🪖Dzień 786 (19 kwietnia 2024, 22:45) – krawędź

🪖Dzień 786 (19 kwietnia 2024, 22:45) – krawędź

19 kwietnia, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś na Ukrainę ponownie poleciały rakiety i znowu zabrały życia cywilów. Po raz pierwszy Ukraińcom udało się zestrzelić rosyjski bombowiec strategiczny Tu-22. To ogromna maszyna, która może przenosić do 3 rakiet Ch-22 z której każda może mieć głowicę o masie 600-900kg. Te rakiety to główne utrapienie Odesy – spadają na cele z prędkością ponadźwiękową i uchodziły za “nie do zestrzelenia”. I tu drugie zaskoczenie – dwie takie rakiety udało się dziś Ukraińcom strącić. rosjanie mieli też wystrzelić nową rakietę – Ch-32, opracowaną w zeszłym roku. To ponaddźwiękowy pocisk manewrujący i też został zestrzelony przez Ukraińców. Trudno stwierdzić ile rakiet zostało Ukraińcom, ale na pewno nie jest ich tak wiele jakby potrzebowali. Ewidentnie rosja nie ma również zbyt wiele rakiet, którymi mogłaby zaatakować Ukrainę, ale widać, że próbuje.

Ukraina jest na krawędzi i w zasadzie jej jedyną nadzieją jest “pożyczka zbrojna” od USA, nad którą jutro ma pochylić się kongres USA. Jeśli pamiętacie, że miała to być dotacja to dobrze pamiętacie. Ewidentnie, gdzieś w ostatnich tygodniach musiały zapaść kuluarowe ustalenia między różnymi siłami w USA i Ukrainie aby ten temat odkorkować. NATO również jakby nieco żwawiej zaczęło organizować pomoc przeciwlotniczą dla Ukrainy.

Żebyśmy nie budowali sobie zbyt wielkich oczekiwań…. Los pakietu zbrojeniowego dla Ukrainy rozstrzygnie się jutro. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to da to Ukrainie przetrwanie 2024 roku na zbliżonych pozycjach do aktualnych. Da też trudną do określenia szansę na miejscowe kontrofensywy. Dziś trudno je sobie wyobrazić i to do czego doprowadzą, bo to zależy od zbyt wielu czynników. Tak czy siak – pakiet od USA nie daje Ukrainie wygranej, ale na pewno zapobiegnie temu by z wygraną się pożegnać.

Widzę, że Wasz pakiet też ruszył. Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 11 189,50zł czyli 69% celu. Dziękuję bardzo!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:

⚆ W nocy siły obrony powietrznej Ukrainy zestrzeliły 15 z 22 rakiet różnego typu, w tym 2 rakiety manewrujące Ch-22 i wszystkie 14 „Shahedów”. Siły Powietrzne potwierdziły także, że Siły Obronne po raz pierwszy zniszczyły rosyjski bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3 — nosiciela rakiet Ch-22 (głowica tej rakiety to 700-900 kg).

⚆ Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła dziś nowy naddźwiękowy pocisk manewrujący Ch-32, – media. rosyjski przemysł wojskowy opracował go w 2023 roku. Poinformowano, że Ch-32 został trafiony rakietą przeciwlotniczą.

⚆ Podczas ataku rakietowego w piątkowy wieczór w Dnieprze trafiono w pięciopiętrowy budynek. Zginęło 9 osób a 15 zostało rannych. Wśród ofiar rosyjskiego ostrzału w obwodzie dniepropietrowskim znalazła się cała rodzina. 6-letni chłopiec został sierotą.

⚆ W Krzywym Rogu uszkodzony został obiekt infrastrukturalny – 3 osoby zostały ranne.

⚆ W Synelnikowie w wyniku uderzeń ranne zostały także 3 osoby, w tym 2 dzieci. Jedno ośmioletnie dziecko zmarło w szpitalu.

⚆ Jeden z bombowców dalekiego zasięgu Tu-22M3, który w nocy 19 kwietnia przeprowadził atak rakietowy na Ukrainę, został zestrzelony w wyniku operacji specjalnej GUR we współpracy z Siłami Powietrznymi. GUR zauważa, że ​​Tu-22MZ udało się zestrzelić w odległości około 300 kilometrów od Ukrainy tymi samymi środkami, którymi wcześniej zestrzelono rosyjski samolot DRLV A-50. Według źródeł UP jest to system przeciwlotniczy dalekiego zasięgu S-200. Z załogi 4 osób przeżyć miały dwie osoby.

⚆ rosjanie zaatakowali infrastrukturę portową Odessy — jeden człowiek został ranny, z obrażeniami odłamków trafił do szpitala.

