Dzień 271 (21 listopada 2022, 22:15) – rosja państwem terrorystycznym

Dzień 271 (21 listopada 2022, 22:15) – rosja państwem terrorystycznym

21 listopada, 2022 6 przez Igor Żytka

Dobry wieczór wszystkim delegatom! Ponieważ to mój debiut tu to jestem bardzo ciekaw czy taka wersja podsumowań przypadnie Wam do gustu. Opinie mile widziane.

✂️ W skrócie:

Ukraińcy przesuwają się aktualnie na północnym odcinku frontu próbując odbić niewielki, pozostały fragment obwodu charkowskiego. Dziś potwierdzono odbicie miejscowości Synkiwka w tym rejonie i to jedyna oficjalna zmiana linii frontu. Nieco “niżej” trwają walki o Swatowe i linię do Kreminnej. Dalej mamy odcinek, którego centralnym punktem jest Bachmut i tu rosjanie dokładają wszelkich (nieskutecznych) starań by zdobyć miasto. kolejnym punktem jest Pawliwka pod Wuhłedarem. Na tych odcinkach oraz na całym odcinku zaporoskim brak zmian.

Tymczasem Ukraińcy próbują wypędzić rosjan dalej od Dniepru by zmniejszyć ryzyko ostrzału Chersona. Skutecznie uderzają też w punkty koncentracji i przerzutu wojsk rosyjskich w obszarze na północ od Krymu.

Od kilku dni słychać też więcej sygnałów od świata o dalszym wsparciu Ukrainy w walce z zimą i rosjanami.

👍 Dobre wieści:
⚆ Wyzwolona Synkiwka na północ od Kupiańska 

⚆ Oryx: Od początku pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę armia rosyjska straciła co najmniej 8 044 jednostek sprzętu wojskowego. Chodzi nie tylko o zniszczony, ale także zdobyty, uszkodzony i porzucony sprzęt.

⚆ rosja państwem terrorystycznym według NATO + dalsza pomoc dla Ukrainy

⚆ Minister finansów Norwegii podpisał umowę o przekazaniu Ukrainie 2 miliardów koron norweskich (182 miliony dolarów) na zakup gazu ziemnego w okresie najbliższej zimy.

⚆ 84 600 🌻

⚆ Niemieckie pojazdy opancerzone Dingo pojawiły się w siłach zbrojnych Sił Zbrojnych Rodzajów Sił Zbrojnych. Sprzęt był pokazywany podczas obchodów Dnia Powietrznodesantowych Oddziałów Szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

⚆ Ukraina otrzymała z Wielkiej Brytanii rakiety Brimstone 2. Jest to laserowa rakieta naprowadzająca, która leci na maksymalny dystans do 60 kilometrów, działając na zasadzie „strzel i zapomnij”. Może być używany zarówno z samolotów, jak i systemów naziemnych.

👎 Z gorszych wieści: 
⚆ Czasowe wyłączenia prądu na Ukrainie mogą potrwać do marca.

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijanka, Awdijewka, Wołnowacha)
✌️Wyzwolona Synkiwka na północ od Kupiańska

by WarMapper


rosjanie prowadzą działania ofensywne w kierunku Bachmutu, Awdijewki i Pawliwki (na pozostałych odcinkach frontu mają się bronić). Pod Sołedarem rosjanom udało się nieco wyjść poza granicę drogi łączącej miasto z Bachmutem. 

Pod Bachmutem na polach walki jest dużo ciał rosyjskich żołnierzy. W akcji są również ukraińskie śmigłowce Mi-8.

Ukraińskie Mi-8 pod Bachmutem
Ciała rosyjskich żołnierzy pod Bachmutem (Butusov, materiał opublikowany wczoraj)

rosjanie kontynuują rozbudowę linii obrony głęboko na łuhańszczyźnie. Składają się one z piramoidalnych bloków betonowych połączonych drutem. 

