🪖Dzień 689 (12-13 stycznia 2024) – drone wars

🪖Dzień 689 (12-13 stycznia 2024) – drone wars

14 stycznia, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Trochę się zaległości nazbierało wczoraj i dziś, więc w punktach:

 1. Brytyjski premier i francuski minister zapewniali wczoraj i dziś o wsparciu Ukrainy. Brytyjski był nieco bardziej przekonujący bo przywiózł konkretną obietnicę z konkretną kwotą. Obaj mówili też o dronach. Jest niuans – bardzo łatwo nadinterpretować słowa brytyjskiego premiera jako “gwarancje bezpieczeństwa” ale to nie są (jeszcze?) gwarancje. Nie zmienia to fakty, że brytyjczycy dali wiele a i ta wizyta była ważna bo zareagowali na nią i amerykanie i miedwiediew (zagroził wypowiedzeniem wojny więc…)
 2. Bułgaria to bardzo cichy partner militarny Ukrainy. W zasadzie, aktualnie dostarczają gros amunicji do systemów radzieckich. Jako jeden z nielicznych krajów w Europie zachowali swoje linie produkcyjne po upadku ZSRR. Tymczasem UE (w zasadzie NATO) mówi, że europejski przemysł wojskowy leży i kwiczy, bo wszyscy wierzyli w pokój po zimnej wojnie. No to czas na zimny prysznic.
 3. Kolejny atak rakietowy. W sumie poleciało 40 pocisków różnego typu, ale zbito tylko 8. Z dużą częścią pozostałych miały sobie dać radę systemy walki elektronicznej i nie powiem – to lekkie zaskoczenie albo blef. Istotnie zmienia się celowanie rosjan – mniej na Kijów, więcej na inne punkty, które mają charakter militarny, co ukraińskie media pomijają. W co celują? Tu trochę wygadał się szef estońskiego wywiadu twierdząc, że celują w lotniska bo chcą sparaliżować pracę F-16, które nadal nie wiadomo kiedy nadlecą.
 4. Wywiad Budanowa warty jest chwili. Mówi prosto mówi o kwestiach na temat których inni spekulują. Front będzie głównie stał bo drony i miny. Jest podsumowanie poniżej. Znów drony…
 5. Front stoi, aczkolwiek rosyjskie szturmy odnoszą punktowe, minimalne sukcesy (Bachmut, Awdijiwka, Robotyne)
 6. Rumunia dostanie 126 mln Euro na rozbudowę swoich portów. Tak tylko wspominam w kontekście szans przy temacie zbożowym u nas…
 7. 90% rosyjskich czołgów, którymi dysponowała rosja 2 lata temu zostało zniszczonych przez Ukraińców. Ale… przyspiesza produkcja rosyjska (rakiety, drony) oraz zakup (amunicja).
 8. Jednym słowem w rosji jest “dobrze” ale w dwóch już “nie dobrze”. Rury pękają, prąd odcinają, magazyny się palą, więźniów mrożą w zakładach by zachęcić do wizyty na “gorącej” Ukrainie. Ale nie – rosja jeszcze nie upada. W przeciwieństwie do ZSRR aktualna rosja ma silną gospodarkę ale słabą armię.
 9. Mobilizacja Ukrainy – oprócz przepraw z ustawą to widać, że i Ukraińcy zaczęli częściej zapadać na choroby uniemożliwiające służbę wojskową, ale i popularnością cieszą się nowe rekrutacje do wojska na stanowiska niefrontowe. Prócz tego trwa rozkręcanie produkcji dronów i jednym z pomysłów jest ich montaż domowy przez ochotników. Znów drony.
 10. No i tak ad rem – tak jak przeglądam te tony filmów to trudno uciec wrażeniu, że w tle rozgrywa się najważniejsza bitwa technologiczna tej wojny. Wojna na i o drony. Rakiety, którymi rosja straszyła rok temu już nie straszą. Czołgi jak płonęły – tak płoną. To do dronów będzie należało pole bitwy (morskie, powietrzne, lądowe). O ile rosja nadgoniła peleton i produkuje dronów na potęgę, to Ukraińcy mają cenniejsze doświadczenie i też powoli doganiają peleton.
 11. No i odnośnie dronów jeszcze to dzięki za wpłaty!

👍 Dobre wieści:
⚆ Podpisane porozumienia w sprawie gwarancji/zapewnienia bezpieczeństwa między Ukrainą a Wielką Brytanią.

