🪖Dzień 775 (8 kwietnia 2024, 21:25) – widmo

🪖Dzień 775 (8 kwietnia 2024, 21:25) – widmo

8 kwietnia, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Na froncie trwa ukraińska obrona. rosjanie mają postępy pod Bachmutem, Awdijiwką, Nowomychajłówką i Robotyne. Pod Czasiw Jarem nieco się sytuacja poprawiła, ale w zasadzie niemal wszędzie inicjatywa jest w rękach rosjan. Jeśli wierzyć doniesieniom niemieckiego Die Welt to apogeum rozwoju rosyjskiej produkcji amunicji (artyleria, rakiety, Shahedy) dopiero przed nami i już dziś dzienne wolumeny produkcji są duże. Są na tyle duże, że nawet jeśli odkorkuje się pomoc artyleryjska dla Ukrainy czy wystartuje mobilizacja czy nawet jeśli ruszy pomoc z USA to Ukraina w tym roku będzie miała przede wszystkim szansę na zatrzymanie postępów rosjan i niewiele więcej. Widmo zadania Ukraińcom dużego ciosu tego lata przez rosję jest jak najbardziej realne.

Dwa lata temu rosja uderzyła w dworzec w Kramatorsku gdzie zgromadzili się mieszkańcy w oczekiwaniu na ewakuację koleją. Zginęło 61 osób a 121 zostało rannych.

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 8 567,50 zł czyli 54 % celu. Dziękuję!

Na zrzutce czekają na-dziane owce i kilka innych dobrych rzeczy.

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ W nocy Ukraińcy strącili 17 z 24 rosyjskich Shahedów i jedna rakietę Ch-59. rosjanie atakowali obwód odeski, mikołajowski, kirowogoradzki, chmielnicki i żytomierski. Brak ofiar.

⚆ W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na przedsiębiorstwo przemysłowe w Zaporożu zginęło trzech cywilów, a ośmiu zostało rannych.

⚆ Ostrzały w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 105 miejscowości i 123 obiektów infrastruktury.

⚆ rosjanie strzelali Czasiw Jar i Selidowe w obwodzie donieckim – w wyniku ostrzału wroga zginęła kobieta, trzy kolejne osoby zostały ranne.

⚆ rosjanie zrzucili 4 KABy [Kierowane Bomby Lotnicze] na centrum Biłopillia – zginęła kobieta, trzy kolejne osoby zostały ranne. Ponadto trzech cywilów zostało rannych w wyniku rosyjskiego nalotu na obiekt infrastruktury cywilnej w Sumach.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – postępy rosjan w Iwaniwskim, Bohdaniwce i napołudnie od Iwaniwskiego.
Pod Awdijiwką – sumarycznie rosjanie złamali linie obrony, które Ukraińcy w pośpiechu ustanowili po wycofaniu z Awdijiwki. Od tego momentu front przesunął się o 2-3 km.


Odcinek kupiański – brak zmian
Nowomychajłówka – 100m dla rosjan

2️⃣ Odcinek zaporoski: postępy rosjan między Werbowym a Robotyne

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak zmian

🌻Straty rosjan: -890 (448 400) -40 systemów artyleryjskich -13 czołgów

😼Bawełna:

⚆ GUR podał, że 7 kwietnia w rosyjskim mieście Bałtijsk [obwód kalingradzki] wybuchł pożar na statku rakietowym „Serpuchow”. GUR stwierdził, że w wyniku pożaru wewnątrz statku „całkowicie zniszczone zostały jego środki komunikacji i automatyka”. „Przywrócenie zdolności bojowej „Sierpuchowa” zajmie dużo czasu” – podała agencja.

⚆ Według gubernatora obwodu kurskiego ukraiński dron zrzucił bombę na nieczynną gorzelnię.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Przywódcy Francji i Wielkiej Brytanii zgodzili się na zwiększenie dostaw pocisków i obrony powietrznej na Ukrainę. Jak zauważono w przesłaniu, Macron i Sunak zgodzili się co do znaczenia „zwiększenia wysiłków, aby uniemożliwić rosji wygranie wojny agresywnej przeciwko Ukrainie”. „Omówili priorytety na najbliższe miesiące, w szczególności zwiększenie dostaw amunicji, dronów i sprzętu obrony powietrznej dla Sił Zbrojnych Ukrainy” – dodał gabinet szefa brytyjskiego rządu.

⚆ Niemcy dostarczyły Ukrainie mniej broni i funduszy, niż twierdzi – Bild powołując się na słowa posła Bundestagu Gedehensa. Rząd Niemiec twierdzi, że ​​Ukraina otrzymała pomoc wojskową w wysokości 28 miliardów euro, jednak dane wskazują na znacznie mniejszą kwotę. Gedehens twierdzi, że rzeczywista kwota pomocy wynosi 21,7 mld euro, jednak liczba ta jest „przesadzona”, gdyż uwzględnia pieniądze obiecane Ukrainie do 2028 roku. „Właściwie do Kijowa trafiło dotychczas jedynie 10,2 mld euro” – zauważył.

