🪖Dzień 751 (15 marca 2024) – Błoto, łada, kałach i kot

🪖Dzień 751 (15 marca 2024) – Błoto, łada, kałach i kot

16 marca, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś rosjanie uderzyli rano w Odesę. Dwukrotnie. Drugi atak miał miejsce w momencie gdy na miejscu byli już ratownicy. Wielu z nich zostało rannych, jeden zginął. W sumie zginęło dotąd 20 osób a ponad 70 jest rannych.

Na froncie wielki zmian nie ma, ale widoczne jest ożywienie rosjan pod Wuhłedarem i w kilku innych punktach odcinku zaporoskiego.

No i dziś ruszyły wybory na putina w rosji. Nieustannie dziwi mnie to z jaką zaciekłością rosjanie próbują zasymulować u siebie demokrację lub inną normalność. Że niby jest wolność, są kontr-kandydaci, kadencje, debaty, głosowanie. W tym roku jest wyjątkowa pokazówka – od poduszkowców przez helikoptery urny wędrują do wyborców jak rosja długa i szeroka. Dobrze ujmuje te kontrasty zdjęcie tytułowe – błoto, stara łada, flaga, żołnierz z kałachem, przezroczysta urna i kot. Władza musi się upewnić, że każdy niewolnik odda jedyny słuszny głos. Ba, nawet są loterie gdzie można wylosować żelazko, smartfona czy szczoteczkę do zębów. No, ale w tym roku są dwa inne niuanse. Po pierwsze widać więcej incydentów – prób podpaleń w lokalach wyborczych czy wlewania atramentu do urn. Drugi niuans to rebelianci rosyjscy, którzy kontynuują walki w obwodzie kurskim i biełgorodzkim.

Mam już od Was pieniążki na 8 dronów (16 000zł) BARDZO dziękuję. Wszystkie kolejne wpłaty pójdą na kolejny cel, który ustalam z “Sikorki na Ukrainie”. Szczegóły ustalamy, ale będzie to też coś latającego.

Jutro napiszę więcej o nocnym łowcy. To będzie cel 5 edycji „Pomaganie za czytanie”….

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Zniszczone 27/27 Shahedów

⚆ W obwodzie winnickim od uderzenia dronem zginęły dwie osoby.

⚆ Ostrzały w 12 obwodach a w nich ostrzelanych 103 miejscowości i 116 obiektów infrastruktury.

⚆ W Odesie w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego 73 osoby zostało rannych (w tym 7 to ratownicy) – podała Państwowa Służba Ratunkowa. W miejscu uderzenia wybuchł pożar. Na miejscu zdarzenia natychmiast pojawili się ratownicy Państwowego Pogotowia Ratunkowego, którzy przystąpili do gaszenia pożaru, porządkowania gruzu i poszukiwania rannych. W trakcie prac armia rosyjska wielokrotnie przeprowadziła atak. Zginęło 19 osób w tym jeden ratownik.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – silne walki w Iwaniwskim. Inicjatywa po stronie rosyjskiej. Nieco lepiej pod Bohdaniwką.
Pod Awdijiwką – Drobne zmiany frontu koło Berdyczi, Peirwomajskiego, Orliwki
Odcinek kupiański – pod Ternami rosjanie znowu maja postępy.
Nowomychajłówka – drobne postępy rosjan

2️⃣ Odcinek zaporoski: W okolicy Wuhłedaru, koło wsi Szewczenko rosjanie przesunęli się o 300m.

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

🌻Straty rosjan: -580 (428 420) -15 systemów artyleryjskich

😼Bawełna:

⚆ W nocy 15 marca ukraińskie drony zaatakowały przedsiębiorstwo „Pierwszy Zakład” w obwodzie kałuskim w Federacji rosyjskiej, które zajmuje się przetwórstwem ropy naftowej.

⚆ W nocy nieznane drony ponownie zaatakowały lotnisko wojskowe w Buturlinowce w obwodzie woronezkim.

⚆ LSR, RDK i batalion syberyjski ogłosiły utworzenie korytarza, którym ludność cywilna będzie mogła wyjść. „Ogłaszamy organizację korytarza humanitarnego dla miejscowej ludności od godziny 21:00 dzisiaj do godziny 7:00 czasu moskiewskiego 16 marca. Wzywamy ludność cywilną do skorzystania z możliwości swobodnego opuszczenia tych regionów Federacji rosyjskiej. Następnie będziemy kontynuować masowy atak na wojska putina w obwodach biełgorodzkim i kurskim”.