⚆ Sunak podczas swojej wizyty w Kijowie zapowiedział duży pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 2,5 miliarda funtów. „Będzie to obejmować dodatkowy sprzęt do obrony powietrznej, dodatkową broń przeciwpancerną, dodatkowe rakiety dalekiego zasięgu, tysiące pocisków. Przeprowadzone zostanie także szkolenie dla kolejnych tysięcy ukraińskich żołnierzy” – powiedział. Wielka Brytania przeznaczy 200 milionów funtów na produkcję różnych dronów dla ukraińskiego wojska, powiedział premier Sunak. „Dostarczane przez nas drony pomogą uderzyć w siły rosyjskie i wyprzeć rosję z Ukrainy, a także zmniejszą ryzyko dla ukraińskiego eksportu przez Morze Czarne. Drony rozpoznawcze, drony szturmowe dalekiego zasięgu, a także drony FPV” – powiedział. “Zapewniamy także inne rzeczy, ale nie chcę ujawniać szczegółów operacyjnych” – powiedział brytyjski premier.

⚆ Kompleks wojskowo-przemysłowy Bułgarii pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, znaczna część produktów trafia na Ukrainę, – Ministerstwo Obrony kraju [Bułgaria dostarcza głównie amunicję artyleryjską do broni produkcji radzieckiej]

🌻Wczoraj: -840 (368 460) -11 systemów artyleryjskich
🌻Dziś: -700 (369 160) -18 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Rzecznik Sił Powietrznych Ihnat powiedział, że noc 12 stycznia była najspokojniejsza w ostatnim czasie. Według niego może to być konsekwencją pogarszających się warunków pogodowych.

⚆ Kolejnej nocy miały miejsce kolejne ataki. rosjanie mieli wypuścić 40 pocisków (między innymi: 3 Shahedy, 6 Kindżałów, 12 Ch-101/55/555, 6 Ch-22) , Ukraińcy mieli zestrzelić 8 rakiet, ale raportują też, że wiele rakiet nie osiągnęło swoich celów dzięki zastosowaniu systemów walki elektronicznej. Koszt ataku dla rosjan to 239 mln dolarów. Jedna z rakiet nie doleciała do Ukraina i spadła na pole w rejonie krasnodarskim. Jedna z rakiet, która spadła w okolicy Kremeńczuka nie eksplodowała – rozbroili ją saperzy.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód sumski – ostrzał rakietą Ch-22 – uszkodzone 26 budynków w jednej z miejscowości.

⚆ obwód chersoński – Cherson (2 ofiary wczoraj)

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Pod Synkiwką rosyjskie szturmy osłabły – tak twierdzą obserwatorzy niemieccy, ale to nie prawda. Walki trwają i nie zmniejsza się ich intensywność.

⚆ Okolice Bachmutu – Kliszczijiwka – tu trwają masowe szturmy rosjan, ale bez sukcesów. Walki pod Andrijiwką – również rosjanie bez sukcesów. Iwaniwskie – tu rosjanie przesunęli się o 200 metrów. Na północy gorąco pod Bohdaniwką, pod Chromowym rosjanie przesunęli się o 200 metrów, pod Jakowliwką rosyjskie szturmy bez wpływu na linię frontu.

⚆ Nowomychajłówka – rosjanie odzyskali pozycje na południu wsi, które stracili wczoraj.

⚆ Awdijiwka – pod stepowym rosjanie odzyskali 100m terenu, który stracili w ostatnich dniach. Południowa linia obrony nieco stabilniej, ale faluje. Zakład koksochemiczny – wzrosła intensywność ostrzału lotniczego.

😼Berdiańsk (kilka eksplozji wczorajszej nocy w okolicy portu)
😼Mariupol

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Pod Robotyne źle – Ukraińcy niemal opuścili zdobytą główną linię obrony między Werbowym a Nowoprokopiwką.

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼Pożar w Sewastopolu

❤️‍Puls Ukrainy:

WCZORAJ:

⚆ Rishi Sunak w Kijowie. „Jestem na Ukrainie, aby przekazać prosty komunikat. Nasze wsparcie nie może i nie będzie słabnąć. Zwracam się do wszystkich Ukraińców, Wielka Brytania jest z wami – tak długo, jak będzie trzeba” – podkreślił.

