🪖Dzień 762 (26 marca 2024, 21:20) – piramida kłamstw

🪖Dzień 762 (26 marca 2024, 21:20) – piramida kłamstw

26 marca, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Na froncie bez większych zmian. Z dobrych wieści to wychodzi na to, że ukraińskie rakiety dosięgły aż 4 okrętów w Sewastopolu. Jest też sporo doniesień o planowanych dostawach broni do Ukrainy – w tym “czeska” pula amunicji, która urosła już do 1,5 mln (planowanych). Energetycznie – nadal występują poważne problemy w Charkowie i przejściowe w Odesie.

Więcej emocji dziś w polityce. Zełeński odwołał dziś Daniłowa (rzekomo za nabijanie się z nazwiska specjalnego chińskiego wysłannika Li Hui’a) oraz zmienił szefa wywiadu zagranicznego. Dość silnych słów w wywiadach użył Kułeba (szef MSZ) i Maliuk (szef SBU).

Śmiesznie i strasznie brzmią doniesienia z “ciemnej strony” gdzie coraz głośniej próbuje się wpisać Ukrainę w akt terroryzmu w rosyjskim “Crocus City Hall”. “Ubaw” ma na pewno ISIS bo nie za często zdarza się, że terrorystom próbuje się odebrać autorstwo zamachu. No ale w rosji prawda ma na tyle podmiotową rolę, że używa się w jej miejscu kłamstwa. To nadal mnie zadziwia, że rosjanie tak pieczołowicie te kłamstwa próbują układać by nimi uzasadniać swoje działania. łukaszenka jak widać próbuje brać udział w tych dywagacjach ale jak widać “nie umie” i w to. Co do samego zamachu to pojawiła się też odwrotna teoria o której donosi Medusa – mianowicie dowodzą, że na sali w momencie ataku byli obecni oficerowie rosyjskiej FSB.

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 5 021,50 zł czyli 30% celu. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ w nocy zniszczone zostało 12/12 Shahedów

⚆ Ostrzały w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 111 miejscowości i 94 obiektów infrastruktury

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – rosjanie próbują pójść w kierunku Czasiw Jaru i mają drobne postępy idąc ze strony Iwaniwskiego i Bohdaniwki.
Pod Awdijiwką – Walki pod Semeniwką, Pierwomajskim i Newelskim. Drobne zmiany pozycji po stronie rosjan.
Odcinek kupiański – drobne postepy rosjan pod Ternami
Nowomychajłówka – postępy rosjan koło Heorhijewki

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak doniesień

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

🌻Straty rosjan: -770 (438 160) -27 systemów artyleryjskich

😼Bawełna:

⚆ obwód kurski i biełgorodzki

⚆ Siły Zbrojne uderzyły rakietą „Neptun” w statek „Kostyantyn Olszański” na Krymie, – Marynarka Wojenna. Ten ukraiński okręt został skradziony przez rosjan podczas okupacji Krymu 10 lat temu. Obecnie po uderzeniu statek utracił zdolność bojową.

⚆ Oprócz WDK „Azow”, „Jamał” i „Olszański” trafiony został także okręt rozpoznawczy „Iwan Churs”.
Okręty w najbliższej przyszłości nie będą mogły wykonywać zadań bojowych. – twierdzo dowództwo ukraińskiej Marynarki Wojennej.

⚆ 22 marca w Kaliningradzie wysadzony został punkt dystrybucji gazu (GRP) gazociągu dostarczającego gaz do miasta.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ NATO rozważa możliwość zestrzelenia rosyjskich rakiet, ale potrzebna jest zgoda Ukrainy – powiedział Andrzej Szejna, szef polskiego MSZ. NATO rozważa różne opcje, w tym zestrzelenie rakiet, gdy znajdą się one bardzo blisko granic państw członkowskich. „Ale musiałoby się to stać za zgodą strony ukraińskiej i biorąc pod uwagę konsekwencje międzynarodowe – wtedy rakiety NATO uderzyłyby w rakiety rosyjskie poza terytorium NATO” – powiedział.

⚆ Czescy ochotnicy przekazali Siłom Zbrojnym 1000 granatników przeciwpancernych „RPG-75M”. W ramach czeskiej inicjatywy „Prezent dla putina” udało się zebrać ponad 900 000 euro na granatniki.

