🪖Dzień 426 (25 kwietnia 2023, 22:25) – Jakby cieplej

🪖Dzień 426 (25 kwietnia 2023, 22:25) – Jakby cieplej

25 kwietnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś wyjątkowo dużo doniesień o pożarach w rosji ale i doniesień z ataków na tyłach rosjan. Nie sprawdzałem dokładnie, ale od tygodni tyle się nie działo co dziś w kwestii “bawełny”.

Sirskyj (dowodzący oddziałami w Bachmucie) wymienił główne powody obrony Bachmutu. Miasto jest ważnym węzłem obronnym, którego utrzymanie zapewnia stabilność obrony całego zgrupowania armii. Bachmut to dobrze położona naturalna twierdza, otoczona rzekami i położona na wzgórzach, co ułatwia obronę. Również obecność kilkupiętrowej zabudowy i rozwiniętej infrastruktury na lewym brzegu rzeki Bachmutówka, gdzie bronią się nasze wojska, przyczynia się do ochrony miasta. Bitwa o opanowanie miasta to specyficzny rodzaj walki, który wymaga specjalnych umiejętności i stwarza trudności oddziałom, które prowadziły ofensywę w warunkach leśno-stepowych. Utrzymanie Bachmutu wyklucza wejście wroga na flankę i tyły zgrupowań ukraińskich oddziałów na kierunku Łysyczańsk i Donieck.

Linia frontu bez zmian.

👍 Dobre wieści:
⚆ Wielka Brytania wysłała Ukrainie tysiące pocisków do czołgów Challenger 2, w szczególności ze zubożonym uranem – poinformował wiceminister obrony Wielkiej Brytanii.

⚆ Firma Rheinmetall otrzymała pakiet zamówień na produkcję amunicji do BWP. Kwota to 200 milionów dolarów.

🌻+690 (187 770)

👎 Z gorszych wieści:
⚆ Krytycznie w Bachmucie.

⚆ wysokie ryzyko ataków rakietowych rosjan

🏹 Sytuacja na frontach:

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijewka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki pozycyjne głównie. Punktowo rosjanie próbują szturmować.

⚆ Okolice Bachmutu – Trwa obrona miasta, szczególnie trudno pod Chromowym.

⚆ Marijinka, Awdijewka – walki trwają, sytuacja bez zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ W ostatnich dniach było więcej ataków lotniczych rosjan w rejonie Wuhłedaru. Nowych doniesień brak.

⚆ Fiodorow informuje, że przygotowane są plany ewakuacji dla kolaborantów. Są doniesienia, że rosjanie rozpoczęli już ewakuację z Kamjanki Dniprowskiej (dość blisko Enerhodaru).

3️⃣ Pozostałe rejony Ukrainy:
💥Ostrzał przygraniczny: o.czernihowski, sumski, charkowski
💥Ostrzał przyfrontowy (główne punkty): rosjanie ostrzelali centrum Kupiańska. Ucierpiało lokalne muzeum. Conajmniej 10 osób zostało rannych. Ratownicy wyciągnęli spod gruzów muzeum w Kupiańsku ciało kobiety – to druga ofiara śmiertelna ataku rakietowego na Kupiańsk – Państwowa Służba Ukrainy ds Sytuacji Nadzwyczajnych.

🛸Atak Szachedami na południu. Wiadomo o zniszczeniu conajmniej 3.
😼 Tokmak, Berediańsk (wieś Azowskie) – uderzenia w punkty koncentracji rosjan. Są też doniesienia o ataku nocnym na łuhańszczyźnie.
😼 Ukraińscy partyzanci wysadzili rosyjski punkt kontrolny w pobliżu miasta Ołeszki na lewym brzegu Dniepru, informuje Centrum Narodowego Oporu.
😼 Bardziej intensywny ostrzał rosyjskich punktów na lewym brzegu Dniepru.

🛡W stale ostrzeliwanej Awdijiwce w obwodzie donieckim pozostało tylko jedno dziecko – jest ukrywane przez rodziców – szef administracji wojskowej miasta, Witalij Barabasz.
Dowódca grupy wschodniej Sirskyj poinformował, że dowódcy rosyjskich grup szturmowych używają smartfonów z aplikacją „Alpine Quest GPS”, która zawiera współrzędne pozycji ukraińskich.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Sztab Generalny poinformował, że rosjanie kontynuują działania ofensywne na kierunkach Bachmuckim, Awdijiwskim i Marijińskim. Ukraińscy obrońcy odparli w ciągu ostatniej doby 43 ataki wojsk rosyjakich na froncie.