⚆ rosja produkuje obecnie 30 „Shahedów” dziennie: do końca 2024 roku liczba ta może wzrosnąć do 87, – Welt. W tym roku Federacja rosyjska planuje wyprodukować 2,1 mln amunicji artyleryjskiej. Co miesiąc produkuje się do 130 rakiet dalekiego zasięgu i 100 rakiet krótkiego zasięgu. Według publikacji nawet czołgi „muzealne” wystarczą w rosji na kolejne 2-3 lata działań wojennych, podczas gdy 90% nowoczesnych rozwiązań zostało zniszczonych przez Siły Zbrojne Ukrainy.

⚆ Europejscy producenci broni martwią się uzależnieniem od chińskiej bawełny wykorzystywanej w proszku amunicyjnym, ponieważ ewentualne ograniczenia w dostawach zagrażają możliwościom rozszerzenia produkcji w celu wsparcia Ukrainy w wojnie — FT.

⚆ Grecja rozważa możliwość przeniesienia na Ukrainę do 32 myśliwców F-16, — Newsbreak. Jak wynika z publikacji, grecki rząd planuje sprzedać wycofane ze służby 108 myśliwców (32 sztuki F-16C/-D Block 30, 24 sztuki Mirage 2000-5 Mk. 2 i 33 sztuki F-4E PI2000). Transfer/sprzedaż niektórych wymaga jednak zgody Francji.

⚆ Ukraińscy hakerzy zniszczyli centrum danych wykorzystywane przez rosyjski przemysł wojskowy, przemysł naftowo-gazowy oraz telekomunikacyjny. Zniszczono ponad 300 TB danych Zakładów Lotnictwa Cywilnego Ural, Gazpromu, Łukoilu, rosnafty i innych strategicznych przedsiębiorstw. Była to wspólna operacja ukraińskiej grupy hakerskiej BLACKJACK z działem cybernetycznym SBU.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Ukraina przegra wojnę, jeśli Kongres USA nie odblokuje pakietu pomocowego, — Zełeński.

⚆ Dowódca Wojsk Lądowych Pawluk wezwał Ukraińców do wstąpienia w szeregi Sił Zbrojnych, ponieważ “w grę wchodzą losy kraju, co oznacza, że ​​nikt nie będzie mógł [tego] przesiedzieć. Rozumiem, że ludzie pragną spokojnego życia, podróżowania, budowania kariery. Ale istnieje obiektywna rzeczywistość: rosja odmawia nam prawa do istnienia. Musimy zmusić wroga do opuszczenia naszej ziemi” – napisał na Facebooku.

⚆ Od początku Wielkiej Wojny rosjanie całkowicie zniszczyli na okupowanych przez nich terenach ponad 60 000 hektarów lasów o wartości co najmniej 14 miliardów hrywien – bada NGL.media. Należy zauważyć, że wśród obszarów przyrodniczych najbardziej dotkniętych w obwodzie donieckim znajduje się narodowy park przyrody „Święte Góry”, położony w obwodach kramatorskim i bachmuckim. Od początku najazdu na tym terenie toczą się walki, w wyniku których zniszczeniu uległo 80% powierzchni parku.

⚆ Ministerstwo Kultury nadało niektórym kanałom telewizyjnym i cyrkom status przedsiębiorstw o ​​krytycznym znaczeniu dla gospodarki i zapewnienia środków do życia ludności. Ponadto status przedsiębiorstwa o znaczeniu krytycznym otrzymało także Przedsiębiorstwo Państwowe „Ruchomy Cyrk Ukrainy”. Status przedsiębiorstwa krytycznego daje prawo do zwolnienia z mobilizacji określonego odsetka pracowników.

⚆ SBU zatrzymała w Charkowie projektantów, którzy za pieniądze Federacji rosyjskiej pomogli przyłączyć elektrownię jądrową Zaporoże do rosyjskiej sieci energetycznej. Na zlecenie korporacji z Federacji rosyjskiej opracowali dokumentację badawczo-projektową modernizacji rosyjskich elektrowni jądrowych.

⚆ Wzdłuż rzeki Cisy ustawiono płoty z drutu kolczastego. Według oficjalnych statystyk, podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy tą rzeką utonęło już 22 Ukraińców.

⚆ Ukraina i Węgry uzgodniły otwarcie nowego punktu kontrolnego na granicy.

🌍Alianci:

⚆ Brytyjski minister spraw zagranicznych Cameron i jego francuski kolega Sejournay wspólnie wezwali sojuszników, aby zrobili więcej, aby zapewnić Ukrainie zwycięstwo nad rosją. „Jeśli Ukraina przegra, przegramy wszyscy. Cena braku możliwości wsparcia Ukrainy będzie teraz znacznie wyższa niż cena walki z putinem” – stwierdzili.