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):

Obecnie na Mierzei Kinburn w obwodzie mikołajowskim trwa operacja wojskowa w “trybie cichym”. Sztorm na morzu przyczynia się do wyzwolenia tego terytorium – Natalya Humenyuk, sekretarz prasowy OK „Południe”

Mierzeja Kinburn.

rosjanie zaczęli przerzucać wojska przez Mariupol w kierunku Hulajpola – Petro Andryushchenko

Trwają walki koło Wasyliwki i Połohów. 

Pod Pawliwką rosjanie nadal rzucają dużo piechoty, która ginie pod ostrzałem artylerii ukraińskiej.

Pawliwka

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Obwód charkowski: wczoraj wieczorem rosjanie za pomocą rakiet S-300 zaatakowali miejscowość Szewczenkowe w rejonie kupiańskim. Zniszczone zostały budynki mieszkalne, nie żyje 38 letnia kobieta, 2 osoby są ranne. 
Obwód zaporoski: w nocy rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na dwie miejscowości obwodu. Zniszczone zostały budynki mieszkalne, nie ma ofiar. 
Obwód dniepropetrowski: w wyniku ostrzału rejonu nikopolskiego 78 letni mężczyzna został ranny.

Obwód mikołajowski: wczoraj rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na hromadę Oczakiwską. Nie ma ofiar.

Obwód doniecki: 20 listopada w wyniku ostrzałów 3 osoby zostały ranne.

Wojska rosyjskie ostrzelały infrastrukturę cywilną Chersona. 1 osoba zmarła w wyniku obrażeń, 4 ranne. Wieczorem nadal było słychać eksplozje. Miasto zostało ostrzelane amunicją kasetową i pociskami wypełnionymi strzałkami.

Zawartość pocisków wystrzeliwanych przez rosjan na Cherson


Ostrzelany Nikopol

Ostrzał przygraniczny w obwodzie sumskim

🔥W Makijewce (DNR) od nocy płoną dwa zbiorniki paliwa na terenie składu ropy naftowej i trzy stacjonarne kontenery – poinformowali bojownicy dnr.

☢️MAEA nazwała wrogi ostrzał elektrowni jądrowej w Enerhodarze 19 i 20 listopada jednym z najbardziej intensywnych — w pobliżu reaktorów doszło do kilku eksplozji.


😼Eksplozje w Skadowsku (tu było dość duże nagromadzenie rosjan i sprzętu), Kachowce, Wełyka Łepetycha, Hornostaiwka, Askania Nowa, Nowotroickie, Rubaniwka, Ołeszki, Czapłynka (ponownie!), Hornostajiwka (obszar korytarza krymskiego). 

⚡️Jest prawdopodobne, że Ukraina będzie żyła w warunkach regularnych przerw w dostawie prądu co najmniej do końca marca – prezes DTEK subholdingu Jasno Kowalenko.

❤️‍🩹 Puls Ukrainy:

⚆ Ukraińska armia otrzymała partię tureckiego uzbrojenia, w tym pociski TRLG-230 i Sungur IIR. Poinformował o tym projekt Oryx, który monitoruje dostawy broni do Sił Zbrojnych od partnerów. TRLG-230 to wyrzutnia rakiet, która może wystrzelić amunicję naprowadzaną laserowo na odległość 70 kilometrów. Sungur to pocisk przeciwlotniczy krótkiego zasięgu, który Turcja produkuje w kilku konfiguracjach, podobnie jak przenośny kompleks przeciwlotniczy.

⚆ Systemy obrony powietrznej NASAMS zestrzeliwują 100% pocisków manewrujących Katsap rosjan, ale takich kompleksów wciąż jest za mało, – Jurij Ignat.

⚆ Co najmniej 5 milionów Ukraińców straciło pracę z powodu wojny. „Działania wojenne trwają tam, gdzie zatrudnionych było około 10 milionów pracowników. Co najmniej 5 milionów z nich straciło pracę. W walkach zginęły setki pracowników. W wyniku działań wojennych kraj opuściło już około 7 mln osób. Poziom bezrobocia znacznie wzrósł” – wiceminister gospodarki Ukrainy, Tetiana Bereżna.

