🪖Dzień 748 (12 marca 2024, 23:30) – niezły bigos

🪖Dzień 748 (12 marca 2024, 23:30) – niezły bigos

12 marca, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Już za 3 dni w rosji “wybory” prezydenckie. To idealny czas by pokazać, że pod kątem obrony rosja to paździerz i od 24 godzin próbują to pokazać 3 jednostki rosyjskich wojsk ochotniczych walczące przeciwko siłom rosji putina. Tym razem akcja ma mocniejszy charakter niż poprzednie – w użyciu są też czołgi. Siły wyzwolicielskie zajęły conajmniej 2 miejscowości, walczą o kolejne i wedle deklaracji nie zamierzają wracać na noc do Ukrainy. No i z olbrzymią sympatią trzeba docenić bohaterstwo tych żołnierzy, ale i nie należy budować sobie nadziei na rozniecenie rewolucji w rosji tym działaniem. Nie jest to też tylko “trolling” putinowskiej rosji, ale konkretne odwrócenie uwagi rosyjskich sztabowców, które może być elementem większego planu. Tym bardziej, że w nocy ukraińskie drony skutecznie odwiedziły dwie rafinerie, składy paliw i inne punkty militarne na terenie rosji. Dodatkowo w rosji spadł samolot transportowy (pożar silnika) i mowa też o zestrzeleniu jednego rosyjskiego samolotu Su-27 (jest to weryfikowane jeszcze).

Na świecie kilka nowych deklaracji wsparcia Ukrainy i bardzo konkretne i nieco zaskakujące ogłoszenie pomocy ze strony USA o wartości 300mln dolarów. Bardziej intrygująca jest informacja, że w pakiecie tym mają znaleźć się rakiety ATACMS, których dotąd Ukraina dostała raptem kilka sztuk.

Mam już od Was pieniążki na 8 dronów (16 000zł) BARDZO dziękuję. Wszystkie kolejne wpłaty pójdą na kolejny cel, który ustalam z “Sikorki na Ukrainie”. Szczegóły ustalamy, ale będzie to też “coś latającego”.

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Od kilku dni brak podsumowań nocnych ataków Shahedami ze strony ukraińskiej, mimo, że ataki te są przeprowadzane przez rosję regularnie.

⚆ W nocy rosjanie zrzucili kierowaną bombę lotniczą na 5-piętrowy budynek mieszkalny w Kupiańsku w obwodzie charkowskim — podczas oględzin uszkodzonego budynku nie stwierdzono żadnych ofiar.

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 101 miejscowości i 199 obiektów infrastruktury.

⚆ W wyniku rosyjskiego ataku w Krzywym Rogu zapalił się wieżowiec. Zginęły 3 osoby.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – rosjanie mieli postępy pod Iwaniwskim
Pod Awdijiwką – Niby stabilniej, ale sytuacja nie jest dobra. Toneńskie otoczone z trzech stron. Orliwki Ukraińcy kontrolują 20%. Lepiej pod Newelskim na południowej stronie, ale na wschodniej rosjanie mieli postępy.
Odcinek kupiański – Brak doniesień
Nowomychajłówka – Brak nowych doniesień

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak informacji

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak informacji

😼Bawełna:

⚆ Berdiańsk

⚆ Tej nocy UAV zaatakowały Moskwę, Tułę, obwody Niżnego Nowogrodu, Biełgorod, Kursk, Taganrog, Orel i Woroneż. Wieczorem do listy dołączył Wołgodońsk.

​​⚆ Ukraiński dron wbił się w budynek administracyjny rosyjskiego centrum regionalnego Biełgorod, 2 osoby zostały ranne – powiedział gubernator obwodu Gładkow

⚆ W nocy w wyniku ataku bezzałogowego statku powietrznego zapaliły się składy ropy w mieście Orel i obwodzie niżnonowogrodzkim Federacji rosyjskiej. „Łukoil” podał, że praca instalacji technologicznej „LUKOIL-Nizhegorodnaftoorgsintez” została czasowo wstrzymana „w związku z incydentem”. Ponadto Gładkow poinformował, że w wyniku ataku rzekomych ukraińskich dronów 7 osiedli w obwodzie biełgorodskim zostało pozbawionych prądu. W efekcie została wyłączona jedna z najpotężniejszych rafinerii ropy naftowej w rosji. Rafineria ta przerobiła 15 mln ton ropy, co stanowiło około 5% całkowitego wolumenu rosyjskiej rafinerii ogółem.