⚆ Ukraina i 8 innych państw europejskich przyłączyły się do decyzji Rady UE o przedłużeniu sankcji wobec osób i instytucji za naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Sankcje nadal obowiązują wobec ponad 2100 osób fizycznych i prawnych. Macedonia Północna, Czarnogóra, Albania, Ukraina, Mołdawia, Bośnia i Hercegowina, Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyłączyły się obecnie do tej decyzji. Kraje te zapewnią, że ich polityki krajowe będą zgodne z niniejszą decyzją Rady UE.

⚆ „The Washington Post” rosja uruchomiła szeroką siatkę „trolli”, aby zakłócać wsparcie USA dla Ukrainy. Jak zauważa publikacja, odwołując się do wewnętrznych dokumentów Kremla, rosyjscy stratedzy polityczni i farmy botów publikują na portalach społecznościowych tysiące sfabrykowanych wiadomości, postów i komentarzy, które sieją strach o bezpieczeństwo granic USA i próbują zwiększyć napięcia gospodarcze i rasowe w kraju. W ramach tej kampanii rosyjskie boty próbują przedstawić Zełeńskiego jako skorumpowanego i podważyć poparcie dla Ukrainy w USA, a także jego zakres i metody.

⚆ rosja zmieniła taktykę ataku na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, wykorzystując precyzyjne rakiety do niszczenia elektrowni na obszarach mniej chronionych niż Kijów. Jak podaje Financial Times, niektóre obiekty będą mogły zostać w pełni odnowione dopiero zimą. „Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że choć szkody wyrządzone przez Moskwę nie są tak duże, to są gorsze niż zimą 2022–2023 i oczywiste jest, że celem rosji jest teraz wyrządzenie trwałych, nieodwracalnych szkód. W dniach 22–29 marca rosja uderzyła w siedem elektrociepłowni – wszystkie w regionach innych niż Kijów, który posiada jeden z najlepszych systemów obrony powietrznej w kraju. rosyjskie rakiety trafiły także w dwie elektrownie wodne” – podaje gazeta.

⚆ Ministerstwo Energii Litwy zaproponowało demontaż zamkniętych elektrowni cieplnych na części zamienne i przekazanie urządzeń na potrzeby ukraińskiego systemu energetycznego, oświadczył Minister Energii UkrainyGaluszczenko.

⚆ ! Dwie noce z rzędu ambasada Moskwy na Litwie została obrzucona koktajlami Mołotowa. Uszkodzona została ściana ambasady mieszczącej się przy ulicy Bohaterów Ukrainy. Ogień nie pojawił się w samym budynku.

⚆ Rada Unii Europejskiej, Komisja Europejska i Parlament Europejski uzgodniły nowe warunki preferencyjnego handlu z Ukrainą. Teraz muszą one zostać jeszcze osobno przegłosowane przez parlamentarzystów europejskich. Przewidują kontynuację bezcłowego importu ukraińskich towarów rolnych, ograniczając go jednak w przypadku mięsa drobiowego, jaj, cukru, kukurydzy, zbóż i miodu do poziomu średnich wolumenów obserwowanych w okresie od połowy 2021 r. do końca 2023 r. Polska i Francja przewodziły w UE wysiłkom mającym na celu ograniczenie ukraińskiego importu produktów rolnych.

⚆ Szczyt pokojowy wysokiego szczebla, który Szwajcaria zgodziła się gościć dla Ukrainy, może odbyć się w połowie czerwca – Bloomberg. Oczekuje się, że na wydarzenie zaproszonych zostanie od 80 do 100 krajów, głównie z tzw. Globalnego Południa.

⚆ Japonia zakazała eksportu 164 kategorii towarów do rosji od 17 kwietnia.

💀 Ciemna strona:

⚆ W związku ze zniszczeniem wiaduktu w rejonie Wiazmy, ruch pociągów na trasie Wiazma – Semlewo w obwodzie smoleńskim został wstrzymany.

⚆ Tiumeń i Orenburg również mogą potencjalnie zostać zalane, ponieważ tamy w Federacji rosyjskiej nie są w stanie wytrzymać przepływu wody, – media rosyjskie. Ewakuowano już ponad 600 000 mieszkańców. Normalizacji sytuacji powodziowej oczekuje się nie wcześniej niż 25 kwietnia.

⚆ Pożar w magazynach w Krasnodarze w rosji.

⚆ rosja poprosiła Kazachstan, aby był gotowy dostarczyć jej 100 000 ton benzyny na wypadek niedoborów, które zwiększają się w wyniku ataków ukraińskich dronów i przerw w dostawach, — Reuters.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nowy kompleks REB nie pomógł

⚆ Drony FPV w akcji – i kamikaze i bombardujące (odcinek doniecki)

⚆ 3 rosjan, 3 drony i 1 czołg

⚆ Tak wygląda teraz Awdijiwka

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.