🪖Dzień 766-767 (31 marca 2024, 20:30)

🪖Dzień 766-767 (31 marca 2024, 20:30)

31 marca, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Przez ostatnie dwa dni front niewiele się zmienił, brak masowych ostrzałów rakietowych, aczkolwiek każdej nocy leciały i Shahedy i rakiety na przyfrotnowe obwody.

Dwa lata temu, 31 marca Ukraińcy wyzwolili Hostomel i Buczę.

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 6 447,50 zł czyli 38% celu. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:

⚆ Dziś w nocy Ukraińcy zestrzelili 18 z 27 celów powietrznych: 9 Shahedów i 9 rakiet manewrujących

⚆ Popołudniu rosjanie ostrzelali Charków.

⚆ W nocy na 30 marca rosjanie atakowali Ukrainę 12 Shahedami. 9 udało się zbić. Kilka rakiet wystrzelono z Krymu na obwód charkowski, mikołajowski i chersoński. Atakowany był też obwód lwowski – zginęły 2 osoby.

⚆ Wczoraj: Ostrzały w 14 obwodach a w nich ostrzelanych 128 miejscowości i 147 obiektów infrastruktury.

⚆ Przedwczoraj: Ostrzały w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 83 miejscowości i 104 obiektów infrastruktury.

⚆ Wczoraj rosjanie uderzyli w obiekt infrastrukturalny w pobliżu Połtawy.

⚆ Do dwóch wzrosła liczba osób zabitych wczoraj w wyniku eksplozji nieznanego obiektu w budynku na 5. piętrze w Białej Cerkwi w obwodzie kijowskim.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – minimalne postępy rosjan w Bohdaniwce i Kliszczijiwce. W Iwaniwskim wszystkie szturmy odbito.
Pod Awdijiwką – próby wyhamowania rosjan trwają.
Odcinek kupiański – walki koło Biłohoriwki i w lasach serebriańskich
Nowomychajłówka – postępy rosjan w kierunku Pierwomajskiego.

2️⃣ Odcinek zaporoski: Postępy rosjan między Robotyne a Werbowym.

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

🌻Straty rosjan za 30 marca: -650 (442 170) -44 systemy artyleryjskie -15 czołgów
🌻Straty rosjan za 29 marca: -730 (441 520) -15 systemów artyleryjskich -29 czołgów

😼Bawełna:

⚆ eksplozje nad Biełgorodem

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Ukraina otrzymuje coraz więcej amunicji do niemieckich systemów przeciwlotniczych Gepard, – Bild
Latem BILD poinformował, że w Niemczech brakuje amunicji do dział przeciwlotniczych Gepard i z powodu jej niedoborów ukraińskie myśliwce przeciwlotnicze zmuszone są ją oszczędzać. Teraz sytuacja się zmieniła.

⚆ Budanow przewiduje wznowienie użycia przez rosjan rakiet Kalibr w najbliższej przyszłości w związku z redukcją zapasów rakiet Ch-101. „Kalibry gromadzili przez cały ten czas, jest całkowicie gotowy do użycia… Decyzja została podjęta (przez rosjan) ze względu na mniejszą skuteczność Kalibr od rakiety Ch-101 (…). Myślę, że w najbliższej przyszłości ponownie zobaczymy Kalibry, ponieważ liczba Ch-101 znacznie spadła”. Zauważył, że rosjanie mieli za zadanie odbudować zapasy rakiet i zadanie to zrealizowali.

⚆ Francja planuje przekazać na Ukrainę setki “nadal sprawnych” pojazdów opancerzonych VAB, a także rakiet do systemów obrony powietrznej SAMP/T w ramach nowego pakietu pomocowego.
Ponadto Francja „w bardzo krótkim czasie produkuje zdalnie sterowaną amunicję, aby dostarczyć ją Ukraińcom już tego lata” – powiedział francuski minister obrony Sebastien Lecornu.

⚆ Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Finlandii dopuścił możliwość wysłania obcych wojsk na Ukrainę. Minister spraw zagranicznych Finlandii Elina Valtonen uważa, że ​​prezydent Francji Emmanuel Macron postąpił słusznie, każąc rosji zastanawiać się, jakie mogą być granice zachodniej pomocy dla Ukrainy. „To nie czas na wysyłanie wojsk i na tym etapie nawet nie chcemy o tym rozmawiać. Ale w dłuższej perspektywie oczywiście nie możemy niczego wykluczać” – powiedział minister.