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Komisja Europejska ogłosiła przeznaczenie 500 mln euro dla europejskich firm na rozbudowę mocy produkcyjnych amunicji w ramach programu, który zwiększy dostawy pocisków na Ukrainę i uzupełni zapasy krajów UE. Oczekuje się, że Europa, dzięki wsparciu ustawy o wsparciu amunicji (ASAP), osiągnie do końca 2025 r. 2 miliony rocznej produkcji amunicji.

⚆ Portugalia przekaże 100 mln euro na zakup amunicji artyleryjskiej dużego kalibru dla Ukrainy w ramach odpowiedniej czeskiej inicjatywy.

⚆ Szwedzki rząd zlecił straży przybrzeżnej przygotowanie dziewięciu skuterów wodnych do przekazania na Ukrainę.

⚆ Centrum wywiadu Estońskich Sił Obronnych poinformowało, że tempo zaawansowania operacyjnego sił okupacyjnych Federacji rosyjskiej uległo spowolnieniu, a naloty RDK i legionu „Wolność rosji” w obwodach białogrodzkim i kurskim wymusiły reakcję na władzach rosyjskicj. Centrum wywiadu przewiduje wzrost liczby ukraińskich ataków na ważną infrastrukturę Federacji rosyjskiej na głębokich tyłach na tle wyborów prezydenckich

⚆ Media piszą o umowie między Grecją a Czechami na dostawy broni na Ukrainę. Chodzi o około 2000 rakiet powietrze-ziemia Zuni kal. 127 mm; 180 nienazwanych rakiet przeciwpancernych, które „są pierwsze na liście ukraińskich żądań”; 90 000 pocisków przeciwpancernych i przeciwlotniczych kal. 90 mm, 4 miliony sztuk amunicji i 70 haubic 155 mm M114A1 produkcji amerykańskiej. Obecnie urzędnicy czeskiego i greckiego rządu negocjują ceny broni, po czym podpiszą dwustronne porozumienie.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Jak poinformowała Komenda Koordynacyjna ds. Postępowania z Jeńcami Wojennymi, ciała i szczątki 100 zabitych ukraińskich żołnierzy wróciły na Ukrainę.

⚆ „Każda eksplozja w składach ropy w rosji zakłóca dostawy paliwa dla okupantów na polu bitwy na Ukrainie” – relacjonuje przedstawiciel GUR Jusow. Nie potwierdził ani nie zaprzeczył, że uderzanie w składy ropy jest dziełem GUR, wyjaśnił jednak, w jakich obiektach dochodzi do eksplozji. Jusow zauważył, że chodzi o obiekty wojskowe, które mają za zadanie wspierać armię wroga.

🌍Alianci:

⚆ Scholz, Macron i Tusk po spotkaniu w Berlinie: „Zachodni sojusznicy Ukrainy utworzą koalicję w celu zaopatrzenia Kijowa w artylerię dalekiego zasięgu i wykorzystają w tym celu wpływy z zamrożonych aktywów rosyjskich”.

⚆ Macron w odpowiedzi na nowe groźby putina dotyczące gotowości rosji do wojny nuklearnej przypomniał, że Francja jest „potęgą nuklearną” i niewłaściwe jest grożenie, gdy „posiada się broń nuklearną”.

⚆ Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel dał jasno do zrozumienia, że ​​nie uważa reelekcji putina za demokratyczny wyraz woli, z góry “gratulując” mu „zwycięstwa”.

⚆ Komisja Europejska zaproponowała dalsze ustępstwa, aby złagodzić sytuację rolników. Po pierwsze proponuje się, aby rolnicy nie byli już zobowiązani do pozostawiania części gruntów ornych ugorowanych. Państwa członkowskie UE będą zobowiązane do zapewnienia dodatkowego wsparcia finansowego rolnikom, którzy dobrowolnie pozostawią część gruntów niewykorzystaną.
Komisja Europejska proponuje także złagodzenie przepisów zobowiązujących rolników do zmiany rodzaju uprawianych przez siebie roślin. Zamiast tego rolnicy będą mogli wybierać między płodozmianem a dywersyfikacją upraw. Wreszcie organ wykonawczy UE proponuje również zwolnienie małych gospodarstw o ​​powierzchni do 10 hektarów z kontroli i kar. Propozycje muszą jeszcze zostać uzgodnione, a następnie zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę UE, zanim wejdą w życie, zatem może minąć dużo czasu, zanim wejdą w życie.

⚆ Scholz powiedział, że zyski z zamrożonych rosyjskich aktywów zostaną przeznaczone na zakup broni dla Ukrainy

⚆ Spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów Johnson spodziewa się, że nadchodząca ustawa o pomocy dla Ukrainy zostanie przyjęta głosami Demokratów i sugeruje, że pomoc dla Ukrainy i Izraela można podzielić. Najnowsze oświadczenia mówcy są najbardziej konkretnym, jakie kiedykolwiek wygłosił na temat swoich planów dotyczących dziesiątek miliardów dolarów pomocy zagranicznej, które utknęły w martwym punkcie w Kongresie. Johnson powiedział, że Izba powróci do pomocy zagranicznej, gdy w przyszłym tygodniu Kongres przyjmie rządowy plan finansowania.

