🪖Dzień 763 (27 marca 2024, 21:30) – zadyszka

🪖Dzień 763 (27 marca 2024, 21:30) – zadyszka

27 marca, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Na froncie nadal widać postępy rosjan. Nie są duże, ale są. Pojawiają się natomiast głosy od żołnierzy ukraińskich, że intensywność rosyjskich szturmów maleje. Oryx podliczył również, że od początku inwazji rosjanie stracili ponad 15 000 sztuk ciężkiego sprzętu, zaś Ukraińcy ponad 5000. Są to potwierdzone wizualnie straty.

Ukraińcy zaś reagują na pojawienie się Cyrkonów w rosyjskim arsenale. To oznacza więcej alarmów przeciwlotniczych i mniej czasu na ucieczkę, bo z Krymu rakieta ta potrzebuje do 6 minut by dolecieć w dowolny punkt Ukrainy.

NATO i UE nadal organizuje amunicję dla Ukrainy, ale wiele więcej obietnic i zapowiedzi nie słychać. Polacy zaś (wedle Wyborczej) zaczęli kupować domy w Hiszpanii – wzrost trzykrotny.

W rosji widać zaś problem z benzyną, którą rosja zaczyna importować z białorusi.

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 5 651,50zł czyli 33% celu. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Zniszczone 10/13 Shahedów (atakowane były obwody charkowski, Sumski i Kijowski)

⚆ rosja zaatakowała Mikołajów rakietą balistyczną — sześć osób zostało rannych, jedna osoba jest w poważnym stanie, powiedział szef administracji regionalnej – Kim.

⚆ Atakowany był Charków – conajmniej 1 osoba zginęła, 19 jest rannych w tym 4 dzieci.

⚆ Ostrzały w 9 obwodach a w nich ostrzelanych 90 miejscowości i 61 obiektów infrastruktury

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – 100m dla rosjan w Iwaniwskim i 200m między Iwaniwskim a Bohdaniwką
Pod Awdijiwką – widać spadek intensywności rosyjskich szturmów, ale nadal mają drobne postępy
Odcinek kupiański – pod Zaricznym postępy rosjan
Nowomychajłówka – nieznaczne zmiany na korzyść rosjan

2️⃣ Odcinek zaporoski: między Robotyne a Werbowym rosjanie przesunęli się o 200m.

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

🌻Straty rosjan: -1030 (439 190) -27 systemów artyleryjskich -11 czołgów

😼Bawełna:

⚆ obwód biełgorodzki i Biełgorod

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Polska podwoi swój wkład w czeską inicjatywę zakupu pocisków dla Sił Zbrojnych, – Bloomberg. Dyskutowane jest finansowanie 800 000 pocisków artyleryjskich. Dokładna liczba, jaką zasponsoruje Polska, nie została podana do wiadomości publicznej. Podobnie jak ilość zakupów.

⚆ Bundeswehra ogłosiła „pilną” dostawę 10 000 pocisków na Ukrainę. Według szefa centrum sytuacyjnego Ukrainy przy Ministerstwie Obrony Niemiec, generała Freudinga, Niemcy zdecydowały się na dostarczanie Ukrainie amunicji w trzech etapach. Pierwszym krokiem w realizacji tego planu jest dostawa 10 000 sztuk amunicji, która wkrótce dotrze.Drugi etap polega na wsparciu czeskiej inicjatywy zakupu amunicji poza Europą. W ramach swoich środków Berlin sfinansuje zakup 180 tys. pocisków, które Ukraina otrzyma w „drugiej połowie” 2024 roku. A trzeci etap dotyczy dwustronnej umowy Niemiec z państwem trzecim, którego Freuding odmówił podania nazwy, w sprawie dostarczenia Ukrainie 100 000 dodatkowych pocisków „z około czwartego kwartału.