⚆ Gubernator obwodu Niżnego Nowogrodu Hleb Nikitin potwierdził atak dronów na rafinerię ropy naftowej w rosyjskim mieście Kstowo. „Rano doszło do ataku bezzałogowych statków powietrznych na strefę przemysłową w Kstowie, na obiekt kompleksu paliwowo-energetycznego” – pisze Nikitin na swoim kanale Telegram. W wyniku uderzenia doszło do pożaru w jednym z zakładów przetwórstwa ropy naftowej.

⚆ Legion „Wolność rosji”, RDK i Batalion Syberyjski wkroczyły w rejon Kurska i Biełgorodu, – media rosyjskie. Piszą o wspólnej operacji. Żołnierze Legionu „Wolność rosji”, „RDK” i „Batalionu Syberyjskiego” zgłosili wkroczenie na terytorium przygraniczne rosji, wojsko oddziałów ochotniczych opublikowało apel, film przedstawiający obecność personelu wojskowego na na terytorium Federacji rosyjskiej, a na kanałach Telegramu pojawiły się strzelaniny. Odnotowano, że ochotnicy najwyraźniej przejęli kontrolę nad przygranicznymi miejscowościami: Łozowa Rudka, Kozynka, w obwodzie biełgorodzkim, a obecnie toczy się strzelanina w Tiotkino w obwodzie kurskim i dwóch innych miejscowościach. Przedstawiciel GUR Jusow w uwagach kierowanych do UP zauważył, że „RDK”, „Legion Wolności rosji” i „Batalion Syberyjski” to jednostki składające się z obywateli Federacji rosyjskiej. „Na terytorium Federacji rosyjskiej działają całkowicie autonomicznie, samodzielnie, realizują swoje zadania programowe społeczno-polityczne. Nie są to przecież pierwsze tego typu działania tych struktur i organizacji na terytorium tzw. Federacji rosyjskiej” – podkreślił.

Popołudniu Ochotnicy Legionu rosyjskiego „Wolność rosji” ogłosili, że całkowicie przejęli kontrolę nad wsią. Tyotkino, obwód kurski. „Armia putina szybko opuszcza wioskę, zostawiając pozycje i porzucając ciężki sprzęt” – czytamy w komunikacie.

⚆ Żołnierze Legionu „Wolność rosji”, „rosyjskiego Korpusu Ochotniczego” i „Batalionu Syberyjskiego” pozostają w obwodach kurskim i biełgorodskim w rosji i ogłaszają „gorącą noc” – poinformował „ochotnik Legionu Oleksij Baranowski „Łutyk”. Według niego ataki legionu zniszczyły także kilka jednostek rosyjskich pojazdów opancerzonych. Baranowski ogłosił także udział Legionu w atakach dronów na Biełgorod.

🌻Straty rosjan: -910 (425 890) -23 systemy artyleryjskie

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Dania ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy na ponad 336,6 mln dolarów. Duży nowy pakiet pomocowy obejmuje dostawę dla Ukrainy nowych samobieżnych systemów artyleryjskich (SAA) i amunicji CAESAR. Z tej kwoty sfinansowane zostaną między innymi pociski artyleryjskie CAESAR we współpracy z Francją oraz pociski artyleryjskie 155 mm we współpracy z Estonią i Czechami. Według ministra obrony Poulsena dzięki temu pakietowi pomocowemu Kopenhaga pokazuje Kijowowi i jego europejskim sojusznikom, że Dania ma wolę i zdolność do dalszego wspierania Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne.

⚆ Kolejne 200 tys. sztuk amunicji dla Ukrainy znaleziono w Czechach [lub przez Czechy]. Według premiera Czech Fiali do inicjatywy zakupu amunicji z krajów trzecich przyłączyło się 18 krajów, w tym Kanada, Niemcy, Holandia i Polska. „Uważam to za duży sukces. To kolejny dowód na to, że Czechy są pełnoprawnym, aktywnym graczem w europejskiej polityce bezpieczeństwa, że ​​potrafią wykorzystać jej atuty”. – powiedział czeski premier.

