🪖Dzień 764 (28 marca 2024, 23:35) – wola wygrania

🪖Dzień 764 (28 marca 2024, 23:35) – wola wygrania

28 marca, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

“Jest lipiec 2024 r., u bram Kijowa stoi armia rosyjska. Prezydent Zełeński w audycji nadzwyczajnej powtarza odważne słowa wypowiedziane po raz pierwszy w lutym 2022 r., że nie musi opuszczać Ukrainy, ale potrzebuje amunicji, aby zostać i walczyć z rosjanami.

Gdyby tylko Zachód posłuchał i zrobił więcej, gdy odważni Ukraińcy błagali o pomoc, mogłoby to radykalnie zmienić sytuację. Podczas gdy sojusznicy spierali się, a Stany Zjednoczone ostatecznie przekazały kolejne 60 miliardów dolarów pomocy, wiosna zamieniła się w lato, a siły putina wykorzystały ten czas do przebicia się przez linię frontu na południu i wschodzie. Wycofująca się armia ukraińska mogła jedynie spowolnić natarcie. Gdy rosjanie zbliżali się do stolicy, nowa fala uchodźców opuściła Ukrainę w poszukiwaniu ochrony przed nieustannymi bombardowaniami.

To fatalny scenariusz, jaki rozważają obecnie zachodni politycy. Wydarzenia zmuszają przywódców wojskowych i cywilnych w Londynie, Waszyngtonie, Paryżu i Brukseli do opracowania możliwych scenariuszy katastrofalnego upadku sił ukraińskich pozbawionych potrzebnej im broni i amunicji w przypadku braku pełnej mobilizacji.

Faktycznie, wbrew powszechnemu przekonaniu, że jest to odwieczny „zamrożony konflikt”, w którym żadna ze stron nie może osiągnąć zdecydowanej przewagi, na pierwszej linii frontu toczą się zacięte walki i istnieje realne ryzyko wyparcia wojsk ukraińskich . Przywódcy NATO powinni mieć nadzieję, że ich lipcowe spotkanie w Waszyngtonie na szczycie upamiętniającym 75. rocznicę sojuszu nie zostanie pochłonięte i zniekształcone przez taki kryzys.

rosyjska ofensywa z pewnością byłaby dla Ukraińców katastrofalna. Stawia także Zachód przed trudnymi problemami. Czy na przykład sojusznicy wyślą swoje wojska do obrony Kijowa? Prezydent Macron wyraźnie wyczuł niebezpieczeństwo i stara się skłonić Zachód do bardziej zdecydowanego podejścia, podnosząc kwestię możliwości rozmieszczenia wojsk lądowych. Inne kraje, np. Niemcy, kategorycznie zaprzeczają takiemu scenariuszowi.

Kiedy wreszcie stanie się jasne, że pokój dla ludności Europy można zagwarantować jedynie za pomocą siły? Kiedy Ukraina upadnie, a putin przejdzie do bezpośredniego zagrożenia dla krajów bałtyckich, Polski, Finlandii, Szwecji czy Norwegii?

Jestem zwolennikiem maksymalnego wsparcia wojskowego, uznając, że Ukraina musi wygrać. Konsekwencje częściowej lub całkowitej porażki będą katastrofalne i ludność Zachodu zaczęła to rozumieć, ale na wygodnym Zachodzie – z dala od linii frontu – mamy leniwy nawyk myślenia życzeniowego i bycia nieprzygotowanym na nieprzyjemne niespodzianki.

Wydaje się, że znużona zachodnia opinia publiczna pogodziła się z faktem, że choć pomagamy Ukraińcom w obronie ich ojczyzny, oni utknęli w impasie w sprawie czegoś, co prawdopodobnie będzie rodzajem porozumienia „pokojowego”, które cementuje obecne linie bitwy. A potem będziemy mogli pomyśleć o czymś innym.

Oczywiście poza porażką militarną możliwe są także inne scenariusze. W rosji może dojść do zamachu stanu lub prezydent-elekt Trump może podjąć próbę narzucenia zawieszenia broni i faktycznej kapitulacji Ukrainy. Być może Kijów się utrzyma, a Europa weźmie sprawy w swoje ręce, wykorzystując wpływ swojego PKB, dziesięciokrotnie większego niż rosyjski, przy trzy i pół razy większej populacji.

