🪖Dzień 426 (25 kwietnia 2023, 22:25) – Jakby cieplej

🪖Dzień 426 (25 kwietnia 2023, 22:25) – Jakby cieplej

25 kwietnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś wyjątkowo dużo doniesień o pożarach w rosji ale i doniesień z ataków na tyłach rosjan. Nie sprawdzałem dokładnie, ale od tygodni tyle się nie działo co dziś w kwestii “bawełny”.

Sirskyj (dowodzący oddziałami w Bachmucie) wymienił główne powody obrony Bachmutu. Miasto jest ważnym węzłem obronnym, którego utrzymanie zapewnia stabilność obrony całego zgrupowania armii. Bachmut to dobrze położona naturalna twierdza, otoczona rzekami i położona na wzgórzach, co ułatwia obronę. Również obecność kilkupiętrowej zabudowy i rozwiniętej infrastruktury na lewym brzegu rzeki Bachmutówka, gdzie bronią się nasze wojska, przyczynia się do ochrony miasta. Bitwa o opanowanie miasta to specyficzny rodzaj walki, który wymaga specjalnych umiejętności i stwarza trudności oddziałom, które prowadziły ofensywę w warunkach leśno-stepowych. Utrzymanie Bachmutu wyklucza wejście wroga na flankę i tyły zgrupowań ukraińskich oddziałów na kierunku Łysyczańsk i Donieck.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Wielka Brytania wysłała Ukrainie tysiące pocisków do czołgów Challenger 2, w szczególności ze zubożonym uranem – poinformował wiceminister obrony Wielkiej Brytanii.

⚆ Firma Rheinmetall otrzymała pakiet zamówień na produkcję amunicji do BWP. Kwota to 200 milionów dolarów.

🌻+690 (187 770)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytycznie w Bachmucie.

⚆ wysokie ryzyko ataków rakietowych rosjan

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki pozycyjne głównie. Punktowo rosjanie próbują szturmować.

⚆ Okolice Bachmutu – Trwa obrona miasta, szczególnie trudno pod Chromowym.

⚆ Marijinka, Awdijewka – walki trwają, sytuacja bez zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ W ostatnich dniach było więcej ataków lotniczych rosjan w rejonie Wuhłedaru. Nowych doniesień brak.

⚆ Fiodorow informuje, że przygotowane są plany ewakuacji dla kolaborantów. Są doniesienia, że rosjanie rozpoczęli już ewakuację z Kamjanki Dniprowskiej (dość blisko Enerhodaru).

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o.czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): rosjanie ostrzelali centrum Kupiańska. Ucierpiało lokalne muzeum. Conajmniej 10 osób zostało rannych. Ratownicy wyciągnęli spod gruzów muzeum w Kupiańsku ciało kobiety – to druga ofiara śmiertelna ataku rakietowego na Kupiańsk – Państwowa Służba Ukrainy ds Sytuacji Nadzwyczajnych.

🛸Atak Szachedami na południu. Wiadomo o zniszczeniu conajmniej 3.
😼 Tokmak, Berediańsk (wieś Azowskie) – uderzenia w punkty koncentracji rosjan. Są też doniesienia o ataku nocnym na łuhańszczyźnie.
😼 Ukraińscy partyzanci wysadzili rosyjski punkt kontrolny w pobliżu miasta Ołeszki na lewym brzegu Dniepru, informuje Centrum Narodowego Oporu.
😼 Bardziej intensywny ostrzał rosyjskich punktów na lewym brzegu Dniepru.

🛡W stale ostrzeliwanej Awdijiwce w obwodzie donieckim pozostało tylko jedno dziecko – jest ukrywane przez rodziców – szef administracji wojskowej miasta, Witalij Barabasz.
Dowódca grupy wschodniej Sirskyj poinformował, że dowódcy rosyjskich grup szturmowych używają smartfonów z aplikacją „Alpine Quest GPS”, która zawiera współrzędne pozycji ukraińskich.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Sztab Generalny poinformował, że rosjanie kontynuują działania ofensywne na kierunkach Bachmuckim, Awdijiwskim i Marijińskim. Ukraińscy obrońcy odparli w ciągu ostatniej doby 43 ataki wojsk rosyjakich na froncie.