⚆ Słowenia będzie wspierać czeską inicjatywę zakupu amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy spoza UE, powiedział szef czeskiego MSZ Jan Lipawski. Minister nie określił, jaką konkretną kwotę przeznaczy Lubliana. Jednak według słoweńskiej agencji prasowej STA rząd Słowenii przeznaczy na projekt milion euro.

⚆ „Rakiety „Cyrkon”, którymi rosja zaatakowała Kijów 7 lutego i 25 marca, nie spełniają określonego zadania bojowego i roli, dla której była projektowana, powiedział szef wojskowego laboratorium badawczego KNDISE Kulczyckij. Według niego głowica „Cyrkonu” zawiera nie więcej niż 40 kilogramów materiałów wybuchowych. „Nadal prowadzimy analizy, ustalimy, jaka to substancja. Ale głowica jest mała: w porównaniu z głowicą takich rakiet jak Ch-101 i Ch-22 nie ma porównania” – powiedział Kulczycki.

⚆ Niebezpieczne „kule” z Federacji rosyjskiej: ratownicy ostrzegają przed minami na granicy. Ratownicy ostrzegają, że amunicja ta ma dużą strefę uderzenia: gdy rozproszy się i spadnie na ziemię, część z nich nie wybuchnie. Mogą więc pęknąć od każdego dotyku, chociaż nie mają czujnika sejsmicznego. Państwowe Pogotowie Ratunkowe przypomina nam o prostych zasadach: w żadnym wypadku nie należy zbliżać się ani dotykać obiektów wybuchowych.

⚆ Czołgi dla Ukrainy: Polska traci tempo dostaw, a Dania miło zaskakuje – przekazała 59 czołgów. [infografika]

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Ministerstwo Obrony Narodowej wymieniło kluczowe punkty projektu ustawy o mobilizacji

  • Mobilizacja obejmie osoby w wieku od 25 do 60 lat;
  • Od 2025 roku w szkołach wyższych wprowadzone zostanie podstawowe szkolenie wojskowe;
  • Niektóre kategorie obywateli są zwolnione z podstawowego szkolenia wojskowego na uczelniach;
  • Zamiast poboru wprowadza się zasadniczą służbę wojskową na okres 5 miesięcy w czasie pokoju i 3 miesiące w czasie wojny;
  • Obywatele od 18 roku życia mogą wybrać czas podstawowej służby wojskowej;
  • Obywatele od 18. roku życia, niezależnie od podstawowego przeszkolenia wojskowego lub odbytej służby wojskowej, otrzymają odroczenie do czasu osiągnięcia wieku mobilizacyjnego.

⚆ Poprawki do mobilizacji poborowych, którzy otrzymują określoną pensję i płacą podatki, zostały odrzucone przez komisję Rady ds. bezpieczeństwa narodowego, obronności i wywiadu – powiedział zastępca ludowy „Sługi Narodu” Ihor Kopytin. „Celem projektu ustawy jest wprowadzenie sprawiedliwej społecznie mobilizacji. Istotą takich poprawek byłaby zasada «wojny o biednych». A to jest niedopuszczalne” – podkreślił.

⚆ Minister obrony Umierow wraz z Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych Sirskim odbyli rozmowę wideo z Ministrem Obrony Litwy Kaschyunasem. „Rozmawialiśmy o sposobach rozszerzenia naszej dwustronnej współpracy obronnej i podziękowaliśmy Litwie za jej niezachwiane wsparcie. Nie mogę się doczekać wizyty ministra Kaschyunasa w Kijowie w najbliższej przyszłości” – powiedział Umierow.

⚆ Alarmy powietrzne w stolicy będą coraz częstsze ze względu na zgromadzone przez Federację rosyjską hipersoniczne rakiety dalekiego zasięgu „Cyrkon”, – Humenyuk. Teraz, gdy na południu zostanie ogłoszony alarm, można go ogłosić także w obwodzie kijowskim.

