🪖Dzień 761 (25 marca 2024, 21:15) – trzy minuty

🪖Dzień 761 (25 marca 2024, 21:15) – trzy minuty

25 marca, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

3 minuty leciały dziś dwie rakiety “Cyrkon” z okolic Krymu do Kijowa. 3 minuty to średni czas jednej piosenki. Tyle czasu mieli Ukraińcy na wykrycie wystrzelenia, potwierdzenie, namierzenie i przeciwdziałanie. To się częściowo udało bo rakiety nie doleciały do celów, ale ich szczątki wyrządziły spore szkody. Tyle dobrego, że nikt nie zginął i że mimo wszystko udało się te rakiety zbić (mimo twierdzeń rosjan, że są nie do zbicia). Waga jednej takiej rakiety wynosi około 4 ton (projektowane jako przeciwokrętowe). Wystrzelone były w biały dzień w wielomilionowe miasto. Rakiety nie były jednak wycelowane w cele cywilne a w budynki wojskowe. Trudno w tym momencie ocenić ile “Cyrkonów” mają rosjanie, ale widać, że to niebezpieczna broń i jest to faktycznie pierwszy typ rosyjskiego pocisku lecącego stale z prędkością naddźwiękową).

Skoro już jesteśmy przy czasie, to nie dałem rady wczoraj głębiej skomentować sytuacji z rosyjską rakietą nad polskim terytorium. Ta rakieta nie wleciała na nasze terytorium przypadkiem. Ktoś ją tak zaprogramował i sądząc po materiałach od Ukraińców to nad naszym terytorium zatoczyła ona łuk by uderzyć w cele po stronie Ukrainy. Dla Ukraińców próba jej zestrzelenia to dodatkowe ryzyko wysłania swoich rakiet nad teren Polski (Przewodów), dla Polski to analogiczne ryzyko. Nie mniej – jest kilka ale: Takie precedensy putina zachęcają do szukania punktu oporu dalej. Kolejnym razem będzie to minuta, kolejnym 3 minuty. Po drugie – tor tej rakiety był znany dużo wcześniej i nie wskazywał na to, że zawróci ona nad Ukrainę. Bardzo chciałbym wierzyć, że “wszystkie procedury zadziałały” po naszej stronie i że tak miało być, i że na poważniejsze sytuacje jesteśmy bezpieczni pod parasolem NATO. Mam jednak obawę, że tak nie jest. Ile czasu trzeba czekać na reakcję skoro wystarczą 3 minuty?

Na froncie drobne postępy rosjan. W kwestii wczorajszych ataków na okręty rosyjskie to Ukraińcy potwierdzili krytyczne uszkodzenie tylko jednego z nich.

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 4 441,50 zł czyli 26% celu i subtelnie przypominam, że w ofertach znajdziecie książki od Marcina Ogdowskiego z dedykacją, ostatnie sztuki płyty chóru z muzyką cerkiewną oraz kozackiego Kozaka od Mirosława Trochanowskiego.

Przeczytanie powyższego zajmuje do 2 minut.

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ zniszczone 8 z 9 Shahedów (atakowana była Odesa)

⚆ Siły obrony powietrznej zniszczyły dwie z dwóch rakiet balistycznych, które rosjanie wystrzelili w Kijów z tymczasowo okupowanego Krymu. Alarm przeciwlotniczy rozległ się dopiero po pierwszych eksplozjach. 10 osób zostało rannych w wyniku upadku szczątków rakiet.

⚆ rosja uderzyła w Kijów dwiema najnowszymi rakietami ZM22 „Cyrkon”. Jest to już drugie publicznie znane użycie tej rakiety po nieudanej próbie ataku nią na Kijów 7 lutego. To tłumaczy późne włączenie alarmów w Kijowie. Prędkość wystrzelonych rakiet wynosiła od 4 do 8 mach (4000-9000 km/h). Alarm uruchomiono zbyt późno, ponieważ takie rakiety wystrzeliwane są z łodzi podwodnych i przybrzeżnych instalacji lądowych i ich czas dolotu do Kijowa wyniósł około 3 minut.

⚆ Wieczorem rosjanie atakowali rakietami Odesę.

⚆ Ostrzały w 12 obwodach a w nich ostrzelanych 87 miejscowości i 69 obiektów infrastruktury.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:

Bachmut – Tu niewiele się zmienia. Trwają zażarte walki o Iwaniwskie (stan posiadania 50/50). Drobne postępy rosjan na południe od Bohdaniwki. Są też niepokojące ruchy rosjan koło Stupoczok.

Pod Awdijiwką – Silne ataki na Berdyczi. Prócz tego rosjanie próbują dobrać się do Semeniwki. Mają jednak postępy między Toneńkim a Pierwomajskim.

Odcinek kupiański – Terny i lasy serebriańskie – drobne postępy rosjan.