⚆ Sześć miejscowości zniszczonych w trakcie inwazji rosyjskiej zostanie odbudowanych „według nowych zasad” w ramach eksperymentalnego projektu premiera Szmyhala. Są to Borodianka i Mosczun w obwodzie kijowskim, Trostjaniec w obwodzie sumskim, Posad-Pokrowskie w obwodzie chersońskim, Cyrkuny w obwodzie charkowskim i Jahidne w obwodzie czernihowskim. Wszystkie te miejscowości zostaną kompleksowo odrestaurowane: nie zostaną odbudowane pojedyncze budynki i konstrukcje, ale wszystko – z podejściem systemowym, nowym planowaniem i całkowitą transformacją.

⚆ Były dowódca jednego z oddziałów sił specjalnych i oficer wywiadu Roman Czerwiński, który został zatrzymany w związku z rosyjskim atakiem rakietowym na lotnisko „Kanatowe”, powiedział o naciskach politycznych, które towarzyszyły jego działaniom. Sąd ma zadecydować o środku zapobiegawczym wobec niego. Dziennikarz Jurij Butusow napisał na Facebooku, że złożył już wniosek o zwolnienie Czerwińskiego za kaucją. Popołudniu sąd aresztował byłego oficera wywiadu Romana Czerwińskiego w sprawie usiłowania porwania rosyjskiego samolotu, co według śledztwa doprowadziło do ostrzału lotniska Kanatove w obwodzie kirowohradzkim.

⚆ ​​Wyższy sąd antykorupcyjny w sprawie przeciwko burmistrzowi Odessy Giennadijowi Truchanowi ustalił środek zapobiegawczy w postaci kaucji w wysokości ponad 30 milionów hrywien.

⚆ Sąd zajął aktywa Oksany Marczenko, żony drużby prezydenta kraju agresora, w JSC Zaporizhzhya Ferroalloy Plant za łączną kwotę ponad 1 miliarda hrywien.

🌍Świat:

⚆ Jak zauważyli analitycy ISW, rosjanie kontynuowali ostatnio ataki naziemne w Bachmut i jego okolicach, ale nie osiągnęli żadnych zdobyczy terytorialnych w ciągu ostatnich dwóch dni. Analitycy Instytutu zwracali też uwagę na sytuację w Wuhłedarze. Raport mówi, że kilka dni temu rosjanie przeprowadzili serię dużych nalotów na miasto. Jednak ISW nadal uważa, że „siłom rosyjskim brakuje siły bojowej niezbędnej do znaczącej ofensywy w kierunku Wuhłedaru, zwłaszcza gdy trwa bitwa o Bachmut”.

⚆ Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała wypłatę Ukrainie kolejnej transzy pomocy makrofinansowej w wysokości 1,5 mld euro z pakietu pomocowego 18 mld euro.

⚆ Czołgi M1 Abrams, na których ukraińskie wojsko będzie szkolić się w Niemczech, nie zostaną wysłane na Ukrainę do udziału w działaniach wojennych – powiedział rzecznik Pentagonu Patrick Ryder. Na Ukrainę zostaną wysłane bardziej zmodernizowane Abramsy, wyposażone zgodnie ze specyfiką działań wojennych. Pentagon planuje przekazać je do końca roku.

⚆ Wstępna ocena Komisji Europejskiej dotycząca postępów Ukrainy w reformach niezbędnych do otwarcia negocjacji akcesyjnych z UE zostanie najprawdopodobniej upubliczniona w czerwcu. Wcześniej oczekiwano, że wstępna ocena zostanie przedstawiona do końca wiosny.

⚆ Obecność uprawnień jewgienija prigożyna nad jednostkami podległymi MON sugeruje, że udało mu się odzyskać część przychylności Kremla, przekonują analitycy ISW.