⚆ Ukraina i Wielka Brytania podpisały porozumienie o bezpieczeństwie – będzie ono obowiązywać do czasu przystąpienia do NATO. Porozumienie to jako pierwsze w obszarze porozumień o bezpieczeństwie zrealizowało porozumienia uzgodnione podczas szczytu NATO w Wilnie pomiędzy Ukrainą, krajami G7 i państwami, które do nich przystąpiły. „Gdyby w 1991 r. osiągnięto takie gwarancje, zwłaszcza z Wielką Brytanią, wojna by się nie rozpoczęła” – powiedział Zełeński. Sunak podkreślił, że jest to „pierwsze z podpisanych przez Ukrainę zapewnień bezpieczeństwa”. Stwierdził, że Wielka Brytania jako pierwsza dostarczyła Ukrainie śmiercionośną broń, czołgi, rakiety dalekiego zasięgu itp. [co nie do końca jest prawdą]

⚆ Zełeński i Sunak różnili się co do tego, czy można mówić o „gwarancjach bezpieczeństwa” ze strony Wielkiej Brytanii. Na konferencji prasowej po podpisaniu porozumienia Zełeński w jego opisie użył wyłącznie słowa „gwarancje” lub sformułowania „gwarancje bezpieczeństwa”. Zamiast tego brytyjski premier Rishi Sunak wybrał inne określenie i kilkakrotnie podkreślał, że chodzi o „zapewnienia bezpieczeństwa” (en: security assurances). Terminologia ta ma ważne znaczenie polityczne. Dla Ukrainy wzmianka o „zapewnieniach bezpieczeństwa” jest toksyczna, gdyż właśnie to określenie znalazło się w tytule niesławnego memorandum budapeszteńskiego. To właśnie z tego powodu Ukraina nalega na przyjęcie „gwarancji bezpieczeństwa” – na co jednak partnerzy nie są gotowi.

⚆ Zełeński i Sunak opowiedzieli, co brytyjskie porozumienie gwarantuje Ukrainie. Pierwszą rzeczą, jaką robi ta umowa, jest sformalizowanie obecnie obowiązujących ustaleń dotyczących bezpieczeństwa. Po drugie, zapewnienie długoterminowego wsparcia: aby rosja zrozumiała, że ​​pozostajemy z Ukrainą, powiedział Sunak. Brytyjski premier wyjaśnił także, że istnieje trzeci element, który zapobiega nowemu atakowi po zakończeniu obecnej wojny. „Jeśli rosja ponownie zaatakuje, zapewnimy Ukrainie wsparcie, którego potrzebuje: nowoczesną broń na lądzie, na morzu i w powietrzu, wsparcie gospodarcze, a także wprowadzimy sankcje, które będą miały dla rosji swoją cenę” – powiedział. Zełeński ze swojej strony sprecyzował, że w porozumieniu przewidziano czas na konsultacje z partnerami w przypadku powtórzenia się rosyjskiej agresji. „Będziemy rozumieć, jaka pomoc będzie nam potrzebna w przypadku nowego rosyjskiego ataku” – dodał.

⚆ „Ani rosja, ani Ukraina nie mogą obecnie prowadzić działań ofensywnych ze względu na intensywne użycie dronów przez obie strony i zagęszczenie pól minowych” – powiedział szef GUR Budanow w rozmowie z „Le Monde”. „Zagłuszanie dronów wymaga nowoczesnych środków walki radioelektronicznej, a rozminowywanie wymaga specjalnego sprzętu” – powiedział szef GUR. Inne tezy:
walki.
▫️ Ataki rakietowe Federacji rosyjskiej spowodowane są chęcią agresora ogłoszenia roku 2023 „zwycięskim”. rosjanie nie odnieśli żadnych rzeczywistych sukcesów militarnych;
▫️ rosyjskie rakiety mają jednak szereg wad. Często ich brakuje. Natychmiast wysłaliśmy im naszą odpowiedź. Celem były ich obiekty wojskowe;
▫️ W porównaniu z poprzednimi latami od końca lata 2023 roku obserwujemy wzrost ilości amunicji produkowanej przez rosję. Jednocześnie odnotowujemy spadek jakości;
▫️Intensywne użycie dronów po obu stronach uniemożliwiło prowadzenie zarówno rosyjskich, jak i ukraińskich działań ofensywnych. Kolejnym czynnikiem jest gęstość pól minowych, jakiej nie widziano od czasów drugiej wojny światowej;
▫️ Północna część Morza Czarnego, podobnie jak platformy wydobywcze gazu, znajduje się pod kontrolą Ukrainy. Morskie korytarze eksportowe, które są bardzo ważne dla naszej gospodarki, znów funkcjonują pomimo zagrożeń;
▫️ Regularnie atakujemy flotę wojskową i obiekty portowe wroga, dlatego rosjanie musieli pędzić wszystko na południowy wschód. Próbują stworzyć bazę morską na okupowanym terytorium Gruzji;

