Do Uzbekistanu dociera pierwszy pociąg towarowy z Turcji

Do Uzbekistanu dociera pierwszy pociąg towarowy z Turcji

14 grudnia, 2022 0 przez Kacper Ochman

Pierwszy pociąg towarowy przewożący towary z zachodnich wybrzeży Turcji do serca Uzbekistanu dotarł w ostatni weekend do Taszkentu – poinformowała w oświadczeniu państwowa spółka kolejowa Uzbekistanu. Przyjechał pociąg z 40 wagonami załadowanymi sprzętem AGD, systemami wentylacyjnymi i innymi towarami.

Pociąg ciągnący 40 wagonów załadowanych sprzętem gospodarstwa domowego i sprzętem chłodniczym spotkał się z komitetem powitalnym po podróży, która obejmowała podróż przez z Turcji przez Iran, Turkmenistan do Uzbekistanu. Trasa o długości 4500 km została opracowana wspólnie przez państwowe spółki kolejowe Uzbekistanu i Turcji.

To, że do tej podróży w ogóle doszło, wydaje się być owocem dyskusji na szczycie szefów państw Organizacji Państw Tureckich, który odbył się w Samarkandzie w Uzbekistanie 11 listopada.

Około 25 dni zajęło pociągowi dotarcie do miejsca docelowego – trasa zatem wydaje się przedstawiać intrygujące możliwości. 40 wagonów wyruszyło z portowego miasta Izmir nad Morzem Egejskim, które z kolei jest oddalone o 10 godzin żeglugi od kontrolowanego głównie przez Chińczyków portu w Pireusie w Grecji – jednego z największych tego typu portów w Europie.

Jeden z planowanych korytarzy transportowych opisany przez Ministerstwo Inwestycji i Handlu Zagranicznego Uzbekistanu przewiduje połączenie Taszkentu z Sofią przez Stambuł na 5150-kilometrowej, dwutygodniowej trasie, która prowadzi przez Morze Kaspijskie.

Ale ponieważ Kazachstan wydaje się być gotowy do bardziej zrównoważonego korzystania z już zatłoczonych tras transkaspijskich, alternatywna opcja pokonania krótszej odległości drogą lądową przez Iran wygląda kusząco.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.