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 111 miejscowości i 182 obiektów infrastruktury.

⚆ Wieczorem w Konotopie i Sumachrozległy się eksplozje.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – brak doniesień
Pod Awdijiwką – bardzo trudne walki w Nowokałynowym i Oczeretynym. rosjanie doszli również do Nowobachmutiwki i zaczęły się walki o wieś.
Odcinek kupiański – rosjanie odzyskali utracone pozycje pod Jampołiwką
Nowomychajłówka – rosjanie przesunęli się o kolejne 100m
Czasiw Jar – rosjanie przerzucają dodatkowe siły by wesprzeć szturm na miasto

2️⃣ Odcinek zaporoski: Pod Wuhłedarem +100m dla rosjan pod Wołodymirówką. Pod Robotyne ciężkie walki

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

🌻Straty rosjan: -870 (457 830) -21 systemów artyleryjskich

😼Bawełna:

⚆ Staryj Oskoł – obwód briański

⚆ Opublikowano zdjęcia satelitarne Planet Labs z dnia 19 kwietnia, które pokazują skutki ataków rakietowych Sił Zbrojnych Ukrainy na rosyjskie lotnisko wojskowe „Dżankoj” na czasowo okupowanym Krymie. Ekspert lotniczy Anatolij Chrapczyński powiedział, że na zdjęciach widać punktowe trafienia w pojazdy obrony powietrznej, które je unieruchomiły, oraz uszkodzenia magazynu amunicji.

⚆ Podczas nalotu na Łuhańsk został wyeliminowany dowódca 59. Brygady Wojsk Lądowych.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg powiedział, że uczestnicy posiedzenia Rady Ukraina-NATO zgodzili się na zwiększenie wsparcia dla Kijowa za pomocą obrony powietrznej. „NATO zidentyfikowało dostępne zasoby w całym Sojuszu. Istnieją systemy, które mogą być dostarczone Ukrainie. Dlatego też w najbliższej przyszłości spodziewam się nowych ogłoszeń dotyczących pomocy dla Ukrainy w zakresie obrony powietrznej” – zapowiedział. Według Sekretarza Generalnego NATO, oprócz zapotrzebowania Ukrainy na obronę powietrzną, sojusznicy poruszyli szereg innych pilnych potrzeb, w szczególności chodziło o „pociski artyleryjskie kalibru 155 mm, precyzyjną broń dalekiego zasięgu i drony .”

⚆ Ukraina ignoruje ostrzeżenia USA dotyczące użycia dronów na terytorium rosji i w dalszym ciągu produkuje superdrony, które mogą już dotrzeć do celów na Syberii – 3000 km od jej granic – pisze The Economist. Jeden z producentów bezzałogowych statków powietrznych twierdzi, że nie wszyscy amerykańscy przedstawiciele zgadzają się z oficjalnymi wezwaniami do zaprzestania ataków na Federację rosyjską. Według niego jego kontakty „puściły oko”, gdy przekazywały to ostrzeżenie.

⚆ Budanow powiedział, że przed zestrzeleniem rosyjskiego bombowca Tu-22M3 ukraińscy wojskowi przez tydzień organizowali „zasadzkę”. Wyjaśnił, że samolot został trafiony w odległości 308 kilometrów. Według GUR rosjanie nadal posiadają samoloty tego typu, ale szef GUR twierdzi, że „jest to pierwsze w tej wojnie zestrzelenie samolotu dalekiego zasięgu”, od którego „odesie będzie teraz trochę łatwiej”. Budanow wyjaśnił, że samoloty Tu-22M3 użyły rakiet Ch-22, „co prawdopodobnie spowodowało największe zniszczenia w mieście”.

⚆ „Azow” prosi o usunięcie ich z „czarnych list” w celu otrzymania zachodniej broni. Dowódca brygady specjalnego przeznaczenia „Azow” Denys Prokopenko wezwał do wyłączenia tej brygady z projektu ustawy o środkach obronnych USA, ponieważ nie pozwala ona „Azowowi” na dostarczanie zachodniej broni. Prokopenko podkreślił, że wobec „Azowa” zastosowano ustawę „Leahego” bez żadnych dowodów, opierając się na charakterystyce zachodnich środków masowego przekazu, które ukształtowały swoją postawę pod wpływem rosyjskiej propagandy. Nowelizacja ta powoduje, że w 2022 roku podczas obrony Mariupola „Azow” nie dysponował najnowszym zachodnim uzbrojeniem. Nie ma też dowodów ani potwierdzenia oskarżeń, jakie rosyjska propaganda rzuca „Azowowi” od 10 lat. Dowódca dodał, że „Azow” był pierwszą jednostką na Ukrainie, która z własnej inicjatywy przeszła na standardy NATO: „Bez zachodniej broni w ciągu 10 lat staliśmy się jedną z najbardziej gotowych do walki jednostek w kraju”.