⚆ Rheinmetall otrzyma 130 milionów euro od UE na rozbudowę produkcji amunicji. Rheinmetall zapowiedział, że do 2027 roku zamierza produkować do 1,1 miliona pocisków artyleryjskich rocznie. Ponadto od 2026 roku koncern planuje produkować rocznie do 1,5 mln modułów paliwa rakietowego i 3000 ton materiałów wybuchowych RDX. Jak wiadomo, koncern planuje także otwarcie co najmniej czterech zakładów na Ukrainie.

⚆ Szef czeskiego MSZ Jan Lipawski powiedział, że w ramach inicjatywy praskiej Ukraina może potencjalnie otrzymać 1,5 mln pocisków. „Jak widzimy, już pomaga to Ukrainie lepiej walczyć, ponieważ wiedzą, że będą mieli świeżą amunicję, i zmieniło się ich nastawienie do wykorzystania posiadanych zapasów” – powiedział. Jednocześnie Lipawski nie chciał powiedzieć, ile czasu będą trwały dostawy na linię frontu.

⚆ Minister obrony Francji Lecornu zapowiedział, że Paryż będzie wkrótce mógł dostarczyć Kijowowi 78 haubic samobieżnych Cezar oraz zwiększy dostawy pocisków, aby zaspokoić pilne zapotrzebowanie Ukrainy na amunicję. Według niego Francja zamierza także dostarczyć Ukrainie w tym roku 80 000 pocisków do dział kal. 155 mm w porównaniu z 30 000, które przekazała od początku inwazji.

⚆ Francja zamierza przystosować swoje bomby lotnicze AASM do samolotów F-16, które mogą być dostarczane na Ukrainę przez zachodnich sojuszników, powiedział francuski minister sił zbrojnych Sébastien Lecornu.

⚆ Francuska firma Delair wyprodukuje i przekaże na Ukrainę 400 dronów rozpoznawczych UX11 i DT26 – dyrektor generalny Delair Bastien Mancini.

⚆ Szef SBU Maliuk udzielił nowego wywiadu. Krótko o najważniejszej sprawie. „Dzięki atakom naszych dronów na rafinerię w rosji udało się ograniczyć zarówno produkcję, jak i przerób ropy o 12%. 1 marca rosja oficjalnie zaprzestała eksportu benzyny.”

  • „wyeliminowaliśmy także sporą liczbę współpracowników i zdrajców. Na przykład Kiva został trafiony kulami kalibru 9×19 mm z kulą kontrolną w głowę. Minister spraw wewnętrznych „LNR” Kornet został wysadzony w powietrze materiałami wybuchowymi w zakładzie fryzjerskim, prylepina – w samochodzie. Obaj przeżyli, ale ostatni bez genitaliów”
  • „W ciągu ostatniego roku SBU zdemaskowało 47 sieci agentów rosji, wśród których byli w szczególności deputowani i przedstawiciele Sił Obrony”.
  • „Niech rosjanie poczekają na następną bawełnę… Nigdy się nie powtarzamy i jeśli zmienią obronę przed naszymi morskimi dronami, będziemy o krok do przodu. To zajmie trochę czasu, przekonacie się”. – powiedział szef SBU. Maliuk powiedział także, że przy pomocy morskich dronów „Sea Baby” i „Mamai” udało się już trafić 11 statków Federacji rosyjskiej i odblokować Morze Czarne.

⚡️Sytuacja energetyczna:

⚆ Według danych zarządu „Ukrenergo” w Charkowie na dzień 25 marca, na Ukrainie utrzymuje się najtrudniejsza sytuacja w zakresie dostaw energii elektrycznej. „Najgorsza sytuacja jest w Charkowie. Tam wróg próbował za pomocą balistyki zniszczyć prawie wszystkie obiekty na poziomie głównej linii zasilającej zaopatrujące miasto… Tam potrzebujemy trochę więcej czasu na regenerację. Trudno podać dokładną prognozę , ale myślę, że pod koniec tego tygodnia – na początku przyszłego tygodnia będziemy w stanie poprawić sytuację”
– powiedział prezes zarządu „Ukrenergo” Kudrytskyi.

