🪖Dzień 787 (20 kwietnia 2024, 22:25) – Kup teraz

🪖Dzień 787 (20 kwietnia 2024, 22:25) – Kup teraz

20 kwietnia, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Na Kremlu mają dziś dwa bóle głowy. Po pierwsze wsparcie dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu nieco pokomplikuje rosjanom (i ich sojusznikom) plany na dominację świata. Po drugie, ukraińskie drony ponownie wleciały głęboko w terytoria rosji narobiły bałaganu. Wróćmy do pakietu pomocowego. Przeszedł Kongres i czeka go jeszcze przejście przez Senat i podpis Bidena co nie powinno amerykanom zająć dłużej niż do środy. Te 61 mld dolarów to dużo czy mało? Też próbowałem sobie na to pytanie odpowiedzieć i poprosiłem o pomoc sztuczną inteligencję. Poniżej rezultat zakupowy na który bym się zdecydował dla Ukrainy w podziale, który klepnął dziś Kongres. Zapewne rosji nie ucieszy też kolejna decyzja w ramach której Kongres zgodził się na zajęcie 5 mld rosyjskich aktywów i przekazanie ich Ukrainie.

Jakie są implikacje tego kroku? Po pierwsze Ukraina wraca do gry nie tylko jako obrońca ale i strona, która będzie miała dość uzbrojenia by rosjan wypierać. Po drugie – NATO i UE mogą albo odetchnąć z ulgą że “wujek Sam” uratuje sytuację, albo pójść za ciosem bo te 7 miesięcy mogły jednak sporo zmienić. Nie byłbym nadto optymistyczny, ale Europa ponownie dostała nieco czasu na ogarnięcie własnej produkcji i organizacji wojskowej. Po trzecie – Chiny. I to największa zagwozdka, bo USA nie tylko wsparły Ukrainę ale i Tajwan. W odpowiedzi Chiny mogą wesprzeć rosję bardziej.

Tymczasem wiem bez AI, że za 16 tys zł możemy zakupić dla jednego z ukraińskich oddziałów “Nocnego Łowcę”.

Aktualnie na ten cel mam od Was 11 489,50 zł czyli 71% celu. Dziękuję!

/// Armia za 61 mld USD:

Kwota pakietu to niemal 61 miliardów dolarów. 50 to pomoc wojskowa a 11 to pomoc budżetowa, ekonomiczna i ochronna w obszarze granic. Na pomoc wojskową składa się

I – 23,2 miliarda dolarów zasadnicza część wojskowa. Można za to kupić taki zestaw:

AMUNICJA:
⚆ 1 300 000 sztuk amunicji artyleryjskiej.
⚆ Ponad 2000 rakiet Patriot MSE.
⚆ 30-40 tys rakiet dla HIMARS w zależności od typu

SPRZĘT:

⚆ Czołgi: 300 sztuk M1A2 Abrams
⚆ HIMARS: 90 wyrzutni M142
⚆ Samoloty: 170 F-16C/D Block 50/52+
⚆ Drony: 250 dronów MQ-9 Reaper

III – 11,3 miliarda dolarów — na bieżące operacje wojskowe USA w regionie. Tu zapewne wchodzi logistyka i jej zabezpieczenie.

IV – 13,8 miliarda dolarów — na zakup systemów uzbrojenia, produktów obronnych i
służby obronne. Za to można kupić:

Systemy Przeciwrakietowe:
⚆ Patriot Missile Defense System – Cena: Około 4 mln dolarów za jednostkę. Możemy zakupić około 200 systemów za 8 mld dolarów.
⚆ Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) – Cena: Około 15 mln dolarów za jednostkę. Możemy zakupić około 600 systemów za 6 mld dolarów.

Systemy Obrony Przeciwrakietowej: Aegis Combat System (z systemem rakietowym SM-6) – Cena: Zależy od konfiguracji. Przyjmując średnią cenę na poziomie 30 mln dolarów za jednostkę, moglibyśmy zakupić około 200 systemów za 6 mld dolarów.

Systemy Obrony Przeciwdronowej: Counter-Unmanned Aircraft System (C-UAS) – Cena: W zależności od rodzaju systemu i jego zdolności, średnio około 5 mln dolarów za jednostkę. Za 2 mld dolarów możemy zakupić około 400 systemów.

V – 26 mln dolarów — na monitorowanie udzielanej pomocy, której wzmocnienie przewiduje projekt ustawy

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Brak masowych ataków powietrznych

⚆ Rano atakowana była Odesa i obwód odeski. 3 rakiety Ch-59 zestrzelono ale odłamki uderzyły w obiekt infrastruktury i prywatny dom

⚆ Koło południa rosjanie ostrzelali Charków. Pociski trafiły w dziewięciopiętrowy budynek mieszkalny. Na razie wiadomo o dwóch zabitych.