⚆ Holandia pilnie przeznacza dla Ukrainy ponad 200 milionów euro na obronę przeciwlotniczą i pociski. Podczas posiedzenia Rady Ukraina–NATO minister obrony Ollongren podkreślił, że sprzęt obrony powietrznej i amunicja artyleryjska są dla Ukrainy niezwykle potrzebne, w przeciwnym razie „sytuacja może stać się krytyczna”. Z pakietu 150 mln euro trafi między innymi na wsparcie niemieckiej inicjatywy poszukiwania dla Ukrainy sprzętu do obrony powietrznej. Kolejne 60 mln euro na zakup sprzętu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu, który będzie mógł służyć między innymi do zwalczania dronów.

⚆ Niemiecki producent UAV Quantum-Systems otworzy kolejne centrum produkcyjno-rozwojowe na Ukrainie. Zakład ten będzie drugim przedsiębiorstwem tej firmy na Ukrainie. W ciągu najbliższych 2 lat Quantum-Systems planuje zainwestować do 6 milionów euro w nową produkcję.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Zełeński: Potrzebujemy jeszcze siedmiu systemów Patriot i to jest liczba minimalna. Prezydent przemawiał na posiedzeniu Rady Ukraina–NATO i wezwał partnerów do jak najszybszego dostarczenia Ukrainie niezbędnej broni. Zełeński nalegał także, aby Ukraina otrzymała broń dalekiego zasięgu i lotnictwo. Poinformował uczestników spotkania o konsekwencjach ataków na Ukrainę 19 kwietnia oraz że w czasie przygotowań do rozmowy rosjanie zaatakowali port morski. Przypomniał, że Ukraina wciąż czeka na nowe pakiety wsparcia ze strony USA i zauważył, że Izrael nie był sam w ataku na Iran.

⚆ Minister Przemysłu Strategicznego Kamyszyn stwierdził, że odblokowanie eksportu krajowej broni dla ukraińskich producentów jest obecnie niemożliwe, gdyż nie ma wsparcia politycznego. Należy zauważyć, że potencjał ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego wynosi już 18-20 miliardów dolarów. Jednak ze względu na ograniczony budżet państwo jest w stanie sfinansować tylko jedną trzecią tej kwoty. Ponadto niektórzy producenci twierdzą, że mają trudności ze zgromadzeniem funduszy, a problem ten pogłębia proces zamówień rządowych, który, jak twierdzą, jest powolny i uciążliwy.

⚆ Jak poinformował Sztab Generalny, Natalia Humeniuk została odwołana ze stanowiska rzeczniczki Południowych Sił Obronnych. Wcześniej część dziennikarzy zwróciła się do dowództwa wojskowego z żądaniem odwołania rzeczniczki, ponieważ „zabrania on ujawniać zbrodnie wojenne rosjan i nie pozwala na pokazywanie obrońców obwodu chersońskiego”.

🌍Alianci:

⚆ Amerykańska Izba Reprezentantów zrobiła krok w kierunku zatwierdzenia nowej pomocy dla Ukrainy. W amerykańskiej Izbie Reprezentantów odbyło się głosowanie proceduralne nad czterema projektami ustaw dotyczących pomocy zagranicznej, w szczególności dla Ukrainy, co pozwala na ich rozpatrzenie przez Izbę w późniejszym terminie. Procedura ta umożliwia przedłożenie Izbie Reprezentantów czterech ustaw o pomocy zagranicznej i środkach zaradczych dla rosji, Iranu i Chin – co, jak podano, odbędzie się 20 kwietnia.

⚆ Pentagon jest gotowy natychmiast wysłać pakiet wojskowy na Ukrainę po głosowaniu w Kongresie. Rzecznik Pentagonu Ryder powiedział również, że pakiet ten obejmie w szczególności sprzęt obrony powietrznej. „Tak jak to robiliśmy w przeszłości, możemy działać w ciągu kilku dni… Pakiet pomocowy prawdopodobnie obejmie takie elementy, jak obrona powietrzna i artyleria” – powiedział Ryder.