⚆ ​​Ukraina rozpoczyna masową produkcję zrobotyzowanych platform naziemnych, które mogą służyć jako kamikadze, wieżyczki, platformy do rozminowywania i rozminowywania oraz platformy ewakuacyjne. Minister transformacji cyfrowej Fiodorow jest przekonany, że naziemne kompleksy robotyczne „staną się kolejnym czynnikiem zmieniającym zasady gry w tej wojnie”.

⚆ Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 300 mln dolarów.. Pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy będzie pierwszym takim krokiem w ostatnich miesiącach, gdyż przydział dodatkowych środków dla Kijowa w dalszym ciągu jest blokowany przez Republikanów w Kongresie USA. Na razie nie jest jasne, skąd Biały Dom weźmie środki na sfinansowanie pakietu dla Ukrainy, ale już wcześniej media informowały, że jedną z opcji jest wykorzystanie budżetu armii amerykańskiej – Reuters.

⚆ Politico: Pomoc wojskowa USA dla Ukrainy będzie obejmowała rakiety ATACMS. Jak podaje Politico, oprócz ATACMS pakiet będzie zawierał dodatkową amunicję do haubic 155 mm i rakiet kierowanych GMLRS. Pakiet ten jest jedynie rozwiązaniem tymczasowym, podkreślają źródła publikacji. „To nie jest alternatywna ścieżka dodatkowej pomocy” – powiedział Politico urzędnik Departamentu Obrony USA. Nowy pakiet pomocowy z USA będzie obejmował:
▪️ MANPADY Stinger;
▪️amunicja do HIMARS (ATACMS?);
▪️pociski 155 mm, w tym kasetowe;
▪️ 105-milimetrowe pociski artyleryjskie;
▪️Systemy AT-4;
▪️dodatkowe pociski do broni strzeleckiej;
▪️ amunicja wybuchowa do pokonywania przeszkód;
▪️części zamienne i inny sprzęt.

⚆ „Ukraińskie pojazdy opancerzone” Spółka z oo poinformowała o pomyślnych testach 10-miejscowego specjalistycznego pojazdu opancerzonego „Novator” ze zdalnie sterowanym modułem bojowym produkcji krajowej „TAVRIA-14,5”. Poziom ochrony pancerza modułu bojowego odpowiada poziomowi NATO – „STANAG 1”.

⚆ ​​Scholz po raz kolejny jednoznacznie odmówił dostaw Taurusa na Ukrainę, gdy zapytano go o możliwość wymiany rakiet z Wielką Brytanią. Stwierdził też, że obawia się, że Niemcy mogą zostać wciągnięte w wojnę.

⚆ rosja straciła na Ukrainie około 300 000 żołnierzy, ale czas zaczyna grać na korzyść rosji i putin najprawdopodobniej wierzy, że jego ogólne kalkulacje wojenne się sprawdzają – raport amerykańskiej społeczności wywiadowczej.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ W wieczornym przemówieniu prezydent Zełeński zareagował na rosyjski atak na Krzywy Róg i zadeklarował, że Ukraina podejmie odwet. „Oni na Kremlu muszą się przyzwyczaić, że terror nie pozostanie dla nich bezkarny. Nic nie wyleczy tych chorych ze zła, ale oni odczują straty. Państwo rosyjskie przegra i tylko to może zapewnić mu bezpieczeństwo swoich sąsiadów. Nie tylko dla Ukrainy – dla różnych narodów nasze działania ratują teraz życie” – podkreślił prezydent.

⚆ ​​Funkcjonariusze organów ścigania ogłosiła zdemaskowanie i neutralizację organizacji przestępczej tzw. bloku medialnego cerkwi prawosławnej patriarchatu moskiewskiego, która podżegała do wrogości religijnej. SBU zauważa, że ​​obecnie „jest to jedna z największych sieci FSB, która działa na Ukrainie od początku inwazji na pełną skalę”. Jak wynika ze śledztwa, koordynator sieci na Ukrainie został zatrzymany przez służby specjalne.