⚆ Platformy rekrutacyjne Work.ua, Lobby X, Robota.ua i „OLX Robota” otrzymały prawie 37,5 tys. zgłoszeń na wolne stanowiska wojskowe. Pięć najpopularniejszych ofert pracy na Work.ua to księgowy, urzędnik, kucharz, harcerz i operator drona. Operatorzy, kierowcy, ochroniarze i strzelcy są na szczycie OLX. Robota.ua otrzymuje informacje zwrotne głównie na temat wolnych stanowisk w Służbie Granicznej. Zarobki wahają się od 17 000 UAH dla księgowych (1700zł), kucharzy i urzędników do 125 000 UAH dla obsługujących granatniki (13 tys zł), dowódców instruktorów, sanitariuszy, personelu wojskowego, strażaków, dowódców moździerzy.

⚆ Arachamija wyjaśnił, co nie spodobało się Komisji w projekcie ustawy o mobilizacji. „Przykładowo kwestia zorganizowania transportu dla FOP. Mówiliśmy, że tak nie może być. Nie pozwalamy też osobom niepełnosprawnym z trzeciej grupy na pobór, bo jest wiele osób, które nie mają jednego narządu albo jesteś chory na gruźlicę. Po co to wojsku? Kwestie związane z wezwaniami drogą elektroniczną nie mogą być w ogóle omawiane” – stwierdził. Według niego dużą wagę przywiązywano do podniesienia poziomu edukacji w placówkach oświatowych. „Ponieważ dostajemy wiele historii, gdy ktoś został zmobilizowany, rzekomo się dowiedział, a potem okazało się, że rzucił jeden granat [w sensie udało mu się jedynie rzucić granatem zanim zginął]. Mówimy, że takich rzeczy nie będziemy więcej robić. Nieprzeszkoleni żołnierze to model rosyjski” – podkreślił Arachamija

⚆ Prawo mobilizacyjne musi być sprawiedliwe – to najważniejsze – powiedział prezydent Zełenski

⚆ Od 12 stycznia ci, którzy podpisali kontrakt we Lwowie z jednostkami wojskowymi Powietrznodesantowo-Szturmowych Sił Powietrznodesantowych lub Marines, otrzymają jednorazową pomoc w wysokości 50 000 UAH (około 5300zł) — Sadowyj.

⚆ Do Kijowa przybyła Penny Pritzker, specjalna przedstawiciel USA ds. odbudowy Ukrainy. Jej delegacja spotkała się z wicepremierem Kubrakowem, podczas którego omówiono „praktyczne kroki mające na celu zwiększenie ukraińskiego eksportu i przywrócenie rentowności gospodarki”.

⚆ Dowództwo rosyjskiej armii okupacyjnej nie osiągnęło celów, jakie postawiło sobie w ostatnich miesiącach, stwierdził dowódca Wojsk Lądowych Sirskyj.

⚆ Na Ukrainie ponad dwukrotnie wzrósł średni odsetek osób niezdolnych do pracy za 9 miesięcy 2023 roku w porównaniu do wskaźnika z 2021 roku. Zwiększył się także średni odsetek osób o ograniczonej sprawności fizycznej. Znacząca różnica występuje także w odsetku osób niezdolnych do służby wojskowej. Choroby, które są podawane jako powód niesparwności, nie mają wyraźnych objawów zewnętrznych, co pozwala na wykorzystanie takich diagnoz do praktyk korupcyjnych.

