🪖Dzień 789 (22 kwietnia 2024, 21:40) – Na straty

🪖Dzień 789 (22 kwietnia 2024, 21:40) – Na straty

22 kwietnia, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

BILD pisze o “przełamaniu frontu” w Oczeretyne. Ukraińcy określają to postępami rosjan. Ale faktycznie – rosjanie tu dość zdecydowanymi szturmami wjechali głęboko w ukraińskie tereny i dziś mają już pół miejscowości. Ukraińcy na pewno popełnili jakieś błędy w obronie, ale głównie jest to pokłosie braku amunicji. Po zawziętej obronie Siewierodoniecka, Bachmutu i Awdijiwki za czasów Załużnego, Ukraińcy są zmuszeni bardziej oddziaływać na straty rosjan niż na utrzymanie terenu. Manewrują zatem między tym czym dysponują, tym czym dysponują rosjanie a ukształtowaniem terenu. Celem jest nadal zadanie rosjanom jak największy strat. Ten stan potrwa kilka tygodni zgodnie z tym co pisałem wczoraj, aczkolwiek sądziłem, że amunicja zakupiona w ramach inicjatywy Czech przybędzie do Ukrainy szybciej niż dziś powiedział o tym Borrell.

Do „Nocnego Łowcy” brak już tylko około 3 800zł. Jest 76% celu. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ W nocy zniszczono 5/7 Shahedów

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 94 miejscowości i 95 obiektów infrastruktury

⚆ rosjanie uderzyli rakietą Ch-59 w obiekt infrastruktury telewizyjnej w Charkowie, poinformował szef administracji regionalnej Sinegubow. Dodał, że występują przerwy w dostawie sygnału telewizji cyfrowej. Pod kierownictwem proceduralnym Charkowskiej Prokuratury Okręgowej wszczęto przedprocesowe śledztwo w sprawie naruszenia praw i zwyczajów wojennych. Nikt nie ucierpiał.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – Oczeretyne – tu rosjanie dotarli do centrum miejscowości
Pod Awdijiwką – głowne punkty walk aktualnie to Nowokałynowe, Oczeretyne, Semeniwka i Berdyczi. W Oczeretyne rosjanie dotarli do centrum miejscowości. rosjanie upatrzyli sobie również Netajłowe i próbują się do niego przedrzeć między Pierwomajskim a Newelskim.
Odcinek kupiański – brak doniesień
Nowomychajłówka – Niewiele zostało do obrony, a rosjanie nadal mają postępy. Przesunęli się o kolejne 200m. Dodatkowo mieli postępy w Krasnohoriwce (+200m)
Czasiw Jar – walki na podejściu do miejscowości

2️⃣ Odcinek zaporoski: brak zmian

3️⃣ Krym i Morze Czarne: brak doniesień

🌻Straty rosjan: -730 (460 260) -17 systemów artyleryjskich

😼Bawełna:

⚆ Mariupol

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, zwane także „formatem Ramstein”, zaplanowane jest na 26 kwietnia w formie wideokonferencji, poinformowała szefowa Ministerstwa Obrony Holandii Kaisa Ollongren.

⚆ Pierwsze dostawy pocisków artyleryjskich zakupionych w ramach czeskiej inicjatywy zakupu amunicji dla Ukrainy poza UE mogą dotrzeć na przełomie maja i czerwca – powiedział główny dyplomata Unii Europejskiej Borrell.

⚆ Niemiecki koncern zbrojeniowy Flensburger Fahrzeugbau GmbH (FFG) przerwał dostawy pojazdów opancerzonych MRAP na Ukrainę – dochodzenie BILD. Jak wynika z publikacji, Niemcy obiecały dostarczyć Siłom Zbrojnym do 400 ciężkich kołowych pojazdów opancerzonych MRAP ze wzmocnioną ochroną przeciwminową. Stosowną umowę zawarły władze Ukrainy ze spółką FFG w ramach finansowania ze środków budżetowych Republiki Federalnej Niemiec na łączną kwotę 315 mln euro. Ministerstwo Obrony Niemiec powiedziało BILD, że wszystkie maszyny mają zostać dostarczone jeszcze w tym roku. BILD otrzymał dokument z Ministerstwa Obrony Narodowej z września 2023 r., z którego wynika, że ​​MRAPy dla Sił Zbrojnych powinny być dostarczane w partiach po 20 sztuk w okresie od stycznia do października 2024 r. Jednak żadne dostawy jeszcze się nie rozpoczęły. W publikacji wskazano, że plan na ten rok został zmniejszony najpierw do 200, a następnie do 100 maszyn. Rozpoczęcie dostaw przesunięto z stycznia na maj-czerwiec. Powodem jest to, że FFG pozyskuje części MRAP z USA i montuje je wyłącznie w Niemczech. Firma doświadczyła „ograniczeń licencyjnych na eksport z USA do Niemiec” oraz problemów z certyfikacją ochrony przeciw minom.