⚆ Na Ukrainie powstał pierwszy batalion ludów tureckich „Turan”, który jest gotowy do walki z armią putina i kadyrowa. Batalionem dowodził obywatel Kirgistanu Almaz Kudabek. Zwrócił się do Prezydenta Federacji rosyjskiej i głowy Czeczenii. „Turan” to nazwa legendarnego terytorium zamieszkanego przez irańskojęzyczne ludy koczownicze.

Batalion „Turan”


⚆ SBU zatrzymała asystenta „ministra spraw wewnętrznych LNR o pseudonimie „Setna”. W 2014 r. zdobył budynek ługańskiego biura SBU i pomagał rosjanom. Po 2014 roku ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, w szczególności na czasowo okupowanych regionach Ukrainy. Ale z jakiegoś powodu postanowił w końcu pokazać się w rejonie Kijowa.

⚆ Zełeński: Rozmawiałem z Emmanuelem Macronem. Poinformowany o sytuacji na polu walki iw ukraińskich elektrowniach jądrowych. Podkreślił potrzebę demilitaryzacji elektrowni. Rozmawialiśmy również o współpracy w zakresie zapewnienia stabilności energetycznej Ukrainy, w szczególności ochrony systemu przed atakami lotniczymi.

🌍Świat:

⚆ Zgromadzenie Parlamentarne NATO uznało rosję za państwo terrorystyczne. Poinformował o tym szef stałej delegacji Ukrainy przy ZP NATO Jehor Czerniew. 30 państw członkowskich sojuszu wezwało też do utworzenia specjalnego Międzynarodowego Trybunału do spraw rosyjskiej agresji. „Taki trybunał pozwoli skazać nie tylko bezpośrednich sprawców zbrodni wojennych, ale także najwyższe kierownictwo federacji rosyjskiej” – powiedział Czerniew.

⚆ Członkowie NATO zatwierdzili także inne punkty rezolucji od Ukrainy:
– Zwiększenie dostaw broni do Ukrainy;
– opracowanie konkretnych działań na rzecz przystąpienia Ukrainy do NATO;
– stworzenie mechanizmu pobierania od rosji reparacji za szkody wyrządzone Ukrainie.

⚆ „Musimy pamiętać, że cena, którą płacimy, jest mierzona pieniędzmi, a cena, którą płaci Ukraina, jest mierzona każdego dnia życiem i krwią. Dlatego naszym obowiązkiem jest wspierać Ukrainę.” – Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO w wywiadzie z CBC. NATO wyczerpało znaczną część własnych zapasów broni i amunicji. Dlatego istnieje potrzeba „zwiększenia produkcji”, aby dalej wspierać Ukrainę. Państwa NATO muszą być przygotowane na zapłacenie określonej ceny za wzmacnianie obronności Ukrainy, takiej jak wyższe koszty energii i inne konsekwencje gospodarcze.

⚆ Włochy planują rozszerzenie ustawy o dostawie broni do Ukrainy. Dekret, który pozwala włoskiemu rządowi na wysyłanie pomocy do Ukrainy bez zgody parlamentu, wygasa z końcem roku. Włoskie Ministerstwo Obrony wkrótce zaproponuje parlamentowi zatwierdzenie nowej uchwały na 2023 rok.

⚆ Błaszczak, wicepremier Polski, zaakceptował propozycję Niemiec dotyczącą rozmieszczenia dodatkowych wyrzutni rakiet Patriot na terenie kraju. Proponuje rozmieszczenie ich przy granicy z Ukrainą.

⚆ Izrael obiecał dostarczyć Ukrainie precyzyjne pociski balistyczne w przypadku, gdy Iran zacznie dostarczać własne pociski do rosji – powiedział szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Eyal Hulat. Jak donosi państwowa korporacja medialna „Can”, nic jeszcze nie wskazuje na to, że pociski będą izraelskiej produkcji. Wcześniej Izrael zgodził się sfinansować zakup „materiałów strategicznych” dla armii ukraińskiej.