⚆ rosjanie zwiększyli swoje możliwości w produkcji rakiet, większość kluczowych komponentów do ich produkcji pochodzi z krajów zachodnich, – badania „Międzynarodowa grupa robocza Yermak-McFaul ds. rosyjskich sankcji”. Według szacunków Ukrainy w 2022 roku rosja mogłaby produkować do 50 rakiet miesięcznie. Do połowy 2023 r. zdolność ta podwoi się i będzie wynosić 100 rakiet miesięcznie. Do końca 2023 roku osiągnęły one 115 rakiet miesięcznie. Jeśli jednak rosja w dalszym ciągu będzie wykorzystywać swój arsenał w obecnym tempie, oznacza to, zdaniem autorów badania, że ​​wyczerpie swoje rezerwy. We wrakach rosyjskich rakiet, których producentami są firmy z siedzibą w krajach sojuszniczych Ukrainy, odnaleziono 2800 komponentów. W ciągu pierwszych 10 miesięcy ubiegłego roku firmy te pośrednio dostarczyły 48 proc. komponentów rakietowych, przekraczając 45 proc. komponentów dostarczonych przez Chiny.

DZIŚ:

⚆ rosja straciła 90% posiadanych czołgów podczas inwazji na Ukrainę — Forbes. rosja miała 2987 czołgów, kiedy zaatakowała Ukrainę. Co najmniej 2916 z nich zostało już wyłączonych z pracy. Mówimy o 1735 zniszczonych, 205 porzuconych i 544 zdobytych czołgach modeli T-55, T-62, T-72, T-80 i T-90.

⚆ Z wizytą do Kijowa przybył nowy Minister Spraw Zagranicznych Francji Stéphane Sejournay. To jego pierwsza wizyta zagraniczna na nowym stanowisku. Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Francji przeprowadzili dwustronne negocjacje w sprawie pomocy i współpracy obronnej, a także przystąpienia Ukrainy do UE i NATO oraz postawienia Federacji rosyjskiej przed wymiarem sprawiedliwości. Według szefa ukraińskiego MSZ strony rozmawiały o „dalszych dostawach systemów i rakiet do ochrony ukraińskiego nieba, a także dostawach dronów na Ukrainę”. Paryż i Kijów poruszyły także kwestię dwustronnej współpracy obronnej. “Wspieranie Ukrainy pozostaje priorytetem dla Paryża” – szef francuskiego MSZ

⚆ Zełeński rozmawiał z szefem MSZ Francji o wspólnej produkcji dronów i artylerii. „Rozmawialiśmy o naszych potrzebach obronnych: wspólnej produkcji dronów, artylerii, dalszym wzmacnianiu obrony powietrznej. Poinformowaliśmy o pracach nad Formułą Pokojową. Dziękuję Francji za aktywny udział w tych globalnych pracach!” – skomentował Zełeński.

⚆ Dania przeznaczy 21 mln dolarów na odbudowę Mikołajowa. Pakiet pomocowy obejmuje w szczególności projekty w sektorze rolniczym mające na celu rozminowywanie gruntów rolnych, budowę elektrociepłowni, a także przebudowę akademika Państwowego Uniwersytetu Rolniczego w Mikołajowie dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego, która będzie realizowana wspólnie z organizacjami UNOPS Ukraina i Cała Ukraina.

⚆ Minister Transformacji Cyfrowej Mychajło Fiodorow wezwał Ukraińców do odbycia bezpłatnych szkoleń i montażu dronów FPV w domu. „Ukraińcy nieustannie tworzą fajne inicjatywy, aby pomóc Siłom Obronnym. Chcę opowiedzieć Wam o jednej z nich – projekcie “People’s Drone” od Victory Drones z funduszu pomocy technologicznej Dignitas. To kurs inżynierski, który nauczy Was, jak złożyć 7-calowy dron FPV w domu.” – zauważył Fiodorow. Dodał, że szkolenie obejmie dostęp do wykładów, wykazu podzespołów i zestawień narzędzi i materiałów do zakupu, a także dostęp do społeczności inżynierskiej w celu konsultacji i zadawania pytań. „Składasz FPV i wysyłasz go do instruktorów Victory Drones. Następnie dron przechodzi kontrolę jakości montażu i próbę wagową. Jeśli testy wypadną pomyślnie, dron zostanie przekazany wojsku” – powiedział minister.

⚆ Kreml planuje wybudować na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i łuhańskiego szereg składowisk śmieci, które będą służyć Federacji rosyjskiej, podaje Centrum Narodowego Oporu.

