🪖Dzień 765 (29 marca 2024, 21:10) – nierealnie

🪖Dzień 765 (29 marca 2024, 21:10) – nierealnie

29 marca, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś w nocy rosjanie wypuścili spory atak kombinowany na Ukrainę. Ponownie celem były obiekty energetyczne i inne obiekty infrastruktury krytycznej. Na 99 pocisków Ukraińcy zniszczyli 84.

Na froncie – trwa to samo. rosyjskie szturmy pełzają i przesuwają punktowo linię frontu o 100-200 metrów co kilka dni. Od czasu upadku Awdijiwki w zasadzie znaczących zmian w przebiegu linii frontu nie ma. Ukraińcy dużo wysiłku wkładają teraz w budowę umocnień i rozkręcanie własnej produkcji broni i czekają na to aż ukraińscy politycy zakończą pracę nad ustawą mobilizacyjną a reszta świata zdecyduje się w końcu czego chce. Bo w sumie trudno nazwać ten stan w którym i politycznie i społecznie znajduje się Europa i USA. Niby rozumiemy, jakie fatalne konsekwencje będzie miała potencjalna wygrana rosji w Ukrainie, niby wiadomo co trzeba zrobić, ale się to nie dzieje. Nie widać presji społecznej na polityków, nie widać mobilizacji gospodarczej, nie widać spójności w działaniu, nie widać przywództwa. Tak jakby albo ktoś wierzył, że wypowiadanie słów sprawia, że rzeczy się dzieją same, albo jakby wojna w Ukrainie była “gdzieś tam”, albo jakby to był festiwal retoryczny. Ten stan apatii można pewnie wytłumaczyć, ale jest on niebezpieczny. Ukraińcy nauczyli się funkcjonować w wojnie. Dla nich wojna też była “gdzieś tam” przez 8 lat i większość społeczeństwa próbowała w tym czasie prowadzić normalne życie. Ale wojna dopadła całą Ukrainę. My na wojnę jesteśmy gotowi mniej – zaczynając od schronów a na mentalności kończąc. Liczymy, że temat “się rozwiąże”. A co jeśli nie? Tracimy cenny czas na detale. Ten sam czas rosja wykorzystuje na zbrojenie się.

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 6 417,50 zł czyli 37% celu. Dziękuję!

Po Wielkanocy pojawi się kilka nowych ofert/aukcji na zrzutce, więc nie wydajcie wszystkiego na majonezy i płyny do okien!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:

⚆ Obrona powietrzna zniszczyła 84 cele powietrzne wroga z 99.

rosja wystrzeliła w sumie 99 pocisków:
60 dronów typu „Shahed-136/131”;
◽️3 rakiety aerobalistyczne ch-47M2 „Kindżał”;
◽️2 rakiety balistyczne „Iskander-M”;
◽️9 kierowanych rakiet powietrznych ch-59;
◽️4 rakiety manewrujące Iskander-K;
◽️21 rakiet manewrujących ch-101/ch-555.

Ukraińcy zniszczyli 84 cele powietrzne:

◽️58 szturmowych dronów typu „Shahed-136/131”;
◽️17 rakiet manewrujących ch-101/ch-555;
◽️5 kierowanych rakiet powietrznych ch-59;
◽️4 rakiety manewrujące „Iskander-K”

⚆ W piątkowy wieczór podczas ataku rakietowego w obwodach dnieprowskim, chmielnickim i iwanofrankowskim doszło do eksplozji. rosyjskie wojsko zaatakowało w szczególności Ukrainę rakietami manewrującymi z samolotów Tu-95MS oraz rakietami aerobalistycznymi „kindżał”. W wyniku zmasowanego połączonego ataku 29 marca rosjanie uderzyli w trzy elektrownie DTEK.

⚆ W obwodzie lwowskim gruz uszkodził obiekt infrastruktury krytycznej – poinformował szef administracji regionalnej. Według niego w regionie zestrzelono 11 UAV, dwa kolejne „Kindżały” nie zostały zestrzelone.

⚆ Ministerstwo Obrony Rumunii poinformowało, że na farmie niedaleko granicy z Ukrainą znaleziono fragmenty drona. Według źródeł rosyjski dron miał zaatakować ukraińskie porty na Dunaju i najprawdopodobniej zawiódł system naprowadzania GPS. To co najmniej piąty przypadek rozbicia się bezzałogowego statku powietrznego na terytorium Rumunii. Po podobnych incydentach w przeszłości urzędnicy NATO i Rumunii oświadczyli, że nie znaleźli dowodów na jakikolwiek celowy atak wymierzony w Rumunię.

