🪖Dzień 783 (16 kwietnia 2024, 23:05) – sami

🪖Dzień 783 (16 kwietnia 2024, 23:05) – sami

16 kwietnia, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Na froncie trend utrzymuje się a nawet poszerza bo rosjanie aktywizowali się też na odcinku zaporoskim. Kolejnym punktem walk wydaje się już być Czasiw Jar.

W USA trwa opera mydlana, w UE konkurs na coraz ciekawsze konstrukcje retoryczne we wzywaniu do udzielenia wsparcia Ukrainie a w rosji w niektórych regionach mamy “Wenecję” czyli największą katastrofę powodziową. Ukraina już otwarcie mówi, że bez wsparcia z USA nie będzie w stanie wygrać i jest to smutne na kilka sposobów. Po pierwsze, że mimo płomiennych obietnic, słów, symboli z ostatnich dwóch lat – wsparcie dla Ukrainy wysycha. Po drugie, że Europa jest tak bezbronna i nieporadna w działaniu jak twierdził putin. Po trzecie, że równowaga cywilizacyjna świata wydaje się mocno naruszona. Chiny, Iran, rosję i Koreę Pn łączy autorytaryzm i ograniczanie wolności ludzi. I ta cywilizacja na ten moment okazuje się zbyt silna do zatrzymania przez resztę świata.

I niby wszystko wiemy, wszystko rozumiemy, wiemy co trzeba zrobić a i tak Ukraińcy wydają się być coraz bardziej osamotnieni w tej walce.

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 9 294,50 zł czyli 58% celu. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Zniszczone 9/9 Shahedów

⚆ Ostrzały w 13 obwodach a w nich ostrzelanych 100 miejscowości i 64 obiektów infrastruktury

⚆ Berysław (KAB) – 15 osób rannych

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – brak doniesień
Pod Awdijiwką – postepy rosjan w Semeniwce, w kierunku Oczeretnego, Umańskiego.
Odcinek kupiański – +100m dla rosjan pod Ternami, postępy Ukraińców pod Jampołiwką
Nowomychajłówka – postępy rosjan w kierunku Krasnohoriwki
Czasiw Jar – +100m dla rosjan w kierunku miasta

2️⃣ Odcinek zaporoski: Ukraińcy nieco poszerzyli strefę kontroli pod Krynkami. Walki w Robotyne, w kierunku Staromajorskiego i Urożajnego.

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

🌻Straty rosjan: -920 (455 340) -16 systemów artyleryjskich

😼Bawełna:

⚆ SBU uderzyła we wrogi kompleks radarowy dalekiego zasięgu „Nebo-U” w obwodzie briańskim, który kontrolował niebo na głębokości 700 km w głąb Ukrainy, poinformowali Ukraińską Prawdę rozmówcy ze służb specjalnych.

⚆ W czasowo okupowanej części obwodu zaporoskiego wysadzony został w powietrze Anton Jakymenko, radny opkręgowy, kolaborant.

⚆ W nocy 16 kwietnia 2024 r. w Briańsku w rosji odcięto od prądu kilka obiektów wojskowych i przemysłowych, – HUR

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Zdobycie Czasowego Jaru otworzy rosjanom możliwość ataku na inne miasta obwodu donieckiego, – ZSU. Jeśli rosjanom uda się zdobyć Czasiw Jar w obwodzie donieckim, będą mieli okazję do rozpoczęcia ofensywy na Kostyantyniwkę, Drużkowkę, Kramatorsk i Słowiańsk. Rzecznik operacyjno-strategicznej grupy wojskowej Chortycja Wołoszyn dodaje, że Kreml nakazał swojej armii zająć Czasiw Jar do 9 maja, ponieważ rosyjska propaganda wojskowa rozpaczliwie potrzebuje wielkiego zwycięstwa na froncie. Rzecznik dodaje, że pomimo ciągłych ataków rosjanie raczej nie osiągną swojego celu. Jednocześnie podkreślił, że Kijów potrzebuje zachodniej obrony powietrznej, F16 i innej broni, aby zmienić sytuację na froncie.