⚆ Od początku wojny na pełną skalę rosja użyła amunicji chemicznej przeciwko Ukrainie 626 razy, — Sztab Generalny. Dziennie odnotowuje się do 10 przypadków użycia środków chemicznych. Najczęściej wykorzystywane są granaty zrzucane z dronów.

🌍Świat:

WCZORAJ:

⚆ Poseł do Parlamentu Europejskiego z Finlandii Petri Sarvamaa zebrał niezbędne 120 podpisów pod petycją o pozbawienie Węgier prawa głosu w Radzie UE. Sarvamaa proponuje zastosować wobec Węgier postępowanie zgodnie z częścią 2 art. 7 Traktatu UE. Przewiduje możliwość zawieszenia niektórych praw, w tym głosowania w Radzie UE, w stosunku do państwa, które wielokrotnie naruszało wartości UE.

⚆ Departament Stanu USA nałożył sankcje na trzy organizacje z Federacji rosyjskiej i jedną osobę zaangażowaną w transfer i testowanie północnokoreańskich rakiet balistycznych do wykorzystania przez rosję przeciwko Ukrainie.

⚆ USA przeprowadziły już dwie rundy negocjacji z Ukrainą w sprawie zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa, powiedziała Ambasador Stanów Zjednoczonych na Ukrainie Bridget Brink, komentując podpisanie takiego dokumentu z Wielką Brytanią.

⚆ Demokraci odrzucili żądania spikera Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona dotyczące nowych, rygorystycznych środków bezpieczeństwa granic w zamian za pomoc dla Ukrainy. Żądania obejmowały między innymi. budowę setek kilometrów nowego muru na granicy amerykańsko-meksykańskiej. Demokraci ostrzegają, że nigdy nie poprą pakietu w sprawie Ukrainy obejmującego budowę muru.

⚆ Jedna rosyjska firma zadeklarowała import 16 typów sprzętu ASML do produkcji mikrochipów od sierpnia 2023 r. – dochodzenie Europejskiej Prawdy. Okazało się, że był to używany 20-letni sprzęt ASML. Właściciele przestarzałych maszyn litograficznych tego typu z całego świata demontują je i sprzedają w częściach. rosja je kupuje i montuje. Wytworzone mikrochipy mogą zostać wykorzystane do produkcji niektórych typów sprzętu wojskowego. Holenderska firma ASML jest światowym liderem w produkcji urządzeń do produkcji mikrochipów. Siedziba firmy odpowiedziała PE, że nie współpracuje z rosją i nie sprzedaje maszyn na części.

⚆ Premier RP Tusk powiedział, że w poniedziałek 15 stycznia planuje spotkać się z prezydentem Dudą, aby między innymi. omówić jego zbliżającą się wizytę w Kijowie.

⚆ Rumunia otrzyma od UE 126 mln euro na rozbudowę portów dla ukraińskiego eksportu. Komisja Europejska zauważyła, że ​​działanie to powinno ułatwić handel Ukrainy w ramach unijnego planu działania „Ścieżki Solidarności”. Program będzie obowiązywał do 31 grudnia 2024 r. Swoją drogą Rumunia stała się w ubiegłym roku największą alternatywną trasą eksportu ukraińskiego zboża.

⚆ W Polsce zatrzymano 15-letniego czeskiego ucznia, który jechał walczyć za Ukrainę. Nastolatek wyszedł z domu, ale nie przyszedł do szkoły, po czym rodzice skontaktowali się z policją. Czeska policja przekazała jego dane polskim kolegom, którzy w Przemyślu zlokalizowali telefon chłopca. Chłopcu udało się przekroczyć granicę polsko-ukraińską, jednak wrócił do Polski, skąd wróci do domu, do Ostrawy w Czechach. Ustalono, że uczeń przygotowywał w domu swój zagraniczny paszport, aby udać się na Ukrainę, aby walczyć z rosyjskimi agresorami.

⚆ W Polsce zlikwidowano siatkę prorosyjską, która działała w polskiej armii. Grupa sił specjalnych ABW, działająca pod nadzorem Wydziału Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie, wkroczyła do mieszkań prorosyjskich działaczy związanych z prorosyjską organizacją „Bronimy Munduru dla przyszłych pokoleń”. Sprawa ma związek z utworzeniem siatki tzw. „działaczy antyszczepionkowych”, której członkowie werbowali żołnierzy Wojska Polskiego. Prorosyjscy „aktywiści”, którzy byli przeszukiwani przez wojskowe siły specjalne: Szczepan Kszewicki, bloger powiązany z białoruskim KGB, Jowita Koszyn-Sumara, blogerka, Jakub Kuszpit, przywódca organizacji „Bronimy munduru”, która działa na polecenie służb rosyjskich.