⚆ Według brytyjskiego wywiadu straty rosyjskich sił okupacyjnych znacznie zmniejszyły się w kwietniu w porównaniu z poprzednimi miesiącami – najwyraźniej w związku z przejściem do obrony.

⚆ Nowa runda negocjacji między Komisją Europejską a 5 krajami UE w sprawie importu produktów rolnych z Ukrainy zakończyła się fiaskiem.

⚆ Prezydent RPA Cyril Ramaphosa powiedział, że partia rządząca zdecydowała, że ​​RPA powinna wystąpić z Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), który w zeszłym miesiącu wydał nakaz aresztowania putina. Republika Południowej Afryki będzie w tym roku gospodarzem szczytu BRICS (Brazylia, rosja, Indie, Chiny i RPA), więc będzie musiała zatrzymać putina po jego przybyciu. To nie pierwsza próba opuszczenia ISS przez Republikę Południowej Afryki. Próbowała to zrobić w 2016 r. po kontrowersjach, które wybuchły rok wcześniej, kiedy ówczesny prezydent Sudanu Omar al-Bashir odwiedził kraj na szczycie Unii Afrykańskiej. Republika Południowej Afryki odmówiła aresztowania go, mimo że MTK wydał nakaz aresztowania al-Bashira w związku z podejrzeniem o zbrodnie wojenne.

⚆ UE i Japonia sprzeciwiły się amerykańskiemu planowi wprowadzenia zakazu prawie całego eksportu do rosji — FT.

⚆ Nie można ufać Chinom jako mediatorowi w zaprowadzeniu pokoju między rosją a Ukrainą, ponieważ Pekinowi opłaca się kontynuować wojnę – Prezydent Czech Petr Pavel.

⚆ Szwecja wydala pięciu rosyjskich dyplomatów. „Ich działalność na naszym terytorium była nie do pogodzenia z ich statusem dyplomatów” – powiedział Billström, minister spraw zagranicznych kraju.

⚆ Biden oficjalnie ogłosił, że wystartuje w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku.

💩rosja i białoruś:

⚆ Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej oskarżyło Ukrainę o naruszenie „porozumienia zbożowego” – okupanci powiedzieli, że ukraińskie drony rzekomo zaatakowały Sewastopol, wykorzystując „korytarze zbożowe”.

⚆ „Plac Czerwony” w Moskwie będzie całkowicie zamknięty dla zwiedzających od 27 kwietnia do 10 maja z powodu „przygotowań i przeprowadzenia defilady” – poinformowała Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji rosyjskiej.

⚆ W obwodzie wołgogradzkim Federacji rosyjskiej zniszczony został śmigłowiec medyczny. Pilot zmarł.

⚆ rosyjskie kanały propagandowe donoszą (po raz kolejny), że rosja wysłała na front swoje najnowsze czołgi T-14.

⚆ Primorie, rosja – płonie warsztat stolarski o powierzchni 12 000 metrów kwadratowych.

⚆ Sosva, obwód swierdłowski, Federacja rosyjska – dziś spłonęło tam ponad 50 budynków, szkoła, szpital, kolonia.

⚆ Region Zabajkalski – tu pożar wybuchł w fabryce mebli. Później rozprzestrzenił się na budynki mieszkalne. Pożarowi przypisano najwyższy stopień ciężkości. Gaszenie komplikuje silny wiatr.

⌛ Rok temu (61):

⚆ Intensywny dzień na froncie. Kolejne postępy sił ukraińskich w okolicach Chersona ale i oddanie kilku miejscowości na wschodzie. Tajemnicze wybuchy w Briańsku i Naddniestrzu.