⚆ Sześć miejscowości zniszczonych w trakcie inwazji rosyjskiej zostanie odbudowanych „według nowych zasad” w ramach eksperymentalnego projektu premiera Szmyhala. Są to Borodianka i Mosczun w obwodzie kijowskim, Trostjaniec w obwodzie sumskim, Posad-Pokrowskie w obwodzie chersońskim, Cyrkuny w obwodzie charkowskim i Jahidne w obwodzie czernihowskim. Wszystkie te miejscowości zostaną kompleksowo odrestaurowane: nie zostaną odbudowane pojedyncze budynki i konstrukcje, ale wszystko – z podejściem systemowym, nowym planowaniem i całkowitą transformacją.

⚆ Były dowódca jednego z oddziałów sił specjalnych i oficer wywiadu Roman Czerwiński, który został zatrzymany w związku z rosyjskim atakiem rakietowym na lotnisko „Kanatowe”, powiedział o naciskach politycznych, które towarzyszyły jego działaniom. Sąd ma zadecydować o środku zapobiegawczym wobec niego. Dziennikarz Jurij Butusow napisał na Facebooku, że złożył już wniosek o zwolnienie Czerwińskiego za kaucją. Popołudniu sąd aresztował byłego oficera wywiadu Romana Czerwińskiego w sprawie usiłowania porwania rosyjskiego samolotu, co według śledztwa doprowadziło do ostrzału lotniska Kanatove w obwodzie kirowohradzkim.

⚆ ​​Wyższy sąd antykorupcyjny w sprawie przeciwko burmistrzowi Odessy Giennadijowi Truchanowi ustalił środek zapobiegawczy w postaci kaucji w wysokości ponad 30 milionów hrywien.

⚆ Sąd zajął aktywa Oksany Marczenko, żony drużby prezydenta kraju agresora, w JSC Zaporizhzhya Ferroalloy Plant za łączną kwotę ponad 1 miliarda hrywien.

🌍Świat:

⚆ Jak zauważyli analitycy ISW, rosjanie kontynuowali ostatnio ataki naziemne w Bachmut i jego okolicach, ale nie osiągnęli żadnych zdobyczy terytorialnych w ciągu ostatnich dwóch dni. Analitycy Instytutu zwracali też uwagę na sytuację w Wuhłedarze. Raport mówi, że kilka dni temu rosjanie przeprowadzili serię dużych nalotów na miasto. Jednak ISW nadal uważa, że „siłom rosyjskim brakuje siły bojowej niezbędnej do znaczącej ofensywy w kierunku Wuhłedaru, zwłaszcza gdy trwa bitwa o Bachmut”.

⚆ Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała wypłatę Ukrainie kolejnej transzy pomocy makrofinansowej w wysokości 1,5 mld euro z pakietu pomocowego 18 mld euro.

⚆ Czołgi M1 Abrams, na których ukraińskie wojsko będzie szkolić się w Niemczech, nie zostaną wysłane na Ukrainę do udziału w działaniach wojennych – powiedział rzecznik Pentagonu Patrick Ryder. Na Ukrainę zostaną wysłane bardziej zmodernizowane Abramsy, wyposażone zgodnie ze specyfiką działań wojennych. Pentagon planuje przekazać je do końca roku.

⚆ Wstępna ocena Komisji Europejskiej dotycząca postępów Ukrainy w reformach niezbędnych do otwarcia negocjacji akcesyjnych z UE zostanie najprawdopodobniej upubliczniona w czerwcu. Wcześniej oczekiwano, że wstępna ocena zostanie przedstawiona do końca wiosny.

⚆ Obecność uprawnień jewgienija prigożyna nad jednostkami podległymi MON sugeruje, że udało mu się odzyskać część przychylności Kremla, przekonują analitycy ISW.

⚆ Według brytyjskiego wywiadu straty rosyjskich sił okupacyjnych znacznie zmniejszyły się w kwietniu w porównaniu z poprzednimi miesiącami – najwyraźniej w związku z przejściem do obrony.

⚆ Nowa runda negocjacji między Komisją Europejską a 5 krajami UE w sprawie importu produktów rolnych z Ukrainy zakończyła się fiaskiem.

⚆ Prezydent RPA Cyril Ramaphosa powiedział, że partia rządząca zdecydowała, że ​​RPA powinna wystąpić z Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), który w zeszłym miesiącu wydał nakaz aresztowania putina. Republika Południowej Afryki będzie w tym roku gospodarzem szczytu BRICS (Brazylia, rosja, Indie, Chiny i RPA), więc będzie musiała zatrzymać putina po jego przybyciu. To nie pierwsza próba opuszczenia ISS przez Republikę Południowej Afryki. Próbowała to zrobić w 2016 r. po kontrowersjach, które wybuchły rok wcześniej, kiedy ówczesny prezydent Sudanu Omar al-Bashir odwiedził kraj na szczycie Unii Afrykańskiej. Republika Południowej Afryki odmówiła aresztowania go, mimo że MTK wydał nakaz aresztowania al-Bashira w związku z podejrzeniem o zbrodnie wojenne.

⚆ UE i Japonia sprzeciwiły się amerykańskiemu planowi wprowadzenia zakazu prawie całego eksportu do rosji — FT.

