🪖Dzień 755 (19 marca 2024, 23:35) – r20

🪖Dzień 755 (19 marca 2024, 23:35) – r20

19 marca, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś odbył się 20. „Ramstein”. Po kilku ostatnich jakoś nie spodziewałem się rewelacji, ale przyznam, że widać conajmniej ożywienie. Przede wszystkim Czesi wnieśli ogromy wkład w dozbrojenie Ukrainy w amunicję artyleryjską. To kwestia 2-3 tygodni jak pierwsze sztuki trafia na Ukrainę i Ukraińcy zaczęli nieco odważniej używać zapasów. Działanie Czech wyrwało kilka krajów z apatii i mam wrażenie, że pobudziło do działania. Mamy zatem wysyp wielu deklaracji, który mógłby optymistycznie wskazywać na mobilizację EU do wsparcia Ukrainy. Zawieszenie wsparcia USA jednak miało ożywczy charakter na kraje “starego kontynentu”. Oczywiście należy zachować pewną rezerwę wobec deklaracji. Część z nich nie wydarzy się “już”. Chodzi też sporo pogłosek o większym zaangażowaniu Francji i tego, że Macron podczas wizyty w Kijowie obieca przekazanie samolotów Mirage Ukrainie. To byłoby wiele. Również media francuskie rozgrzewają informacje o planowanym kontyngencie francuskim, który miałby zawitać w Ukrainie. Najważniejsze jednak jest by, zgodnie z deklaracjami, od kwietnia Ukrainie nie zabrakło amunicji. To będzie koniec bardzo mrocznej zimy…

Na froncie z drobnymi korzyściami rosyjskimi pod Awdijiwką i Łymanem.

Na „Nocnego Łowcę” mam od Was 2026zł czyli 12% celu.

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:

⚆ W Winnicy policja znalazła Shaheda, który nie wybuchł. Obecnie eksperci od materiałów wybuchowych badają miejsca, w których spadły, po udokumentowaniu zostaną one zniszczone.

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 110 miejscowości i 94 obiektów infrastruktury.

⚆ Cztery osoby zostały ranne w wyniku nocnego ostrzału przez rosjan miasta Selidowe w obwodzie donieckim przy użyciu S-300. Uszkodzonych zostało także co najmniej 24 domy i 4 samochody.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – rosjanie koncentrują się na Iwaniwskim i próbują je również obejść od południa, ale bez sukcesów.
Pod Awdijiwką – Orliwka i Toneńkie już w minimalnym zakresie są kontrolowane przez siły ukraińskie.
Odcinek kupiański – odbite spore szturmy rosjan pod Ternami.
Nowomychajłówka – na południe od Pobiedy rosjanie mieli drobne postępy.

2️⃣ Odcinek zaporoski: Pod Robotyne sytuacja komplikuje się.

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

🌻Straty rosjan: -840 (432 390) -30 systemów artyleryjskich -10 czołgów

😼Bawełna:

⚆ Biełgorod – eksplozje w mieście. Władze obwodu Biełgorodskiego Federacji rosyjskiej podjęły decyzję o ewakuacji dziewięciu tysięcy dzieci z regionu w związku z ostrzałem terytorium.

⚆ obwód kurski – eksplozje

🛡Inne wątki militarne:

⚆ ​​Prezydent Czech Petr Pavel oświadczył, że w najbliższej przyszłości europejskie firmy będą w stanie wyprodukować niezbędną ilość amunicji – dla siebie i Ukrainy.

​​⚆ Do końca marca 2024 roku liczba pocisków dostarczonych na Ukrainę w ramach unijnej inicjatywy miliona amunicji artyleryjskiej dla Kijowa wyniesie około 500 tysięcy, powiedział rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano.

​​​​⚆ Finlandia przekaże 30 mln euro na zakup amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy w ramach czeskiej inicjatywy, powiedział minister obrony Antti Häkkiänen.

​​⚆ Kanada z inicjatywy Czech wyda prawie 40 mln dolarów na zakup pocisków z Ukrainy. Minister obrony Kanady Blair powiedział, że fundusze te pomogą w dostarczeniu kilku tysięcy sztuk ciężkiej amunicji. Według niego Ottawa przekaże Kijowowi także noktowizory o wartości ponad 7,5 mln dolarów. „Ukraina dała nam jasno do zrozumienia, że ​​obecnie rozpaczliwie potrzebuje amunicji artyleryjskiej i że jej brak jest odczuwalny na polu bitwy” – powiedział Blair.

