🪖Dzień 779-780 (13 kwietnia 2024, 21:45) – kolejna runda

🪖Dzień 779-780 (13 kwietnia 2024, 21:45) – kolejna runda

13 kwietnia, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Sytuacja jest trudna.
Ukraina jest w energetycznym nokaucie i na oparach wsparcia zachodniego w zakresie amunicji i obrony przeciwlotniczej. Wiadomo, że w jakiejś najbliższej przyszłości może liczyć na nadejście amunicji artyleryjskiej w ramach inicjatywy czeskiej, że mają przybyć F-16 oraz, że ruszy mobilizacja i zasili wojsko nowymi żołnierzami. Nawet trzy baterie Patriot i potencjalny jeden SAMP/T pozwolą nieco zmniejszyć skutki przyszłych rosyjskich ataków i rozpocząć odbudowę. Ukraina na dziś straciła 80% swoich elektrowni, a ich odbudowa zajmie miesiące, a w niektórych przypadkach lata.

rosja ma według Politico już roczny zapas broni do prowadzenia dalszych działań. Wprawdzie nie uruchomiła masowej mobilizacji, ale działania mobilizacyjne prowadzi. Dzieją się również dwie ważne rzeczy. Po pierwsze rosja przerzuca swoje siły znad oceanu spokojnego w stronę Ukrainy oraz wstrzymuje rotację swoich sił w Syrii. Wszystko po to by zasilić front doświadczonym wojskiem. To oznacza, że rosja szykuje silne uderzenie w najbliższym czasie. Druga sprawa to Chiny. To one dziś dostarczają rosyjskiemu przemysłowi to czego potrzebuje do produkcji broni jak również udostępniają dane ze swoich satelitów. Nie mniej – rosyjski przemysł o ile jest w stanie produkować Shahedy i rakiety, to ma większy problem z produkcją samolotów i czołgów. Aktualnie rosjanie rozporządzają głównie tym co mieli i co udaje się wyremontować z zimnowojennych magazynów. Te możliwości powoli się rosjanom kończą. Wprawdzie rosja przekonuje świat, że nad wszystkim panuje, lecz nie da się ukryć, że ostatnie ataki ukraińskich dronów zmniejszyły jej przychody z przetwórstwa ropy o 20%. Trudności zasobowych jest więcej.

Na samym froncie Ukraińcy górują nad rosją taktyką i efektywnością w walce. Oczywiście Ukraińcy mają i swoje problemy w zarządzaniu (wiele z nich to dziedziczne z armii sowieckiej) ale na koniec dnia ich efektywność w obronie i ataku jest dużo wyższa niż rosjan. Na niewiele się ona jednak zda bez amunicji i przy brakach kadrowych. O ile rosja jest absolutnie skoncentrowana i zmobilizowana do wojny, to Ukraina nie dość, że mierzy się z odpieraniem rosyjskich ataków to ma ograniczone możliwości wytwórcze. No i organizacyjnie nie jest różowo. Mimo trzeciego roku wojny gros dronów na froncie nie trafia tam od wojska a ze zbiórek, przez fundacje i innych darczyńców.

Ukraina mogłaby przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę gdyby faktycznie dotarły do niej amerykańskie ATACMS o zasięgu 300km. To pozwoliłoby wyłączyć z użytku most krymski co skomplikowałoby zaopatrzenie armii rosyjskiej na całym odcinku zaporoskim. Tylko tyle i aż tyle pozwoliłoby rosjan na tym odcinku narazić na bardzo realne ryzyko. rosjanie tez o tym wiedzą i dlatego budują nową nitkę kolejową na południowych krańcach okupowanych ziem Ukrainy. Do czasu jej ukończenia jednak to most Krymski jest główną żyłą. Samo wyłączenie mostu wystawi rosjan na atak, ale sama ofensywa Ukraińców musi być wsparta lotnictwem i ciężkim sprzętem, którym można by było przedrzeć się przez ogromne pola minowe ustawione przez rosjan. Do tego jednak potrzebne jest wsparcie USA i UE. Obie te siły powinny realnie rozkręcić produkcję wojenną na potrzeby Ukrainy.

I to są marzenia na 2025 rok, bo w tym roku olbrzymim sukcesem Ukrainy będzie wytrwanie przy aktualnych liniach frontu bo na cokolwiek więcej trudno mieć w tej rundzie nadzieje.