⚆ Tej nocy rosjanie zaatakowali elektrownie wodne w Kaniwsku i Dniestrowsku – powiedział prezydent Zełeński na posiedzeniu sztabu. „Terrorystyczny kraj chce powtórzenia się katastrofy ekologicznej w obwodzie chersońskim. Ale teraz zagrożona jest nie tylko Ukraina, ale także Mołdawia” – dodał.

⚆ Po południu rosja uderzyła w Odessę dwoma kierowanymi rakietami powietrznymi Ch-59, które zostały zestrzelone – w wyniku spadających szczątków trzy ofiary trafiły do ​​szpitali, w tym dwie dzieci w wieku 15 i 10 lat.

⚆ Ostrzały w 17 obwodach a w nich ostrzelanych 144 miejscowości i 174 obiektów infrastruktury.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – postępy rosjan w Bohdaniwce, ale w Iwaniwskim z ogromnym trudem udało się dziś rosjan powstrzymać.
Pod Awdijiwką – bez większych zmian
Odcinek kupiański – ciężkie walki, ale linia frontu bez zmian
Nowomychajłówka – nowe próby rosjan by dojść do Kostiantyniwki ze strony wsi Pobieda.

2️⃣ Odcinek zaporoski: Pod Staromajorskim rosjan udało się wyprzeć z pozycji, które zajęli wczoraj.

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

🌻Straty rosjan: -820 (440 790) -28 systemów artyleryjskich

😼Bawełna:

⚆ Biełgorod

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Podczas gdy opóźniają się dostawy z USA i UE niezbędnej broni i amunicji, Ukraina stara się zwiększyć własną produkcję. Associated Press pisze, że dużą rolę odgrywają w tym małe prywatne przedsiębiorstwa. W 2024 roku ukraiński rząd przeznaczył prawie 1,4 miliarda dolarów na zakup i rozwój broni w kraju. To 20 razy więcej niż przed inwazją.

⚆ Belgia przeznacza Ukrainie 100 mln euro na konserwację samolotów F-16. Kongres przyjął budżet, który obejmuje miedzy innymi 300 mln dolarów na program USAI zakupu broni dla Ukrainy.

⚆ Naczelny Wódz Syrski, komentując potrzebę zmobilizowania kolejnych 500 000 ludzi, stwierdził, że po przeprowadzeniu audytu wewnętrznego Sił Zbrojnych liczba ta uległa znacznemu zmniejszeniu. Jednocześnie generał pułkownik nie podał dokładnej liczby potrzeb armii.

⚆ Przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów Stanów Zjednoczonych Charles Brown stwierdził, że “ryzyko związane z dostawami rakiet dalekiego zasięgu ATACMS na Ukrainę zmniejszyło się dziś w porównaniu do tego, co było wcześniej.”

⚆ Według Instytutu Studiów Wojennych od rozpoczęcia działań ofensywnych w październiku 2023 roku wojska rosyjskie zajęły 505 kilometrów kwadratowych terytorium Ukrainy.

⚆ Brytyjski wywiad pokazał skutki ukraińskich ataków na Sewastopol 24 marca — uszkodzona została jedna konstrukcja budynku centrum łączności Floty Czarnomorskiej Federacji rosyjskiej. „W atakach uszkodzonych zostały także dwa okręty desantowe klasy Ropucha, czołgi i jeden okręt zwiadowczy klasy Jurij Iwanow”.

⚡️Sytuacja energetyczna: rosyjski ostrzał uszkodził infrastrukturę energetyczną w sześciu obwodach: Dniepropietrowsku, Winnicy, Iwano-Frankowsku, Lwowie, Czerkasach i Czerniowcach, powiedział premier Szmyhal.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Zełeński polecił zaproponować rozwiązanie dotyczące ograniczeń w funkcjonowaniu kasyn. „Dzisiaj petycja w sprawie kasyn – platform gier hazardowych online – bardzo szybko zebrała niezbędną liczbę głosów. O tym, jak bardzo jest powszechna i jak wpływa na część społeczeństwa. Poinstruowałem szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Państwowej Łączności Specjalnej, Ministerstwa Cyfryzacji i Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego, aby zebrali dla mnie wszystkie analizy na ten temat i zaproponowali rozwiązanie w przyszłym tygodniu”. – powiedział prezydent.