Tak czy inaczej, ryzykujemy zapomnieniem o jednej z głównych lekcji wojny ukraińsko-rosyjskiej. Powrót do postzimnowojennego samozadowolenia w zakresie bezpieczeństwa europejskiego nie wchodzi w grę. Musimy inaczej myśleć o tym, jak niebezpieczne są te zagrożenia, odpowiednio się uzbroić, przygotować się na najgorsze w konflikcie z rosją i w najlepszym wypadku mieć nadzieję, że zostaniemy mile zaskoczeni.”

Powyższe to fragmenty felietonu „Czas porozmawiać o upadku Kijowa” autorstwa felietonisty Iana Martina z The Times

Na froncie nadal są widoczne postępy rosjan w 3 punktach: Bachmut, pod Awdijiwką i między Marijinką a Nowomychajłówką.

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 6 067,50 zł czyli 35% celu. Dziękuję!

Na zdjęciu: Żołnierz Sił Zbrojnych Ukrainy Jewhen Korolkow przy ruinach domu, w którym jego rodzice zginęli w wyniku rosyjskiego ostrzału.

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ W nocy Ukraińcy zbili 26 z 28 rosyjskich dronów na terenie obwodów odeskiego, charkowskiego, dniepropietrowskiego i zaporoskiego. rosjanie przeprowadzili także atak rakietowy przy użyciu trzech rakiet manewrujących Ch-22 i rakiety przeciwradarowej Ch-31P.

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 119 miejscowości i 178 obiektów infrastruktury.

⚆ W nocy rosjanie zaatakowali z dronów prywatne domy w Zaporożu – dwie kobiety zostały ranne.

⚆ W Chersoniu rosjanie ostrzelali taksówkę, w wyniku czego zginął kierowca, dwie kolejne osoby zostały ranne.

⚆ 57-letnia kobieta zginęła w wyniku rosyjskiego ostrzału wsi Monaczyniwka w obwodzie kupiańskim obwodu charkowskiego

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – +300m dla rosjan w Iwaniwskim i Bohdaniwce
Pod Awdijiwką – walki w Berdyczach i Semeniwce
Odcinek kupiański – postępy rosjan w lasach serebriańskich
Nowomychajłówka – postepy rosjan w dwóch punktach

2️⃣ Odcinek zaporoski: aktywizacja rosjan na odcinku staromajorskim

3️⃣ Krym i Morze Czarne:
W Sewastopolu spadł rosyjski samolot SU-27, pilot katapultował się.

Po tygodniowej przerwie Marynarka Wojenna rosji wypuściła na Morze Czarne okręt podwodny. Jest uzbrojony w 4 rakiety Kalibr.

🌻Straty rosjan: -780 (439 970) -32 systemy artyleryjskie -10 czołgów

😼Bawełna:

⚆ Brak doniesień

🛡Inne wątki militarne:

⚆ W Brukseli odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Ukraina-NATO – zwołane z inicjatywy Kijowa w związku z ostatnim ostrzałem infrastruktury krytycznej na dużą skalę przez rosję.

⚆ Niemcy ogłosiły nową transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, w skład której wchodziły:

▫️18 tys. amunicji 155 mm,
▫️ amunicja do czołgów Leopard 2A6,
▫️14 rozpoznawczych UAV Vector,
▫️30 rozpoznawczych UAV RQ-35 Heidrun
▫️5 gąsienicowych pojazdów naprawczych i ewakuacyjnych Warthog,
▫️9 Warthog gąsienicowe terenowe wozy dowodzenia,
▫️6 maszyn do rozminowywania WISENT 1,
▫️2 układarki mostów BEAVER,
▫️jeden inżynieryjny BREM Bergepanzer 2,
▫️jeden BREM 2A1 Dach,
▫️9 trałów,
▫️3 samochody do ochrony granic,
▫️6 cystern Mercedes-Benz Zetros.

Pakiet obejmuje także system monitoringu SATCOM, 330 kamer na podczerwień, 2056 granatników RGW90 Matador i 70 granatników GMG, 3000 siatek maskujących, 2000 poncz i 2 awaryjne generatory prądu. Niemiecki rząd zaktualizował także listę pomocy, jaką planuje w przyszłości udzielić Ukrainie. Pojawiły się tam rakiety do systemów przeciwlotniczych Patriot i 20 BMP Marder.

⚆ ​​Rząd Republiki Czeskiej omówił i zatwierdził przekazanie środków na swoją inicjatywę zakupu amunicji dla Ukrainy, powiedział premier Petr Fiala. Według niego zainteresowanie przystąpieniem do inicjatywy wyraziło już około 20 krajów. Jednocześnie premier nie określił kwoty, jaką wniosą Czechy.