⚆ Energetycy stopniowo przywracają zasilanie Charkowa. Zasilono całą infrastrukturę krytyczną miasta, a w domach mieszkańców pojawiło się światło. Jednocześnie być może uda się w weekend złagodzić obowiązujące harmonogramy wyłączeń w Charkowie. Prezes zarządu „Ukrenergo” Kudrycki wyjaśnił, że taka szansa może się pojawić w związku ze spadkiem konsumpcji w związku ze znacznym ociepleniem, które prognozowane jest na sobotę i niedzielę. O ile nie nastąpią nowe masowe ataki, pełne przywrócenie dostaw prądu w mieście może zająć od jednego do dwóch tygodni – dodał.

⚆ Odesa i powiat wracają do harmonogramów przestojów stabilizacyjnych – DTEK. Energetykom udało się ustabilizować sytuację w systemie elektroenergetycznym w Odesie. W mieście przywrócono także pracę 50% transportu elektrycznego.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Zełeński w odpowiedzi na oskarżenia o atak terrorystyczny nazwał putina chorym i cynicznym stworzeniem. „Dzisiaj putin znów rozmawiał ze sobą i ponownie wyemitowano to w telewizji. Znów obwinia Ukrainę. Chore i cyniczne stworzenie. Wszyscy są dla niego terrorystami, z wyjątkiem niego samego, choć on sam od dwóch dekad żywi się terrorem. On jest największym oknem dla terroru. On i jego służby specjalne.” – powiedział prezydent.

⚆ Budżet Ukrainy otrzymał trzecią transzę wsparcia finansowego w ramach rozszerzonego programu finansowania EFR z MFW w wysokości 880 mln dolarów, ogłosił premier Szmyhal.

⚆ Zełeński zwolnił Daniłowa ze stanowiska Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i mianował na jego miejsce szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Łytwynienkę. W wieczornym wystąpieniu prezydent Zełeński poinformował, że Daniłow zostaje przeniesiony na “inny kierunek”.

⚆ Po zwolnieniu ze stanowiska Sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego Oleksij Daniłow podsumował symboliczne podsumowanie ponad 4 lat pracy i podziękował Zełeńskiemu za zaufanie.
Podziękował swojemu zespołowi i nawoływał do wiary w naród ukraiński, jego zwycięstwo w wojnie z rosyjskim agresorem. Były sekretarz RNBiO nie wspomniał o swoich planach zawodowych na przyszłość.

⚆ Zełeński mianował Olega Iwaszczenkę na szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy. Iwaszczenko był kiedyś zastępcą szefa GUR.

⚆ Kułeba powiedział w wywiadzie dla Politico, że systemy obrony powietrznej Patriot to obecnie jedyna rzecz, której Ukraina desperacko potrzebuje, aby chronić się przed ciągłymi atakami rakietowymi rosji. „Dajcie nam te cholerne Patrioty. Gdybyśmy mieli dość systemów obrony powietrznej, czyli Patriot, to bylibyśmy w stanie uchronić przed zagładą nie tylko życie naszych ludzi, ale i naszą gospodarkę” – podkreślił minister. Kułeba opisał błędne koło: zachodnia broń jest opóźniona lub niewystarczająca – sojusznicy mówią, że Ukraina się wycofuje i nie może wygrać – po czym wahają się dostarczyć nową broń. „Ale, proszę państwa, cały ten obraz rzeczywistości, który sobie malujecie, wynika z jednego prostego faktu – że ukraińscy żołnierze nie mają wystarczającej ilości broni, bo jej nie zapewniliście” – mówi szef MSZ. „Mam dość odpowiadania [na pytania w sprawie rakiet dalekiego zasięgu Taurus z Niemiec]. Za każdym razem, gdy odpowiadam, otrzymuję poirytowaną odpowiedź z Berlina. Zostaw to im. Postawili się w takiej sytuacji. Niech znajdą wyjście”.

⚆ Tak obecnie wygląda elektrociepłownia TEC-5 w Charkowie, zniszczona w wyniku rosyjskiego ataku. Eksperci twierdzą, że naprawa zajmie ponad rok.

⚆ rosyjski Sąd Rejonowy w Moskwie „aresztował” zaocznie szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyla Maliuka. W komentarzu dla Ukraińskiej Prawdy Maliuk stwierdził, że decyzja o aresztowaniu kieszonkowych sędziów Kremla nie zasługuje na uwagę. „Ja, jak wszyscy Ukraińcy, jestem zainteresowany tylko jednym procesem – przeciwko ich panu putlerowi. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby jak najszybciej ten zbrodniarz wojenny stanął przed sądem w Hadze” – powiedział.