⚆ rosyjskie ataki mogą odnieść znaczący i groźny sukces, zwłaszcza na zachód od Bachmutu, jeśli Stany Zjednoczone nie udzielą Ukrainie pomocy, uważa Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

⚆ Drony FPV trafiły w jedną trzecią rosyjskich czołgów. Analityka pokazuje, że są one najskuteczniejszą bronią pod względem liczby trafień i ceny.

⚆ Łotwa wyśle ​​pierwszą partię dronów na Ukrainę w ramach „koalicji dronów”. Jeśli wcześniej wysyłka dronów przez Łotwę odbywała się w ramach darowizn publicznych, to dzisiejszą decyzją rządu wysyłana jest pierwsza duża partia. Minister obrony Spruds zauważył, że jest to pierwszy ważny wkład Łotwy do tej koalicji. W zamówieniach uczestniczy lokalny przemysł, co oznacza, że ​​koalicja dronów aktywnie nabiera tempa, aby wspierać Ukrainę, drony są wysokiej jakości i przeszły kontrole – dodał minister. Łotwa przeznaczy co najmniej 10 mln euro rocznie na rozwój koalicji dronów. Ambicją krajów koalicji jest dostarczenie miliona dronów na potrzeby Ukrainy.

⚆ „Okręt podwodny zdolny do wystrzeliwania rakiet torpedowych opracowanych przez Ukraińców przeszedł testy do użytku bojowego” – Kyiv Post. Statek jest w stanie „pomieścić 10 pasażerów” i może przewozić ładunek materiałów wybuchowych.

☢️ Elektrownie atomowe: Brytyjscy analitycy mają dowody na sfałszowanie przez rosję ataku bezzałogowego na elektrownię atomową Zaporoże w tymczasowo okupowanym Enerhodarze.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Zełeński podpisał ustawę o mobilizacji

⚆ Zełeński powiedział w wywiadzie dla PBS, że jeśli Kongres USA nie zagłosuje za udzieleniem wsparcia Ukrainie, to nie będzie ona miała szans na zwycięstwo. Inne punkty z tego samego wywiadu:

Obecnie na Ukrainie stosunek pocisków do armii rosyjskiej wynosi 1:10. „Czy możemy tak wytrwać? NIE. W każdym razie dzięki tym statystykom będą nas odpychać każdego dnia. Jeśli chcemy w stu procentach obronić to, co jest dziś pod naszą kontrolą, musimy przejść na stosunek 10:10” – dodał prezydent.

📌putin nie chce negocjacji, chce zniszczyć Ukrainę.

📌Mamy plan zniszczenia wroga. Alianci mają listę tego, czego potrzebujemy technicznie. Pozostaje tylko to dać.

📌Niektórzy mówią, że Ukrainie nie można pomóc bezpośrednio, bo Kijów wciągnie NATO w wojnę, ale Izraela też nie ma w NATO.

❗️Jeśli Kongres po tym wszystkim, co się wydarzyło, rozdzieli pomoc dla Izraela od Ukrainy, będzie to „wstyd dla świata” i „czysta polityka”.

📌Jeśli Ukraina upadnie, w innych krajach będzie wojna i będą walczyć amerykańscy żołnierze. Zanim będzie za późno warto zagłosować za pomocą dla Ukrainy.

📌Szczyt pokojowy w Szwajcarii odbędzie się bez rosji, aby nie blokowała tej inicjatywy.

⚆ Zełeński powiedział, że rosjanom udało się zniszczyć elektrownię trypilską, ponieważ Ukrainie zupełnie zabrakło rakiet do jej obrony na tle braku pomocy ze strony sojuszników. „11 rakiet przeleciało na eletrownię trypilską. Zestrzeliliśmy pierwszych 7, 4 zniszczyły elektrownię. Dlaczego? Ponieważ nie było żadnych rakiet. Skończyły nam się wszystkie rakiety, które chroniły elektrownię” – powiedział prezydent.