⚆ rosjanie zmodernizowali swoją rakietę Ch-101. Defense Express zauważył, że rakieta otrzymała dwie głowice bojowe o masie około 800 kg i elementy uderzające niebezpieczne dla człowieka. Zainstalowanie dodatkowej głowicy oprócz zwykłej głowicy odłamkowo-burzącej wynikało ze zmniejszenia wielkości zbiornika paliwa. Oznacza to zmniejszenie zasięgu lotu X-101, ale w przypadku zmniejszenia wskaźnika z 5500 km do warunkowych 2250 km nie ma to większego znaczenia. W przypadku wystrzelenia takich rakiet z obwodu Saratowskiego, nawet na obiekty w obwodzie lwowskim, taki Ch-101 będzie miał jeszcze 500-700 km na dodatkowe manewry.

⚆ ​​rosja nie jest w stanie odpowiednio obronić się przed atakami ukraińskich dronów – ISW. Z raportu wynika, że ​​według doniesień rosyjskie wojsko tworzy mobilne zespoły, aby przeciwdziałać groźbie ataków ukraińskich dronów. Analitycy zakładają jednak, że w najbliższej przyszłości będzie im trudno rozmieścić te grupy na niezbędną skalę. Opis rosyjskich mobilnych grup ogniowych jest podobny do ukraińskich taktycznych mobilnych grup ogniowych, które ukraińskie wojsko zaczęło na szeroką skalę rozmieszczać wiosną 2023 roku w celu ochrony przed regularnymi atakami dronów typu Shahed-136/131. Eksperci ISW dodają: masowe rozmieszczenie mobilnych grup ogniowych w zachodniej rosji może stworzyć problemy dla rosyjskiej armii, ponieważ rosyjska armia może nie być w stanie zapewnić wystarczającej liczby takich grup na wymaganą skalę.

⚆ Po atakach na Sewastopol rosja stara się chronić port w Noworosyjsku – poinformował brytyjski wywiad. Na opublikowanym na Twitterze (X) zdjęciu satelitarnym wejścia do portu w Noworosyjsku widać, że jest ono obecnie częściowo zablokowane przez barki, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wdarcia się ukraińskich dronów nawodnych. Wywiad przypomina, że po serii udanych ataków Ukrainy na port w Sewastopolu Noworosyjsk stał się niezwykle ważny dla ochrony najcenniejszych okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Agencja zauważyła, że ​​były dowódca Floty Czarnomorskiej Wiktor Sokołow został zastąpiony po tym, jak Ukrainie udało się użyć dronów nawodnych przeciwko rosyjskim celom zarówno na morzu, jak i w porcie. Jego następca, wiceadmirał Serhij Pinczuk, prawdopodobnie próbował zwiększyć szanse na przeżycie rosyjskich okrętów, podejmując dodatkowe środki zapobiegawcze i obronne, m.in. zwężając przejścia do obiektów portowych – dodał wywiad.

⚆ Budanow zapewnił, że rosjanie już kilkakrotnie użyli 1500-kilogramowych bomb, prostując wcześniejsze oświadczenia wojska. „Mogę temu bezpośrednio zaprzeczyć. Ponieważ UPAB-1500 był używany więcej niż raz – zarówno na linii frontu, jak i w fazie operacyjnej rosyjskiego Korpusu Ochotniczego i Legionu Wolności rosji, UPAB był tam również używany. Oznacza to, że nie ma w tym nic nowego.” – powiedział Budanow. Wcześniej 117. oddzielna brygada Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowała, że ​​rosjanie po raz pierwszy użyli ciężkiej bomby lotniczej o masie 1500 kg, zrzucając ją na społeczność obwodu sumskiego.

⚆ W nowych rosyjskich dronach Lancet znaleziono kamery firmy Sony.

⚆ Ukraina zwiększa dostawy atrap broni na front, aby dać Federacji rosyjskiej fałszywe cele.

⚆ rosja zaczęła wzmacniać granicę w Biełgorodzie, Kursku i Briańsku po najazdach „Batalionu Syberyjskiego”, RDK i Legionu „Wolność rosji”. A także — ulepszyć fortyfikacje i zwiększyć liczbę środków zwalczania dronów, walki elektronicznej i obrony powietrznej. Ukraiński wywiad dodał, że szkolenie nowych rekrutów w celu wzmocnienia rosyjskich regionów przygranicznych prowadzone jest w szczególności w okupowanym Mariupolu i innych okupowanych miastach Ukrainy.

⚡️Sytuacja energetyczna:

⚆ Awaryjne przerwy w dostawie prądu zostały odwołane w sześciu regionach. W szczególności odwołano awaryjne przerwy w dostawie prądu w obwodach: dniepropietrowskim, donieckim, zaporoskim, kirowogradzkim, połtawskim i sumskim. Obwód charkowski pozostaje z ograniczeniami.