⚆ Z państwowych usług cyfrowych (których jest już prawie 500) korzysta 64% Ukraińców.

🌍Alianci:

⚆ Borrell powiedział, że Zachód pomaga Ukrainie „nie tylko z hojności”, a nie dlatego, że „kocha Ukraińców”. Według niego uniemożliwienie rosji zwycięstwa jest ważne przede wszystkim dla interesów Stanów Zjednoczonych i Europy.
„Nie możemy pozwolić, aby rosja wygrała tę wojnę. W przeciwnym razie interesy USA i Europy bardzo ucierpią. Nie chodzi tylko o hojność. Leży to w naszym własnym interesie. Leży to także w interesie USA jako gracza globalnego, który chce być postrzegany jako odpowiedzialny partner zapewniający bezpieczeństwo swoim sojusznikom. Dlatego wzywamy Stany Zjednoczone do odblokowania i zatwierdzenia dodatkowej pomocy” – powiedział Borrell CNN.

⚆ ​​Biały Dom poinformował, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson szuka pretekstu, aby nie poddać pod głosowanie projektu ustawy przewidującej udzielenie pomocy dla Ukrainy.

⚆ Drewno białoruskie, które zostało objęte sankcjami, importowane jest na terytorium UE przez Polskę na podstawie sfałszowanych dokumentów potwierdzających, że produkty pochodzą z Kazachstanu. Polskie służby celne twierdzą, że nie mają fizycznej możliwości sprawdzenia autentyczności wszystkich zgłoszeń celnych.

⚆ We wtorek Macron rozpoczyna trzydniową wizytę w Brazylii, gdzie głównym punktem jego programu będzie próba przekonania swojego brazylijskiego odpowiednika Luli da Silvy do zajęcia bardziej proukraińskiego stanowiska w sprawie wojny — Bloomberg. Francuscy urzędnicy twierdzą, że Macron postrzega Brazylię jako kluczowego gracza w grupie krajów tzw. Globalnego Południa, zwłaszcza że sprawuje ona rotacyjną prezydencję w G20. Lula wielokrotnie odrzucał pomysł dostarczenia Ukrainie broni, argumentując, że strategia USA i UE podważa perspektywę wynegocjowanego zakończenia wojny.

⚆ Francuski minister obrony Sébastien Lecornu powiedział, że „nie wyklucza” rekwizycji mocy przedsiębiorstw w celu zwiększenia produkcji obronnej.

⚆ rosja rozpoczęła bezpośrednie dostawy ropy do Korei Północnej, ignorując sankcje ONZ. W zamian za ropę rosja otrzymuje broń – podaje Financial Times. Według zdjęć satelitarnych dostarczonych przez brytyjski zespół doradców Royal Joint Defence Research Institute (RUSI) co najmniej pięć północnokoreańskich tankowców odwiedziło w tym miesiącu Port Wschodni na rosyjskim Dalekim Wschodzie, aby odebrać produkty naftowe.

⚆ Szef hiszpańskiego MSZ Jose Manuel Albarez powiedział, że ani UE, ani NATO, ani jego kraj nie przygotowują się do jakiejkolwiek wojny, pomimo zagrożenia ze strony Federacji rosyjskiej i rozpętanej przez nią wojny przeciwko Ukrainie.

⚆ Terminale Starlink wyciekły na czarne rynki na całym świecie, w tym do krajów o niedemokratycznych reżimach, takich jak Jemen i Sudan – Bloomberg. W Sudanie wojna domowa trwa już ponad rok, a rebelianci wykorzystują do swojej komunikacji system Starlink, bo od kilku miesięcy nie ma zwykłego w Sudanie Internetu. W Republice Południowej Afryki handel Starlink odbywa się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Sprzedawcy oferują zakup terminali uruchomionych w sąsiednim Mozambiku, gdzie ich użytkowanie jest uznawane za legalne.

⚆ Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Cameron skomentował wypowiedzi Moskwy, jakoby w atak terrorystyczny w sali koncertowej Crocus City Hall brały udział kraje zachodnie i Ukraina. Według Camerona Wielka Brytania popiera oświadczenia Stanów Zjednoczonych, które jednoznacznie wskazują, że odpowiedzialność za ten atak terrorystyczny spada wyłącznie na ISIS.