⚆ Audyt wewnętrzny Ministerstwa Obrony ujawnił naruszenia i nieskuteczne decyzje zarządcze na kwotę ponad 10 miliardów hrywien – Jurij Dzygir, wiceminister obrony.

🌍Alianci:

⚆ Taniej jest kupić systemy Patriot, niż odbudowywać elektrownię, która była celem rosjan. Zanim zaczniemy mówić o odbudowie Ukrainy, musimy uniknąć jej zniszczenia – Szef dyplomacji UE Borrell.

⚆ Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy na swoim posiedzeniu poparło uchwałę wzywającą do wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy.

⚆ Szybka i skuteczna reakcja USA i ich sojuszników na ataki Iranu na Izrael wywołuje zazdrość i ironię na Ukrainie, która od ponad 2 lat powstrzymuje codzienną agresję rosji i codziennie prosi świat o pomoc – WSJ. „Terror musi przegrać wszędzie i całkowicie – nie gdzieś więcej, ale gdzieś mniej” – podkreślił Zełeński po skutecznym odparciu ataku na Izrael. W publikacji napisano, że ukraińscy urzędnicy powstrzymują się od bezpośredniej publicznej krytyki polityki USA, bojąc się, że okażą się niewdzięczni za wsparcie Waszyngtonu, ale inni byli i obecni politycy są mniej dyplomatyczni. Według byłego ambasadora USA na Ukrainie Johna Herbsta „tylko amerykańska nieśmiałość wyjaśnia, dlaczego nie robimy tego dla Ukrainy”. „Biden jest przerażony ciągłymi groźbami nuklearnymi ze strony putina. Zachowujemy się tak, jakbyśmy nie byli nuklearnym supermocarstwem” – dodał.

⚆ Wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa Borrell powiedział, że nie można porównywać sytuacji na Ukrainie i w Izraelu. Przede wszystkim przypomniał, że Izrael dysponuje wielopoziomowym systemem obrony powietrznej „Żelazna Kopuła”, a rozmieszczenie jego odpowiednika w Europie wymagałoby dużo czasu i środków finansowych, którymi nie dysponujemy. Jednocześnie Borrell podkreślił, że uważa za konieczne, aby Unia Europejska wzmocniła zdolności ukraińskiej obrony powietrznej.

⚆ Stany Zjednoczone nie będą interweniować w rosyjskiej wojnie na Ukrainie i nie będą zestrzeliwać celów powietrznych, jak to miało miejsce w Izraelu, powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby. „Słuchajcie, mówimy o różnych konfliktach, innej przestrzeni powietrznej, różnych zagrożeniach” – podkreślił.

⚆ rosja może wygrać wojnę już w tym roku, ale nie poprzez przebicie się przez ukraińską obronę i zajęcie znacznych terytoriów, ale poprzez złamanie woli Ukraińców do kontynuowania walki. Tak stwierdzono w publikacji BBC W publikacji przytacza się opinię generała Richarda Barronsa, byłego dowódcy Zjednoczonych Sił Wielkiej Brytanii, który już w tym roku widzi „poważne ryzyko” porażki Ukrainy. „Ukraina może czuć, że nie uda się jej wygrać. [To się wydarzy], gdy zadadzą sobie pytanie, dlaczego ludzie powinni nadal walczyć i umierać w obronie tego, czego nie da się obronić” – mówi Barrons, zauważając, że obecnie społeczeństwo ukraińskie jeszcze nie jest w tym punkcie.

⚆ Spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów Johnson przedstawił w poniedziałek podczas zamkniętej konferencji Partii Republikańskiej cztery odrębne ustawy o pomocy dla Ukrainy, Izraela, Tajwanu i priorytetach bezpieczeństwa narodowego. Jego plan zakłada objęcie projektów ustaw jedną zasadą proceduralną, która umożliwiłaby wprowadzanie poprawek. Czwarta ustawa o bezpieczeństwie narodowym nie zawiera przepisów granicznych, co mogłoby wywołać sprzeciw wśród twardogłowych konserwatystów.