⚆ W Kijowie i Odessie funkcjonariusze zatrzymali dwóch agentów FSB, którzy przygotowywali ataki rakietowe na jednostki wojskowe Sił Obrony Ukrainy, kijowską wieżę telewizyjną i obiekty energetyczne. Jak wynika ze śledztwa, pod koniec stycznia 2024 roku obaj informatorzy zostali zrekrutowani zdalnie przez pracownika FSB. Napastnicy działali oddzielnie od siebie i otrzymali od okupanta „nagrodę” pieniężną za współpracę na rzecz kraju agresora. Śledczy poinformowali oskarżonego o podejrzeniu zdrady stanu. Sprawcy przebywają w areszcie – grozi im dożywocie.

⚆ Reprezentacja Ukrainy zakwalifikowała się wczoraj do Euro-2024 – podopieczni Serhija Rebrowa pokonali reprezentację Islandii wynikiem 2:1.

⚆ Sąd zwrócił Sobór Zaśnięcia NMP w Czerkasach na własność państwa.

🌍Alianci:

⚆ Wojna na Ukrainie raczej nie potrwa jeszcze kilku lat. Coraz więcej wskazuje na to, że konflikt może zostać tymczasowo wstrzymany, być może nawet w tym roku, Welt. W publikacji napisano, że jeśli nie będzie zamrożenia wojny, to ani rosja, ani Ukraina nie będą miały przewagi na polu bitwy. „Ukraina nie ma szans na odzyskanie w tym roku utraconych terytoriów. Wręcz przeciwnie, należy poczekać na nowe ofensywy rosyjskie, a tam będą nowe straty terytorialne… Ukrainę czeka „krytyczna faza” aż do września, jeśli Zachód nie przekaże szybko znacznie większej ilości broni” – czytamy także w artykule.

⚆ rosja zwiększa import benzyny z Białorusi w kontekście ograniczenia dostaw krajowych, — Reuters.

⚆ Zimą misja ONZ odnotowała egzekucję 32 ukraińskich jeńców wojennych. Eksperci przeprowadzili także wywiady z 60 niedawno zwolnionymi z niewoli ukraińskimi żołnierzami i ustalili, że większość z nich doświadczyła przemocy seksualnej. Zdaniem szefa Misji Bell niemal w każdym z nich respondenci twierdzili, że rosyjscy wojskowi i urzędnicy znęcali się nad więźniami, między innymi stosując bicie, elektrowstrząsy, zmuszając do długotrwałego przebywania w niewygodnej pozycji, grożąc im strzelać do nich lub symulować je. W raporcie Misji znajdują się także informacje o przemocy administracji rosyjskiej wobec mieszkańców okupowanych terytoriów Ukrainy. Obejmuje to zabójstwa cywilów, arbitralne zatrzymania i ograniczenia wolności słowa.

⚆ Ambasadorowie UE zgodzili się na kompromis w sprawie handlu z Ukrainą. „Ambasadorowie UE zgodzili się na nowy kompromis w sprawie kontynuacji środków handlowych wobec Ukrainy, który zapewnia zrównoważone podejście pomiędzy wspieraniem Ukrainy a ochroną unijnych rynków rolnych” – czytamy w komunikacie. Reprezentacja belgijska dodała, że ​​kompromis ten musi jeszcze zostać przyjęty przez Parlament Europejski.

⚆ Departament Stanu USA oświadczył, że nie zmienił swojego stanowiska w sprawie ukraińskich ataków na rosyjskie rafinerie i nie zachęca do nich. „Nasze stanowisko od początku tej wojny zawsze było takie, że nie zachęcamy i nie wspieramy zadawania uderzeń poza terytorium Ukrainy” – powiedział rzecznik agencji.

⚆ Lider frakcji parlamentarnej prorządowego PSL Krzysztof Paszyk powiedział, że Warszawa i Kijów są bliskie porozumienia w sprawie importu produktów rolnych z Ukrainy.