⚆ Kontrwywiad wojskowy SBU zatrzymał zdrajcę, który próbował otruć dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy w Zaporożu. Zatrzymano agenta FSB, który próbował ze skutkiem śmiertelnym otruć dowódców jednostki bojowej Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie zaporoskim. Czynny żołnierz planował dodać trującą substancję do wody w kąpieliskach kadry dowodzenia Sił Zbrojnych. Informował także rosjan o rozmieszczeniu jednostek. Żołnierz został zwerbowany za pomocą rodziców w okupowanym obwodzie łuhańskim. rosjanie torturowali ich i zmusili do przekonania syna do pracy dla służb specjalnych.

⚆ Pięć kolejnych dzieci opuściło okupowane obwody obwodu chersońskiego na terytorium kontrolowane przez Ukrainę – czterech rodzimych braci i sióstr w wieku 7, 10, 11 i 12 lat oraz 17-letni chłopiec – ukraiński rzecznik praw obywatelskich Dmytro Lubiniec.

🌍Alianci:

⚆ UE planuje wysłać Ukrainie pierwszy zysk z zamrożonych rosyjskich aktywów w lipcu. Na Ukrainę można przelać 2-3 miliardy euro, Financial Times.

⚆ Polski premier Tusk uważa, że ​​wydarzenia wokół Polski stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa, jednak obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia wojną dla kraju. „Nie ma wątpliwości, że rosja nie jest i nie będzie pokojowa w stosunkach z Zachodem, z NATO, a zwłaszcza ze wschodnią flanką NATO, w szczególności z Polską. Jednak nadal wydaje się bardzo mało prawdopodobne, aby rosja zdecydowała się na otwarty konflikt z NATO.”

⚆ ​​W tej chwili polscy rolnicy całkowicie zablokowali ruch ciężarówek z Ukrainy do Polski w kierunkach punktów kontrolnych „Szegini”, „Jahodyn”, „Uhryniów” i „Ustyług” – powiedział rzecznik DPSU Demczenko .Również polscy rolnicy przekazują niezwykle małą liczbę samochodów z Polski na Ukrainę w kierunku punktów kontrolnych „Jagodyn” i „Szegini” – w ciągu ostatniego dnia odpowiednio 50 i 30.

⚆ Ukraina będzie zmuszona rozpocząć rozmowy pokojowe z rosją za rok, jeśli USA nie zapewnią niezbędnej dodatkowej pomocy wojskowej – dyrektor CIA Burns.

⚆ ​​We wtorek Komisja Europejska ma przedstawić ramy negocjacyjne w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE, ale ich zatwierdzenie może potrwać jeszcze kilka miesięcy – Politico.„Europejscy dyplomaci i urzędnicy ostrzegają, że jest mało prawdopodobne, aby porozumienie wszystkich 27 stolic europejskich, które jest niezbędne do formalnego rozpoczęcia negocjacji, było możliwe przed czerwcowymi wyborami europejskimi” – czytamy w publikacji.

⚆ Już jutro kraje UE mogą zgodzić się na zwiększenie o 5 miliardów euro finansowania Europejskiego Funduszu Pokoju, który służy wsparciu dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę. Zatwierdzenie nowej transzy do „funduszu wojskowego” UE powinno nastąpić na spotkaniu ambasadorów państw członkowskich. Obecnie nie jest jasne, jaka część z 5 miliardów euro zostanie przeznaczona na pomoc wojskową dla Kijowa.

⚆ Prezydent Turcji Erdogan stwierdził, że należy unikać wszelkich kroków, które mogłyby eskalować wojnę na Ukrainie i ewentualnie rozprzestrzenić konflikt na członków NATO. Turecki przywódca powiedział, że Ankara będzie kontynuować prace nad wznowieniem czarnomorskiego porozumienia zbożowego, które Turcja wspólnie z ONZ osiągnęła pomiędzy Kijowem a Moskwą. Turcja wspiera integralność terytorialną Ukrainy i udziela jej wsparcia militarnego i politycznego, ale także utrzymuje ciepłe stosunki z rosją i sprzeciwia się sankcjom wobec niej.