💀 Ciemna strona:

⚆ rosyjskie „elity polityczne” nie wykluczają, że rosja i putin będą próbowali zająć Charków i stopniowo zakończyć tzw. „SWO” [specjalną operację wojskową], inni zaś uważają, że [putin] „odczuł słabość Ukrainy” i jest gotowy „iść na zwycięstwo – nawet do Kijowa” – Meduza, powołując się na źródła bliskie Kremlowi. „Będzie potrzeba mobilizacji – on to ogłosi. Jeśli będzie trzeba jeszcze mocniej przesunąć gospodarkę w kierunku wojskowym – on to przesunie” – powiedział jeden z rozmówców.

⚆ Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji rosyjskiej Patruszew, po tym jak putin oskarżył „tych, którzy toczą wojnę z rosją z rąk reżimu kijowskiego” o strzelaninę w „Krokusie”, oświadczył, że Ukraina i a nie ISIS, stało za atakiem terrorystycznym. Dyrektor FSB Bortnikow stwierdził także bez dowodów, że atak terrorystyczny w „Krokusie” został przygotowany przez radykalnych islamistów i rzekomo ułatwiony przez służby specjalne Ukrainy, choć wyjaśnił, że nie ustalono jeszcze zleceniodawców ataku.

⚆ W momencie ataku w Krokusie przebywali oficerowie FSB – rosyjscy opozycjoniści przedstawiają wersję ataku terrorystycznego. Z ich analiz wynika, że ​​zamach terrorystyczny zorganizowały rosyjskie służby specjalne:
◾️Kilka osób ubranych w niebieskie swetry i dżinsy rozpoczęło filmowanie przed rozpoczęciem strzelaniny. Potem, gdy zaczęła się panika, zachowywali się spokojnie, okresowo patrząc na siebie.
◾️Na nagraniu jeden z mężczyzn proponuje zamknięcie drzwi, pozostali go wspierają. Doprowadziło to do tego, że wiele osób nie mogło wydostać się z sali i zginęło.

⚆ Dyrektor FSB Bortnikov: “Ukraina szkoliła bojowników na Bliskim Wschodzie, Ukraina otworzyła „okno” dla terrorystów na granicy i zamierzała „przywitać ich jak bohaterów”

  • Za atakiem terrorystycznym stoją radykalni islamiści, wspierani przez służby specjalne Ukrainy.
  • SBU powinna zostać uznana za organizację terrorystyczną.
  • Kijów jest zamieszany w atak terrorystyczny na przedmieściach Moskwy.

⚆ łukaszenka powiedział, że napastnicy rosyjskiego „Krokusa” podczas ucieczki zamierzali przedostać się na Białoruś, ale ze względu na środki bezpieczeństwa „zawrócili” i udali się w stronę granicy ukraińsko-rosyjskiej. Jego słowa zaprzeczają wersji putina, który stwierdził, że „rzekomo przygotowano okno”, aby osoby podejrzane o atak terrorystyczny mogły przekroczyć granicę z Ukrainą.

⚆ Bloomberg pisze, że część najbliższego otoczenia putina nie zgadza się z jego tezami o możliwym udziale Ukrainy w ataku terrorystycznym w „Crocus City Hall” 22 marca. Osoby ze otoczenia putina przekazały gazecie, że nie ma dowodów na udział Ukrainy w strzelaninie. Mimo to przywódca Federacji rosyjskiej jest zdeterminowany, aby wykorzystać atak terrorystyczny do próby zjednoczenia rosjan wokół wojny na Ukrainie. Jednak główni sojusznicy putina chętnie akceptują jego tezę. Zdaniem Bloomberga putin może to wykorzystać to do ogłoszenia kolejnej fali mobilizacji w Federacji rosyjskiej.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ fpv ale bombardujace

⚆ Tam siedzieli operatorzy rosyjskich dronów

⚆ A tu jeden

⚆ Taka akcja na tyłach wroga (okolice Łymanu)

⚆ Bradley vs BRT

⚆ Dron vs dron

⚆ Produkcja ukraińskich samobieżnych haubic “Bohdana” [galeria]

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.