​​⚆ ​​Niemiecki minister obrony Pistorius zapowiedział, że Berlin pokryje koszty 180 000 pocisków w ramach czeskiej inicjatywy na rzecz dostaw amunicji artyleryjskiej.

​​⚆ Belgia ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad 400 mln euro, który obejmie 300 wozów bojowych Lynx, amunicję artyleryjską i 3 trałowce. Pomoc ta realizowana jest we współpracy z Holandią. Oba kraje będą szkolić załogi trałowców klasy Alkmaar.

⚆ ​​Sekretarz obrony USA Lloyd Austin, otwierając spotkanie w stylu Rammsteina, obiecał, że Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu wspierać wysiłki wojskowe Ukrainy przeciwko rosji, podczas gdy Kongres w dalszym ciągu blokuje finansowanie Kijowa. „Stany Zjednoczone nie pozwolą na pokonanie Ukrainy. Ta koalicja nie pozwoli na pokonanie Ukrainy. Wolny świat nie pozwoli na pokonanie Ukrainy” – zapewnił.

⚆ Od początku bieżącego roku w ciągu 77 dni samoloty wroga zrzuciły na nasze pozycje ponad 3500 bomb lotniczych, czyli 16 razy więcej niż w 2023 r. – wiceminister obrony Gavrilyuk. „Od początku 2024 roku przewaga w ostrzale artyleryjskim wzdłuż linii frontu wynosi 7:1 na korzyść wroga. Kreml oczekuje, że wystarczy im amunicji, aby przez długi czas zdominować pole bitwy. Ten snop ognia zapewniają nie tylko rosyjskie zakłady. Reżim północnokoreański pomaga rosjanom bronią w znacznych ilościach” – zauważył generał.

⚆ ​​Niemcy przygotowały nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o przybliżonym koszcie 500 mln euro, powiedział minister obrony Pistorius. Poinformował, że chodzi o dostawę 10 tys. pocisków artyleryjskich z magazynów Bundeswehry, 100 pojazdów opancerzonych dla piechoty i 100 pojazdów transportowych.

⚆ ​​Ukraiński przemysł obronny może w 2024 roku wyprodukować broń o wartości 18 miliardów dolarów. Połowę tej kwoty ma w budżecie państwa i nie cała trafi do ukraińskich producentów, część do zagranicznych. Drugą połowę trzeba pozyskać od innych państw lub pozyskać od prywatnych inwestorów.

⚆ ​​Zgodnie z wynikami spotkania „Ramstein-20” minister obrony Umierow zapowiedział dostarczenie Ukrainie większej ilości amunicji i rakiet dla obrony powietrznej. W szczególności Minister poinformował o spotkaniu w Wiesbaden z dowództwem wojskowym kluczowych krajów partnerskich. Tam delegacja ukraińska przedstawiła plan na 2024 rok, wyraziła krytyczne potrzeby Sił Obronnych Ukrainy. Zespół ukraiński rozmawiał także z ministrem obrony USA Austinem i przewodniczącym Połączonych Szefów Sztabów, generałem Brownem. Omówili plan Ukrainy na 2024 rok, budowę fortyfikacji, wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej, zapewnienie elektronicznego sprzętu bojowego i broni dalekiego zasięgu.

⚆ ​​Ministerstwo Obrony Narodowej po spotkaniu w formacie Rmmstein ogłosiło przystąpienie Luksemburga do „koalicji artyleryjskiej” kierowanej przez Francję i Niemcy. Ponadto według agencji Luksemburg kupuje dla Ukrainy drony we współpracy z Belgią i Holandią i nadal wspiera Ukrainę, dostarczając bardzo potrzebny sprzęt.

⚆ ​​Kosowo ogłosiło drugi pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. „Kosowo będzie nadal wspierać Ukrainę w jej bohaterskiej wojnie z rosyjską agresją. Dziś na posiedzeniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy ogłosiłem nasz drugi pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, składający się z pocisków moździerzowych”. – napisał minister obrony częściowo uznanego Kosowa Macedonskiego.
Poinformował także, że paczka pierwszej pomocy składająca się z ciężarówek, pojazdów taktycznych i opancerzonych zostanie dostarczona w przyszłym tygodniu.

⚆ Francja przygotowuje już 2-tysięczny kontyngent, który ma zostać wysłany na Ukrainę. Takie jest zdanie szefa rosyjskiego wywiadu zagranicznego Siergieja Naryszkina. Zdając sobie sprawę, że rosja nie może na to odpowiedzieć, Naryszkin po prostu oświadczył, że Francuzi staną się „celem priorytetowym”.

