Dzień 275 (25 listopada 2022, 23:00) – obawy o inicjatywę

Dzień 275 (25 listopada 2022, 23:00) – obawy o inicjatywę

25 listopada, 2022 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Z 5 frontów zostały 2. rosjan nie ma pod Kijowem, Charkowem i nie ma ich w Chersonie. Mimo to pojawiają się wypowiedzi przepełnione obawami o zdolność Ukraińców do dalszych sukcesów. No bo jest trochę tak, że rosjanie “naprawili” błąd z początku tej inwazji i skrócili oraz uprościli front. Faktycznie – wojna odbywa się na terenach, które są dla nich aktualnie najbardziej dogodne. Na stosunkowo krótkim odcinku frontu mogą zalewać Ukraińców falami piechoty (co też robią np. pod Bachmutem). Gdyby tak zaczęła się inwazja w lutym to faktycznie mogło by to mieć opłakane skutki dla Ukrainy. Dziś jest jednak inaczej. Potencjał rosji skurczył się, a Ukrainy wzrósł. Nie jest jednak wykluczone, że Ukraińcy nie będą zmuszeni do wycofania się ze zrujnowanych miejscowości. rosjan nadal jest dużo. Pytanie jest zatem o to czy Ukraińcom uda się utrzymać inicjatywę przez zimę i nie dopuścić do wzmocnienia się rosji. No i obawy te mają np. brytyjczycy co wyrazili dziś ustami swojego ministra. Mam jakieś dziwne przeczucie, że na dniach się to wyjaśni. Bo komu jak komu, ale to Ukraińcom najbardziej zależy na tym by rosja nie złapała oddechu.

Uzupełnienie dotyczące “Hołodomoru” czyli Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 30-ych o którym wczoraj wspomniałem w podsumowaniu. Hołodomor miał miejsce w latach 1932-1933 na terenie Ukrainy i na Kubaniu. Wedle różnych szacunków rosjanie/ZSRR tym działaniem zagłodziło od 4 do 10 milionów Ukraińców (głównie i z uwzględnieniem nienarodzonych). Nazwa “Hołodomor” to zbitka dwóch słów: Głód i dręczenie/męczenie. Władze ZSRR chciały tym sposobem przełamać opór Ukraińców. Jedzenie i plony były konfiskowane. Wśród ludności były przypadki kanibalizmu. Dopiero w latach 2000-ych Ukraina rozpoczęła głośne mówienie na ten temat i zaczęła domagać się uznania tej zbrodni za ludobójstwo dokonane na narodzie ukraińskim (Polska oficjalnie uznała go w 2006 roku). Część krajów (mimo możliwości wcześniejszego takiego działania) przyjęło stosowne uchwały teraz jako forma protestu przeciwko rosji (lub jest w trakcie przyjmowania). Ma to charakter głównie symboliczny (aczkolwiek moralnie – słuszny).

👍 Dobre wieści:
⚆ Wszystkie 4 działające ukraińskie elektrownie jądrowe wróciły do ​​krajowej sieci po tym, jak w tym tygodniu rosyjskie ataki całkowicie je odcięły. Ponadto MAEA zakończyła tygodniową misję ekspertów ds. bezpieczeństwa jądrowego w Czarnobylu i jego strefie zamkniętej.

⚆ Norwegia przekazuje Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej – obejmuje on w szczególności odzież zimową, artylerię samobieżną M109 oraz części zamienne.

⚆ Szef brytyjskiego MSZ James Cleverley po raz pierwszy przyjechał do Kijowa w czwartek, by spotkać się z ukraińskimi przywódcami i obiecał wsparcie na tyle, na ile będzie potrzebne do pokonania rosji. Zapowiedział dodatkowy pakiet pomocy dla Ukrainy, który obejmuje również 3 mln funtów na odbudowę infrastruktury.

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Brak

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijanka, Awdijewka, Wołnowacha)

rosjanie zwiększają wysiłki by przełamać ukraińskie linie obrony pod Bachmutem, Opytnym i Ozarjaniwką. Sytuacja tam pozostaje bardzo trudna.