⚆ Wczoraj wieczorem w wielu regionach ponownie wprowadzono wyłączenia awaryjne. W obwodzie dniepropietrowskim, sumskim i połtawskim wprowadzono przerwy w dostawie prądu, w obwodzie donieckim stosowane są przerwy stabilizujące.

⚆ W Odessie i okolicach 10 000 abonentów nie ma prądu z powodu upadku szczątków drona. Władze potwierdziły, że w nocy infrastruktura energetyczna Odessy ponownie znalazła się na celowniku wroga. Spadające fragmenty zestrzelonego drona spowodowały pożar w jednym z obiektów energetycznych w regionie, w wyniku czego kilka osiedli zostało odciętych.

🇺🇦 Ukraina:

DZIŚ

⚆ Kliczko dopuszcza, że rosjanie mogą chcieć ponownie zaatakować Kijów. „Kijów był i pozostaje celem dla putina, bo stolica jest sercem kraju. Ale jesteśmy na to znacznie lepiej przygotowani niż dwa lata temu. Jeśli putin podejmie taką decyzję, będzie to krwawa decyzja”. – powiedział w wywiadzie dla Bilda. Skomentował także słowa części zachodnich polityków o negocjacjach czy zamrożeniu wojny: „To niewłaściwe podejście, zamiast tego potrzebujemy większego wsparcia. Nie oddamy rosji żadnych terytoriów. To nie może być kompromis”.

⚆ Na Ukrainie rozważają zmianę strukturę sieci energetycznej: zamiast dużych elektrociepłowni powstanie sieć małych. Mówimy o dużej liczbie rozproszonej małej mocy, ponieważ ostrzelanie setek małych elektrowni dla agresora będzie trudne i kosztowne – mówi Andrij Gerus, szef Komisji Rady Najwyższej ds. Energii i Gospodarki Komunalnej.

⚆ Szef wywiadu wojskowego uważa, że ​​problemem może być linia kolejowa, którą rosjanie budują na terytorium Ukrainy, ale uważa, że ​​Ukraina „poradzi sobie z tym”. „rosja tak naprawdę od ponad roku buduje linię kolejową, która ma połączyć się z naszymi tymczasowo okupowanymi terytoriami południowymi. Proces ten jest już prawie na ukończeniu i może stanowić dla nas poważny problem. Mam jednak nadzieję, że uda nam się jakoś zagospodarować lądowy odcinek kolei. Każdy ma w tym doświadczenie i jest to o wiele łatwiejsze niż kwestia mostu krymskiego”.

WCZORAJ

⚆ Prezydent Zełeński powtórnie wezwał Kongres USA do jak najszybszego zatwierdzenia dodatkowego finansowania pomocy dla Ukrainy, tłumacząc, że od tego zależą jej możliwości na polu walki. Zdaniem głowy państwa, dopóki Ukraina nie będzie wiedziała, że ​​ma stałe wsparcie USA, „pozostaniemy na wschodzie tam, gdzie jesteśmy teraz”. Dodał, że Siły Zbrojne mogą prowadzić ograniczone operacje ofensywne, ale „aby wyprzeć rosjan, potrzebujemy więcej broni”. Zełeński podkreślił, że „straciliśmy pół roku” przez wewnętrzne spory w Kongresie. „Nie możemy już tracić czasu. Ukraina nie może być sprawą polityczną między partiami” – podkreślił.

⚆ Prezydent Zełeński stwierdził, że Ukraina potrzebuje rakiet ATACMS o zasięgu do 300 km, aby móc razić cele na okupowanym Krymie i tym samym zmniejszyć zagrożenie powietrzne z tego kierunku. Jak wyjaśnił Zełeński, rosja wystrzeliwuje z krymskich lotnisk samoloty wyposażone w precyzyjne rakiety, które w szczególności uderzyły w Odesę oraz w infrastrukturę krytyczną i cywilną.
„ATACMS-300 jest odpowiedzią” – dodał prezydent, podkreślając, że Ukraina nie będzie używać rakiet większego zasięgu do ataku na terytorium rosji.

⚆ Wołodymyr Zełeński odwołał Serhija Szefira ze stanowiska doradcy prezydenta. Odpowiedni dekret pojawił się na stronie internetowej Prezydenta Ukrainy. Oprócz tego zwolnił kilka innych osób.