⚆ Ukraina stanęła przed trudnym wyborem: oddać terytoria w imię ratowania życia obywateli lub walczyć o to terytorium, poświęcając żołnierzy, WSJ. W publikacji napisano, że w tym roku Ukraina będzie musiała się jedynie bronić, próbując ograniczyć straty terytorialne w warunkach przewagi militarnej agresora. Jednocześnie problemem jest zwrot terytoriów już zajętych przez rosję. Ponadto armia ukraińska boryka się z niedoborem rekrutów, którzy mogliby zastąpić wyczerpanych żołnierzy. Jednak kierownictwo państwa nie ma odwagi kontynuować mobilizacji, ponieważ jest to decyzja politycznie drażliwa.

⚆ GUR udziela pomocy działającym na terytorium rosji rosyjskim formacjom ochotniczym RDK, Legionowi „Wolność rosji” i „Batalionowi Syberyjskiemu”, które działają na terytorium rosji, powiedział rzecznik wywiadu Jusow. „Ci ludzie przybyli, aby pomóc Ukraińcom wyzwolić się spod rosyjskiego okupanta i odważnie i bohatersko pokazują się na wielu obszarach frontu. Dlatego Ukraina powinna także pomóc tym rosjanom, którzy walczą z reżimem putina, aby uwolnić rosję od putina” – powiedział.

⚆ Ministerstwo Obrony Federacji rosyjskiej planuje ograniczyć swoje działania we wschodniej części Morza Czarnego w celu zachowania Floty Czarnomorskiej, podczas gdy Ukraina w dalszym ciągu szuka możliwości przeprowadzenia uderzeń dalekiego zasięgu – poinformował brytyjski wywiad.
Po serii strat rosyjskich okrętów w wyniku ukraińskich ataków w rosji, dowódcę rosyjskiej marynarki wojennej admirała Oleksandra Moisejewa zastąpił admirał Mykoła Jewmenow.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Senator Lindsey Graham wezwał Kijów do jak najszybszego przyjęcia ustawy o mobilizacji, pomimo braku decyzji ze strony Waszyngtonu o udzieleniu pomocy, – The Washington Post. Graham wyraził także nadzieję, że na walkę pójdą mężczyźni poniżej 25. roku życia. „Walczycie o życie, więc powinniście służyć (…) nie tylko w wieku 25 czy 27 lat” – powiedział.

⚆ Sekretarz RBNiO Daniłow uważa, że ​​nadejdzie czas, a historycy zapiszą w annałach, jak Ukraina otworzyła Europie oczy na prawdziwą rosję. „Czas minie, a gdy historycy będą opisywać te wydarzenia, napiszą tak: Ukraina w końcu obudziła Europę. My obudziliśmy Europę naszymi działaniami. Oni byli w takim, powiedzmy, śnie politycznym, wierzyli, że nie ma żadnych gróźb ze strony autorytarnej, autokratycznej, totalitarnej rosji. W końcu zaczęło do nich docierać, że jest to bardzo niebezpieczne. – powiedział Daniłow.

⚆ GUR uważa wypowiedzi władz rosyjskich na temat przyszłego wzmocnienia obrony powietrznej rafinerii ropy naftowej i obiektów energetycznych za niewiarygodne i przewiduje, że obiekty wojskowe w Federacji rosyjskiej będą w dalszym ciągu borykać się z problemami. „Pancyry stoją tam od dawna, jest to oświadczenie mające na celu uspokojenie oburzenia społecznego i podziału środków budżetowych. W zasadzie te oświadczenia nie będą miały wpływu na sytuację, problemy w przedsiębiorstwach okupanta, które służą do celów celów wojskowych.” – Jusow

⚆ Dziennikarze Bihus.Info opublikowali drugą część śledztwa w sprawie byłego szefa kijowskiego metra Brahinskiego. Ze śledztwa wynika, że ​​kijowskie metro zawarło wielomilionowe kontrakty z firmami z otoczenia urzędnika. W doniesieniach dziennikarze odnaleźli firmy powiązane z siostrami Bragińskiego, jego wieloletnim wspólnikiem biznesowym Krywcem i baletnicą – prawdopodobną teściową Krywca. Według śledczych księgowy rodziny Braginskich wygrał przetargi kijowskiego metra na 17 milionów hrywien, a firma baletnicy otrzymała z metra ponad miliard hrywien. Jednocześnie, zdaniem dziennikarzy, do przedsiębiorstwa nie udało się dostarczyć materiałów z przetargu na kwotę ponad 32 mln hrywien. Kliczko zwrócił się do Bihus.Info z prośbą o przekazanie wszystkich informacji organom ścigania i organom antykorupcyjnym.