⚆ W Polsce w związku z kontrolą kontrwywiadu zostaje odwołany generał zaangażowany w przygotowanie Sił Zbrojnych. W komunikacie MON wskazano, że przyczyną odwołania Gromadzińskiego był początek kontroli kontrwywiadu wojskowego w związku z „otrzymaniem nowych informacji o oficerze”. Choć wydział nie podaje szczegółów, wskazuje się, że jest to „śledztwo w sprawie dostępu do tajemnicy państwowej” polskiego generała porucznika. W ostatnich miesiącach generał Gromadziński służył także w Międzynarodowej Grupie Wsparcia Ukrainy w Wiesbaden w Niemczech i wraz z oficerami amerykańskimi odpowiadał za szkolenie ukraińskich żołnierzy.

⚆ Szefowa rządu Estonii Kaia Kallas powiedziała, że ​​jej kraj jest gotowy poprzeć premiera Holandii Marka Rutte na stanowisko kolejnego Sekretarza Generalnego NATO, choć wcześniej kilkakrotnie wyrażała swoje zastrzeżenia.

⚆ Prokuratura w Hamburgu ogłosiła zarzuty wobec pięciu pracowników niemieckiej firmy Siemens za eksport turbin gazowych na okupowany Krym, o czym zrobiło się głośno w 2017 roku. Po ponad sześciu latach śledztwa hamburska prokuratura postawiła czterem Niemcom oraz jednemu obywatelowi Szwajcarii i Francji zarzuty naruszenia zakazu dostaw towarów na okupowany Krym. Według prokuratury osoby zaangażowane wiedziały, że cztery turbiny gazowe o wartości 111 mln euro, które na przełomie 2015 i 2016 r. wysłano z Hamburga do Petersburga, nie były przeznaczone dla południowej rosji, ale dla dwóch nowych elektrowni na Krymie na dostawy energii elektrycznej na półwysep zaanektowany przez Federację rosyjską.

⚆ Szef szwedzkiego MSZ Tobias Billström powiedział, że państwa NATO powinny dążyć do stworzenia większej liczby „trudności strategicznych”, aby ograniczyć zachowanie rosji. Według niego pierwszym priorytetem powinno być powstrzymanie agresji Federacji rosyjskiej na Ukrainę, gdzie zdaniem ministra Sojusz nie robi wystarczająco dużo.

⚆ Wypowiedzi Macrona o możliwym wysłaniu obcych wojsk na Ukrainę rozgniewały amerykańskich urzędników, którzy w prywatnych rozmowach obawiają się, że takie posunięcie może doprowadzić do starcia z Federacją rosyjską — Bloomberg.

⚆ Wielka Brytania nie mogła walczyć z Federacją rosyjską dłużej niż dwa miesiące, bo nie miałaby wystarczających zapasów amunicji i sprzętu, – Zastępca Szefa Brytyjskiego Sztabu Obrony, generał porucznik Rob Magowan.

⚆ Kilka tysięcy osób zebrało się wczoraj wieczorem w Budapeszcie, żądając dymisji głównego prokuratora i premiera Orbana na tle opublikowanego nagrania wideo zawierającego dowody na korupcję w rządzie. Protestujący maszerowali spod gmachu Prokuratury Generalnej pod parlament, krzycząc „Dymisja, rezygnacja”. Wielu z nich miało ze sobą pochodnie.

⚆ Minister spraw zagranicznych Węgier Szijarto w rozmowie z rosyjską agencją propagandową TASS powiedział, że Węgry w dalszym ciągu przyjmują podróżnych z rosji i doradził, jak ubiegać się o wizę.

💀 Ciemna strona:

⚆ Irański samolot transportowy Ił-76TD przyleciał do Moskwy rano. [tydzień temu też był]

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Rzekomy ukraiński odpowiednik Lanceta

⚆ Do 3 razy sztuka

⚆ tak rosjanie minowali wody koło Krynek

⚆ rosyjski punkt dowodzenia na lewym brzegu chersońszczyzny vs JDAM

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.