⚆ W Briańsku (rosja, 100 km od granicy z Ukrainą) miały miejsce dwie eksplozje w bazach paliwowych (jedna cywilna, druga wojskowa). Nie ma pewnych informacji dotyczących przyczyn eksplozji ale ponieważ oba wybuchy wydarzyły się jeden po drugim należy wykluczyć przypadek/wypadek. Zbiorniki są praktycznie poza zasięgiem rakiet używanych dotąd przez wojska Ukraińskie a samo uderzenie musiałoby być bardzo precyzyjne. rosjanie twierdzą, że ataku dokonały dwa drony Bayraktar, które następnie zestrzelili w obwodzie Kurskim i na dowód pokazali zdjęcia szczątków. Zdjęcia jednak mogły pokazywać wcześniej zniszczone przez rosjan drony. Bayraktar ma zasięg do 4000km. Prawdziwą przyczynę (dywersja, sabotaż, rakieta, dron) poznamy pewnie po wojnie. Nie mniej – pożar obu składów paliwa jest potężny i utrudni rosjanom zaopatrywanie swoich wojsk w okolicach Charkowa i Iziumu. Pod Briańskiem wykoleiła się również lokomotywa na jednej z tras służących rosjanom do przerzutu wojsk w kierunku Doniecka. Zdjęcia nie wskazują na eksplozję na osunięcie się ziemi spod torów (które nadal mogło być dywersją). Oprócz tego miał miejsce pożar w Podmoskowii – zapaliło się centrum handlowe (500km od granicy z Ukrainą).

⚆ Mariupol – rosjanie jednostronnie ogłosili dziś otwarcie korytarza humanitarnego dla cywilów z zakładów Azovstal. Brak informacji o tym czy ktokolwiek skorzystał z ewakuacji. Pod miastem odkryto trzeci masowy grób cywili zabitych przez rosjan. Zakłądy Azovstal są nadal atakowane. Tymczasem w kontrolowanych obszarach miasta rosjanie malują krawężniki na biało. Faktycznie informacje o tym, że władze rosyjskie chcą w mieście urządzić defiladę 9 maja wydają się być prawdziwe. W mieście rozpoczęła działalność tzw. milicja samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Ukraińscy policjanci są zmuszani do służby w tej formacji.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Walki wokół ostatniej drogi asfaltowej do Bachmutu

⚆ Centrum Kupiańska po ostrzale

⚆ Odpowiedź na pytanie czemu jeszcze nie ma ofensywy

⚆ Tylko w rosji można walczyć w imię Boga i stalina jednocześnie.

⚆ Zna ktoś hiszpański? Bo jest temat z frontu…

⚆ JDAM w akcji koło Bachmutu (punkt stacjonowania i magazyn amunicji rosjan)

📣 Pomaganie za czytanie:

Aktualnie zbieram na plecak ratunkowy, który umożliwia ocalenie życia rannego w miejscu zdarzenia. Czasami apteczka taktyczna to za mało by ocalić ranną osobę. Wyposażenie plecaka ratunkowego umożliwia przeprowadzenie operacji na polu walki lub w miejscu ataku. Koszt plecaka opracowanego przez fundację Uniters przy współpracy z ratownikami ukraińskimi to około 10000 zł. Wszelkie wpłaty przeznaczę na ten cel. Zbieram aż się uzbiera.

W poprzedniej edycji zebraliśmy ponad 22000zł na samochód terenowy dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu.


💧Źródła z których korzystam:
Telegram (Ukraiński telegraf, Myroshnikov, Збройні Сили України. Війна з окупантами, УП. Стрічка, NV oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)
Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa,
Portale informacyjne: onet, defence24, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso
Serwisy z mapami: Liveuamap, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)
Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski
Niezależni dziennikarze i korespondenci: Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty używane w tekście:
DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
LNR – Ługańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)
ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy
SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji
BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

🌻- symboliczne zobrazowanie strat żołnierzy rosyjskich (liczba zabitych wedle sztabu ukraińskiego)
💥- w miejscowości lub jej okolicy prowadzony był rosyjski ostrzał artyleryjski w ciągu ostatnich 24h
✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła
😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.
🔥- Pożary w obszarze działań wojennych
☢️ – informacje dotyczące ukraińskich elektrowni atomowych
🛸- działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
🛡- działania ochronne
⚡️- informacje dotyczące stanu energetycznego Ukrainy
🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)
🌊 – powodzie
📺 – w wersji na “zła ambasada . pl” jest w tym miejscu dodatkowy materiał.

⚠️ Uwaga: podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.