⚆ G7 ponowiła swój apel do stron trzecich o natychmiastowe zaprzestanie materialnego wsparcia dla „nielegalnej i nieuzasadnionej wojny agresywnej rosji przeciwko Ukrainie”. „Grupa Siedmiu” wskazała, że ​​dostarczenie rosji irańskich rakiet balistycznych zwiększy destabilizację w regionie i będzie stanowić znaczącą eskalację poparcia Teheranu dla wojny na Ukrainie. „Jeśli Iran zdecyduje się dostarczyć rosji rakiety balistyczne lub powiązaną technologię, jesteśmy gotowi zareagować szybko i w sposób skoordynowany, w tym za pomocą nowych i znaczących środków przeciwko Iranowi” – podsumowano w oświadczeniu.

⚆ Łotewska Agencja Migracyjna przekazała Służbie Granicznej dane dotyczące około 800 Moskali, którzy nie mają prawa pobytu na Łotwie. „Jeśli nadal przebywają w kraju, zostaną deportowani w ciągu 30 dni” – podała agencja.

⚆ Media odkryły główny powód, dla którego Niemcy nie chcą przekazać rakiet Taurus Ukrainie. Głównym problemem, na który zwrócił uwagę generalny inspektor Bundeswehry Breuer podczas swojego przemówienia na specjalnym posiedzeniu parlamentarnej komisji obrony, było to, że skuteczne użycie tego pocisku wymaga ogromnej ilości danych i specjalnego systemu komputerowego, który jest dostępny tylko w Bundeswehrze. Gdyby Niemcy miały przekazać Ukrainie Taurusa, nie miałyby już dostępu do tych systemów i znacząco osłabiłyby swoje zdolności obronne – pisze t-online powołując się na relacje uczestników spotkania. Szczegóły tego systemu są objęte tajemnicą, dlatego rozmówcy publikacji nie byli w stanie nawet oszacować, ile czasu Berlin będzie potrzebował na jego przywrócenie. Jednocześnie, jak podkreśla t-online, istnieje możliwość dostarczenia Kijowowi tych rakiet w „okrojonej” formie, bez systemu naprowadzania. W tym przypadku Taurus miałby stanowić uzupełnienie słabszych brytyjskich rakiet manewrujących Storm Shadow – dodaje publikacja.

⚆ Grecja stała się jednym z krajów, które dołączyły do ​​zainicjowanej przez Litwę koalicji rozminowującej, utworzonej w ramach Ramstein.

⚆ Komitet Ministrów Rady Europy obawia się, że w sprawach Euromajdanu może nastąpić przedawnienie. Komitet jest zaniepokojony faktem, że dziesięć lat po tych wydarzeniach zdecydowana większość postępowań karnych nadal toczy się przed sądami krajowymi, a niektóre nadal znajdują się na etapie przygotowawczym. Komisja wezwała do przyspieszenia dochodzeń przygotowawczych i niezwłocznego zakończenia postępowań sądowych oraz zasugerowała, aby władze zbadały alternatywne środki odszkodowawcze, aby zapewnić, że „zakończenie postępowania karnego ze względu na przedawnienie nie spowoduje.

⚆ Orbán po raz kolejny skrytykował UE i „świat zachodni”, a także wezwał o pomoc w „okupowaniu Brukseli” w wyborach do Parlamentu Europejskiego tego lata.

⚆ Premier Czech Fiala rzekomo skorygował swój plan rozmów z sojusznikami na temat inicjatywy zakupu 800 000 sztuk amunicji dla Ukrainy, gdy dowiedział się, że przy stole będzie także prorosyjski premier Słowacji Fico. Jak wynika z publikacji, Fiala usunął ze swojego przemówienia kilka szczegółów, obawiając się, że za pośrednictwem Fico strategicznie ważne informacje mogą stać się znane w Moskwie.

💀 Ciemna strona:

⚆ putin powiedział, że wydarzenia w obwodach biełgorodzkim i kurskim mają na celu zakłócenie „wyborów” w rosji i „nie pozostaną bezkarne”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Wybory w Biełgorodzie nie ten teges

⚆ Tako rzecze Bradley

⚆ rosjanie pochwalili się zniszczeniem ukraińskiego czołgu lancetem, ale jest niuans…

⚆ w elektrowni atomowej w Enerhodarze nie ma wojska…

⚆ Tłusty cel dla drona

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.