Armenia zacieśnia więzi wojskowe z Zachodem w obliczu pogorszenia stosunków z Rosją

Armenia zacieśnia więzi wojskowe z Zachodem w obliczu pogorszenia stosunków z Rosją

17 grudnia, 2023 0 przez Kacper Ochman

Władze Armenii w dalszym ciągu wzmacniają więzi bezpieczeństwa z Zachodem, gdyż stosunki tego kraju z Moskwą pozostają niestabilne.

Szef sztabu armeńskich sił zbrojnych Eduard Asrjan złożył wizytę w Dowództwie Europejskim Stanów Zjednoczonych w Stuttgarcie, gdzie spotkał się z zastępcą dowódcy generałem porucznikiem Stevenem Bashamem, aby omówić ormiańsko-amerykańską współpracę wojskową.

Według doniesień obaj omawiali programy profesjonalizacji armii, modernizację systemów zarządzania armii Armenii, utrzymywanie pokoju, medycynę wojskową i edukację oraz gotowość bojową. Spotkanie z Bashamem odbyło się po niedawnych wspólnych armeńsko-amerykańskich ćwiczeniach wojskowych w Armenii we wrześniu.

Nowi partnerzy?

Niemcy wyraziły także zainteresowanie obawami Armenii dotyczącymi bezpieczeństwa. 3 listopada minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock oświadczyła w Erywaniu, że Niemcy są skłonne „współpracować” z Armenią w kwestiach bezpieczeństwa. Z kolei na początku października minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna oświadczyła, że ​​Paryż i Erywań zgodziły się podpisać umowę, która umożliwi dostawę sprzętu wojskowego do Armenii, aby pomóc Armenii „zapewnić jej bezpieczeństwo”.

Oba kraje podpisały dwustronne umowy o współpracy wojskowej w celu dostarczenia Armenii broni, w tym radarów i systemów przeciwlotniczych, kiedy minister obrony Armenii Suren Papikjan i francuski minister sił zbrojnych Sébastien Lecornu spotkali się w Paryżu. Francja wysłała także do ambasady francuskiej w Erywaniu radcę wojskowego.

Niecały tydzień później sekretarz Rady Bezpieczeństwa Armenii Armen Grigorjan spotkał się z wyższymi urzędnikami amerykańskimi i francuskimi na Malcie, aby omówić sytuację bezpieczeństwa na Kaukazie Południowym. Armenia wybiegała także dalej w poszukiwaniu swoich ponownych prób dywersyfikacji swoich powiązań wojskowych, w tym pozorów zabezpieczenia dalszych umów zbrojeniowych z Indiami, z którymi utrzymywała już bliskie stosunki.

W październiku indyjski dziennik Economic Times podał, że New Delhi rozważa zapewnienie nowej dostawy sprzętu wojskowego do Armenii po wizycie Ormian w Indiach. Zostało to później potwierdzone przez „ Eurasian Times” , który poinformował , że Armenia zakupiła od indyjskiej firmy Zen Technologies system przeciw dronom za 41,5 mln dolarów.

Armenia zakupiła wcześniej od Indii sprzęt wojskowy jesienią 2022 r., w tym systemy rakiet wielokrotnego startu Pinaka, rakiety przeciwpancerne i amunicję. Minister obrony Suren Papikjan złożył także wizytę w Pekinie w październiku, aby omówić potencjalną współpracę w dziedzinie obronności z Chinami.

Armenia dystansuje się od Rosji

Skierowanie Armenii do zachodnich i innych partnerów w dziedzinie bezpieczeństwa nastąpiły po kryzysie w relacjach z Moskwą. Pod koniec października premier Nikol Paszynian dał do zrozumienia , że ​​bierność Rosji w obliczu ofensyw Azerbejdżanu na terytorium Armenii w latach 2021 i 2022 zmusiła Erywań do dywersyfikacji relacji w sektorze bezpieczeństwa.

W swoim przemówieniu z okazji Dnia Niepodległości Paszynian stwierdził, że sojusznicy Armenii „od wielu lat […] stawiają sobie za zadanie pokazanie naszych słabości i usprawiedliwienie niemożności posiadania przez naród ormiański niepodległego państwa”. Jego wypowiedź przez wielu została odebrana jako odniesienie się do działań Rosji.

Ponieważ w ciągu ostatnich trzech lat stosunki Erywania z Moskwą uległy pogorszeniu, Armenia zrezygnowała z kilku głośnych ćwiczeń i szczytów organizowanych przez OUBZ – blok bezpieczeństwa pod przewodnictwem Rosji. Gdy Armenia była gospodarzem szczytu OUBZ, kilkaset osób protestowało w Erywaniu, żądając opuszczenia przez Armenię organizacji w związku z niepowodzeniem w ochronie Armenii przed atakiem Azerbejdżanu we wrześniu 2022 r.

W tym roku Armenia odmówiła zorganizowania wspólnych ćwiczeń pokojowych OUBZ, które Paszynian określił jako „niestosowne w obecnej sytuacji”.  We wrześniu i październiku Armenia nie uczestniczyła w ćwiczeniach OUBZ na Białorusi i w Kirgistanie. Erywań odmówił także w marcu wysłania przedstawiciela, który miałby pełnić funkcję zastępcy sekretarza generalnego OUBZ. Minister obrony Suren Papikjan nie wziął także udziału w posiedzeniach Rady Ministrów Obrony OUBZ w latach 2022 i 2023.

Kacper Ochman


Kaukaz Południowy i Azja Centralna to obszary, które leżą w obszarze moich zainteresowań już od czasów studiów. Bezpośrednią inspiracją dla mnie do stworzenia bloga były podobne platformy prowadzone przez ekspertów zajmujących się innymi regionami. Kierunek Kaukaz to miejsce gdzie będę dzielił się obserwacjami i analizami. Chciałbym aby moje wpisy były interesujące i ciekawe zarówno dla osób nieobytych z tematyką wschodnią jak również osób znających temat od podszewki.