🪖Dzień 747 (11 marca 2024, 23:15) – wojna produkcyjna

🪖Dzień 747 (11 marca 2024, 23:15) – wojna produkcyjna

11 marca, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Trochę słowa Zełeńskiego na temat stabilizacji frontu “nie odpowiadają rzeczywistości”. Jest może nieco stabilniej, ale na pewno Ci pod Awdijiwką czy Nowomychajłówką nie zgodzą się z opinią prezydenta. No, ale może ich to drażni mniej bo to nie pierwsza deklaracja na wyrost Zełeńskiego w wojskowych sprawach. Ukraińcy bardzo próbują kompensować braki amunicyjne. Strzelają 5-6 razy rzadziej niż rosjanie (ale celniej) i nadrabiają nieco dronami. Dobrze, że Pavel twierdzi, że Ukraina za kilka tygodni otrzyma owe 800 000 sztuk amunicji. Doniesienia CNN każą jednak patrzeć na to nieco szerzej. rosja produkuj 250 tys sztuk amunicji w miesiąc. Jej moc produkcyjna jest 3x większa niż możliwości USA i Europy oraz nadal się zwiększa. Tymczasem Europa jeszcze nie zaczęła się rozkręcać i myślę, że chwilę potrwa zanim zobaczymy wzrost produkcji. Ukraina wprawdzie walczy na froncie, ale rosja i Europa (z resztą cywilizowanego świata wspierającego Ukrainę) właśnie wchodzi w wojnę produkcyjną. Obyśmy dali radę wyprodukować tyle ile Ukraina potrzebuje i było to na czas. rosja to nie jest kraj niezniszczalny. Ma swoje limity i ograniczenia, ale i UE/NATO też je mają…

Mam już od Was pieniążki na 8 dronów (16 000 zł) BARDZO dziękuję – jesteście niesamowici! Zbiórka trwała raptem miesiąc. Zabieramy się za zakupy części do dronów. Wszystkie kolejne wpłaty pójdą na kolejny cel, który ustalam z “Sikorki na Ukrainie”. Szczegóły ustalamy, ale będzie to też coś latającego.

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 120 miejscowości i 118 obiektów infrastruktury.

⚆ W wyniku nocnego ataku dronów w Charkowie i Odessie uszkodzone zostały obiekty infrastruktury

Siły obronne południowej Ukrainy piszą w swoim telegramie, że w wyniku ataku rosyjskiego drona w Odessie uszkodzone zostały budynki administracyjne, a fala uderzeniowa stłukła także szyby w prywatnych budynkach mieszkalnych. Według wstępnych danych nie ma ofiar. Według ukraińskiego wojska nad obwodem odeskim zestrzelono dziesięć dronów Shahed. Charkowska Prokuratura Okręgowa opublikowała wideo przedstawiające skutki ataku drona w dzielnicy Slobid.

⚆ Ukraińscy piloci uderzyli w rosyjski punkt dowodzenia, który mieścił się na statku – wideo z ataku na statek opublikował dowódca Sił Powietrznych.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – postępy rosjan w Iwaniwskim. Reszta bez zmian.
Pod Awdijiwką – niestabilnie, rosjanie mieli postępy w Toneńkim, Orliwce i Berdyczach. Próbują również obejść linie obrony Ukraińców od południa.
Odcinek kupiański – bez zmian
Nowomychajłówka – pod Marijinką rosjan nieco odrzucono na zachód od wsi Pobieda. Ciężkie walki koło Krasnohoriwki.

2️⃣ Odcinek zaporoski: wiosenny odstrzał zabłąkanych rosjan trwa.

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak nowych informacji

😼Bawełna:
⚆ Brak doniesień

🌻Straty rosjan: -920 (424 980) -59 dronów -33 systemów artyleryjskich -9 czołgów

🛡Inne wątki militarne:

⚆ 12 ukraińskich pilotów będzie gotowych do pilotowania myśliwców F-16 w warunkach bojowych już latem, ale do czasu powrotu do domu na Ukrainę przetransportowanych zostanie jedynie 6 samolotów – NYT. Dania, Holandia, Norwegia i Belgia zobowiązały się wysłać na Ukrainę samoloty F-16 – łącznie obiecano około 45 samolotów. Jak wynika z publikacji, zapotrzebowanie na personel konserwacyjny (na jeden myśliwiec potrzeba od 8 do 14 techników) oraz konieczność naprawy przestarzałych i zniszczonych przez wojnę lotnisk wojskowych może opóźnić wejście F-16 na wojnę.

⚆ Ukraina w ciągu kilku tygodni otrzyma 800 000 pocisków artyleryjskich – powiedział prezydent Czech. Wartość kontraktu to około 1,5 miliarda euro. W kontekście krytycznych niedoborów artylerii w Siłach Zbrojnych na froncie jest to ważna pomoc.

⚆ ​​Szefowa niemieckiego MSZ Baerbock poparła propozycję swojego brytyjskiego kolegi Camerona dotyczącą wymiany rakiet manewrujących, aby Ukraina mogła otrzymać broń dalekiego zasięgu.

⚆ rosja produkuje na wojnę około 250 000 pocisków artyleryjskich miesięcznie, czyli prawie trzy razy więcej niż Stany Zjednoczone i Europa produkują dla Ukrainy – CNN powołując się na zachodni wywiad. Urzędnicy twierdzą, że rosja wystrzeliwuje obecnie około 10 000 pocisków dziennie, podczas gdy Ukraina tylko 2000. Zdaniem przedstawiciela wywiadu europejskiego, w niektórych miejscach frontu ta proporcja jest jeszcze gorsza. Jak podało źródło CNN, fabryki artylerii w Federacji rosyjskiej pracują przez całą dobę. Ponadto rosja importuje amunicję z Iranu i Korei Północnej. rosja „wykorzystała wszystko, co miała” – powiedział urzędnik wywiadu. „Ich machina wojenna działa na pełnych obrotach” – dodał.