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 97 miejscowości i 83

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – Uderzenie w rosyjski punkt dowodzenia w Bachmucie zabrało na tamten świat 8 rosyjskich oficerów. Nie mniej, rosjanie nadal robią dużo by poszerzyć strefę kontroli i w okolicy Bohdaniwki przesunęli sie o 100m.
Pod Awdijiwką – postępy rosjan w Nowokałynowym i Nowobachmutiwce. Pod Oczeretyne Ukraińcy próbują rosjan odrzucić i na razie udało się ich cofnąć o 200m.
Odcinek kupiański – brak doniesień.
Nowomychajłówka – niestety, ale postępy rosjan trwają (+100m)
Czasiw Jar – Bardzo ciężkie walki na granicach miejscowości

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak doniesień

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

🌻Straty rosjan: -750 (458 580) -20 systemów artyleryjskich

😼Bawełna:

⚆ Ukraińskie drony zaatakowały jednocześnie 8 regionów Federacji rosyjskiej. Atakowano w szczególności składy ropy w obwodzie smoleńskim oraz infrastrukturę energetyczną w obwodach briańskim, kałuskim i białogrodzkim. Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej oświadczyło, że wszystkie drony zostały zniszczone, ale zniszczenia są znaczne.Uszkodzone zostały dwie podstacje elektryczne w Briańsku i Kałudze. W obwodzie smoleńskim w rafinerii ropy naftowej wybuchł pożar kontenera z paliwem i smarami. W obwodzie biełgorodzkim w wyniku spadających szczątków zmarł mężczyzna.

⚆ Kursk

⚆ Donieck

🛡Inne wątki militarne:

⚆ rosjanie w ciągu dwóch miesięcy zniszczyli 5 z 31 amerykańskich czołgów Abrams na Ukrainie – NYT. Według portalu Oryx od początku wojny na pełną skalę zniszczono lub zdobyto łącznie 796 ukraińskich czołgów bojowych, podczas gdy rosja straciła ponad 2900 czołgów. „The New York Times” zauważa, że ​​czołgi można unieszkodliwiać za pomocą dronów.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Zełeński wyraził wdzięczność izbie niższej Kongresu USA, obu partiom oraz osobiście spikerowi Mike’owi Johnsonowi za „decyzję, która pozwala zachować prawidłowy bieg historii”. „Bez wątpienia wykorzystamy amerykańskie wsparcie, aby wzmocnić oba nasze narody i sprawiedliwie zakończyć tę wojnę – wojnę, którą putin musi przegrać” – dodał prezydent.

⚆ Zełeński wprowadził w życie decyzję RBNiO mającą na celu przeciwdziałanie negatywnemu wpływowi hazardu. W dokumencie wprowadzono miedzy innymi zakaz korzystania z kasyn i gier hazardowych (również online) dla personelu wojskowego w czasie stanu wojennego.

⚆ Generał Michael Wiggers Gildgaard spotkał się w Kijowie z Oleksandrem Syrskim. Według niego podczas spotkania omówiono pilne potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy w różnych kierunkach i na różne sposoby oraz możliwości dalszego wsparcia ze strony rządu duńskiego.

⚆ W Winnicy dwie nieznane osoby strzelały do dwóch policjantów. Policja podała, że ​​samochód z dwoma mężczyznami został zatrzymany z powodu naruszenia godziny policyjnej. Podczas sprawdzania dokumentów mężczyźni otworzyli ogień do policjantów: jeden zginął (miał 20 lat), jego partner został ranny. Na nagraniu z kamery osobistej patrolującego, które jest rozpowszechniane w mediach, widać żołnierzy jednej z jednostek wojskowych. Dowództwo Sił Lądowych będzie pomagać w śledztwie w sprawie morderstwa policjanta. Napastnicy są poszukiwani.

🌍Alianci:

⚆ Kongres USA głosował za pomocą dla Ukrainy. Izba Reprezentantów USA ostatecznie poparła dziś przyznanie Ukrainie 60,84 miliarda dolarów pomocy w ramach pakietu ustaw zainicjowanego przez spikera Partii Republikańskiej Mike’a Johnsona. Projekt musi uzyskać poparcie Senatu i zatwierdzenie przez prezydenta Bidena. Wcześniej wszystkie poprawki do projektu ustawy o pomocy dla Ukrainy, które ograniczały pomoc, zostały przed ostatecznym głosowaniem odrzucone w Izbie Reprezentantów USA – poinformował Voice of America.

⚆ Izba Reprezentantów USA przyjęła również projekt ustawy o wykorzystaniu zamrożonych aktywów Federacji rosyjskiej na rzecz Ukrainy. Ze skonfiskowanych aktywów o wartości 300 miliardów dolarów jedynie 4–5 miliardów dolarów podlega jurysdykcji Stanów Zjednoczonych.

⚆ W Wielkiej Brytanii ruszyła seryjna produkcja nowego czołgu Challenger 3. W fabryce w Telford planowana jest produkcja 148 nowych czołgów „Challenger 3” poprzez ulepszenie czołgu „Challenger 2”. Początkowo planowano je wypuścić do 2027 roku, jednak w związku z wojną na Ukrainie Wielka Brytania otrzyma nowy sprzęt w 2025 roku.

💀 Ciemna strona:

⚆ Brak doniesień

📺 Materiał bonusowy:

⚆ rosyjski snajper nie miał szczęścia

⚆ [18+] Fatality

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.