Trudno też w Marijince. Trwają tam walki miejskie. Około 50% miejscowości jest poza kontrolą ukraińską (ale i bez potwierdzonej kontroli rosyjskiej). To z tej miejscowości rosjanie planowali pójść w kierunku Pawliwki. Tak odcięty kawałek terenu zabezpieczyłby transporty rosyjskie sunące z Doniecka do Wołonowachy i dalej na Mariupol.
W wersji online popełniłem roboczą mapę.

Zasięg ostrzału artylerii ukraińskiej jest na niebiesko, a kierunki (powstrzymanych) ataków rosjan na czerwono (Z Wuhłedaru/Pawliwki i z Maijinki).

Przy okazji zwróćcie uwagę jak niewiele udało się rosjanom przesunąć wokół Doniecka przez te 9 miesięcy.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
Bez zmiana (pojedynki artyleryjskie, potyczki pod Połohami, Kopanią i Pjatychatkami). Zauważono, że rosjanie budują pod Tokmakiem dodatkowe linie obrony.

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Od wczoraj pod silnym ogniem rosyjskich dział jest terytorium obwodu chersońskiego. W Chersoniu rosjanie zaatakowali budynki prywatne i mieszkalne, stocznię, budynek na terenie szkoły oraz rurociągi gazowe. Zginęło 15 osób, a 35 zostało rannych, w tym jedno dziecko. Nie sprecyzowano, czy były to ofiary tylko z dnia dzisiejszego, czy jest to łączna liczba ofiar ostrzałów w z ostatnich dni.

Ostrzelana charkowszczyzna (rakiety z obwodu biełgorodzkiego)

🛡Rozpoczęła się ewakuacja Chersona. Dzisiaj pociąg wyjechał z Chersona do Chmielnickiego z pierwszymi 100 mieszkańcami miasta, którzy skorzystali z bezpłatnej ewakuacji zapewnionej przez rząd. Wśród nich jest 26 dzieci, 7 obłożnie chorych i 6 osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Po przybyciu do Chmielnickiego wszyscy ewakuowani otrzymają pomoc w wydaniu zaświadczenia o przesiedleniu wewnętrznym oraz państwową pomoc pieniężną w wysokości 2000 UAH na osobę dorosłą i 3000 UAH na dzieci i osoby niepełnosprawne. Wszyscy zostaną bezpłatnie osiedleni i otrzymają pomoc humanitarną. Obecnie możliwa jest ewakuacja autobusem z obwodu chersońskiego do Odesy, Mikołajowa i Krzywego Rogu. Tam ludzie zostaną umieszczeni w specjalnie wyposażonych schronach, a następnie wagonami ewakuacyjnymi zostaną przewiezieni do bezpieczniejszych regionów Ukrainy.

W Bachmucie pod ostrzałem pozostaje ponad 300 dzieci, policja nalega na ewakuację. W sumie w rejonie Bachmuckim pozostaje ponad dwa tysiące dzieci.

🏝W Symferopolu na okupowanym Krymie najeźdźcy tłumaczą mieszkańcom, jak postępować w przypadku alarmu lotniczego, zagrożenia chemicznego i bakteriologicznego, a w Czapłynce, niedaleko półwyspu, osiedlają swoje wojsko.


😼Co najmniej jeden rosyjski członek administracji okupacyjnej został wyeliminowany w Mariupolu. Wczoraj w pobliżu administracji okupacyjnej eksplodował samochód VAZ. Kierowca, wojskowy w mundurze, nie przeżył. Rannych zostało także co najmniej dwóch rosjan. Jeden w ciężkim stanie z poparzeniami trafił do szpitala w Doniecku, drugi ze złamaną ręką i urazem czaszkowo-mózgowym trafił do szpitala w Mariupolu.

Partyzanci wysadzili też w powietrze ciężarówkę pełną rosyjskich żołnierzy w Połohach (zaporoski).

