🪖Dzień 769 (2 kwietnia 2024, 22:10) – 1200 km

🪖Dzień 769 (2 kwietnia 2024, 22:10) – 1200 km

2 kwietnia, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Wczoraj pisałem, że Ukraińcy poinformowali, że mają już drony o zasięgu większym niż 1000km. Dziś dwa takie drony uderzyły w cele w tatarstanie, oddalonym od granic Ukrainy o 1200km. Dostała rafineria (jedna z top 5 w rosji) i hotele inżynierów pracujących w zakładzie montującym Shahedy na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. To ważna granica dla Ukraińców i ich techniki. Jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieosiągalne.

W dzisiejszej strefie bonusowej znajdziecie więcej przykładów zastosowania dronów ukraińskiej produkcji – od kołowych wysadzającyh most, po nocne drony kamikaze. O ich prototypach pisałem kilka tygodni temu – dziś są już na froncie. Dla rosji tego typu drony to nie lada problem. Nie dość, że rosja duża to dobrych systemów przeciwlotniczych jak się okazuje nie ma w nadmiarze. Również okazuje się (po lekturze wieści militarnych), że rosyjskie systemy zagłuszania (skąd inąd tu mają przewagę) mogą być nieefektywne wobec ukraińskiej broni. A trzeba dodać, że ukraińskie drony UJ-22 mogą też latać sporo dalej…

Na froncie pełzające postępy rosjan. Dziś zaś dużo wieści militarnych i sporo nagrań.

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 6 447,50 zł czyli 40% celu. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Zniszczone 9/10 Shahedów. Brak ofiar, ale spadające szczątki spowodowały zniszczenia i pożar. rosjanie wystrzelili też rakietę Ch-59.

⚆ Popołudniu atakowany był Dnipro rakietą Ch-59. 18 osób rannych z czego 12 w szpitalu. rosjanie uderzyli w przedszkole i uczelnię, w których przez ponad 40 lat kształciły się „prawdziwe gwiazdy sportu”.

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 84 miejscowości i 69 obiektów infrastruktury

⚆ Wieczorem donoszono o eksplozjach w Sumach

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – +100m w Iwaniwskim i Bohdaniwce dla rosjan
Pod Awdijiwką – koło Umańskiego intensywne walki, +100m dla rosjan pod Semeniwką
Odcinek kupiański – 100m dla rosjan koło Torskiego, Jampoliwki i w lasach serebriańskich
Nowomychajłówka – +200m dla rosjan

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak zmian

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

🌻Straty rosjan: -780 (443 660) -30 systemów artyleryjskich -12 czołgów

😼Bawełna:

⚆ Tatarstan: zaatakowana fabryka Shahedów oraz rafineria. Źródła potwierdziły, że nocna „bawełna” w rafinerii ropy naftowej w Tatarstanie to wspólne działanie SBU i GUR. Ukraiński dron dalekiego zasięgu uderzył w zakład pierwotnej przeróbki ropy naftowej rafinerii w Niżniokamsku, po czym wybuchł tam pożar. Wydajność tej instalacji wynosiła 8 mln ton ropy, co stanowi 2,6% całkowitego rocznego przerobu Federacji rosyjskiej. Ponadto zakład ten znajduje się wśród 5 największych rafinerii Federacji rosyjskiej.

⚆ Sewastopol – wysadzona stację elektryczną

⚆ Kursk (alarm przeciwlotniczy i eksplozje)

⚆ Woroneż

⚆ Krym (brak szczegółów)

🛡Inne wątki militarne:

⚆ NATO pracuje nad pakietem pomocy wojskowej o wartości 100 miliardów dolarów dla Ukrainy jako zabezpieczeniem przed „wiatrem zmian politycznych” przed wyborami prezydenckimi w USA. Jak pisze „Financial Times”, z tą inicjatywą wyszedł Stoltenberg. Sekretarz generalny sojuszu ustąpi ze stanowiska jesienią tego roku i będzie dążył do osiągnięcia porozumienia w sprawie pakietu dla Kijowa przed lipcowym szczytem przywódców NATO w Waszyngtonie.

⚆ Ministerstwo Obrony Ukrainy produkuje co miesiąc 8 sztuk dział samobieżnych 155 mm „Bohdana”, — The New York Times. Ukraińskie przedsiębiorstwa obronne potroiły produkcję pojazdów opancerzonych i czterokrotnie zwiększyły produkcję rakiet przeciwpancernych.