🌍Alianci:

DZIŚ

⚆ Papież Franciszek wezwał Ukrainę i rosję do wymiany więźniów „wszystkich za wszystkich”. „Moje myśli kieruję przede wszystkim do ofiar wielu konfliktów, które trwają na świecie, poczynając od Izraela, Palestyny ​​i Ukrainy. Niech Zmartwychwstały Pan otworzy drogę do pokoju tym od dawna cierpiącym narodom. Wzywając do szacunku dla zasadami prawa międzynarodowego wyrażam nadzieję na całkowitą wymianę więźniów między rosją a Ukrainą: wszyscy za wszystkich”,

⚆ Rośnie niebezpieczeństwo porażki Ukrainy w wojnie – powiedział lider niemieckiej opozycji Friedrich Merz, cytowany przez Welt. Według niemieckiego urzędnika „rośnie” niebezpieczeństwo porażki Ukrainy w rosyjskiej wojnie agresywnej, dlatego on z „coraz większym niepokojem” obserwuje wydarzenia na Ukrainie. „rosja przeorientowała całą swoją gospodarkę na kierunki militarne i produkuje broń i amunicję w ilościach znacznie przekraczających jej obecne potrzeby. Oznacza to, że rosja masowo się dozbraja i ma więcej broni, niż zużywa w wojnie z Ukrainą” – stwierdził niemiecki polityk słowami Kapitana Oczywistego.

⚆ Niemiecka firma MBDA planuje wznowienie produkcji Taurusa i zwiększenie produkcji rakiet dla Patriota. Koncern w ciągu najbliższych czterech lat zainwestuje we własne zakłady ponad 200 mln euro w celu rozbudowy linii produkcyjnych, zaznaczając, że koncern ma pewność, że kontrakty dla niemieckiego rządu zostaną zrealizowane. Przedstawiciel firmy poinformował, że MBDA i jej amerykański partner Raytheon otrzymały kontrakt w ramach spółki joint venture na produkcję do 1000 rakiet Patriot w ciągu 10 lat.

WCZORAJ

⚆ W swoim przemówieniu do Niemców Scholz przypomniał o konieczności wsparcia Ukrainy. Kanclerz Niemiec podkreśliła, że ​​wsparcie Ukrainy jest potrzebne „również dla nas, dla naszego bezpieczeństwa”. „Przez wiele dziesięcioleci pokój w Europie opierał się na bardzo ważnej zasadzie: granic nie należy przesuwać siłą. Nigdy więcej! A rosja Władimira putina złamała tę zasadę” – stwierdził.

⚆ Umerow i Austin omówili zapotrzebowanie Ukrainy na pociski artyleryjskie i obronę przeciwlotniczą. Rzecznik Ministerstwa Obrony USA Ryder zauważył, że ministrowie omówili sytuację na polu bitwy na Ukrainie oraz ostatnie ataki rakietowe rosji na ukraińskie miasta i infrastrukturę krytyczną. Dodał, że Austin i Umerow „rozmawiali o potrzebie Ukrainy w zakresie dodatkowej artylerii, środków przeciwlotniczych i innych, a także o pilnej potrzebie dodatkowych środków na bezpieczeństwo narodowe, które pozwolą Ukrainie kontynuować walkę z rosyjską agresją”.

💀 Ciemna strona:

⚆ putin powołuje do służby wojskowej 150 000 osób powyżej 18 roku życia. Według podpisanego dokumentu od 1 kwietnia do 15 lipca do służby wojskowej w Federacji rosyjskiej powołanych zostanie 150 tys. osób. Na nabór czekają rosjanie w wieku od 18 do 30 lat. W Federacji rosyjskiej pobór do wojska tradycyjnie odbywa się dwa razy w roku: wiosną i jesienią. ⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych rosji stwierdziło, że ślady „wszystkich” ataków terrorystycznych na Federację rosyjską w ostatnim czasie, w szczególności ataku terrorystycznego w Krasnogorsku z 22 marca, rzekomo prowadzą na Ukrainę, dlatego państwo terrorystyczne żąda do niego ekstradycji osób zaangażowanych w te wydarzenia, w szczególności szefa SBU Wasyla Maluka za wysadzenie mostu krymskiego” Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji rosyjskiej nie przedstawiło żadnych dowodów na udział Ukrainy w ataku terrorystycznym w „Crocus City Hall” w Krasnogorsku. W tym samym czasie doszło do zabójstwa Darii Duginy i Władlena Tatarskiego, ranienia Zachara Prilyepina i śmierci jego kierowcy, a także śmierci pięciu osób w wyniku bombardowania mostu krymskiego i ranienia 42 osób podczas eksplozji w kawiarni w Petersburgu, zostały wymienione wśród „ataków terrorystycznych”. rosja stwierdziła również, że nalotom „rosyjskiego Korpusu Ochotniczego” rzekomo towarzyszyły „morderstwa i okaleczenia ludności cywilnej, w tym dzieci”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ukraińskie umocnienia na odcinku zaporoskim

⚆ Jeden dron = 3 orków

⚆ Pełna wersja nagrania dziwnej samolikwidacji rosjanina sprzed kilku dni

⚆ 10 lat od powstania hymnu

⚆ Nowe, rosyjskie drony lądowe

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.