⚆ Ministerstwo Obrony Narodowej planuje otworzyć w pierwszej połowie 2024 roku 27 ośrodków rekrutacyjnych. Departament zaznacza, że ​​ośrodek będzie pełnił funkcję biura doradczo-informacyjnego, które w razie potrzeby będzie wspierać rekrutację chętnych do wstąpienia do Sił Obronnych. „Obecnie największe zapotrzebowanie obserwuje się na operatorów BSP, kierowców-mechaników, lekarzy, specjalistów z zakresu informatyki i innych kategorii zawodów, których wiedza i umiejętności są potrzebne w Siłach Obronnych Państwa” – podało Ministerstwo Obrony Narodowej.

⚆ Trzy osoby zginęły w obwodzie chersońskim podczas próby demontażu drona. Do zdarzenia doszło we wsi. Lwów, rejon Berysław. Tam trzech okolicznych mieszkańców (mężczyźni w wieku 45, 55 i 67 lat) znalazło drona z aktywną głowica bojową.

⚆ „Ukraińska Prawda” nie będzie już nazywać putina „prezydentem”. Dziennikarze w redakcji są przekonani, że putin stracił już legitymację. Przestał być uznanym na arenie międzynarodowej przywódcą rosji. Aby podkreślić, że od tej pory nie uznają legitymizacji putina, ale by nie zaprzeczać jego przywództwu w rosji, uzgodnili, że będą go określać inną terminologią. putin est i pozostaj: władcą Federacji rosyjskiej; głowa Federacji rosyjskiej lub głowa Kremla; przywódca Federacji rosyjskiej lub przywódca Kremla; szef Federacji rosyjskiej/Kremla.

🌍Alianci:

⚆ Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wezwał kraje UE do przeniesienia gospodarki bloku na „tryb wojenny”. Według niego priorytetami UE są szybkie dostarczenie Ukrainie pomocy wojskowej oraz przyspieszenie zamówień i dostaw amunicji. Zostanie to omówione na szczycie w dniach 21–22 marca w Brukseli.

⚆ ​​Szef dyplomacji UE Borrell powiedział, że zaoferuje Unii Europejskiej przeznaczenie 90% dochodów z rosyjskich aktywów zamrożonych w Europie na zakup broni dla Ukrainy za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Pokoju.

⚆ ​​UE przygotowała propozycję legislacyjną, zgodnie z którą Ukraina zacznie czerpać zyski z zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych już w lipcu – Bloomberg. Z odsetek od nieoczekiwanych zysków z zamrożonych rezerw rosyjskiego Banku Centralnego będzie do wykorzystania około 3 miliardów euro rocznie na finansowanie dostaw broni na Ukrainę i rozwój jej przemysłu obronnego.

⚆ ​​UE przygotowuje się do nałożenia ceł na import zboża z rosji i Białorusi, aby uspokoić rolników i niektóre państwa członkowskie w związku z pierwszymi ograniczeniami na rosyjską żywność od czasu inwazji na Ukrainę na pełną skalę – FT. Według rozmówców publikacji, w najbliższych dniach Komisja Europejska ogłosi cło w wysokości 95 euro za tonę na zboża z rosji i Białorusi. Źródła podają, że doprowadzi to do podwyżki cen o co najmniej 50%, co zabije popyt.

⚆ ​​Chiński przywódca Xi Jinping spotka się z Macronem w Paryżu na początku maja — będzie to pierwsza podróż Xi do Europy od czasu pandemii, pisze Politico.

⚆ Szef Pentagonu powiedział, że przetrwanie Ukrainy jest zagrożone. Sekretarz obrony USA Austin przewodniczył comiesięcznym spotkaniom w stylu Ramsteina z udziałem około 50 sojuszników zapewniających Ukrainie wsparcie militarne. „Stawką jest przetrwanie Ukrainy. Nasi sojusznicy i partnerzy w dalszym ciągu zwiększają swoje wysiłki i Stany Zjednoczone muszą zrobić to samo”
– powiedział Austin na konferencji prasowej po spotkaniu. Szef Pentagonu nie powiedział, w jaki sposób Waszyngton będzie wspierał Ukrainę bez dodatkowych funduszy. „Myślę, że nasi sojusznicy doskonale zdają sobie sprawę z naszej sytuacji finansowej, a Ukraińcy bardziej niż ktokolwiek inny są świadomi niedoborów wynikających z tego, że nie jesteśmy w stanie ich zapewnić”. – powiedział wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Obrony USA, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości.