⚆ W czasie inwazji na pełną skalę średnia długość życia Ukraińców spadła o ~10 lat, — Ministerstwo Polityki Społecznej. I tak w 2020 roku średni wiek wśród mężczyzn wyniósł 66,4 lat. W 2023 r. — 57,3 lat. Dla kobiet wskaźnik ten w 2020 r. wyniósł 76,2 lat, a w 2023 r. 70,9 lat. Według Instytutu Demografii do 2051 roku liczba ludności Ukrainy może spaść do 25,2 mln osób. Stan na sierpień 2023 r to 36,3 mln osób, z czego 31,5 mln na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę.

⚆ Komentując nominację na stanowisko naczelnego wodza za Załużnego, Syrski powiedział, że Zełeński najwyraźniej miał ku temu „dobre powody”, a obowiązkiem wojska jest wykonywanie rozkazów.

⚆ 121 poległych ukraińskich żołnierzy wróciło na Ukrainę. Udało się repatriować 12 ciał Obrońców walczących w kierunku Ługańska, 107 poległych żołnierzy z kierunku Doniecka i dwóch Obrońców z kierunku Zaporoże.

⚆ Zełeński ostrzegł, że rosyjskie ataki rakietowe grożą Mołdawii katastrofą ekologiczną. Zełeński, komentując ostatni ostrzał rakietami i dronami z rosji, podkreślił, że jego celem były elektrownie wodne Kanów i Dniestr. Elektrownia wodna Dniestr położony jest w pobliżu granicy z Mołdawią. Jej zniszczenie może doprowadzić do zalania okolicznych miejscowości.

⚆ Komisja Rady Bezpieczeństwa Narodowego zakończyła rozpatrywanie 4269 poprawek do projektu ustawy o mobilizacji. W przyszłym tygodniu komisja rozpatrzy poprawki komisji, które zostaną dodane do tabeli ogólnej. W przyszłym tygodniu będzie można już tworzyć tabelę z poprawkami, po czym projekt ustawy zostanie opublikowany na stronie internetowej Rady.

⚆ Siły Zbrojne Ukrainy i całej Ukrainy czynią wysiłki, aby uwolnić z rosyjskiej niewoli ukraiński personel wojskowy, który nadzorował wycofywanie się z Awdijiwki – powiedział Syrskij. „Niestety, podczas tych bitew 25 ukraińskich żołnierzy dostało się do niewoli rosyjskiej. rosyjscy propagandyści próbują wykorzystać różne nagrania wideo z wziętymi do niewoli ukraińskimi żołnierzami, aby zdyskredytować Siły Obronne Ukrainy, wywołać presję psychologiczną i siać panikę wśród Ukraińców” – powiedział.

⚆ Ukraina oświadczyła, że ​​szef MSZ nieuznawanej „Prydnistrowskiej Mołdawskiej Respubliki” Witalij Ignatyjew jest poszukiwany. Zarzuca się mu kolaborację i naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy. Ignatiev jest poszukiwany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy – komunikat pojawił się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

⚆ Zełeński planuje zwolnić dwóch wiceszefów biura prezydenta, którym kieruje Jermak. Źródła Ukraińskiej Prawdy podają, że oprócz dymisji Smirnowa i Dnieprowa rozważa się obecnie możliwość zwolnienia jeszcze jednego zastępcy Jermaka Sybigi.

⚆ Zełeński zwolnił ambasadora Ukrainy w Mołdawii Marka Szewczenko, który pracował na tym stanowisku od początku 2020 roku. Zełeński poinformował, że Daniłow, były sekretarz RBNiO, został mianowany ambasadorem Ukrainy w Mołdawii. Prezydent zauważył, że Mołdawia jest krajem niezwykle ważnym dla Ukrainy pod względem wyzwań związanych z bezpieczeństwem i współpracą dwustronną.