⚡️System energetyczny Ukrainy przeszedł już najtrudniejszy etap po ostatnim ataku rosjan. Deficyt jest na poziomie 30%. Wszystkie obwody zostały podłączone, a system energetyczny jest ponownie połączony z systemem energetycznym UE. Wołodymyr Kudrycki, szef zarządu „Ukrenergo”, powiedział, że wszystkie trzy elektrownie jądrowe, które znajdują się na nieokupowanym terytorium, działają. „Za 1-2 dni osiągną normalną planową przepustowość i spodziewamy się, że będzie można przełączyć naszych odbiorców zamiast awaryjnych na rozkłady planowe”.

W sobotę w Chersoniu rozpocznie się próbna dostawa energii elektrycznej – informuje służba prasowa „Khersonoblenergo”. „Mimo wyjątkowo trudnej sytuacji działamy dalej. Obecnie stan systemu energetycznego Ukrainy jest trudny, gdy tylko zostanie znormalizowana praca elektrowni jądrowej na południu Ukrainy, w domach mieszkańców Chersoniu zacznie pojawiać się prąd”.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński jest gotów rozważyć opcje niewojskowego powrotu Krymu, ale nalega, aby nie tracić czasu na opcje, które nie obejmują deokupacji półwyspu. „Rozumiem, że wszyscy są zdezorientowani sytuacją i tym, co stanie się z Krymem. Jeśli ktoś jest gotowy zaoferować nam sposób na wycofanie się z Krymu środkami pozamilitarnymi, to ja będę tylko za… Jeśli nie ma mowy o deokupacji, a Krym ma być częścią Federacji rosyjskiej, to nikt nie powinien marnować na to czasu. To strata czasu.” – powiedział prezydent. Ponownie podkreślił, że trwałego rozstrzygnięcia wojny nie będzie, jeśli rosja nie wycofa się ze wszystkich okupowanych przez siebie terytoriów.

⚆ Na granicy nie odnotowuje się wzrostu liczby chętnych do wyjazdu z Ukrainy po atakach rakietowych
Z kolei w listopadzie Straż Graniczna Ukrainy odnotowała 11% spadek ruchu pasażerskiego w stosunku do października.

⚆ Gabinet Ministrów Ukrainy zakazał eksportu drewna opałowego na tle rosyjskich ataków na państwowy system elektroenergetyczny. Państwo pracuje nad zwiększeniem dostaw transformatorów i urządzeń wysokiego napięcia dla szybkiej odbudowy sieci energetycznej.

⚆ Do kierowania pociskami rosja wykorzystuje własny wynalazek GLONASS, (analog systemu GPS), który powstał w 1982 roku na zlecenie Ministerstwa Obrony ZSRR. Według źródeł wywiadowczych, GLONASS opiera się na mikroczipach produkowanych przez zagraniczne firmy.  Zwykle są to czipy cywilne, ale rosjanie wykorzystują je do celów wojskowych. Czipy odbierają i przetwarzają współrzędne z GLONASS, a czipy wykorzystują te informacje do nawigacji i celowania w ukraińską infrastrukturę cywilną i energetyczną.

⚆ Podczas przeszukania sekretarza diecezji czerniowieckiej Prawosławnej Cerkwi (patriarchat moskiewski) archimandryta Nikita został znaleziony w łóżku z chłopcem, który śpiewa w miejscowym chórze.

⚆ We Lwowie, pomimo przerw w dostawach prądu, lekarze w ciągu 30 godzin wykonali dziewięć przeszczepów od dawców pośmiertnych – przeszczepili dwa serca, wątrobę i sześć nerek. Pracowało nad tym prawie stu specjalistów.

⚆ Na wyzwolonych terytoriach obwodu chersońskiego ratownicy rozbroili już ponad 5000 obiektów wybuchowych. Zaminowane były między innymi dziecięce zabawki.

