutniami HIMARS.

🌍Świat:

⚆ Premierzy Ukrainy, Polski i Litwy podpisali wspólne oświadczenie na podstawie wyników spotkania w ramach Trójkąta Lubelskiego. We wspólnym oświadczeniu odnotowano między innymi znaczący wkład Trójkąta Lubelskiego w konsolidację międzynarodowego poparcia dla Ukrainy, a także sprzeciw wobec agresywnej polityki rosji, śledztwa w sprawie jej zbrodni wojennych i ścigania winnych, a także jako konieczność dalszego wzmocnienia pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej dla Ukrainy.

⚆ Belgia podpisała deklarację poparcia dla członkostwa Ukrainy w NATO i UE.

⚆ Czechy są gotowe na przyjęcie zimą dziesiątek tysięcy uchodźców z Ukrainy

⚆ Podczas wizyty w Kijowie prezydentka Węgier Katalin Novak powiedziała, że ​​odpowiedzialność prezydenta rosji Władimira putina za wojnę z Ukrainą jest oczywista.

⚆ New York Times: Prawie jedna trzecia z 350 instalacji artyleryjskich, które kraje zachodnie dostarczyły Ukrainie, jest niesprawna. W celu wyeliminowania tego problemu, Stany Zjednoczone otworzyły w Polsce bazę naprawczą.

⚆ FBI ogłosiło poszukiwanie prigożyna i wyznaczyło nagrodę w wysokości 250 000 dolarów za informacje prowadzące do aresztowania “kucharza putina”

⚆ rosjanie ostrzeliwują Ukrainę ślepakami z pocisków nuklearnych – brytyjski wywiad rosji kończą się zapasy pocisków dalekiego zasięgu i rosja ma nadzieję, że takie pociski odwrócą uwagę ukraińskiego systemu obrony powietrznej.

⚆ Ulica w Lipsku, przy której znajduje się rosyjski konsulat, została nazwana imieniem Borysa Romanczenki – piszą niemieckie media. W 1943 roku Romanczenko został wysłany przez nazistów do obozu koncentracyjnego. Przeżył wtedy. Ale naziści i tak go zabili: w marcu 2022 r. rosyjski pocisk wylądował w mieszkaniu 96-letniego Romanczenki w Charkowie. Obecnie oficjalny adres konsulatu rosyjskiego to „Boris Romanchenko Straße”.

⚆ “W tej rozpętanej przez rosję wojnie wynik może być tylko jeden – albo wygra Ukraina, albo zginie cała Europa” – Morawiecki podczas wizyty w Kijowie.

⚆ Kazachstan ma “nowego” prezydenta. Tokajew złożył przysięgę w Pałacu Niepodległości i objął urząd na 7-letnią kadencję – zgodnie ze zmianami w Konstytucji wprowadzonymi przed wyborami. Zgodnie z poprawkami ta sama osoba nie może być dwukrotnie wybrana na prezydenta (aczkolwiek w ramach zmian wyzerowano licznik kadencji). W mieście były protesty, które rozgoniła policja. Tokajew znany jest z antyrosyjskiego nastawienia.

⚆ Kreml chce wyeliminować Łukaszenkę, aby przejąć kontrolę nad armią Białorusi, pisze RLI. Analitycy podają, że w najbliższych dniach może dojść do zamachu na Łukaszenkę i dowodów na zaangażowanie w to Ukrainy i Polski pod kierownictwem wywiadu NATO. Da to pretekst do udziału wojsk białoruskich w działaniach wojennych, stąd rosja chce wciągnąć Białoruś do wojny, wchłonąć kraj i pozbawić go suwerenności.

⚆ Minister obrony Litwy Arvydas Anusauskas poinformował, że dwa działa samobieżne PzH 2000 są gotowe do powrotu na pole walki, a łączna liczba pojazdów naprawionych w tym okresie sięga sześciu sztuk.

⚆ Azerbejdżan odmówił negocjacji z Armenią za pośrednictwem Macrona.

⚆ NYT: Dzień wojny na Ukrainie to miesiąc wojny w Afganistanie Zdaniem przedstawicieli NATO ilość artylerii użytej przez obie strony konfliktu jest porażająca.

💩rosja i białoruś:

⚆ W rejonie Tweru zauważono kolumnę rosyjskiego sprzętu wojskowego z ukraińskimi flagami. Kierowca mówi, że ma „surrealistyczne uczucie”. Okazało się, że było to kręcenie propagandowego filmu „Muzyk”. Nowy film, jak napisano w komunikacie, „opowiada historię europejskiego muzyka, który trafia na Ukrainę podczas specjalnej operacji Sił Zbrojnych Federacji rosyjskiej i jest świadkiem zbrodni reżimu kijowskiego na swoim narodzie”.

⚆ Minister spraw zagranicznych Wołodymyr Makiej zmarł na Białorusi. Miał 64 lata. Kierował ministerstwem od 2012 roku. Wcześniej Makiej był nazywany przedstawicielem prozachodniego skrzydła białoruskich władz. Przed masowymi protestami w 2020 roku aktywnie angażował się w normalizację stosunków Białorusi z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi, ale potem całkowicie przeszedł na retorykę prorosyjską.

⚆ rosyjskie kanały Telegram donoszą, że w Moskwie nieznana osoba napisała na murze Kremla „NIE WOJNIE”. Teraz ten odcinek muru jest strzeżony przez uzbrojone siły bezpieczeństwa

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Super gość z Chersona

⚆ Ukraińcy uszanowali dziś pamięć ofiar Hołodomoru (Autor zdjęć: Сергій Окунєв)


⚆ Ratowanie babci Hali


💧Źródła z których korzystam:

  • Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
  • Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
  • Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
  • Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
  • Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
  • Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Pnomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
  • przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu.
Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.