⚆ Ukraińcy testują nowego drona z sztuczną inteligencją, która pozwala mu autonomicznie śledzić cel, podążać za nim i unikać przeszkód. Dron w całości wykonany jest z ukraińskich komponentów.

⚆ Według Politico przyszły pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy nie został jeszcze sfinalizowany. Oczekuje się jednak, że będzie ona „znacznie większa” niż ostatnia transza w wysokości 300 mln dolarów przyznana w marcu jako środek nadzwyczajny. Źródła publikacji wskazują, że nowy pakiet obejmie pojazdy opancerzone, w tym wozy bojowe Bradley, wozy wojskowe Humvee i transportery opancerzone M113, a także „rakiety”, artylerię i sprzęt obrony powietrznej.

⚆ ​​Ambasador Danii na Ukrainie Ole Egberg Mikkelsen powiedział, że Kopenhaga przekaże Ukrainie wszystkie obiecane myśliwce F-16. [ponieważ w tle były rozmowy o sprzedaży części z nich do jednego z krajów Ameryki poludniowej]

⚆ ​​Premier Norwegii Jonas Har Støre powiedział, że kraj włączy się finansowo w inicjatywę zapewnienia Ukrainie dodatkowych systemów obrony powietrznej.

⚆ W połowie maja czeka nas dość trudna sytuacja, – Budanov. „Armagedon nie nastąpi, jak wielu zaczyna teraz mówić. Ale od połowy maja będą problemy. Chodzi o przód między innymi rosjanie zastosują masowy atak. To będzie trudny okres. Połowa maja, początek czerwca”

⚆ ​​Grecja i Hiszpania znajdują się pod silną presją ze strony swoich sojuszników z UE i NATO, aby zapewnić Ukrainie dodatkowe systemy obrony powietrznej — FT

⚆ Ukraińcy opracowali elektroniczny plecak chroniący przed dronami. Wojsko nosi go ze sobą podczas przemieszczania się grupy i włącza „kopułę ochronną” na kilkaset metrów, która zagłusza większość dronów FPV. Rozwój i masowa produkcja mobilnego systemu walki elektronicznej jest jednym z kluczowych elementów wyścigu zbrojeń. Kompleksy tego typu kupuje nie tylko wojsko, ale także miasta i prywatne firmy w celu osłony swoich obiektów.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Zełeński rozmawiał z Bidenem o treści kolejnego pakietu pomocy wojskowej USA. Według głowy państwa rozmawiali o treści kolejnego pakietu pomocy wojskowej USA, a Biden zapewnił go, że podpisze ustawę niezwłocznie po jej zatwierdzeniu przez Senat. Zełenski poinformował także prezydenta USA o terrorze powietrznym Federacji rosyjskiej przy użyciu tysięcy rakiet, dronów i bomb, odnosząc się w szczególności do niedawnego ataku na wieżę telewizyjną w Charkowie na kilka minut przed ich rozmową.

⚆ Od jutra wszystkie konsulaty Ukrainy przestaną obsługiwać mężczyzn w wieku poborowym — ZN.UA. Od 24 kwietnia możliwe będzie jedynie wydawanie dokumentów na powrót na Ukrainę. Zaznacza się, że możliwe są wyłącznie czynności konsularne związane z wydawaniem dowodów osobistych na potrzeby powrotu na Ukrainę. Zarządzenie Ministra Spraw Zagranicznych obowiązuje „do czasu otrzymania dodatkowych wyjaśnień w sprawie trybu stosowania przepisów ustawy Ukrainy o wzmocnieniu mobilizacji, która została ogłoszona 17 kwietnia i wejdzie w życie w maju.

⚆ ​​Do Kijowa przybyła ponadpartyjna delegacja Kongresu USA. W skład delegacji w stolicy Ukrainy wchodzi czterech członków Izby Reprezentantów: Republikanie Thomas Keen i Nathaniel Moren oraz Demokraci Bill Keating i Madeleine Dea.

⚆ Zełeński w rozmowie z NBC News powiedział, że rosjanie planują zająć Czasiw Jar w obwodzie donieckim do 9 maja, ale spodziewa się, że Ukrainie uda się odeprzeć wroga i pokonać plany Federacji rosyjskiej na pełną skalę ofensywa w czerwcu.

⚆ rosjanie planują nie „ZSRR 2.0”, ale Buczę w skali całej Ukrainy, – Sekretarz RBNiO Oleksandr Łytwynenko ds. „Interfax-Ukraina”. „Bardzo aktywnie pracują nad politycznymi i nie tylko przygotowaniami do wojny w krajach bałtyckich. Działają dość aktywnie w Mołdawii. Ostatnio zaobserwowaliśmy wzrost aktywności w odniesieniu do Kazachstanu” – powiedział.