⚆ Opublikowano zdjęcia układu fortyfikacji w Kijowie. Władze zapewniają, że nawet hipotetyczne próby zajęcia stolicy przez rosjan są skazane na niepowodzenie.

⚆ Ukraińska Prawda opublikowała dziś szereg materiałów śledczych o grupie bogatych i niegdyś wpływowych ukraińskich uchodźców, którzy ukryli się w Wiedniu. “Batalion Wiedeń” to grupa głównie pro-rosyjskich polityków, urzędników i przedsiębiorców.

⚆ Wywiad Ukrainy przeprowadził rekonesans radarowy około 150 obszarów obiektów wroga dzięki satelitom ICEYE, a także z wykorzystaniem bazy danych konstelacji satelitów SAR. Odkryto i potwierdzono około 2600 jednostek sprzętu wojskowego. Dane pozyskane za pomocą satelity pozwoliły skutecznie określić ukrytą lokalizację wroga na plantacjach leśnych, przy każdej pogodzie i w nocy.

⚆ Ponad 15 000 osób zaginęło podczas wojny na Ukrainie, powiedział dyrektor Międzynarodowej Komisji ds. Osób Zaginionych (ICMP) Matthew Holliday o tej wstępnej liczbie. Zaznaczył, że na razie nie wiadomo, ile osób zostało przymusowo wywiezionych do Federacji rosyjskiej, ile zatrzymano w rosji, oddzielono od rodzin lub zmarło i pochowano.

🌍Świat:

⚆ Władze w Berlinie dały do zrozumienia, że ​​proponowane Polsce systemy obrony powietrznej Patriot przeznaczone są wyłącznie do użytku na terytorium NATO i nie mogą być przekazane Ukrainie. Stoltenberg dziś stwierdził, że Sojusz dostarczył Ukrainie systemy obrony powietrznej, ale jeśli chodzi o konkretny sprzęt, to powinna to być decyzja rządu danego państwa.

⚆ Niemcy dyskutują ze swoimi sojusznikami nad wnioskiem Polski o wysłanie na Ukrainę niemieckich systemów Patriot – przedstawiciel niemieckiego rządu.

⚆ Minister obrony Wielkiej Brytanii wezwał ukraińskie wojsko do utrzymania tempa i kontynuowania szybkich ataków na rosjan. „Biorąc pod uwagę przewagę Ukraińców w wyszkoleniu i jakości ich personelu w porównaniu ze słabo wyszkolonymi i wyposażonymi rosjanami, w interesie Ukrainy byłoby utrzymanie tempa osiągniętego zimą” – powiedział Ben Wallace.

⚆ Większość frakcji politycznych w niemieckim Bundestagu osiągnęła porozumienie w sprawie wspólnej rezolucji uznającej Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego – głosowanie nad nią odbędzie się w przyszłym tygodniu

⚆ Czesi przekazują setki materiałów remontowych aby pomóc w zapewnieniu światła i ciepła w Kijowie i Mikołajowie podczas odbudowy infrastruktury po rosyjskich uderzeniach rakietowych. Przekazują także w sprzęt dla placówek medycznych.

⚆ Francja wysyła na Ukrainę 100 generatorów – mówi szef francuskiego MSZ. „rosja chce uczynić zimę narzędziem wojny. Aby pomóc Ukrainie przetrwać, Francja wysyła 100 generatorów”.

⚆ Ryga przekazuje Kijowowi 84 generatory diesla i 100 generatorów ciepła

⚆ Przez dziewięć miesięcy Katsapowie wydali na wojnę 82 miliardy dolarów – to jedna czwarta ich rocznego budżetu — Forbes

⚆ Prezydent Węgier Katalin Novak odwiedzi Kijów i zostanie najwyższym rangą przedstawicielem tego kraju, który odwiedził Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji. Według węgierskiej publikacji Nowak odwiedzi Ukrainę na zaproszenie Zełenskiego. Źródła „Prawdy Europejskiej” zwracają uwagę na możliwe włączenie Węgier do inicjatywy zbożowej, która zostanie zaprezentowana w Kijowie w sobotę

⚆ USAID przekazało Ukrainie 80 generatorów w celu wsparcia dostaw energii elektrycznej. „Ta pomoc to tylko część odpowiedzi USA na ciągłe ataki rosji na krytyczną infrastrukturę Ukrainy” – powiedziała ambasador USA w Ukrainie Bridget Brink.