Nowomychajłówka – odparte ataki rosjan pod Krasnohoriwką

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak doniesień

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak nowych doniesień

🌻Straty rosjan: -640 (437 390) -22 systemy artyleryjskie i -11 czołgów

😼Bawełna:

⚆ Opublikowano pierwsze zdjęcia satelitarne z wynikami ataków rakietowych na rosyjskie duże okręty desantowe w Zatoce Sewastopolskiej. Ze zdjęć wynika, że rakiety uderzyły w pobliżu okrętów. Tymczasem GUR ogłosił, że “w tymczasowo okupowanym Sewastopolu został trafiony duży rosyjski okręt desantowy „Jamał”, którego uszkodzenia były krytyczne”.

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Duża elektrownia na południu rosji prawdopodobnie została zaatakowana przez drony dzisiejszej nocy.

⚆ Wczoraj u rosjan pojawiła się informacja, że ​​w wyniku ataku rakietowego uszkodzony został także statek rozpoznawczy rosji „Iwan Hurs”. Jak dotąd nie udało się tego potwierdzić.

⚆ Według zdjęć satelitarnych co najmniej trzy zbiorniki paliwa zostały uszkodzone w wyniku uderzenia w skład ropy w Gwardijskim.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielus Landsbergis wezwał do zestrzelenia rosyjskich rakiet nad krajami NATO. rosja może postrzegać bierność jako słabość: „Raz może to być błąd. Jeśli jednak pozwolimy, aby to się powtórzyło, zostanie to odebrane jako zachęta. Dlatego musimy zmienić nasze nastawienie i wysłać bardzo wyraźny sygnał, że jeśli taka sytuacja się powtórzy, rakiety lub drony zostaną zestrzelone” – powiedział Landsbergis.

⚆ ​​Przedsiębiorstwo Państwowe „Agencja Zamówień Obronnych” Ukrainy oraz Organizacja Zakupów i Logistyki Ministerstwa Obrony Danii (DALO) podpisały protokół ustaleń i współpracy w zakresie zamówień w dziedzinie obronności. W ramach memorandum strony zgodziły się na wymianę doświadczeń i współpracę w zakresie zakupów uzbrojenia na rynkach zagranicznych.

⚆ Islandia również przyłącza się do czeskiej inicjatywy zakupu amunicji dla Ukrainy i przeznacza 2 miliony euro. Islandczycy przekażą także 500 tys. euro na potrzeby ukraińskich wojskowych (kamizelki kuloodporne, leki itp.).

⚆ Od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę obrona powietrzna zestrzeliła ponad 2000 rosyjskich rakiet manewrujących i balistycznych, ale nadal potrzebuje większej liczby systemów obronnych. w ciągu ostatniego tygodnia rosja przeprowadziła potężny atak rakietowy na Kijów, przeprowadziła zmasowany połączony atak rakietowy na ukraińską energetykę i ponownie uderzyła w stolicę dwoma rakietami balistycznymi które mogą zniszczyć jedynie systemy obrony powietrznej z zachodu.

⚡️Sytuacja energetyczna: System energetyczny Ukrainy stracił ponad tysiąc megawatów mocy w wyniku ataku rosjan na Dniprowską Elektrownię w Zaporożu. Służby ratownicze prowadzą obecnie porządkowanie gruzu w jednej z maszynowni stacji – mówi dyrektor Ukrhydroenergo. Zauważył, że w tej chwili nie da się określić jasnego harmonogramu renowacji: „Rozumiemy już, że DniproHPS był wyłączony przez długi czas… To zajmie lata, a nie dni czy miesiące. Ponieważ na HPP-2 właśnie wylądowało ponad sześć rakiet. Uszkodzeniu uległo także wiadukt, belki podsuwnicowe, w których znajdują się okiennice.” Oprócz maszynowni zniszczeniu uległy także inne budynki, lecz konstrukcja tamy pozostała nienaruszona.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Szef MSZ Kułeba opublikował film przedstawiający grupę dzieci uciekających do schronu podczas ataku rakietowego Federacji rosyjskiej i wezwał Ukrainę do dostarczenia dla nich większej liczby systemów obrony powietrznej i rakiet Patriot.

⚆ Minister spraw zagranicznych Kuleba przeprowadził rozmowę telefoniczną z Wysokim Przedstawicielem UE ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Borrellem po rosyjskim ataku rakietowym na Kijów i inne miasta. Według szefa MSZ poinformował najwyższego dyplomatę UE o uderzeniach rosyjskich rakiet balistycznych w miasta Ukrainy, podziękował mu za wyrażone zaniepokojenie i wsparcie oraz podkreślił znaczenie dostaw dodatkowej obrony powietrznej sprzęt. Dodał, że omawiał z Borrellem, w jaki sposób UE może pomóc Ukrainie w jak najszybszym zdobyciu większej liczby systemów Patriot i innych systemów obrony powietrznej.

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ Przywrócenie elektrowni wodnej Dnipro do stanu pierwotnego po ataku rakietowym 22 marca zajmie lata, powiedział dyrektor generalny „Ukrhydroenergo” Ihor Syrota.

⚆ Budanow nie ingeruje w szczegóły operacji specjalnych GUR, ale zawsze uczestniczy w ogólnym planowaniu każdej operacji specjalnej, opowiedział o tym w projekcie dokumentalnym „Bitwa o morze”.