⚆ Zełeński powiedział, że nie wierzy w potencjalną realizację idei prezydenta Francji Macrona o globalnym zawieszeniu broni na czas igrzysk olimpijskich w wojnie rosji z Ukrainą, ponieważ agresor nigdy nie dotrzymuje obietnic. Zełeński podkreślił, że rosja wykorzysta taką przerwę do przegrupowania i wzmocnienia swoich sił, aby później uderzyć ponownie, i jako przykład podał miesiące po rozmowach w Normandii, kiedy faktycznie nie doszło do zawieszenia broni, a snajperzy nadal polowali na ukraińskich żołnierzy wzdłuż linii kontaktowej. „Dla putina nie ma rozejmu, igrzysk olimpijskich ani władz” – podsumował głowa państwa.

⚆ ​Na czele Wspólnego Centrum Prasowego Koordynacji Sił Obronnych Południa stanie rzecznik Marynarki Wojennej, kapitan III stopnia Dmytro Pletenczuk, który będzie pełnił oba stanowiska.

⚆ Dwóm ukraińskim wojskowym, którzy podczas kontroli samochodu zaatakowali policjantów, postawiono zarzuty morderstwa i usiłowania zabójstwa oraz dezercji – Prokuratura Generalna. Grozi im od 9 do 15 lat więzienia lub dożywocie. Z ustaleń śledztwa wynika, że ​​podejrzani samowolnie opuścili jednostkę wojskową i ukradli pistolet. Sprawdzane są także informacje o kradzieży materiałów wybuchowych i broni przez podejrzanych z ich jednostki wojskowej. Sąd aresztował jednego z podejrzanych – 52-letniego ojca – bez prawa do zwolnienia za kaucją. Sąd zatrzymał także drugiego podejrzanego, 26-letniego wojskowego, bez prawa do zwolnienia za kaucją. Jest oskarżony o morderstwo i usiłowanie zabójstwa funkcjonariuszy policji, nielegalne posługiwanie się bronią i dezercję.

⚆ W Winnicy pożegnali zmarłego policjanta Maksyma Zareckiego

🌍Alianci:

⚆ Polscy protestujący odblokowali punkt kontrolny „Jagodin-Dorohusk”, Państwowa Służba Celna podaje, że punkt kontrolny działa normalnie. Obecnie protest polskich rolników trwa jedynie na punkcie kontrolnym „Hrebenne-Rawa-Ruska”.

⚆ „Jest całkiem możliwe, że będzie to ostatni pakiet pomocowy” – tak szef komisji europejskiej w Bundestagu Anton Hofreiter wyraża opinię, że przegłosowany przez Izbę Reprezentantów Kongresu USA pakiet pomocowy może być ostatnim przed długą przerwą, a wręcz ostatnim. „Oznacza to, że my, Europejczycy, musimy zrobić dla Ukrainy znacznie więcej. UE zdała sobie sprawę, że amerykańskie wsparcie dla Ukrainy stało się niepewne”.

⚆ ​​ Zatwierdzenie przez USA pomocy o wartości ponad 60 miliardów dolarów będzie ratunkiem dla ukraińskiej armii, ale jest mało prawdopodobne, że odwróci losy wojny, pisze Bloomberg. W publikacji przytacza się słowa Mykoły Biełeskowa, badacza Kijowskiego Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych, że pomoc ta pozwoli ukraińskim wojskowym trochę odetchnąć i spowolnić natarcie Kremla, prowadzić „skuteczną obronę” i minimalizować straty. Jednak zdaniem eksperta potrzeba dalszej pomocy, aby pojawiły się postępy.

⚆ Norwegia rozważa możliwość znacznego zwiększenia pomocy dla Ukrainy. Zdaniem szefa MSZ Eide’a kwestia ta będzie omawiana z partiami reprezentowanymi w parlamencie. Dodał, że jest to „znaczący wzrost” programu Nansena, na który obecnie składa się 75 miliardów koron (6,8 miliarda dolarów). Minister zauważył, że choć rząd „nie zdecydował jeszcze o konkretnych kwotach”, pomoc będzie udzielana przez co najmniej pięć lat, „ale może i dłużej”.