⚆ „Wściekli i słusznie”: dyplomaci i urzędnicy UE skrytykowali decyzję przewodniczącego Rady Europejskiej Michela o rezygnacji i kandydowaniu do Parlamentu Europejskiego — Politico.

⚆ Nasilenie rosyjskich ataków rakietowych na ukraińskie lotniska wskazuje, że Moskwa uważa pojawienie się na Ukrainie myśliwców F-16 za niebezpieczne, powiedział szef estońskiego wywiadu Ants Kiviselg.

⚆ rosja przygotowuje się do zakwestionowania możliwej konfiskaty dziesiątek miliardów jej zamrożonych aktywów na rzecz Ukrainy przed sądami międzynarodowymi. W tym celu Kreml stara się przyciągnąć najlepszych prawników prawa międzynarodowego, – Bloomberg.

⚆ Australijska Federacja Organizacji Ukraińskich (AFUO) wzywa rząd Australii do wysłania na Ukrainę 45 wycofanych ze służby helikopterów Taipan zamiast do utylizacji. Australijskie Siły Obronne stwierdziły, że nie potrzebują już tych helikopterów. Zamiast wysyłać je na Ukrainę, rząd Australii zdecydował się je rozebrać na złom.

⚆ Komisja Europejska jest gotowa na ustępstwa wobec Węgier w niektórych kwestiach, aby przełamać weto w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro — FT. Według anonimowych urzędników wysokiego szczebla KE jest gotowa dać Budapesztowi prawo do oceny w 2025 roku, czy Ukraina nadal potrzebuje pieniędzy i czy spełniła warunki otrzymania pomocy UE. FT zwraca uwagę, że oznacza to w praktyce przyznanie Orbánowi prawa zawetowania pomocy dla Ukrainy w 2025 roku. Wysoki rangą urzędnik węgierski uważa, że ​​najprawdopodobniej to wystarczy, aby Orbán wycofał weto.

DZIŚ:

⚆ Zastępca Sekretarza Generalnego NATO wzywa do przygotowań do długiej wojny, która może nie zakończyć się nawet w 2025 roku, – Digi 24.
▪️Istnieje problem z potencjałem przemysłowym w Europie, przez całe 30 lat myśleliśmy, że po zakończeniu zimnej wojny nastanie cisza i spokój;
▪️przemysł rosji „wychodzi naprzeciw dzisiejszym potrzebom”. Ponadto KRLD i Iran wysyłają broń do Federacji rosyjskiej;
▪️Wciąż nie widzimy militarnej zdolności do zwycięstwa żadnej ze stron;
▪️Ukraińcom przy naszym wsparciu udało się zwrócić 50% terytorium. To nie jest drobnostka.

⚆ W Davos ogłoszono wizytę Zełeńskiego. Organizatorzy Światowego Forum Ekonomicznego w Davos zapowiedzieli 16 stycznia osobisty udział prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego w jednym z wydarzeń. Odnotowano, że Zełeński osobiście wygłosi specjalne przemówienie podczas panelu „Osiąganie bezpieczeństwa i współpracy w podzielonym świecie”

⚆ W Naddniestrzu, przy wsparciu rosji, tworzone są warunki informacyjne dla ewentualnej operacji pod fałszywą flagą. Odbywa się to w ramach wysiłków Kremla na rzecz destabilizacji Mołdawii – ISW

⚆ Premier Polski powiedział, że nie pozwoli przedstawicielom swojego rządu budować stanowiska w oparciu o nastroje antyukraińskie, ponieważ nie może być wątpliwości co do konieczności wspierania Ukrainy w czasie wojny. Donald Tusk podkreślił, że każdy polski patriota musi bezwzględnie uznać te argumenty, a Ukraina w wojnie z rosją potrzebuje pomocy zarówno Warszawy, jak i całego wolnego świata.

⚆ W Rumunii rolnicy blokują ruch ciężarówek na punkcie kontrolnym z Ukrainą. Ruch ciężarówek jest zablokowany przez punkt kontrolny „Siret”, który znajduje się naprzeciwko ukraińskiego „Porubne”. Przyczyny i szacunkowy czas trwania blokady prowadzonej przez rolników nie są znane. Wieczorem blokadę zniesiono.