⚆ Ukraińskie wojsko zaczęło używać dronów wyposażonych w sztuczną inteligencję do ataków na cele w rosji, co pozwala im z dużą dokładnością razić określone obiekty na terytorium kraju agresora – CNN powołuje się na źródła. „Mają coś, co nazywa się «wizją maszynową» i jest rodzajem sztucznej inteligencji. Zasadniczo bierzesz model [celu], umieszczasz go w chipie i szkolisz go, aby identyfikował położenie geograficzne i cel, do którego zmierza. Kiedy zostanie ostatecznie wdrożony, będzie w stanie określić, gdzie się znajduje” – wyjaśnił Noah Sylvia, analityk w Royal Joint Services Institute, brytyjskim zespole doradców.

⚆ Niemcy sfinansują czeską inicjatywę zakupu pocisków artyleryjskich kwotą 576 mln euro – Reuters. Kwota ta pozwoli na zakup 180 000 sztuk pocisków.

⚆ W marcu 2024 roku Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły 976 rosyjskich systemów artyleryjskich. To najwyższa liczba [miesięczna] od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę.

⚆ Korea Północna w dalszym ciągu dostarcza broń rosji, – Pentagon. Mówimy o dostawach różnej broni – powiedziała zastępca rzecznika Pentagonu Sabrina Singh.

⚆ rosji pozostało około 950 rakiet, agresor może przeprowadzić jeszcze kilka zmasowanych połączonych ataków, dopóki nie będzie potrzebował przerwy na akumulację, powiedział w komentarzu dla Ukraińskiej Prawdy przedstawiciel GUR Skibicki.

⚆ Stany Zjednoczone próbują podwoić krajową produkcję pocisków artyleryjskich, aby wesprzeć Ukrainę, – ISW. Ponadto kraje europejskie w dalszym ciągu czynią wysiłki, aby zapewnić Ukrainie krytyczną amunicję artyleryjską.

⚡️Sytuacja energetyczna: DTEK publikuje materiał filmowy pokazujący, jak wygląda teraz jedna z elektrowni cieplnych po atakach rosjan. Utracono 80% mocy wytwórczych spółki. 5 z 6 elektrowni zostało poważnie uszkodzonych.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Wołodymyr Zełeński podpisał ustawę o obniżeniu wieku poboru do wojska z 27 do 25 lat.

⚆ Cofnięto status osoby o ograniczonej zdolności do służby wojskowej, mężczyźni uznani za osoby o ograniczonej zdolności do służby wojskowej będą musieli w ciągu 9 miesięcy przejść drugie badanie lekarskie, – Żelezniak

⚆ Rząd przeznaczył dodatkowe 5,6 miliarda hrywien na budowę fortyfikacji: miliard trafi na budowę w obwodach donieckim i zaporoskim, półtora miliarda na obwód sumski oraz 300 i 400 milionów na obwód mikołajowski i chersoński. W sumie w tym roku na fortyfikacje przeznaczono już 25,6 miliarda hrywien.

⚆ Ukraina otrzyma 2,1 miliarda dolarów uprzywilejowanych pożyczek od Republiki Korei, – Ministerstwo Gospodarki. Pieniądze zostaną przeznaczone na projekty rewitalizacyjne. Przybędą w ciągu najbliższych pięciu lat.

⚆ Ujawniono grupę przestępczą funkcjonującą w strukturach kolei państwowych Ukrainy. Od czerwca do grudnia 2022 roku lider grupy, za pośrednictwem kontrolowanych urzędników JSC „Ukrzaliznytsia”, zapewnił wybór określonej z góry firmy jako dostawcy transformatorów mocy po zawyżonych kosztach. W szczególności zorganizował przygotowanie i wysłanie pisma „W sprawie zagrożeń bezpieczeństwa państwa” do Rady Bezpieczeństwa Państwa, które stało się podstawą do odrzucenia ofert innych uczestników przetargów ze znacznie korzystniejszymi warunkami cenowymi.
W wyniku realizacji programu w latach 2022-2024 „Ukrzaliznycja” poniosła straty w wysokości 94,7 mln hrywien, które uczestnicy przestępstwa weszli w posiadanie i zbyli według własnego uznania. Dzięki działaniom detektywów i prokuratorów sąd zajął 53 miliony hrywien na rachunkach bankowych dostawcy. Do tej pory zatrzymano lidera, współorganizatora i dwóch członków zorganizowanej grupy.

⚆ Rząd podjął dziś decyzję, która umożliwi otwarcie nowego ukraińsko-rumuńskiego punktu kontrolnego Biała Cerkiew (obwód zakarpacki) – Siget Marmatsia. Łącznie planuje się utworzenie 9 nowych przejść granicznych i modernizację 13 kolejnych w kierunku zachodnim. Wszystko to zapewni większe możliwości ukraińskiemu eksportowi i przyspieszy integrację sektorową Ukrainy z UE.

⚆ W obwodzie chmielnickim saperzy wyeliminowali ocalały oddział bojowy z rakiety Ch-47M2 „Kindżał”. Na ostatnim zdjęciu widać lej, który powstał w wyniku detonacji pocisku.