⚆ Media: Zakończono negocjacje z inicjatywy Czech, Ukraina otrzyma 1 milion pocisków. Początkowo zakładano, że zakupionych zostanie 800 000 sztuk pocisków: 500 000 dla największego kalibru 155 mm i kolejne 300 000 dla 122 mm, ale czescy urzędnicy znaleźli kolejne 200 000 sztuk pocisków. „Nie wiadomo dokładnie, do jakich firm się zwrócono, chociaż plotki wskazują na Koreę Południową, Turcję i być może w szczególności RPA” – podaje włoska publikacja Corriere della Sera.

⚆ Francja zapewniła Ukrainie pomoc wojskową o wartości 2,6 miliarda euro i podpisała dziesięcioletnią umowę o wsparciu dla Ukrainy.

⚆ Szwedzki minister obrony Jonson potwierdził, że po ostatecznym przystąpieniu do NATO kraj nie wyklucza możliwości dostarczania Ukrainie myśliwców Gripen. Przypomniał także, że częścią tej koalicji jest także Szwecja, która pomaga Ukrainie pozyskać amerykańskie myśliwce F-16 oraz przeprowadzić niezbędne szkolenia pilotów i personelu. Osobno Jonson podkreślił, że Europa powinna zwiększyć swoje wsparcie wojskowe dla Ukrainy i „zrekompensować część malejącego wsparcia”, odnosząc się do USA.

⚆ rosjanie opublikowali fotorelację z budowy linii kolejowej rostów – Krym. Chcą zakończyć prace do końca tego roku. Po zakończeniu budowy most krymski nie będzie już dla nich tak ważny pod względem logistycznym.

⚆ rosyjski samolot znów zgubił bombę w obwodzie biełgorodzkim. FAB-500 odkryto na terenie wsi Bezsonówka. W ostatnim tygodniu wiadomo już o 9 FAB-ach, które spadły na terenie obwodu biełgorodzkiego.

⚡️Sytuacja energetyczna: W związku ze skutkami rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną w obwodzie charkowskim utrzymane są harmonogramy planowanych wyłączeń. Jeśli spożycie wzrośnie w obwodach odeskim i chmielnickim, możliwe będzie również wprowadzenie ograniczeń — „Ukrenergo”.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Szmyhal przybył do Warszawy na konsultacje międzyrządowe z udziałem polskiego premiera Tuska, gdzie będzie próbował rozwiązać kontrowersyjne kwestie w stosunkach między obydwoma krajami. Oczekuje się, że na spotkaniu omówiona zostanie nie tylko sytuacja w rolnictwie i granicy polsko-ukraińskiej, ale także wspólna produkcja amunicji, energetyka, przesył energii i kultura.

⚆ Zełeński: Federacja rosyjska przygotowuje się do nowej ofensywy w maju-czerwcu, “nie jesteśmy na to gotowi”. Zdaniem prezydenta Ukraina obecnie „potrzebuje pomocy”. Zapowiedział zbliżanie się rosyjskiej ofensywy i przyznał, że wojska rosyjskie, które wkroczyły na terytorium Ukrainy, zniszczyły „niektóre wsie” na wschodzie kraju. Zełeński dodał, że Ukraina „nie miała pocisków, pocisków artyleryjskich i wielu innych rzeczy”, ale podkreślił, że ukraińska armia „nie jest obecnie gotowa do obrony przed kolejną dużą ofensywą rosyjską, która jest spodziewana w nadchodzących miesiącach”. Według niego nastąpi to pod koniec maja lub w czerwcu.

⚆ Przebywający z wizytą w Warszawie Premier Szmyhal spotkał się z Prezydentem RP Dudą. Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Szmyhal i Duda omówili „aktualne kwestie agendy dwustronnej oraz sytuację bezpieczeństwa w regionie” – podało w oświadczeniu biuro polskiego prezydenta. Z kolei premier Ukrainy powiedział, że podziękował Prezydentowi RP „za jego zdecydowany i znaczący osobisty wkład we wsparcie Ukrainy”. Według niego rozmowa dotyczyła także ukraińskiej „formuły pokojowej” i pomocy Ukrainie w zakresie broni.

