🪖Dzień 757 (21 marca 2024, 22:00) – Do przodu

🪖Dzień 757 (21 marca 2024, 22:00) – Do przodu

21 marca, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Bezpiecznie można uznać, że kolejna zima minęła i mimo wielu obaw ofensywa rosjan nie osiągnęła żadnego z wielkich celów. rosjanie zajęli Awdijiwkę i kilka mniejszych miejscowości. Również ataki rakietowe nie zaburzyły pracy ukraińskiego systemu energetycznego i nie były tak pokaźne jak rok wcześniej. Zmieniło się jednak wiele innych aspektów. Po pierwsze zobaczyliśmy, że jedność UE jest targana wieloma niebezpiecznymi elementami. Obietnice są na wyrost, słowa padają bez pokrycia, ale z drugiej strony ta sama UE potrafi się zmobilizować, spacyfikować Orbana. Po drugie – USA, na udział których można było liczyć w sposób niezachwiany – zachwiały się i niewiele wskazuje by pomoc dla Ukrainy ruszyła przed majem. No i po trzecie – w zimę wchodziliśmy z przeświadczeniem, że rosyjska produkcja zmaga się z problemami, że są problemy ze sprzętem, amunicją etc. Nic z tego. Machina rosyjska rozpędza się. Samo oblicze wojny również się zmieniło i ma oblicze dronów, których w tamtym roku w tak dużej liczbie nie obserwowaliśmy.

Na froncie jest mniej zmian. Utrzymuje się krytyczna sytuacja pod Awdijiwką. Widać natomiast więcej deklaracji nowych dostaw dla Ukrainy. Zatem – do przodu.

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 3625zł czyli 21% celu. Bytów – pozdrowienia!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Siły obrony powietrznej zestrzeliły w nocy wszystkie rakiety, którymi rosjanie zaatakowali Kijów rano – dwie rakiety balistyczne i 29 rakiet manewrujących – powiedział dowódca Sił Powietrznych Olesczuk. Prawie wszystkie rakiety manewrujące i balistyczne, którymi rosja uderzyła w stolicę w czwartek rano, były wycelowane w obiekty GUR – poinformował rozmówca Ukraińskiej Prawdy w rozmowie.

⚆ W nocnym ataku rakietowym w Kijowie odnotowano zniszczenia w rejonie szewczenkowskim, świętoszyńskim i podolskim – głównie pożary i pozostałości rakiet, między innymi. w przedszkolu, budynku mieszkalnym, przedsiębiorstwie i stacji transformatorowej. Brak ofiar. 13 osób zostało rannych.

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 101 miejscowości i 146 obiektów infrastruktury

⚆ Burmistrz Charkowa Teriechow powiedział, że po [wczorajszym] rosyjskim ataku na Charków 5 osób uważa się za zaginione. Według niego ustalono ich tożsamość, ale oni sami nie znajdują się ani wśród rannych, ani wśród zabitych.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – walki o Iwaniwskie i Bohdaniwkę trwają
Pod Awdijiwką – niewielkie postępy rosjan koło Pierwomajskiego i Newelskiego.
Odcinek kupiański – brak zmian
Nowomychajłówka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak doniesień

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Po miesięcznej przerwie wróg wziął do służby bojowej na Morzu Czarnym 2 okręty podwodne.

🌻Straty rosjan: -750 (433 840) -26 systemów artyleryjskich

😼Bawełna:

⚆ Biełgorod

⚆ Sewastopol

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Ministerstwo Obrony Ukrainy nalega na ograniczenie zdjęć satelitarnych nad Ukrainą. Jest oczywiste, że Federacja rosyjska wykorzystuje prywatne dane satelitarne do przeprowadzania ataków rakietowych na Ukrainę. „rosja prawdopodobnie kupuje zdjęcia satelitarne za pośrednictwem krajów trzecich w celu przeprowadzenia uderzeń na terytorium Ukrainy” – wiceminister obrony Kateryna Czornogorenko.

⚆ Premier Szmyhal stwierdził, że obecnie nie ma potrzeby mobilizowania w szeregi Sił Zbrojnych 500 tys. osób. Według niego ocena wykazała, że ​​taka skala mobilizacji nie jest konieczna, biorąc pod uwagę rotacje, jakie mają miejsce na linii frontu i [ze względu na oczekiwane] przybycie broni.

⚆ Estoński minister obrony Hanno Pevkur zapowiedział podczas czwartkowej wizyty w Kijowie, że jego kraj wyśle ​​Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej o wartości 20 mln euro. Pakiet będzie obejmował w szczególności amunicję artyleryjską, działa przeciwpancerne, materiały wybuchowe, maski przeciwgazowe, sprzęt snajperski, amunicję mniejszego kalibru.

⚆ Holandia udzieli Ukrainie pomocy wojskowej na łączną kwotę 350 mln euro. 150 z nich na amunicję do przyszłych ukraińskich F-16 i 200 mln na kontrakt na nowe drony rozpoznawcze.