⚆ W rosyjskich koloniach karnych wyłącza się ogrzewanie, aby więźniowie poszli walczyć, — BILD.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Miedwiediew rozgniewał się z powodu wizyty premiera Wielkiej Brytanii w Kijowie i zaczął grozić wypowiedzeniem wojny, jeśli Brytyjczycy stacjonują na Ukrainie kontyngent wojskowy.

⚆ Dziś Pożar olbrzymiego centrum logistycznego i magazynu rosyjskiego “amazona” czyli firmy Wildberries w Petersburgu. W magazynie Wildberries w Petersburgu pracowało ponad tysiąc pracowników, podobno wszyscy zostali ewakuowani. Powierzchnia pożaru wynosi 50 000 mkw., a powierzchnia magazynu 100 000 mkw. W nocy z 10 na 11 stycznia w pobliżu magazynu doszło do masowej walki migrantów. Obrażeń doznał jeden mężczyzna z ranami kłutymi i trafił do szpitala. Następnie w magazynie przeprowadzono akcję w poszukiwaniu nielegalnych migrantów. Jedną z wersji pożaru jest podpalenie. W 2021 roku Wildberries ogłosiło, że zainwestuje 3 miliardy rubli w budowę kompleksu magazynowego.

⚆ Problemy z brakiem prądu w rostowie oraz harmonogramy wyłączeń prądu w niektórych dzielnicach Moskwy

⚆ Trwa czarna seria awarii ciepłowniczych w rosji

⌛ Rok temu pisałem:

323
Jak na razie Ukraińcom udało się skoncentrować niemal wszystkie główne siły ofensywne rosjan pod Bachmutem. Co dalej? Czy Ukraińcy wycofają się? Wzmocnią obronę? Pokuszą się o odbicie? Szykują zasadzkę? Mają jakiś plan? Jest wiele sygnałów dla każdego z tych scenariuszy, jest masa szumu i zamieszania informacyjnego (również generowanego bardzo intensywnie przez pro-rosyjskie boty). Myślę, że nikt nie zna odpowiedzi i zadawanie ich sobie z pozycji widza jest o tyle naturalne i łatwe co i nieco niesprawiedliwe wobec walczących tam Ludzi. Wszyscy czekamy, aż los wojny na pozostałych odcinkach frontu będzie sprzyjać ponownie niebiesko-żółtym, ale teraz trzeba poczekać, zaufać dowódcom, modlić się/trzymać kciuki. Pamiętajcie – Ukraińcy na tym etapie walczą z masą a nie o km2.

324
Trudno jednoznacznie stwierdzić jak jest naprawdę z Sołedarem. Ukraińcy twierdzą, że miasto w większości jest szarą strefą, a ich oddziały piechoty utrzymują się na zachodnim skrawku miasta nad rzeką (większe siły miały się niby ewakuować). rosjanie twierdzą, że zdobyli miasto. Jedno i drugie może być tu prawdą. Wiem natomiast, że miasta praktycznie nie ma, a ukraińska artyleria ma “używanie” na rosyjskich oddziałach poruszających się po ruinach miasta. Pod tym względem raczej Ukraińcy nie pozwolą rosjanom rozsiąść się w Sołedarze bo i nie ma w czym i rosjanie nie mają jak wyeliminować ukraińskiego ostrzału. Ukraińcy po prostu mają tam rosjan na “patelni”. Oczywiście rosjanie będą przedstawiali ten stan jako zwycięstwo, ale faktycznie Sołedar pozostaje w większości szarą strefą. Ani nie upadł, ani nie został zdobyty.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Opowiadania droniarza (po ukraińsku)

⚆ Nietypowy dron ukraiński pod Bachmutem

⚆ rosyjski T-90 vs Bradley i dron (Stepowe)

⚆ Nie ładnie

⚆ rosyjskie tunele

⚆ Walki na odcinku zaporoskim

⚆ Krynki wyglądają tak

⚆ Belg, który nauczył się ukraińskiego

📣 Pomaganie za czytanie vol. 4:

Czwarta edycja idzie na drony FPV czyli nośniki amunicji. Jeden dron to 2 000zł więc kupmy od razu 5!

Na zrzutce dążymy zatem do 70 000zł. Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 60 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.