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 9 189,50 zł czyli 57% celu. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:

DZIŚ:
⚆ Brak nalotów w nocy.

⚆ Wczoraj ostrzały w 9 obwodach a w nich ostrzelanych 123 miejscowości i 135 obiektów infrastruktury.

⚆ W obwodzie czernihowskim rosjanie zaatakowali mieszkańca podróżującego samochodem – zginął na miejscu,

⚆ rosja zaatakowała obwody Pokrowski i Wołnowski obwodu donieckiego. Pociski trafiły w budynek mieszkalny. W wyniku ostrzału zginęły trzy osoby, a cztery zostały ranne.

⚆ Hulajpole (2 osoby ranne)

WCZORAJ:
⚆ Zniszczone 16/17 Shahedów w obwodach mikołajowskim, odeskim, chersońskim, dniepropietrowskim, winnickim i chmielnickim. W obwodzie dniepropietrowskim, w obwodzie krzyworoskim, wybuchł pożar w zakładzie energetycznym w wyniku spadających ułamków .

⚆ Przedwczoraj ostrzały miały miejsce w 13 obwodach a w nich ostrzelanych 118 miejscowości i 123 obiekty infrastruktury

⚆ Sumy (bomby lotnicze KAB) – brak rannych

⚆ Atakowany był Kupiańsk (bez ofiar)

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – Ukraińcy wycofali się z Bohdaniwki (pojawiły się dementi ukraińskiego sztabu na ten temat, ale Ukraińców w ruinach wsi już nie ma). rosjanie mają też postępy w kierunku Kaliniwki i Iwaniwskiego
Pod Awdijiwką – postępy rosjan pod Toneńskim, Berdyczami, Umańskim,
Odcinek kupiański – brak zmian
Nowomychajłówka -sytuacja się pogarsza
Czasiw Jar – rosjanie zbliżyli się do miasteczka

2️⃣ Odcinek zaporoski: Walki pod Robotyne – rosjanie szturmują kolumnami, ale brak większych zmian

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak informacji

🌻Straty rosjan wczoraj: -1030 (452 760) -32 systemy artyleryjskie -23 czołgi
🌻Straty rosjan przedwczoraj: -840 (451 730) -34 systemy artyleryjskie

😼Bawełna:

⚆ Dziś rozległy się eksplozje w Łuhańsku

⚆ Wczoraj w Biełgorodzie dron uderzył w budynek administracyjny Gazpomu, w wyniku czego dwie osoby zostały ranne – powiedział gubernator obwodu Gładkow.

⚆ Wczoraj: Obwód briański

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Niemcy ogłosiły, że w trybie pilnym przekażą Ukrainie jeden kompleks przeciwlotniczy Patriot. Według szefa departamentu Borisa Pistoriusa Berlin robi wszystko, co w jego mocy, aby wesprzeć Kijów “z punktu widzenia niemieckiej gotowości operacyjnej”. Potem pakiet ten został poszerzony o jeszcze dwa kompleksy Patriot.

⚆ Z powodu braku zrozumienia zachodniej technologii Ukraińcy ponoszą ogromne straty, — Defense One. Na początku marca 47 OMBr stracił w jednej z bitew na zachód od Awdijiwki 3 czołgi M1A1 Abrams, 4 BMP M2A2 Bradley i 2 pojazdy do rozminowywania Breacher. Stanowi to 10% całej floty czołgów brygady, 5% BMP i jedna trzecia opancerzonych pojazdów inżynieryjnych. Zdaniem analityków zarówno armia ukraińska, jak i rosyjska wykazały zaskakującą niezdolność do właściwego wykorzystania potencjału zaawansowanej broni. Jeśli zachodnie czołgi na Ukrainie zostaną użyte zgodnie z zachodnią doktryną wojny pancernej, konsekwencje na polu bitwy mogą być katastrofalne dla sił rosyjskich. Bitwy o Awdijewkę pokazały jednak, że Ukraińcy nie zaakceptowali zachodniej taktyki prowadzenia wojny.