⚆ W wyniku ataków dronów SBU rosyjska rafinacja ropy spadła do niemal rocznego minimum – Bloomberg. W kwietniu przerób w rosyjskich rafineriach wynosił średnio około 5,23 mln baryłek dziennie, co jest niemal najniższym poziomem od maja ubiegłego roku. Przyczyną spadku rafinacji ropy naftowej były remonty fabryk dotkniętych atakami dronów SBU. Źródła Bloomberga zauważają, że odbudowa uszkodzonych rafinerii jest powolna. W sumie SBU przeprowadziła już 14 udanych ataków na rosyjskie rafinerie w różnych regionach kraju. Zmniejszyli eksport rosyjskich produktów naftowych o jedną trzecią. Również powódź dotknęła rafinerię ropy naftowej Orsk.

⚆ Duda: Polska jest gotowa przyjąć amerykańską broń nuklearną. „rosja coraz aktywniej militaryzuje obwód kaliningradzki. Niedawno przekazała Białorusi swoją broń nuklearną. Jeśli zapadła decyzja naszych sojuszników o rozmieszczeniu na naszym terytorium broni nuklearnej w ramach Nuclear Sharing w celu wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, to jesteśmy na to gotowi” – ​​powiedział Duda w rozmowie z Faktem. Zaznaczył, że rozmieszczenie amerykańskiej broni nuklearnej w Polsce jest od dawna tematem negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi.

⚆ ​​Szef hiszpańskiego MSZ Jose Manuel Albarez uniknął bezpośredniej odpowiedzi na pytanie o możliwy transfer Patriota na Ukrainę, mówiąc, że Hiszpania „będzie w dalszym ciągu robić wszystko, co w jej mocy”, aby pomóc Ukrainie w wojnę z rosją.

⚆ ​​Obywatele Słowacji, niezadowoleni z polityki rządu Fico wobec Ukrainy, zebrali już ponad 3 miliony euro na zakup pocisków dla Ukrainy – podaje strona internetowa odpowiedniej inicjatywy obywatelskiej. W ciągu siedmiu dni zbiórki zebrano 3 075 939 euro, a środki przekazało prawie 50 000 osób. Jednocześnie w opisie kolekcji napisano, że pierwszym celem jest zebranie 250 tys. euro z dalszą nadzieją na stopniowe dotarcie do 1 mln euro.

⚆ Elon Musk wyraził zaniepokojenie brakiem strategii wyjścia z wojny na Ukrainie, natomiast doradca szefa OP Podolak podkreślił „realistyczną” strategię – wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy. „Najbardziej martwi mnie to, że nie ma strategii wyjścia, tylko wieczna wojna, w której dzieci giną w okopach od artylerii, od karabinów maszynowych i snajperów, na polach minowych”. Podoliak komentując wpis Muska stwierdził, że po takich wpisach światowych influencerów „trzeba raz jeszcze zadać sobie pytanie o brak elementarnej logiki we współczesnym świecie”.

⚆ ​​Niemiecki producent materiałów budowlanych Knauf po ponad 30 latach pracy na rynku rosyjskim całkowicie rezygnuje ze swojej działalności w Federacji rosyjskiej – pisze DW. Zaznacza się, że firma nie podała konkretnych powodów opuszczenia rosji, twierdząc, że dzieje się to na tle „bieżących wydarzeń”. Ostatnio Knauf znalazł się pod ostrzałem za swoją działalność w Federacji rosyjskiej, a także za udział w odbudowie okupowanego Mariupola.

💀 Ciemna strona:

⚆ Minister spraw zagranicznych Federacji rosyjskiej ławrow po raz kolejny stwierdził, że wsparcie Ukrainy przez kluczowe mocarstwa zachodnie „stwarza ryzyko konfrontacji nuklearnej”.

⚆ Przez całą noc pod Moskwą płonął obiekt przemysłowy.

⚆ W Woroneżu nagle zapaliły się magazyny i warsztat zakładów elektromaszynowych „Elmash”

⚆ Siły morskie rosji i Chin podpisały memorandum o współpracy w związku z najnowszymi doniesieniami o zwiększonym poparciu Pekinu dla wojny rosji na Ukrainie – ISW.

⚆ Chiny zwiększają zakupy rosyjskiej ropy: w marcu rosja dostarczyła Chinom 10,81 mln ton ropy (2,55 mln baryłek dziennie), co jest blisko historycznego rekordu z czerwca 2023 roku. To o 71,6% więcej niż podaż drugiego co do wielkości dostawcy, Arabii Saudyjskiej.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ REBy nie zadziałały chyba

⚆ Czasiw Jar – galeria

⚆ The best of FPV vol 3

⚆ Wóz bojowy 47. brygady przedostaje się w pobliżu pozycji wroga na północ od wsi Berdycze i ewakuuje wyczerpanych ukraińskich żołnierzy.

⚆ Walki o Czasiw Jar – w czerni i bieli

⚆ Tak rosjanie wychowują dzieci

⚆ Kolejny klip promujący do wstąpienia do ukraińskich sił zbrojnych

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.