⚆ Biały Dom: USA „natychmiast” rozpoczną dostawy broni na Ukrainę po decyzji Kongresu. Na pytanie, jak szybko Stany Zjednoczone rozpoczną udzielanie Ukrainie nowej pomocy wojskowej po decyzji Kongresu, rzeczniczka Białego Domu odpowiedziała: „Natychmiast”, przypominając, że administracja Bidena wielokrotnie podkreślała potrzebę szybkiej decyzji legislatorów. Jean-Pierre przypomniała, że celem putina na Ukrainie jest „zagarnięcie jej suwerennego terytorium”.

⚆ Polski premier Donald Tusk wezwał polskich rolników, aby zaprzestali blokowania granicy z Ukrainą. „Nie możemy w żaden sposób szkodzić Ukrainie w sytuacji, gdy decydują się losy wojny” – powiedział.

⚆ Johnson o pakiecie pomocowym dla Ukrainy: Najlepsze, co możemy mieć w obecnych warunkach.
Johnson powiedział, że ustawa Senatu, która łączy finansowanie Ukrainy, Izraela i Tajwanu, stanowi „w rzeczywistości nieograniczoną kontrolę pomocy zagranicznej” i w tym sensie podzielenie ich na osobne ustawy jest „lepszym procesem”. Mówiąc o projektach ustaw, spiker izby niższej Kongresu zauważył, że istnieje ustawa o wykorzystaniu majątku skorumpowanych rosyjskich oligarchów do finansowania pomocy dla Ukrainy, a wsparcie finansowe dla Kijowa ma formę pożyczki, a nie dotacji.

⚆ „The Economist” opublikował artykuł pod tytułem „Czy jesteś gotowy umrzeć za swój kraj?” Opiera się na globalnym badaniu przeprowadzonym w latach 2017-2022. W publikacji przytacza się wyniki badania World Values ​​Survey („WVS”), podczas którego respondentom zadano pytanie „Czy jesteście gotowi walczyć za swój kraj?”. Tylko 36% uczestników badania w wieku 16-26 lat odpowiedziało twierdząco. Badania przeprowadzono w ponad 60 krajach. „The Economist” tłumaczy to faktem, że obywatele bogatych krajów „nie są gotowi poświęcić się dla dobra kraju”.
Cytowany przez „The Economist” niemiecki politolog Gerfried Münkler nazwał państwa zachodnie społeczeństwami „postheroicznymi”, w których za najwyższą wartość uważa się „ochronę życia ludzkiego” i dobro osobiste. W języku putina oznacza to, że bogate kraje to po prostu „tłuści frajerzy i łatwy łup dla głodnej hordy”.

⚆ UE rozpoczęła prace nad 14. pakietem sankcji wobec rosji za prowadzoną przez nią wojnę agresywną przeciwko Ukrainie. Według wysokiego rangą urzędnika europejskiego nowy pakiet będzie obejmował środki skierowane przeciwko osobom i organizacjom, które pomogą obejść istniejące sankcje UE wobec rosji. Unijny dyplomata stwierdził, że ograniczenia powinny dotyczyć tankowców lub „floty cieni” przewożącej rosyjską ropę, pomimo uniemożliwiających to sankcji. Zamrożone zostaną także aktywa nowych osób i organizacji.

⚆ Ukraina otrzyma od Wielkiej Brytanii 150 milionów funtów. Fundusze mają na celu wzmocnienie sektora energetycznego – powiedział Neil Holland, Stały Przedstawiciel Wielkiej Brytanii przy OBWE. „rosyjskie ataki po raz kolejny nie złamały ukraińskiego ducha. Ukraina nie będzie sama z tymi wyzwaniami. Wielka Brytania intensyfikuje wysiłki na rzecz wsparcia Ukrainy i przeznacza prawie 150 mln funtów na wzmocnienie ukraińskiej energetyki.

⚆ Sekretarz stanu USA Blinken skrytykował Chiny za wspieranie rosyjskiego przemysłu obronnego, mówiąc, że Pekin jest obecnie głównym dostawcą kluczowych komponentów dla rosyjskiej wojny agresywnej przeciwko Ukrainie.

💀 Ciemna strona:

⚆ rosyjski koncern naftowy Basznieft’ zainstalował sieci przeciw dronom, aby chronić kluczowe obiekty swoich rafinerii przed możliwym atakiem Ukrainy, powiedział szef Republiki Baszkortostanu.

⚆ Telegram, WhatsApp, Signal, Threads i Line zostały usunięte z chińskiego AppStore na wniosek chińskich władz.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Czasiw Jar niszczony przez rosyjskie bomby

⚆ 314 udokumentowanych wraków rosyjskiej techniki pod Nowomychajłówką

⚆ rozbite pozycje rosyjskie w lasach serebriańskich

⚆ ganiany frontowy

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.