⚆ Od początku tego roku rosja wystrzeliła nad Ukrainę prawie 1000 rakiet, około 2800 dronów szturmowych typu Shahed, a także prawie 7000 kierowanych bomb lotniczych, – Serhiy Kyslycia. Tylko 3% rosyjskich rakiet, dronów i bomb kierowanych trafiło w cele wojskowe, a 97% w infrastrukturę cywilną. Po marcowym ataku zniszczeniu uległo 80% wszystkich elektrowni cieplnych.

⚆ Norwegia może wysłać na Ukrainę 22 myśliwce F-16 wraz z silnikami i symulatorami. Część samolotów może być już niesprawna, dlatego posłużą do demontażu na części zamienne. 12 samolotów F-16 jest zdecydowanie zdatnych do użytku, a Stany Zjednoczone zatwierdziły transfer myśliwców.

⚆ Szef Sztabu Generalnego Estonii Eero Rebo powiedział, że pomimo ciężkich strat rosja w dalszym ciągu prowadzi aktywne działania wojskowe na Ukrainie, podczas gdy ukraińscy wojskowi cierpią na zmęczenie i brak amunicji.

⚆ Podczas rozmowy telefonicznej z premierem Holandii Rutte Zełeński otrzymał potwierdzenie, że Amsterdam przeznaczył kolejny miliard euro na pomoc wojskową dla Ukrainy i 400 mln euro na odbudowę.

⚆ Państwowa francuska firma Eurenco planuje dziesięciokrotnie zwiększyć produkcję pocisków do 200 000 rocznie. 80% produkcji trafi na Ukrainę, resztę na armię francuską.

⚆ Podczas ataku na Ukrainę 11 kwietnia rosja prawdopodobnie użyła nowych rakiet manewrujących Ch-69, a systemy Patriot mogą być dla nich skutecznym środkiem przeciwdziałania, powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ilja Jewlash.Defense Express, powołując się na źródła, informowało już wcześniej, że sądząc po wrakach znalezionych w obwodzie kijowskim, podczas ataku na Trypilską elektrownię wróg użył rakiet Ch-69, co pozwoliło mu całkowicie zniszczyć elektrownię.

⚆ Wczoraj brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps zasugerował, że prototyp najnowszej broni laserowej DragonFire, która została po raz pierwszy przetestowana w styczniu 2024 roku, teoretycznie mogłyby zostać dostarczone Ukrainie jako wzmocnienie obrony powietrznej – z tym, że nie stanie się to szybciej niż za kilka lat. Pierwotnie DragonFire miał wejść do produkcji w 2032 r., ale teraz brytyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło, że spodziewa się osiągnąć to wcześniej – w 2027 r.

⚆ Rząd Ukrainy przeznacza dodatkowe 3,88 miliarda hrywien na dalszą budowę linii obronnych, powiedział premier Szmyhal.Z tych środków 1,7 mld UAH zostanie przeznaczone dla obwodu charkowskiego, a 1,5 mld UAH na fortyfikacje w obwodzie sumskim. Obwód doniecki, obwód chersoński i obwód mikołajowski również otrzymają dodatkowe środki.

⚆ Kreml wysyła wojska Floty Pacyfiku na wojnę z Ukrainą, – GUR. Jak zauważa wywiad, ze względu na straty i obsadę nowych jednostek wojskowych Moskwa wysyła na wojnę personel Floty Pacyfiku, 11. Sił Powietrznych i Sił Obrony Powietrznej. Wymienione jednostki wojskowe nie były wcześniej bezpośrednio zaangażowane w działania wojenne przeciwko Ukrainie. Zgodnie z decyzją dowódcy Floty Pacyfiku Federacji rosyjskiej Wiktora Liiny rotacja do Syrii zostaje całkowicie wstrzymana, a cały personel zostaje wysłany do strefy działań bojowych na terytorium Ukrainy. To około 2000 rosyjskich żołnierzy z Kraju Nadmorskiego i Kamczatki Federacji rosyjskiej. Około 400 kolejnych żołnierzy z jednostek wojskowych 11. Sił Powietrznych i Sił Obrony Powietrznej, stacjonujących na terytorium Terytorium Chabarowskiego Federacji rosyjskiej, załata dziury walczące 155. i 40. Brygady Morskiej rosji przeciwko Ukrainie. Część personelu jednostek wojskowych Dalekiego Wschodu Federacji rosyjskiej dołączy do nowej brygady strzelców zmotoryzowanych, która powstaje w Woroneżu.