⚆ Demokraci w Izbie Reprezentantów USA przygotowują próbę ominięcia spikera Partii Republikańskiej Johnsona, aby zmusić go do głosowania w sprawie pakietu pomocowego o wartości 95 miliardów dolarów dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu. Rzecznik kongresmana McGoverna, najwyższego demokraty w Komisji Regulaminu Izby Reprezentantów, powiedział we wtorek rano, że przygotował tak zwaną petycję w sprawie absolutorium, która może zmusić Izbę do głosowania, jeśli uzyska 218 podpisów, i zacznie zbierać podpisy.

⚆ Francuski parlament poparł porozumienie o bezpieczeństwie z Ukrainą. Przed głosowaniem w Zgromadzeniu Narodowym przemawiał premier Attal, wzywając parlamentarzystów do wyrażenia poparcia dla porozumienia i Kijowa. „Głosowanie przeciw oznacza przekazanie putinowi wszystkich argumentów i sygnału, na który czeka… Wstrzymanie się od głosu oznacza uniknięcie odpowiedzialności wobec historii” – podkreślił. Większość posłów podczas debaty wyraziła poparcie dla Ukrainy, ale jednocześnie skrytykowała niektóre wypowiedzi prezydenta Macrona, w szczególności dotyczące ewentualnego wysłania wojsk zachodnich na terytorium Ukrainy.

⚆ Jak wynika z raportu opublikowanego przez społeczność wywiadowczą USA, putin niemal na pewno nie chce bezpośredniej konfrontacji z NATO i ograniczy się do środków asymetrycznych. Wywiad stwierdza, że ​​wojna rozpętana przeciwko Ukrainie stała się dla rosji dużym problemem, lecz nadal pozostaje ona stabilnym i zdolnym przeciwnikiem, stara się łagodzić skutki sankcji dla swojej gospodarki oraz wzmacnia więzi z kluczowymi przeciwnikami Stanów Zjednoczonych i Zachodu ogólnie – Chiny, Iran i Korea Północna, co jest dużym wyzwaniem dla Zachodu.

⚆ ​​Parlament Europejski przygotowuje się do pozwania Komisji Europejskiej w związku z jej decyzją o odblokowaniu miliardów euro dla Węgier pod koniec ubiegłego roku.

⚆ ​​Premier Armenii Paszynian powiedział, że ostateczna decyzja kraju o przystąpieniu do OUBZ (Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym) będzie zależała od tego, czy organizacja wyjaśni, co uważa za swój „obszar odpowiedzialności” w Armenii i czy Erywań będzie tym zainteresowany udziałem.

⚆ ​​Sekretarz stanu Watykanu Pietro Parolin skomentował skandaliczne słowa Papieża wzywającego Ukrainę do „mieć odwagę wywieszenia białej flagi”, przyznając, że kraj agresor powinien zrobić pierwszy krok w negocjacjach. Podkreślił, że Papież mówił o „odwadze negocjacji”, co nie oznacza wezwania do kapitulacji.

⚆ ​ Węgry wezwały ambasadora USA po słowach Bidena na temat spotkania Orbána z Trumpem, który stwierdził, że węgierski premier „dąży do dyktatury”. „Oficjalne stanowisko amerykańskie, że budujemy dyktaturę na Węgrzech, niezwykle utrudnia stosunki dwustronne, ponieważ obraża nie rząd, ale cały kraj, ponieważ premier i rząd rządzą krajem nie przez los, ale z wyboru narodu” – powiedział szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Sijjarto.

💀 Ciemna strona:

⚆ W regionie Perm płoną centra handlowe, powierzchnia pożaru wynosi 800 metrów kwadratowych.

⚆ ​​W rosyjskim Sankt Petersburgu pali się Elektrociepłownia Południowa – ogień rozprzestrzenił się na powierzchnię 300 metrów kwadratowych.

⚆ Nad Iwanowem w Federacji rosyjskiej spadł samolot — prawdopodobnie transport wojskowy Ił-76. Kanały rosyjskiego Telegramu podają, że do upadku doszło w pobliżu lotniska „Północ”, na którym stacjonują samoloty DRLV A-50. Ministerstwo Obrony rosji potwierdziło upadek Ił-76 — przyczyną katastrofy był pożar jednego z silników podczas startu. Na pokładzie było ośmiu członków załogi i siedmiu pasażerów.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ na LEWYM brzegu Dniepru

⚆ Wampir w akcji

⚆ Polowania pod Ternami

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.