⚆ Ukraina otrzymała dziś także 1,5 miliarda dolarów wsparcia gospodarczego od Kanady” — premier Ukrainy.

⚆ Bomby lotnicze FAB-1500 i FAB-3000 w magazynie w Niżnym Nowogrodzie w Federacji rosyjskiej. rosjanie podają, że od lutego ruszyła produkcja FAB-3000, co może świadczyć o stworzeniu modułów UMPK do ciężkich 3-tonowych bomb lotniczych.

⚆ Czechy wysłały na Ukrainę ostatnie dwa śmigłowce Mi-24.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Polscy rolnicy znieśli [wczoraj] blokadę dla autobusów i samochodów osobowych i nie utrudniają im przejazdu przez punkt kontrolny „Medyka” – „Szegini” – poinformował w komentarzu dla UP rzecznik Służby Bezpieczeństwa Państwa pułkownik Demczenko. Demczenko dodał, że polscy rolnicy w dalszym ciągu ograniczają przejazd ukraińskich ciężarówek przez granicę. Na doprecyzowujące pytanie, czy DPSU posiada informację, czy polscy rolnicy planują powtórzyć akcję blokowania przewozów pasażerskich, funkcjonariusz odpowiedział przecząco.

⚆ Polscy rolnicy zakończyli też akcję protestacyjną na przejściu w Zosinie.

⚆ Najwyższy dowódca wojskowy – szef Komitetu Wojskowego Sojuszu NATO, admirał Rob Bauer, po raz pierwszy po rozpoczęciu Wielkiej Wojny przybył do Kijowa. „Każdego dnia jesteśmy bliżsi, bardziej zgodni. Razem robimy wszystko, aby Ukraina stała się członkiem naszego Sojuszu. Flaga Szwecji nie będzie jedyną niebiesko-żółtą flagą w kwaterze głównej NATO” – zapewnił. Bauer przestrzegł przed nadmiernym pesymizmem co do możliwości wygrania wojny przez Ukrainę i wezwał do dalszego wsparcia dla Kijowa. Podkreślił: jeśli spojrzeć na fakty, są podstawy, aby wierzyć w zdolność Ukrainy do osiągnięcia sukcesu.

⚆ GUR: Budowana przez Federację rosyjską kolej na Krym to „istotny cel” dla Ukrainy. Według przedstawiciela GUR Jusowa Federacja rosyjska w dalszym ciągu wykorzystuje samą kolej jako główny element logistyki zaopatrzenia swoich sił okupacyjnych. A to, co dzieje się teraz z mostem krymskim, im nie odpowiada, bo nie działa on w pełni. Dlatego rosjanie starają się wzmocnić połączenie kolejowe.

⚆ Zełeński zwrócił się do przywódców UE o obronę powietrzną w celu ochrony miast i nieba nad frontem. Według Zełeńskiego wszystkie systemy obrony powietrznej dostarczane Ukrainie, w szczególności przez kraje europejskie, “dają żyć naszym miastam i wsiom, ale to nie wystarczy.” Wezwał także przywódców do przyspieszenia ilości i tempa dostarczania amunicji, gdyż jego zdaniem wskaźniki użycia artylerii na froncie przez naszych żołnierzy są obecnie dla Europy upokarzające.

⚆ Udało nam się przenieść wojnę na terytorium rosji, – RDK. Teraz teatr wojny toczy się nie tylko na terytorium Ukrainy, ale także na terytorium Federacji rosyjskiej. Dzięki takim zmianom, przedłużeniu linii frontu, możliwe było złagodzenie naporu machiny wojskowej Kremla na inne obszary frontu – powiedział dowódca RDK. Cele kampanii RDK: pomoc Siłom Zbrojnym Ukrainy w wygraniu tej wojny, obrona integralności terytorialnej Ukrainy, a następnie kontynuacja kampanii na rzecz wyzwolenia Federacji rosyjskiej, podniesienie sztandaru RDK nad Kremlem i obalenie reżimu, który od dziesięcioleci dusi Federację rosyjską.

🌍Alianci:

⚆ Przywódcy UE omówią w czwartek plan wykorzystania miliardów euro zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów na zakup broni dla Ukrainy, ale jest mało prawdopodobne, że podejmą ostateczną decyzję – Reuters. Wiele uwagi na szczycie skupi się na reakcji Orbana, który utrzymuje bliskie stosunki z Federacją rosyjską i sprzeciwia się wysyłaniu broni na Ukrainę. We wniosku pojawiają się także pytania ze strony krajów neutralnych lub niezaangażowanych, takich jak Malta, Austria i Irlandia. Nie oczekuje się zatem, że na szczycie zostanie podjęta ostateczna decyzja, ale przywódcy wskażą, jak UE powinna postąpić w związku z tą propozycją.

⚆ Kanclerz Austrii Karl Neghammer powiedział, że Wiedeń sprzeciwia się wykorzystywaniu zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów na finansowanie broni dla Ukrainy, ale popiera pomysł wykorzystania tych środków na odbudowę.