⚆ Lider większości Demokratów w Senacie USA Schumer powiedział, że rozważy propozycję spikera Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona dotyczącą pomocy Ukrainie i innym amerykańskim sojusznikom z odrębnymi ustawami. Lider Demokratów w Senacie powiedział, że nie wyda wyroku w sprawie ustaw Mike’a Johnsona, „dopóki nie poznamy więcej treści propozycji i procesu, w ramach którego będzie ona rozpatrywana”. „Mam nadzieję, że do końca dnia poznamy szczegóły propozycji mówcy. Ponownie czas gra tutaj kluczową rolę” – dodał Schumer.

⚆ Biały Dom jest gotowy rozważyć projekty ustaw finansowych, w szczególności dla Ukrainy. Kirby, koordynator komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, przypomniał, że administracja Bidena nie popiera osobnej ustawy o pomocy tylko dla Izraela, bo Ukraina też potrzebuje amunicji. Urzędnik Białego Domu powiedział, że należy przeanalizować stanowisko administracji w sprawie inicjatywy Johnsona, ale na pierwszy rzut oka mogłoby ono rzeczywiście pomóc w zapewnieniu potrzebnej pomocy Ukrainie, Izraelowi i regionowi Indo-Pacyfiku teraz, w krytycznym momencie. Jak wiadomo, zatwierdzenie przez Kongres USA pomocy dla Ukrainy przekraczającej 60 miliardów dolarów jest obecnie blokowane przez Republikanów w Izbie Reprezentantów.

⚆ Xi Jinping wezwał Zachód, aby nie pomagał Ukrainie bronią i zasiadł do stołu negocjacyjnego, Politico. W publikacji napisano, że Scholz zaapelował do Prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej, aby wywarł wpływ na rosję, aby putin przerwał jego kampanię, wycofał wojska i zakończył wojnę. Xi Jinping z kolei podkreślił, że Europa powinna zaprosić rosję do stołu negocjacyjnego. Jednocześnie prosił Zachód, aby nie prowokował zaostrzenia sytuacji, używając chińskiego eufemizmu „Nie dolewać oliwy do ognia”.

⚆ „Ukraiński atak na Krym doprowadzi do ataku nuklearnego” – pisze „Forbes”, że tak rzekomo osobiście powiedział Muskowi ambasador rosji. W publikacji twierdzi się, że prawdopodobnie z tego powodu Musk odmówił finansowania Starlinka dla Ukrainy. W szczególności Musk ostrzegł Zełenskiego na Twitterze, że: „Próba zwrotu Krymu doprowadzi do masowych ofiar, prawdopodobnego niepowodzenia i ryzyka wojny nuklearnej”.

⚆ Organizatorzy we Francji potwierdzili, że zaproszą rosję na obchody 6 czerwca z okazji 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii. Jednocześnie nikt nie będzie dzwonił do szefa Kremla putina. „Biorąc pod uwagę okoliczności, putin nie zostanie zaproszony. Natomiast rosja zostanie zaproszona do reprezentacji ze względu na jej rolę i ofiary wśród narodu radzieckiego, a także wkład w zwycięstwo w 1945 r.” – poinformowali organizatorzy. Media już wcześniej informowały, że Francja zaprosi 6 czerwca przedstawicieli władz rosyjskich na obchody 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

⚆ Siły bezpieczeństwa w Tbilisi zaczęły rozpędzać wielotysięczny protest pod gruzińskim parlamentem. Ludzie wyszli na ulice po próbie przyjęcia przez posłów antydemokratycznej „ustawy o zagranicznych agentach”. Dokument niemal całkowicie powtarza podobne prawo rosyjskie.

💀 Ciemna strona:

⚆ W Moskwie doszło do pożaru w Zakładach Wojskowych „Awangard” [główny dostawca rakiet dla systemów S-300 i S-400]

⚆ rosyjski gigant aluminiowy Rusal obawia się, że aż 36% jego sprzedaży może być zagrożone w wyniku sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię – Bloomberg, powołując się na źródło bliskie firmie.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ rosyjskie KABy w Czasiw Jarze.

⚆ frontowy ganiany

⚆ rosyjska wenecja

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.