⚆ Zmobilizowani rosjanie są wysyłani na front mimo złego stanu zdrowia, bez odpowiedniego wyposażenia i przeszkolenia trafiają na front i masowo giną na powierzonych im zadaniach – wywiad brytyjski

⚆ Prezydent RP Andrzej Duda powiedział, że nie znaleziono szczątków drugiej rakiety na miejscu tragedii w Przewodowie. W pierwszych doniesieniach media mówiły o dwóch rakietach.

⚆ W odpowiedzi na „krwawy młot kowalski” prigożyna szef estońskiego MSZ zapowiedział Parlamentowi Europejskiemu, że wyśle kajdanki do Hagi, które będą tam czekać na właściciela PKW „Wagnera”, aby poniósł odpowiedzialności za zbrodnie na Ukrainie. Przedwczoraj pokazano wideo z “podarunkiem” od prigozina dla Parlamentu Europejskiego w postaci zakrwawionego młota. Sam młot nawiązuje do brutalnej egzekucji jednego z najemników wagnera, który po dostaniu się do ukraińskiej niewoli wypowiadał się niepochlebnie o rosji. Po wymianie wieźniów wagnerowcy zabili go uderzeniem młota w głowę a całość sfilmowali i opublikowali.

💩rosja i białoruś:

⚆ Prezydent Federacji rosyjskiej zapewnia, że rosja „szczerze” liczyła na ponowne zjednoczenie Donbasu z Ukrainą. Na spotkaniu z „matkami rosyjskiego wojska” putin stwierdził, że Federacja rosyjska powinna była wcześniej zaanektować część Donbasu, ale rzekomo miał nadzieję, że Donieck i Łuhańsk będą mogły się zjednoczyć, zjednoczyć z Ukrainą.

⚆ putin polecił stworzyć rejestr z danymi rosjan, którzy są lub powinni być na rejestracji wojskowej, pomimo wcześniej zapowiadanego zakończenia „częściowej” mobilizacji w Federacji rosyjskiej

⚆ Centrum Narodowego Oporu informuje, że rosjanie nadal rozmieszczają swoje wojska na Białorusi.

⚆ pieskow, komentując słowa Zełeńskiego, powiedział, że wydaje się, że nie ma mowy o alienacji Krymu

⚆ zef Ministerstwa Cyfryzacji Federacji rosyjskiej znalazł zalety w wyjeździe zagranicznych firm IT z rosji. Stwierdził, że rosja osiągnęła „suwerenność cyfrową”, ponieważ zagraniczne firmy IT opuściły rynek.

⚆ W Tiumeniu na terenie Federacji rosyjskiej płonie magazyn z cysternami o powierzchni 800 metrów kwadratowych.

⚆ rosyjskie dowództwo wojskowe jest gotowe do wiosny stracić 100 tysięcy zmobilizowanych (zabitych albo rannych) w Ukrainie. Zimą agresor planuje ustabilizowanie sytuacji na froncie w Ukrainie, a wiosną zacząć wszystko od nowa – pisze rosyjskie wydanie „Ważne Historie”, powołując się na źródła w sztabie generalnym federacji rosyjskiej i fsb.

📺 Materiał bonusowy:
⚆ o rosyjskim żołnierzu, który się dronowi poddał

⚆ wizyta Zełeńskiego w Wyszhorodzie

⚆ walki pod Marijinką – musisz obejrzeć na Telegramie


💧Źródła z których korzystam:

  • Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
  • Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
  • Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
  • Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
  • Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
  • Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Pnomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
  • przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu.
Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.