⚆ Zmiana nazwy nie wystarczy: Instytut Pamięci Narodowej prosi o rozebranie Łuku Przyjaźni Narodów w Kijowie. Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej stwierdził, że Łuk „Przyjaźni Narodów” w Kijowie podlega całkowitemu rozbiórce, pomimo niedawnej zmiany jego nazwy na Łuk Wolności Narodu Ukraińskiego. „Łuk Przyjaźni Narodów, znajdujący się w Kijowskim Parku Chreszczaty, poświęcony wydarzeniom związanym z realizacją rosyjskiej polityki imperialnej i jej gloryfikacją (zainstalowany w 1982 r. z okazji 60. rocznicy powstania ZSRR i 65. rocznicy powstania ZSRR rewolucji październikowej 1917 r.), należy do symboli rosyjskiej polityki imperialnej i podlega całkowitemu demontażowi” – ​​stwierdziła komisja ekspercka. Instytut twierdzi, że pomimo zmiany nazwy pomnik „reprezentuje sowieckie ideologie i konotacje”, w związku z czym stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Ukrainy.

⚆ Na brzegach Cisy na Zakarpaciu planują budowę portu rzecznego z terminalem multimodalnym – OVA. Port rzeczny i terminal multimodalny pomogą w organizacji międzynarodowego transportu na Cisie z dostępem do większych rzek żeglownych.

🌍Alianci:

⚆ Premier Polski Tusk uważa, że ​​Europa znajduje się w epoce przedwojennej i należy moralnie przyzwyczaić się do faktu, że „możliwy jest dosłownie każdy scenariusz”.

⚆ Przedstawiciele polskich stowarzyszeń obecni na negocjacjach delegacji rządowych Ukrainy i Polski w sprawie handlu i tranzytu potwierdzają zeznania dotyczące dziwnego zachowania wiceministra rolnictwa Michała Kołodzejczaka. Jeden z uczestników powiedział, że strony były już bardzo blisko kompromisu, gdy „nagle ze strony Michała nastąpił wybuch”. Według niego, w godzinach spotkania Kołodziejczak „ciągle wychodził i wchodził” na salę posiedzeń, czytał coś na swoim smartfonie i „robił cokolwiek innego niż rozmowa”. Wcześniej informacje o dziwnym zachowaniu Kołodzejczaka podczas środowych negocjacji napływały od obecnych na spotkaniu ukraińskich stowarzyszeń. Sam Kołodziejczak po rozgłosie nazwał słowa o jego niewłaściwym zachowaniu próbą zdyskredytowania go i wykluczenia z procesu negocjacyjnego. Na zdjęciu ukraińsko-polskie negocjacje agrarne. Michał Kołodziejczak jest po prawej stronie.

⚆ Polska wzniosła w powietrze samoloty własne i sojusznicze w trakcie działalności lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji rosyjskiej. Dowództwo Sił Zbrojnych RP ostrzegało o „zwiększonym poziomie hałasu, szczególnie w południowo-wschodniej części kraju” na tle ruchu lotniczego.

⚆ Tusk komentując spory z Ukrainą dotyczące polityki agrarnej i handlowej na tle inwazji na rosję na pełną skalę stwierdził, że „Polacy płacą” dziś wysoką cenę.

⚆ Tajwan wezwał USA, aby pomogły Ukrainie odstraszyć Chiny, „The New York Times”. Minister spraw zagranicznych Tajwanu Joseph Wu powiedział, że wycofanie się USA ze wsparcia wojskowego dla Ukrainy pozwoli Chinom na nasilenie propagandy mówiącej, że Waszyngton jest niewiarygodnym partnerem. Zdaniem Wu, jeśli rosji uda się zająć większość Ukrainy, zostanie to odebrane jako zwycięstwo państw autorytarnych, a następnie Chiny, uznając, że mogą skorzystać z rosyjskiej strategii, zaatakują wyspę.

⚆ Utworzona przez rosjan państwowa firma wyeksportowała z okupowanej części obwodu zaporoskiego w samym 2023 roku prawie 212 tysięcy ton zboża za szacunkową kwotę 46 milionów dolarów. Ukraińskie zboże eksportowane jest do Turcji, Libii i Izraela, w grę wchodzą także europejskie firmy – NGL.media powołując się na rosyjskie dane dotyczące eksportu.

💀 Ciemna strona:

⚆ W rosji ogłoszono, że terroryści z „Krokusa” uciekli bezpośrednio do Kijowa po nagrodę. Śledczy ustalili, że rzekomi oskarżeni podczas przesłuchań zeznali, że kierował nimi mężczyzna posługujący się pseudonimem. W Telegramie wysyłał do nich wiadomości głosowe i koordynował etapy przygotowań do ataku terrorystycznego w sali koncertowej na przedmieściach Moskwy.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Ze skrajności w skrajność

⚆ kandydat do nagrody Darwina

⚆ Na molekuły pod Nowomychajłówką

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.