☢️ Elektrownie atomowe: Po raz pierwszy od 2022 roku wszystkie sześć bloków energetycznych czasowo zajętego ZNPP zostało wprowadzonych w stan „zimnego wyłączenia”, MAEA. „Chłodzenie reaktora zapewnia dodatkowy bufor w razie wypadku. Ale to nie rozwiązuje podstawowego problemu, jakim jest gwałtowne pogorszenie się sytuacji w przedsiębiorstwie w ostatnim czasie” – powiedział Grossi, dyrektor generalny agencji.

⚡️Sytuacja energetyczna:

⚆ po rosyjskich ostrzałach nadal 250 tys mieszkańców Ukrainy nie ma prądu.

⚆ Ukraińcy powinni być przygotowani na wszystkie możliwe scenariusze wiosną i latem ze względu na rosyjskie ataki. W szczególności należy utrzymywać w pogotowiu generatory i powerbanki, powiedział Minister Energii Galuszczenko.

⚆ „Przywrócenie elektrowni trypilskiej bez wystarczających systemów obrony powietrznej jest sprawą daremną” – Andrii Hota, przewodniczący rady nadzorczej “Centernergo”. Powiedział, że część hipersonicznych rakiet balistycznych lecących w kierunku stacji została zestrzelona, ​​jednak ze względu na brak rakiet dla ukraińskich systemów obrony powietrznej część rosyjskich rakiet dotarła do celu i zniszczyła elektrownię.

🇺🇦 Ukraina:

DZIŚ:

⚆ Projekt ustawy o demobilizacji będzie gotowy wcześniej niż do końca roku – uważa Ministerstwo Obrony Narodowej.

⚆ Zełeński poinformował, że odbył „produktywną” rozmowę z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Podziękował kanclerzowi za decyzję o dostawie na Ukrainę kolejnego dodatkowego systemu Patriot oraz rakiet do istniejących systemów obrony powietrznej. Prezydent Ukrainy wezwał także innych przywódców państw partnerskich Ukrainy do pójścia za tym przykładem.

⚆ Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zapobiegła zamachowi na głowę administracji terenowej w Chersonie, poinformował Wasyl Maluk. Szef SBU oświadczył, że rosjanie przygotowywali zamach na szefa chersońskiej administracji terenowej Oleksandra Prokudina. Zamach zorganizował mieszkaniec Chersonia wspólnie ze służbami specjalnymi wroga. Do tego celu został przez rosjan wypuszczony specjalny dron, który był naprowadzany przez kolaboranta w Chersonie. Dron przechwycono a kolaboranta aresztowano.

WCZORAJ:

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowuje strategię dla Ukraińców za granicą – Kułeba. Ministerstwo otrzymało od prezydenta zadanie stworzenia strategii i omówienia jej z innymi władzami. Minister Spraw Zagranicznych nie podał więcej szczegółów. „Jeśli nie zmienimy naszej polityki wobec Ukraińców za granicą, asymilacja nastąpi niezwykle szybko” – dodał Kułeba.

⚆ Kułeba: Negocjujemy dwie baterie Patriot i jedną SAMP/T. Szef ukraińskiego MSZ, mówiąc o negocjacjach w sprawie wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej, zauważył, że decyzja o dostawach baterii Patriot zależy od Stanów Zjednoczonych, „ponieważ jest to system amerykański”. Przypomnijmy, że SAMP/T-MAMBA to pierwszy w Europie system przeciwrakietowy dalekiego zasięgu, zdolny niszczyć samoloty wroga w odległości od 3 do 100 kilometrów i rakiety balistyczne w odległości od 3 do 25 kilometrów, wysokość atak wynosi do 25 kilometrów.

⚆ Udało się repatriować 77 ciał żołnierzy walczących w kierunku Doniecka, 20 poległych żołnierzy z kierunku Zaporoże i dwóch z kierunku Charkowa.

⚆ Gabinet Ministrów przyjął uchwałę ustanawiającą wypłatę jednorazowej nagrody w wysokości 70 000 hrywien personelowi wojskowemu wykonującemu działania bojowe na linii frontu przez 30 dni.