⚆ Według NBU w 2023 roku Ukraińcy codziennie tracili w kasynach internetowych około 400 milionów hrywien. To ponad 12 miliardów hrywien miesięcznie. Wśród graczy spory odsetek stanowią wojskowi, którzy są zagrożeni uzależnieniem od hazardu ze względu na wysokie zarobki i traumę psychiczną. Według Opendatabot w 2023 roku Ukraińcy stracili w kasynach internetowych 4 razy więcej, niż przekazali Siłom Zbrojnym w postaci funduszy. Dla porównania, za rok 2023 w ramach funduszy UNITED24, PZh i Prytula + raportu monobanku o bankach ludzie przekazali około 50 miliardów hrywien.

⚆ W obwodzie połtawskim centrum mobilizacyjne zaapelowało do policji o sprowadzenie około 30 000 osób, które nie stawiły się po otrzymaniu wezwania do komisariatów wojskowych.

⚆ Dwóch ukraińskich jeńców wojennych, których rosja przekazała Węgrom w zeszłym roku w ramach grupy 11 osób, twierdzi, że Budapeszt nałożył na nich warunek, aby do końca wojny nie wracali na Ukrainę. 11 mężczyzn przewieziono samolotem najpierw do Stambułu, a następnie do Budapesztu. Tam zakwaterowano ich w hotelu i poproszono, aby nie chodzili po mieście do czasu uzyskania statusu uchodźcy. Mężczyźni mogli także dzwonić do krewnych i zapraszać ich do odwiedzenia. Obaj mężczyźni mówią, że przedstawiciele Węgier postawili warunek, aby byli więźniowie nie wracali na Ukrainę do końca wojny, bo w przeciwnym razie „takich zwolnień już nie będzie”.

⚆ W obliczu zagrożenia wzrostem liczby ataków rakietowych na obiekty cywilne oraz ryzykiem infiltracji grup dywersyjnych Rada Obrony Kijowa podjęła szereg decyzji mających na celu wzmocnienie środków bezpieczeństwa w stolicy. W szczególności rozważana jest kwestia celowości organizowania imprez masowych, a odpowiedzialnym strukturom nakazano zapewnienie stałego dostępu do schronów i “punktów niezłomności”.

⚆ Budanow uważa Telegram za problem dla bezpieczeństwa narodowego, ale widzi też korzyści. „To znaczy, że w naszym kraju każdy może stworzyć kanał, zacząć pisać na nim, co chce, a gdy zacznie coś robić, ukrywać, że jest to wolność mediów. Ale to nie jest wolność mediów, to jest nazywa się trochę inaczej.” – powiedział Budanow. Budanow dodał też, że jest przeciwny uciskowi wolności słowa, ale nie wtedy, gdy każdy może stworzyć kanał i pisać „co chce”. Jednak według niego Telegram pomaga za pomocą informacji wpływać na ludzi na tymczasowo okupowanych terytoriach.

⚆ W wyniku masowej agresji zbrojnej Federacji rosyjskiej na Ukrainę zginęło 537 dzieci, łączna liczba ofiar przekroczyła 1806 dzieci – Prokuratura Generalna.

⚆ Na Ukrainie zaginionych jest ponad 50 000 osób – informuje Policja Narodowa.

🌍Alianci:

⚆ Polscy protestujący zawiesili do 2 kwietnia blokadę przejścia granicznego „Uhryniów-Dołhobyczów” na granicy z Polską – podała Państwowa Służba Graniczna. Strona polska poinformowała, że ​​przejazd ciężarówek odbywa się normalnie. W kolejce stoi około 120 pojazdów.

⚆ Szef polskiego rządu Donald Tusk po negocjacjach w Warszawie ze Szmyhalem zapowiedział postęp w rozwiązywaniu problemów importu produktów rolnych i transportu drogowego. „Szukamy rozwiązań, które może nie do końca wszystkim będą odpowiadać, ale które będą chronić główne interesy polskich rolników i producentów – a z drugiej strony ukraińskich. Szukamy i jesteśmy bliscy znalezienia rozwiązania” Tusk stwierdził.. Dodał, że „jesteśmy bliscy tego”, że tranzyt ukraiński przechodzący przez Polskę nie będzie stwarzał problemów dla polskiego rynku.

⚆ Wprowadzenie dodatkowych ceł na import rosyjskiego zboża do UE nie wyklucza możliwości jego całkowitego zakazu – Ukraina będzie w dalszym ciągu o to zabiegać i zakłada, że ​​Węgry nie będą blokować tej decyzji – powiedziała wicepremier Stefanyszyna.