⚆ Nie można ufać Chinom jako mediatorowi w zaprowadzeniu pokoju między rosją a Ukrainą, ponieważ Pekinowi opłaca się kontynuować wojnę – Prezydent Czech Petr Pavel.

⚆ Szwecja wydala pięciu rosyjskich dyplomatów. „Ich działalność na naszym terytorium była nie do pogodzenia z ich statusem dyplomatów” – powiedział Billström, minister spraw zagranicznych kraju.

⚆ Biden oficjalnie ogłosił, że wystartuje w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku.

💩rosja i białoruś:

⚆ Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej oskarżyło Ukrainę o naruszenie „porozumienia zbożowego” – okupanci powiedzieli, że ukraińskie drony rzekomo zaatakowały Sewastopol, wykorzystując „korytarze zbożowe”.

⚆ „Plac Czerwony” w Moskwie będzie całkowicie zamknięty dla zwiedzających od 27 kwietnia do 10 maja z powodu „przygotowań i przeprowadzenia defilady” – poinformowała Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji rosyjskiej.

⚆ W obwodzie wołgogradzkim Federacji rosyjskiej zniszczony został śmigłowiec medyczny. Pilot zmarł.

⚆ rosyjskie kanały propagandowe donoszą (po raz kolejny), że rosja wysłała na front swoje najnowsze czołgi T-14.

⚆ Primorie, rosja – płonie warsztat stolarski o powierzchni 12 000 metrów kwadratowych.

⚆ Sosva, obwód swierdłowski, Federacja rosyjska – dziś spłonęło tam ponad 50 budynków, szkoła, szpital, kolonia.

⚆ Region Zabajkalski – tu pożar wybuchł w fabryce mebli. Później rozprzestrzenił się na budynki mieszkalne. Pożarowi przypisano najwyższy stopień ciężkości. Gaszenie komplikuje silny wiatr.

⌛ Rok temu (61):

⚆ Intensywny dzień na froncie. Kolejne postępy sił ukraińskich w okolicach Chersona ale i oddanie kilku miejscowości na wschodzie. Tajemnicze wybuchy w Briańsku i Naddniestrzu.

⚆ W Briańsku (rosja, 100 km od granicy z Ukrainą) miały miejsce dwie eksplozje w bazach paliwowych (jedna cywilna, druga wojskowa). Nie ma pewnych informacji dotyczących przyczyn eksplozji ale ponieważ oba wybuchy wydarzyły się jeden po drugim należy wykluczyć przypadek/wypadek. Zbiorniki są praktycznie poza zasięgiem rakiet używanych dotąd przez wojska Ukraińskie a samo uderzenie musiałoby być bardzo precyzyjne. rosjanie twierdzą, że ataku dokonały dwa drony Bayraktar, które następnie zestrzelili w obwodzie Kurskim i na dowód pokazali zdjęcia szczątków. Zdjęcia jednak mogły pokazywać wcześniej zniszczone przez rosjan drony. Bayraktar ma zasięg do 4000km. Prawdziwą przyczynę (dywersja, sabotaż, rakieta, dron) poznamy pewnie po wojnie. Nie mniej – pożar obu składów paliwa jest potężny i utrudni rosjanom zaopatrywanie swoich wojsk w okolicach Charkowa i Iziumu. Pod Briańskiem wykoleiła się również lokomotywa na jednej z tras służących rosjanom do przerzutu wojsk w kierunku Doniecka. Zdjęcia nie wskazują na eksplozję na osunięcie się ziemi spod torów (które nadal mogło być dywersją). Oprócz tego miał miejsce pożar w Podmoskowii – zapaliło się centrum handlowe (500km od granicy z Ukrainą).

⚆ Mariupol – rosjanie jednostronnie ogłosili dziś otwarcie korytarza humanitarnego dla cywilów z zakładów Azovstal. Brak informacji o tym czy ktokolwiek skorzystał z ewakuacji. Pod miastem odkryto trzeci masowy grób cywili zabitych przez rosjan. Zakłądy Azovstal są nadal atakowane. Tymczasem w kontrolowanych obszarach miasta rosjanie malują krawężniki na biało. Faktycznie informacje o tym, że władze rosyjskie chcą w mieście urządzić defiladę 9 maja wydają się być prawdziwe. W mieście rozpoczęła działalność tzw. milicja samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Ukraińscy policjanci są zmuszani do służby w tej formacji.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Walki wokół ostatniej drogi asfaltowej do Bachmutu

⚆ Centrum Kupiańska po ostrzale

⚆ Odpowiedź na pytanie czemu jeszcze nie ma ofensywy

⚆ Tylko w rosji można walczyć w imię Boga i stalina jednocześnie.

⚆ Zna ktoś hiszpański? Bo jest temat z frontu…

⚆ JDAM w akcji koło Bachmutu (punkt stacjonowania i magazyn amunicji rosjan)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.