⚆ Ukraińcy powinni codziennie oszczędzać energię elektryczną w godzinach szczytu — od 19:00 do 22:00, powiedział dyrektor generalny “Yasno” Kovalenko.„Każdego dnia. Przez cały rok 2024. Niech stanie się to nawykiem” – napisał.

⚆ Były minister obrony Reznikow został nowym dyrektorem Programów Bezpieczeństwa i Obrony w Instytucie Przyszłości, poinformował współzałożyciel Ukraińskiego Instytutu Przyszłości Ihor Liski.

⚆ Petycja z wezwaniem do zawieszenia przyznania rosyjskim jeńcom wojennym prawa do porozumiewania się telefonicznego uzyskała wymaganą liczbę głosów i teraz musi zostać rozpatrzona przez Gabinet Ministrów. Autorka petycji Inna Turova twierdzi, że bliscy ukraińskich jeńców wojennych nie mają żadnych informacji o ich stanie zdrowia i miejscu pobytu. Jednocześnie schwytani rosjanie już dawno pisali i dzwonili do swoich bliskich.

⚆ Dane o setkach tysięcy potencjalnych oszustów [uchylających się on mobilizacji] są w policyjnych bazach, są już sprawdzane – Kłymenko. Według Kłymenka policja poszukuje Ukraińców, którzy unikają mobilizacji i otrzymali już wezwanie. Funkcjonariusze organów ścigania działają zgodnie z pisemnym żądaniem pracowników komisji wojskowych.

⚆ W Kijowie pierwszy zestaw liter zamontowano na ścianie torów na stacji metra o przemianowanej nazwie „Plac Bohaterów Ukraińskich”. Autorem liter jest grafik Bohdan Gdal. W zeszłym roku zaczął samodzielnie projektować czcionki. Architekci dworca poparli pomysł projektanta i udzielili wszelkich niezbędnych zgód. KMDA poinformowała również, że wkrótce na stacji „Zvirinetska” zostanie zainstalowana nowa nazwa.

🌍Alianci:

DZIŚ:

⚆ Jeśli putin zdobędzie Kijów, będzie to katastrofa gorsza niż wojna w Wietnamie” – Boris Johnson dla The Telegraph. „Jeśli tak się stanie, myślę, że będzie to absolutna katastrofa dla Zachodu, katastrofa dla Ameryki i jakiejkolwiek koncepcji amerykańskiego przywództwa”. Szkoda, że ​​tylko nieliczni na Zachodzie to rozumieją. Mówią na głos, że rozumieją, ale w rzeczywistości tak nie jest. Bo gdyby było inaczej, Kuleba nie pisałby z rozpaczą, że w odpowiedzi na prośbę o dostarczenie Patriotów pojawiła się przed nim pusta ściana.

⚆ Le Figaro: Ukraina potrzebuje systemu obrony powietrznej SAMPT, który pod względem właściwości można porównać do amerykańskiego Patriota. Bardziej niż sam system potrzebne są do niego rakiety, ale producent nie będzie w stanie w najbliższej perspektywie dostarczyć większej liczby rakiet .

⚆ Stany Zjednoczone wraz ze swoimi partnerami poszukują dodatkowego sprzętu obrony powietrznej do ochrony obiektów energetycznych Ukrainy – Pentagon. „Oczywiście najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić, to zatwierdzić dodatkowe finansowanie. Nie oznacza to jednak, że Departament Obrony i rząd USA nic nie robią” – powiedział rzecznik sekretarza obrony USA. Dodał, że Departament Obrony USA w dalszym ciągu „ściśle konsultuje się z międzynarodowymi sojusznikami i partnerami, a także z Ukrainą, w sprawie znaczenia zapewnienia im tak ważnych aktywów, w tym obrony powietrznej”.

⚆ Trump poparł zatwierdzenie pomocy dla Ukrainy, ale „w formie pożyczki, a nie prezentu”. „Teraz nadal przekazujemy miliardy dolarów w postaci prezentów i zbadamy tę kwestię. Jednak dla mnie o wiele ważniejsze jest, aby Europa była bardziej aktywna i dawała pieniądze. Powinni dać coś współmiernego. Jeśli tak się nie stanie, , będzie mi bardzo przykro, bo to dotyka ich znacznie bardziej niż nas” – skomentował Donald Trump

⚆ Elon Musk oświadczył, że jego terminale Starlink nie są sprzedawane rosji ani bezpośrednio, ani pośrednio. Według analityków Molfara Starlink jest sprzedawany rosji i ma to służyć celom wojskowym. Grupa wraz z Instytutem Badawczym Cyber ​​Warfare próbowała dowiedzieć się, skąd rosjanie biorą Starlinki. Sprzedawcy rosyjskich sklepów sami ujawnili wszystkie szczegóły. Są one głównie importowane przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan i są dla nich zakładane konta europejskie i amerykańskie.