⚆ Duda: rosja może zaatakować NATO już w 2026 roku. Prezydent RP bronił swojej ostatniej propozycji podwyższenia niezbędnego progu wydatków obronnych państw NATO z 2 do 3 proc. PKB.
„Z mojego punktu widzenia jest to kwestia zdrowego rozsądku. Pojawiają się nowe doniesienia, a ostatnio widziałem raport niemieckich ekspertów, z którego być może na przełomie 2026 i 2027 r. putin, przenosząc swoją gospodarkę na tryb wojskowy, będzie miał taki potencjał wojskowy, aby zaatakować NATO”. – powiedział prezydent. Wezwał także USA do dalszego wspierania Ukrainy, ostrzegając, że jeśli rosja nie zostanie zatrzymana na Ukrainie, cena w późniejszym czasie gwałtownie wzrośnie. „Każdy dolar przekazany na wsparcie Ukrainy, każdy Bradley przekazany Ukrainie, każda broń przekazana Ukrainie, każde pudełko amunicji artyleryjskiej przekazane Ukrainie oddala widmo zwycięstwa rosji” – dodał.

⚆ Zbliżający się szczyt UE będzie szansą na wzmocnienie i przyspieszenie wysiłków na rzecz zapewnienia Ukrainie pomocy wojskowej, stwierdził przewodniczący Rady Europejskiej Michel w tradycyjnym piśmie przed szczytem skierowanym do prezydentów i premierów. „Naszym głównym zadaniem jest szybkie dostarczenie Ukrainie pomocy wojskowej oraz szybkie zaopatrzenie i dostarczenie Ukrainie amunicji, z wykorzystaniem najnowszych inicjatyw, np. czeskiej” – powiedział Michel.

⚆ Nie możemy wykluczyć, że brytyjscy żołnierze udadzą się na Ukrainę, aby stawić czoła reżimowi putina – powiedział Times Radio były brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace.

⚆ rosjanie i Białorusini nie zostaną wpuszczeni na ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku. W oświadczeniu MKOl oznajmił, że neutralni sportowcy nie wezmą udziału w ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 w Paryżu.

⚆ Przyszły kandydat na prezydenta USA Trump powiedział, że Stany Zjednoczone „na 100 procent” pozostaną w NATO pod jego przywództwem, dopóki kraje europejskie „będą grać fair”. „NATO musi traktować USA sprawiedliwie, ponieważ gdyby nie Stany Zjednoczone, NATO dosłownie by nie istniało”. powiedział Trump.

⚆ ​​W wyniku ataków ukraińskich dronów na rosyjskie rafinerie wyłączone zostało około 600 tys. baryłek dziennych mocy produkcyjnych rosji w zakresie rafinacji ropy naftowej, powiedział dyrektor generalny międzynarodowej grupy energetycznej Gunvor Torbjorn Tornqvist. Gunvor był głównym handlarzem rosyjską ropą przed inwazją na Ukrainę na pełną skalę, ale wycofał się z handlu wkrótce po rozpoczęciu przez rosjan inwazji.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Mołdawii ogłosiło oświadczenie o persona non grata pracownika Ambasady rosji w związku z organizacją „wyborów” Prezydenta rosji na terytorium obwodu naddniestrzańskiego, pomimo braku zgody Kiszyniowa.

⚆ Biuro Generalnego Inspektora Pentagonu uruchomiło nową stronę internetową, na której Amerykanie mogą uzyskać więcej informacji na temat nadzoru nad bronią i sprzętem dostarczanym Ukrainie. Na stronie internetowej znajdują się także dane kontaktowe umożliwiające zgłaszanie wszelkich zarzutów dotyczących oszustwa, defraudacji lub niewłaściwego wykorzystania pomocy dla Ukrainy.

💀 Ciemna strona:

⚆ Na pokładzie trawlera „Kapitan Łobanow” w pobliżu Kaliningradu wybuchł pożar, są ofiary śmiertelne. Według innych doniesień zatonął, jedna osoba zginęła, dwie zaginęły.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ rosyjska wieś Kozynka po wizycie rebeliantów

⚆ walki koło Biełgorodu

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.