🌍Alianci:

⚆ Przewodniczący Rady Europejskiej Michel stwierdził, że wspieranie Ukrainy i rozpoczęcie z nią negocjacji akcesyjnych to jeden z kluczowych priorytetów UE w najbliższej przyszłości. Przybył na Litwę na drugą turę konsultacji programu strategicznego UE, w której uczestniczyli przywódcy Litwy, Czech, Holandii, Szwecji i Bułgarii. W swoich komentarzach prezydent Litwy Nauseda stwierdził, że najważniejszym priorytetem powinno być wsparcie Ukrainy i postawienie rosji przed sądem.

⚆ Biden przeprowadził rozmowę telefoniczną z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem – po raz pierwszy od ich osobistego spotkania w Kalifornii w listopadzie ubiegłego roku. Amerykański prezydent rozmawiał z Xi na temat wpływu Chin na rosję i Iran w kontekście wojen na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, powiedział na konferencji prasowej wyższy rangą urzędnik amerykański.

⚆ Estonia wyraziła zainteresowanie udziałem w czeskiej inicjatywie, która zakłada zakup amunicji dla Ukrainy.

⚆ Sankcje nie zapobiegły wzrostowi liczby miliarderów w rosji, jest ich 125 – Forbes. To więcej niż przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Wagit Alekperow, współwłaściciel koncernu naftowego Łukoil, po raz pierwszy został uznany za najbogatszego rosyjskiego miliardera. Jego majątek oszacowano na 28,6 miliarda dolarów. Łączne fortuny rosyjskich miliarderów wzrosły w ciągu roku o 14% do 576,8 miliardów dolarów.

⚆ W Niemczech zatrzymano statek z Federacji rosyjskiej z towarami objętymi sankcjami, – media. W niemieckim porcie rostock zatrzymano statek z rosji. Znaleziono na nim towary objęte sankcjami, które miały zostać dostarczone do USA – pisze Süddeutsche Zeitung.

💀 Ciemna strona:

⚆ Dwie katastrofy kolejowe w rosji – w jednej pociąg towarowy zderzył się z osobowym, w drugiej wykoleiło się 11 wagonów pociągu towarowego.

⚆ Kanały prorosyjskie rozpowszechniają propagandowy film o mobilizacji na Ukrainie, mający na celu podważenie zaufania Ukraińców do władz. W rolach głównych wystąpili rosyjscy aktorzy zawodowi — 26-letni Maksim Gromow z Tiumeń i 31-letni Oleksandr Panow z Jarosławia. 1 kwietnia na prorosyjskich kanałach Telegramu zaczęto rozpowszechniać wideo w języku ukraińskim, którego motywem przewodnim jest zdanie „Jego syn to elita, a ty mięso”. Film powstał na podstawie zestawienia dwóch fikcyjnych młodych ludzi. Na nagraniu widać, że pierwsza postać zdaje się prowadzić luksusowe życie, druga zaś jest na pierwszej linii frontu. Klip kończy się słowami: „Wiecie, czyi synowie nie biorą udziału w mobilizacji” i ma w oczywisty sposób na celu wywołanie niezadowolenia wśród obywateli Ukrainy.

⚆ Białoruś przygotowuje się do wojny – Łukaszenka. Według niego kraj szkoli jednostki wojskowe, dostarcza broń i sprzęt zwiększający gotowość obronną.

⚆ ​​​​PepsiCo uruchomiło produkcję chipsów Lay’s pod Nowosybirskiem, jednocześnie ze względu na trudności z dostawą oprzyrządowania technologicznego zakład obecnie nie może osiągnąć pełnych mocy produkcyjnych.

⚆ FSB Federacji rosyjskiej ogłosiła przechwycenie ikon z heksanem w obwodzie pskowskim. Według FSB transportowane były z Ukrainy do Rumunii, a następnie przez kraje bałtyckie do rosji. Funkcjonariusze FSB starają się przekonać, że obiekty kultu zawierające materiały wybuchowe zostały przetransportowane właśnie z Ukrainy przez połowę Europy.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Zniszczona rosyjska kolumna pod Wuhłedarem

⚆ Co do rosjan przyleciało? (GLSDB?)

⚆ Taka zmyłka na lotnisku w Kirowsku

⚆ Czasiw Jar – przejazd przez miejscowość

⚆ Gdzie Ukrainiec nie może tam drona pośle – wysadzenie mostu pod Bachmutem

⚆ Jechało 6 wróciły 2

⚆ [18+] Bez litości pod Ternami

⚆ Okolice Iwaniwskiego

⚆ Nocne działania ukraińskich dronów FPV

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.