⚆ Premier Belgii Alexander de Croo zapowiedział rozpoczęcie śledztwa w sprawie podejrzeń o ingerencję rosji w wybory europejskie.

⚆ Stany Zjednoczone zakazały importu aluminium, miedzi i niklu pochodzenia rosyjskiego. Amerykańskim firmom zakazano obecnie prowadzenia działalności z metalami pochodzenia rosyjskiego, w tym ich eksportu i reeksportu. Wyjaśnia się, że ograniczenia nie będą dotyczyć metali pochodzących z Federacji rosyjskiej, które zostały wyprodukowane przed 13 kwietnia 2024 r. Ponadto władze USA i Wielkiej Brytanii podjęły decyzję o ograniczeniu wykorzystania rosyjskiego aluminium, miedzi i niklu na światowych giełdach metali. W rezultacie Londyńska Giełda Metali (LME) i Chicago Mercantile Exchange (CME) nie będą mogły przyjmować rosyjskich metali wyprodukowanych od 13 kwietnia br.

⚆ Rząd niemiecki dostarczy Ukrainie około 400 generatorów w związku z rosyjskimi strajkami w elektrowniach, — Ambasada Niemiec na Ukrainie.

WCZORAJ:

⚆ Zastępca Sekretarza Generalnego ONZ Myroslav Yencha stwierdził, że eskalacja wojny na Ukrainie stanowi „bezpośrednie zagrożenie dla stabilności regionalnej i bezpieczeństwa międzynarodowego” oraz mówił o „egzystencjalnym zagrożeniu dla narodu ukraińskiego”.

⚆ Stany Zjednoczone ujawniły, w jaki sposób Chiny pomagają rosji w prowadzeniu wojny na pełną skalę przeciwko Ukrainie. Dane amerykańskie pokazują, że Chiny dramatycznie zwiększyły sprzedaż do rosji obrabiarek, mikroelektroniki i innych technologii, które Moskwa wykorzystuje do produkcji rakiet, czołgów, samolotów i innej broni do prowadzenia wojny przeciwko Ukrainie. Ponadto firmy chińskie i rosyjskie pracują nad wspólną produkcją dronów na terytorium rosji, a firmy z ChRL mają dostarczać rosji nitrocelulozę niezbędną do produkcji paliwa rakietowego. Powołując się na wywiad, urzędnicy amerykańscy powiedzieli również, że Chiny dostarczają rosji zdjęcia satelitarne na potrzeby operacji wojskowych przeciwko Ukrainie.

⚆ Spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów Johnson prowadzi negocjacje z Białym Domem w sprawie pomocy dla Ukrainy i Izraela, powiedział republikanin Steve Scalise. Powiedział, że Johnson omówił pakiet, który będzie różnił się od propozycji Senatu i będzie zawierał kilka żądań Republikanów. Ponadto spiker zamierza spotkać się z Trumpem w piątek w jego rezydencji w Mar-a-Lago na Florydzie. W ostatnich tygodniach Johnson konsultował się z nim w sprawie finansowania Ukrainy w celu zdobycia jego poparcia – lub przynajmniej uniemożliwienia mu otwartego sprzeciwu wobec pakietu.

⚆ 42% Niemców popiera zwiększenie zachodniej pomocy dla Ukrainy, – badanie ZDF. Obecnie za zwiększeniem pomocy wojskowej dla Ukrainy z Zachodu opowiada się 42%, podczas gdy w lutym tego roku było ich 33%. Według 31% respondentów należy utrzymać obecny poziom wsparcia (w lutym było to 33%), a tylko 22% (w lutym było to 28%) chce, aby Zachód zapewnił Ukrainie mniejsze wsparcie militarne.