⚆ Ukraina otrzymała 251 miliardów euro pomocy od partnerów w ciągu dwóch lat wojny na pełną skalę. Pomoc wojskowa stanowi 38% całkowitej kwoty [infografika].

⚆ W Charkowie 215 800 odbiorców nie ma prądu.

⚆ W Charkowie uruchomiono metro. Metro kursuje na wszystkich liniach, odstęp między przejazdami wynosi 20 minut.

⚆ Ze względu na brak prądu w Charkowie sezon grzewczy kończy się wcześniej. Od jutra wstrzymane zostaną dostawy ciepła.

🌍Alianci:

⚆ Szef Sztabu Generalnego RP uważa incydent z rosyjską rakietą za „działanie celowe”. „rosyjskie rakiety mają stosunkowo niską celność, więc możliwych jest wiele opcji, czy rakieta została w ten sposób zaprogramowana celowo, czy też po prostu zboczyła z określonej zaprogramowanej trajektorii” – powiedział Generał Kukuła. Zdaniem szefa polskiego Sztabu Generalnego należy mieć na uwadze, że „tego typu cele na granicy dwóch państw są zawsze dylematem bardzo trudnym do zniszczenia, gdyż skutki zniszczenia z naszej strony mogą wywołać niepożądane skutki z drugiej strony.”

⚆ Od 1 kwietnia Polska planuje wstrzymać tranzyt ukraińskich produktów rolnych – poinformował Minister Rozwoju i Technologii kraju. Planowane jest także licencjonowanie eksportu produktów rolnych z Ukrainy, co pozwoli na wprowadzenie nowych ograniczeń w imporcie produktów z Ukrainy do Polski.

⚆ ​​Przewodniczący Komisji Stosunków Międzynarodowych Izby Reprezentantów, republikański kongresman Michael McCaul, sugeruje, że spiker Izby Johnson może wprowadzić projekt wsparcia Ukrainy, Izraela i Tajwanu pod głosowanie po Wielkanocy. Nie chciał powiedzieć, czy stanie się to po 9 kwietnia, kiedy Izba wróci do pracy, ale powiedział, że chciałby „zakończyć to jak najszybciej”.

⚆ Ambasadorzy UE, którzy dyskutują o odnowieniu i przedłużeniu umowy o zliberalizowanym handlu z Ukrainą, nie wyrażą na to zgody w poniedziałek – podaje polski RMF24, powołując się na źródła w Brukseli.

⚆ ​​Polscy rolnicy postanowili przerwać akcję protestacyjną na granicy z rosją, którą rozpoczęli w środę 20 marca, ze względu na zbliżające się Święta Wielkanocne. Wcześniej protestujący byli bardziej zdeterminowani i zapowiadali blokadę granicy z rosją na co najmniej miesiąc.

⚆ Stany Zjednoczone nazwały oświadczenia rosji o udziale Ukrainy w ataku terrorystycznym „propagandą kremlowską”. Zdaniem Kirby’ego, koordynatora ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, atak terrorystyczny w obwodzie moskiewskim Federacji rosyjskiej „nie miał żadnego związku z Ukrainą”. „To był atak przeprowadzony przez agentów ISIS-Khorasan, kropka” – dodał podczas odprawy telefonicznej z reporterami. Przedstawiciel Białego Domu powiedział, że nie jest zaskoczony rozpowszechnianiem przez Kreml informacji o rzekomym udziale ukraińskich służb w ataku terrorystycznym. Przypomniał także, że USA z wyprzedzeniem ostrzegały władze rosyjskie o planach ISIS dotyczących ataku terrorystycznego.

⚆ UE pod pewnymi warunkami dopuszcza wspólną interakcję z Federacją rosyjską w celu przeciwdziałania terroryzmowi po ataku terrorystycznym pod Moskwą, ale w tej chwili „trudno sobie wyobrazić”, że na tym etapie będzie podstawa do współpracy z zaangażowanym krajem do agresji na pełną skalę, powiedział rzecznik służby polityki zagranicznej UE Peter Stano.

💀 Ciemna strona:

⚆ W Moskwie sąd zastosował środek zapobiegawczy dla czterech mężczyzn zatrzymanych 22 marca w związku z podejrzeniem popełnienia ataku terrorystycznego w „Crocus City Hall” – zatrzymano ich w areszcie do 22 maja. Dwóch z nich przyznało się do winy.

⚆ putin przyznał, że ataku terrorystycznego w „Crocus City Hall” dokonali „radykalni islamiści”, ale za strzelaninę oskarżył „tych, którzy toczą wojnę z rosją z rąk reżimu kijowskiego”. rosyjski władca nazwał atak terrorystyczny „aktem zastraszenia” i ponownie powiązał atak z Ukrainą. Stwierdził, że ataku terrorystycznego w Crocus dokonali radykalni islamiści, ale interesuje go klient. Dodał też, że „trzeba odpowiedzieć na pytanie”, dlaczego napastnicy po dokonaniu zbrodni w „Krokusie” rzekomo próbowali udać się na Ukrainę, „i kto tam na nich czekał”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Walki w Orliwce

⚆ 3 vs 1

⚆ czuły punkt T80

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.