⚆ Scholz popiera pomysł, aby dochody z rosyjskiego majątku przeznaczyć na pomoc militarną dla Ukrainy.

⚆ Spiker Izby Reprezentantów USA Mike Johnson powiedział, że priorytetem Kongresu jest zatwierdzenie budżetu rządu USA na 2024 rok, a skoro ta kwestia jest już prawie rozwiązana, przejdą do pakietu pomocowego dla Ukrainy i jej partnerów w najbliższej przyszłości. Jednocześnie po 22 marca w obradach Izby Reprezentantów rozpoczyna się dwutygodniowa przerwa, więc do projektu ustawy o finansowaniu pomocy dla Ukrainy i Izraela najprawdopodobniej parlamentarzyści zajmą się po 8 kwietnia.

⚆ Środki masowego przekazu: USA zaoferowały G7 mechanizm gromadzenia 50 miliardów dolarów dla Ukrainy przy pomocy rosyjskich rakiet. Propozycja zakłada połączenie 280 miliardów dolarów aktywów rosyjskiego banku centralnego, zamrożonych przez państwa G7 i Unię Europejską, w spółkę celową, której zyski będą zapewniane z tzw. „obligacji wolnościowych”. Według jednego z uczestników rozmowy są na wczesnym etapie i trwają. Jak podało źródło Bloomberg, niektóre kraje G7, w tym Niemcy i Francja, wyraziły zastrzeżenia co do nowego pomysłu.

⚆ Litwa jest za tym by UE w czerwcu rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą. „Musimy to zrobić jak najszybciej i jest to kwestia zaufania do nas. Ukraina wykonała swoje zadanie, Ukraina przeprowadziła niezbędne reformy w nadzwyczajnej sytuacji i warunkach. Teraz nasza kolej”.
– podkreślił Prezydent Litwy Nauseda. Jednocześnie zdaniem prezydenta Litwy żaden z krajów kandydujących do akcesji nie będzie miał uprzywilejowanej pozycji, jeśli chodzi o wejście do UE.

⚆ Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Sullivan uważa Ukrainę za zwycięstwo, jeśli wyjdzie z wojny jako suwerenny, demokratyczny i wolny kraj; jednocześnie wśród warunków zwycięstwa nie wymienia przywrócenia integralności terytorialnej. Teraz, jak zauważył, „ma decydujący wymiar militarny, czyli zapewnienie dzielnym żołnierzom ukraińskim niezbędnego wsparcia, zaopatrzenia i broni, aby mogli skutecznie robić to, co do nich należy na polu walki”. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Sullivana zapewnił, że Stany Zjednoczone wierzą w zwycięstwo Ukrainy i wezwał Ukraińców, aby uwierzyli w USA w kontekście wysiłków na rzecz przyjęcia krytycznego pakietu pomocowego dla Ukrainy. „Jestem tu dzisiaj, aby powiedzieć, że wierzymy w Was. Wierzymy, że wygracie. Wierzymy, że zbudujecie świetlaną przyszłość dla narodu ukraińskiego, silniejszą demokrację, stabilny i bezpieczny kraj, który będzie w stanie odeprzeć przyszłość agresję. A my będziemy Twoim partnerem na każdym etapie podróży” – powiedział.

⚆ Ponad połowa ankietowanych mieszkańców Mołdawii popiera zamrożenie wojny na Ukrainie koncesjami terytorialnymi ze strony Federacji rosyjskiej, a także jest przeciwna zwiększaniu międzynarodowej pomocy wojskowej dla Ukrainy. 55% zgodziło się, że „wojna powinna się zakończyć, a rosja powinna zachować kontrolę nad terytoriami, które okupowała”, podczas gdy 35% nie zgodziło się, a 10% było niezdecydowanych.

⚆ Premier Węgier Orbán napisał list do putina, w którym pogratulował mu „zwycięstwa w wyborach”. W liście Viktor Orbán wyjaśnił: cieszy się, że współpraca Węgier i rosji opiera się na wzajemnym szacunku, co pozwala na dyskusję o ważnych kwestiach nawet w obecnej, bardzo trudnej sytuacji geopolitycznej. „Węgry stoją po stronie pokoju; jesteśmy przekonani, że kontynuacja dialogu jest podstawowym warunkiem jak najszybszego zaprowadzenia pokoju” – cytuje wypowiedź Orbána gazeta.

💀 Ciemna strona:

⚆ rosjanie zatopili własny statek podczas ćwiczeń na Morzu Bałtyckim. Trawler „Kapitan Łobanow” zatonął po omyłkowym trafieniu rakietą podczas ćwiczeń Floty Bałtyckiej – podają media rosyjskie. W rezultacie trzech członków załogi zginęło, czterech kolejnych zostało rannych.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Tak Browning zbija rakietę

⚆ “lasy” serebriańskie

⚆ Frontowy baseball

⚆ Utopiony BWP

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.