⚆ James Rubin, szef amerykańskiego Centrum Współpracy w Departamencie Stanu, uważa, że ​​Zełeński powinien być bardziej otwarty w informowaniu o stanie wojny na Ukrainie. Jego zdaniem władze ukraińskie czasami „mogą przeciwstawić się wolności informacji, co jest dla nas normalne”, a korespondenci wojskowi wręcz przeciwnie „donoszą o rzeczach, które niekoniecznie odpowiadają interesom Zełeńskiego”. W tym kontekście urzędnik Departamentu Stanu uważa, że ​​Ukraina nie jest jeszcze „pełnoprawną demokracją”, chociaż „zmierza we właściwym kierunku”

⚆ Wraz z nadejściem lata wzrasta zagrożenie nową, zakrojoną na szeroką skalę ofensywą wojsk rosyjskich na całej linii frontu – pisze brytyjskie wydanie The Economist. „Zdolność Ukrainy do powstrzymania ofensywy tym razem wydaje się znacznie mniej prawdopodobna niż latem ubiegłego roku. Dlatego pilnie musi zmobilizować więcej żołnierzy i zbudować bardziej niezawodną obronę na linii frontu” – czytamy w artykule. Autorzy zwracają także uwagę, że opóźnianie dostarczenia niezbędnej pomocy wojskowej ze strony USA i Europy stwarza ryzyko, gdyż rosja „może przebić się przez niewystarczające linie obronne Ukrainy”.

⚆ Kompromis w UE w sprawie zmian w umowie handlowej z Ukrainą, który nie zadowala Kijowa, stał się możliwy między innymi dzięki temu, że Tuskowi udało się przeciągnąć Macrona na stronę Polski — RMF FM.

⚆ Scholz: „Wiele krajów, w tym Ukraina, dyskutuje obecnie na szczeblu doradców ds. bezpieczeństwa, jak to może wyglądać, co mogłoby doprowadzić do procesu pokojowego. Ale pozwólcie, że wyjaśnię jedno: pokój jest możliwy w każdej chwili. putin musi po prostu zaprzestać swojej barbarzyńskiej kampanii i wycofać wojska” – powiedziała niemiecka kanclerz.

⚆ Plan zakupów broni dla Ukrainy ma zostać przedstawiony przez Josepa Borrella do kwietnia – Politico. Borrell „zwiększa też wysiłki” na rzecz zawarcia porozumienia w sprawie przeznaczenia kolejnej transzy 500 mln euro w ramach Europejskiego Funduszu Pokoju, co blokują Węgry.

⚆ Oświadczenie, że „Państwo Islamskie” w pojedynkę przeprowadziło atak na „Crocus Hall” w Moskwie oznaczałoby dla Kremla przyznanie się do porażki swojego systemu bezpieczeństwa i osłabienie narracyjnej wojny putina z Zachodem, – New York Times. W związku z tym rosja rozpoczęła kampanię dezinformacyjną, sugerując, że za atakiem na Crocus City Hall stoi Ukraina i Zachód

⚆ Premier Belgii Alexandre De Croo na tle ujawnienia prorosyjskiej siatki wpływów w UE stwierdził, że niektórym posłom do Parlamentu Europejskiego płacono za szerzenie rosyjskiej propagandy. „Dowiedzieliśmy się np., że rosja kontaktowała się z posłami do Parlamentu Europejskiego i także im płaciła za propagowanie tu rosyjskiej propagandy” – dodał belgijski premier, nie wymieniając nazwisk posłów.

💀 Ciemna strona:

⚆ Sobór cerkwi rosyjskiej pod przewodnictwem patriarchy moskiewskiego cyryla przyjęła „rozkaz”, w którym nazwała rosyjską inwazję na Ukrainę „świętą wojną” i oświadczyła, że ​​„całe terytorium współczesnej Ukrainy musi wejść w strefę wyłącznych wpływów rosji”.

⚆ W rosji produkcja benzyny spadła o 7,4% po atakach na rafinerie. Jednocześnie w ciągu tygodnia jego wartość wzrosła o 0,8%. Od 1 marca eksport paliw z Federacji rosyjskiej jest ogólnie zabroniony.

⚆ rosja zawetowała przedłużenie mandatu grupy ekspertów ONZ monitorującej przestrzeganie sankcji nałożonych na Koreę Północną.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Tak wybucha FAB 500

⚆ Znaleziony, zaklepany

⚆ Był sobie skład amunicji na tyłach

⚆ rosyjskie próby szturmów małymi grupami pod Oczeretnym

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.