⚆ Szef polskiego MSZ Sikorski udzielił Kongresowi USA reprymendy za duże opóźnienie w wydaniu decyzji w sprawie pomocy dla Ukrainy. Podkreślił, że na Ukrainie brakuje już rakiet przeciwlotniczych, więc sytuacja humanitarna będzie się pogarszać. “Ukraińskie elektrownie są niszczone jedna po drugiej. Taka jest cena opóźniania amerykańskiej pomocy przez Kongres – powiedział Minister Spraw Zagranicznych RP. Ukraińskie miasta mogą wkrótce zostać pozbawione prądu. I spodziewam się, że może to oznaczać dużą falę uchodźców. Jeszcze raz wzywam spikera Johnsona: niech zadecyduje demokracja… Tę kwestię należy poddać pod głosowanie, aby można było dostarczyć Ukrainie środki i niezbędną broń. Jeśli tak się nie stanie, rosja spowoduje nowe zniszczenia, a zaufanie do Stanów Zjednoczonych zostanie zakwestionowane, powiedział Sikorski w CNN.

⚆ Rząd RP powołał Radę Współpracy z Ukrainą. Premier Polski Donald Tusk podpisał zarządzenie w sprawie utworzenia Rady Współpracy z Ukrainą – organu publicznego, który będzie zajmował się stosunkami dwustronnymi i kwestią odbudowy. W ramach Rady będą funkcjonować grupy robocze, które będą współpracować z polskimi ośrodkami analitycznymi i będą miały przedstawicielstwa w regionach – powiedział Paweł Kowal. Wyjaśnił, że budowa i funkcje organu zostaną określone w najbliższej przyszłości. Przedstawiciel polskiego rządu wyjaśnił, że chodzi o utworzenie instytucji, „która będzie stosować bardziej całościowe podejście do stosunków polsko-ukraińskich”.

⚆ Rada Europejska zatwierdziła karę karną za naruszenie sankcji. Jak podaje Dziennik Urzędowy UE, umyślne obejście sankcji będzie zagrożone karą pozbawienia wolności. Wyjaśnia się jednak, że każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Karą karną grozi także handel towarami objętymi sankcjami, pomoc w obchodzeniu zakazu podróżowania i inne naruszenia.

⚆ Podczas swojej prezydentury Trump był szczerze przekonany, że Ukraina powinna być częścią rosji, — The Guardian. Jego była doradczyni Fiona Hill powiedziała, że ​​Trump naprawdę nie może zrozumieć, że Ukraina jest niepodległym państwem. A jako prezydent Donald Trump „bardzo wyraźnie dał do zrozumienia”, że jego zdaniem Ukraina „powinna być częścią Federacji rosyjskiej”. Oznaczało to, że poglądy Trumpa na Ukrainę były „w zasadzie identyczne” z poglądami putina.

⚆ W ślad za USA Międzynarodowa Agencja Energetyczna stwierdziła, że ​​ataki ukraińskich dronów na rosyjskie rafinerie mogą zagrozić światowym rynkom ropy.

⚆ Premierzy Kanady Trudeau i Francji Attal uważają, że Ukraina powinna sama decydować, jak chronić siebie i swoich obywateli. Oświadczenie to pojawiło się po niedawnej krytyce ze strony sekretarza obrony USA Lloyda Austina, który kwestionował wpływ ukraińskich ataków na rosyjskie rafinerie na przebieg wojny.

⚆ Prezydent Francji Macron zapowiedział, że jego kraj weźmie udział w szczycie pokojowym na Ukrainie, który odbędzie się w czerwcu w Szwajcarii.

⚆ “USA nie są w stanie wyprodukować takiej ilości broni, jakiej potrzebuje Ukraina, aby wygrać wojnę” – republikanin i autor „The New York Times” JD Vance. [Clue artykułu jest to, że granice Ukrainy z 1991 r. są nieosiągalnym celem i zdaniem autora nie ma sensu pomagać Ukrainie, ponieważ administracja Bidena nie ma dla Ukraińców realnego planu, który pomógłby im wygrać tę wojnę i, w ogóle, konieczne jest przekonanie Kijowa do rozmów.]