⚆ Piloci Sił Zbrojnych Ukrainy będą mogli latać amerykańskimi myśliwcami F-16, powiedział senator od republikańskiej partii Jim Risch. Spotkał się z ukraińskimi pilotami i nie widzi większych problemów ze szkoleniem. „Posłuchajcie, kiedy walczyliśmy w Wietnamie i Korei, rosjanie dostarczali naszym przeciwnikom zarówno samoloty, jak i pilotów.  Nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone odpowiedziały im tym samym” – powiedział Risch. Odrzucił twierdzenia, że ​​taka pomoc USA „doprowadziłaby do eskalacji”, ale dodał, że w Kongresie USA brakuje obecnie większości do podjęcia decyzji o przekazaniu samolotów.

⚆ rosja będzie musiała zwrócić Krym, niezależnie od tego, jak będzie to postrzegane przez rosyjskie społeczeństwo i jakie może to mieć konsekwencje dla putina – senator Kongresu USA, republikanin Jim Risch

⚆ rosja straciła już 90% swojego kluczowego europejskiego rynku ropy naftowej – Bloomberg. Za dwa tygodnie w Unii Europejskiej wejdzie w życie embargo na dostawy niemal całej rosyjskiej ropy.

⚆ Serbia i Kosowo nie mogły dojść do porozumienia w negocjacjach prowadzonych za pośrednictwem UE w sprawie sporu o tablice rejestracyjne samochodów – powiedział szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell. Ostrzegł, że fiasko negocjacji może doprowadzić do eskalacji sytuacji w Kosowie i wezwał wszystkie strony do unikania tego.

Coś extra:

⚆ Minister obrony Luksemburga Francois Bausch zapowiedział dostarczenie Ukrainie SUV-ów HMMWV. „Umocnią Ukrainę w korzystaniu z jej prawa do samoobrony. Luksemburg będzie wspierał Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne” – napisał Bausch na Twitterze.

⚆ Polska Prokuratura nie zgodzi się na zaangażowanie strony ukraińskiej w śledztwo w sprawie wybuchu rakiety we wsi Przewodów, w którym zginęło dwóch mężczyzn – Rzeczpospolita. „Nie ma takiej możliwości prawnej, a byłoby to sprzeczne z procedurą, nie mówiąc już o interesie śledztwa, w ramach którego rozważane są wszystkie możliwe wersje, łącznie z tym, że pocisk przeciwlotniczy mógł być wystrzelony z Ukrainy” – mówią źródła publikacji. Należy zauważyć, że Amerykanie również nie są zaangażowani w śledztwo.

⚆ Wszystkie antyrządowe protesty odbywające się w stolicy Mołdawii są finansowane przez rosję, – Sandu. Ataki na polityków są częścią wojny hybrydowej. W Kiszyniowie prorosyjska partia „Shor” nieustannie organizuje protesty przeciwko władzy i domaga się rozwiązania parlamentu. 

💩rosja i białoruś:

⚆ Siedem osób zginęło we wczorajszym pożarze w centrum Moskwy. Przyczyną pożaru ma być „niewłaściwe składowanie towaru i naruszenie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego”.

⚆ Rzecznik prasowy prezydenta rosji pieskow powiedział, że zmiana władzy na Ukrainie nie jest celem tzw. „operacji specjalnej”. Na odprawie pieskow został również poproszony o skomentowanie słów Zełeńskiego, że Moskwa nie dąży do pokoju, ale do negocjacji z władzami ukraińskimi w celu uzyskania przerwy. Odpowiedział: „rosja chce osiągnąć swoje cele i osiągnie je”.

Coś extra 1

rosyjski jeniec prosi by wymienić go na jenota

Coś extra 2

Film z wyzwolenia Chersonu

_______________________________________

💧Źródła z których korzystam: 
– Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnykov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
– Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, 
– Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
– Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
– Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
– Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов , Illia Pnomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych
– przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
🏝- doniesienia z Krymu
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie pojawia się zazwyczaj między 22 a 00. Najnowsze podsumowanie jest przypięte na górze profilu.