⚆ Lider partii Alternatywa dla Niemiec w Turyngii powiedział, że „rosja chce pokoju”. Björn Hecke w telewizji WELT powiedział, że Władimir putin nie chce konfrontacji z NATO i nazwał go „człowiekiem racjonalnym”. Ponadto jest pewien, że „rosja chce pokoju”, a ci, „którzy dostarczają broń [Ukrainie], nie chcą pokoju, chcą wojny”. Politolog Thomas Jäger powiedział w komentarzu dla BILD: „Hecke dał jasno do zrozumienia, że ​​AdG reprezentuje interesy rosji w Niemczech” i że tylko ktoś całkowicie ślepy lub szerzy rosyjską dezinformację może powiedzieć, że rosja chce pokoju.

⚆ Były brytyjski żołnierz Sean Pinner, który walczył po stronie Ukrainy i został w 2022 r. wzięty do niewoli przez rosję w Mariupolu, wygrał sprawę sądową przeciwko rosji. Media podają, że inny Brytyjczyk Aiden Aslin, który wraz z Pinnerem przebywał w rosyjskiej niewoli, zamierza wkrótce pozwać rosję.

⚆ Śledczy litewskiej publikacji LRT odkryli, że spółka Plungės kooperatiňe prekyba, będąca częścią grupy Vičiūnai (właściciel marki Vici), ponad dziesięciokrotnie przewoziła do rosji towary objęte sankcjami.

⚆ Minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Sijarto po raz kolejny nalegał, aby nie wykluczać rosyjskich sportowców z udziału w tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu, wzywając, aby nie łączyć „geopolityki” ze sportem. Według szefa węgierskiego MSZ „wiatr wojny na Ukrainie, psychoza wojny” wdarł się obecnie w te sfery życia, w których nie powinno się na to pozwalać, co czyni sytuację jeszcze bardziej rozpaczliwą.

💀 Ciemna strona:

⚆ Wczoraj w Moskwie wysadzony został samochód zdrajcy-byłego pracownika SBU [Ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa] Wasyla Prozorowa, który został ranny. Prozorow został zwolniony z SBU w 2018 roku. W 2019 r. Federacja rosyjska zorganizowała konferencję prasową, na której stwierdził, że „od kwietnia 2014 r. Federacja rosyjska ze względów ideologicznych pomagał w zdobywaniu informacji (o ATO)”. Prozorow wspomniał także o szeregu doniesień, w szczególności o rzekomym udziale strony ukraińskiej w katastrofie malezyjskiego Boeinga, „tajnych więzieniach SBU” oraz udziale ukraińskich służb specjalnych w zabójstwie przywódców nielegalnej bojówki zbrojnej formacji „L/DNR”.

⚆ Szef Federacji rosyjskiej Władimir putin poinformował MAEA o planach „wznowienia” działalności elektrowni atomowej w Enerhodarze w tym roku – WSJ.

⚆ W Orenburgu w rosji ludzie wzywają do ewakuacji. Poziom wody w mieście jest krytyczny – osiągnął już ponad 11 metrów.

⚆ rosyjskie sądy wydają 34 wyroki dziennie za ucieczkę z armii – „Mediazona”. W marcu 2024 r. rosyjskie sądy wojskowe wydały 684 wyroki w sprawach dezercji. W ten sposób sędziowie wojskowi każdego dnia roboczego wydają około 34 wyroki na podstawie tego artykułu.

⚆ “Ukraina musi zrozumieć, że jeśli wyśle drony an rosję, to nadleci do niej dziesięciokrotnie więcej” – łukaszenka

⚆ „Białoruś nie przystąpi do wojny z Ukrainą, bo granica jest zabarykadowana, żebyśmy nie mogli się tam dostać” – łukaszenka. „Granica ukraińska jest całkowicie zaminowana i zabetonowana. Stacjonuje tam 120 tys. żołnierzy ukraińskich” – dodał.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ fotoreportaż z Awdijiwki

⚆ Uciekli na minę

⚆ Nowa zadania dla dronów pod Krynkami

⚆ Nowomychajłówka – skrót z 3 dni walk

⚆ Wideo promujące mobilizację do sił Ukrainy “Jeśli nie dołączysz do swojego wojska, będziesz walczyć w cudzym”

⚆ tak giną rosjanie od dronów

⚆ Nowy ukraiński dron lądowy Termit

⚆ Wnętrze trypilskiej elektrowni po ataku

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.