⚆ Budanow nazwał zatopienie rosyjskich okrętów „środkami przygotowawczymi” przed operacją na Krymie. „To wszystko są działania przygotowawcze do poważnej operacji na Krymie. To weryfikacja słuszności naszych stwierdzeń dotyczących sposobów dojazdu i wyjazdu z tego miejsca. Poza tym jest to dobre dla ludności, która od 10 lat żyje pod okupacją. Wielu z nich uważa, że ​​zostali zapomniani, porzuceni. Nie każdy znosi to tak dobrze, jak się wydaje. Są ludzie, którzy kochają Ukrainę, ale uważają, że zostali zdradzeni. Takich osób jest wielu.” – powiedział Budanow w filmie dokumentalnym „Wojna o morze: od Dniepru po Krym”.

⚆ Obiecany przez Kanadę transfer kompleksu obrony powietrznej NASAMS na Ukrainę opóźnia się ze względu na problemy z finansowaniem ze Stanów Zjednoczonych, – Edmonton Journal.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ „20 dni w Mariupolu” zostało najlepszym filmem dokumentalnym. Film „20 dni w Mariupolu” Mścisława Czernowa, Jewhena Małoletki i Wasilisy Stepanenko zdobył Oscara w kategorii „Najlepszy film dokumentalny”. „Nie możemy zmienić przeszłości, ale możemy zmienić historię teraz, aby prawda zwyciężyła” – powiedział ze sceny Mścisław Czernow.

⚆ „Wolałbym, żeby ten film nie istniał. Chciałbym, aby rosja nigdy nie zaatakowała Ukrainy, nigdy nie zajęła naszych miast. Dałbym tę nagrodę, aby rosja nie zabiła dziesiątek tysięcy moich ukraińskich rodaków, uwolniła wszystkich ukraińskich więźniów wojskowych i cywilnych”. Tak powiedział Mścisław Czernow po wręczeniu pierwszego w historii ukraińskiego „Oscara” za film „20 dni w Mariupolu”

⚆ Prezydent Zełeński wykluczył jakikolwiek rozejm w odpowiedzi na wypowiedź papieża Franciszka, że ​​Ukraina powinna mieć „odwagę białej flagi” i być gotowa do negocjacji. „Dla putina przerwa to tlen. To nie negocjacje, to sposób na przywrócenie zdolności bojowej jego armii i wyszkolenie młodych poborowych”. – powiedział prezydent. Zełeński uważa też, że rozejm pozwoli rosji produkować więcej amunicji. Mimo to prezydent podkreśla utworzenie „planu pokojowego”, który będzie mógł zostać sporządzony w Szwajcarii podczas „Szczytu Pokojowego”. Kraje, które popierają ten plan, mogłyby wówczas „przekazać go przedstawicielom Federacji rosyjskiej”.

⚆ Odnosząc się do obecnej sytuacji na froncie, prezydent Zełeński stwierdził, że sytuacja jest znacznie lepsza niż zimą. „Mieliśmy trudności ze względu na brak amunicji artyleryjskiej, blokadę powietrzną, rosyjską broń dalekiego zasięgu i duże zagęszczenie rosyjskich dronów” – powiedział prezydent. Zełeński powiedział także, że „ofensywa rosji została zatrzymana”, a jej armia „traci dużą część sił witalnych”. Jednak według niego sytuacja może się zmienić „za miesiąc lub tydzień”, jeśli ukraińska armia nie otrzyma wystarczającego wsparcia. Komentując zdobycie Awdijiwki Zełeński stwierdził, że wojska rosyjskie nie zdobyły miasta, a po prostu całkowicie je zniszczyły.

⚆ Oficjalnie: Ukraina rozpoczyna negocjacje z USA i UE w sprawie wznowienia transportu lotniczego – Minister Rozwoju Wspólnoty, Terytoriów i Infrastruktury Kubrakow. Prowadzone są także konsultacje z Administracją Lotnictwa Cywilnego Izraela. Niewiele jest na świecie przykładów lotnisk, na które w każdej chwili mogą przylecieć drony czy rakiety. Izrael jest tego najbardziej udanym przykładem, zauważył Kubrakov.

⚆ Za „piwnicę śmierci” skazano 15 rosyjskich żołnierzy. Na razie zaocznie. Sąd rejonowy obwodu czernihowskiego skazał zaocznie 15 rosyjskich żołnierzy na 12 lat więzienia. Z ustaleń śledztwa wynika, że ​​w czasie okupacji wsi Jahidne od 3 do 31 marca 2022 r. wojsko rosyjskie przymusowo przetrzymywało okolicznych mieszkańców w podziemiach szkoły. W sali o powierzchni 197 metrów kwadratowych przebywało 368 osób, w tym 69 dzieci. Najmłodszy więzień miał półtora miesiąca, najstarszy 93 lata. Prokuratura uważa, że ​​rosjanie wykorzystali okolicznych mieszkańców jako „żywe tarcze” dla swojego sztabu. W wyniku nieludzkich warunków przetrzymywania i niezapewnienia niezbędnej opieki medycznej zginęło dziesięciu cywilnych zakładników.

⚆ ​​Zełeński powiedział, że odbył „długą i merytoryczną” rozmowę ze swoim francuskim kolegą Macronem. „Omówiliśmy aktualną sytuację na polu walki oraz wyniki Międzynarodowej Konferencji w sprawie wsparcia Ukrainy, która niedawno odbyła się w Paryżu” – zrelacjonował prezydent.

⚆ Wiosną 2022 roku zajęta została wieś Bohdanówka koło Browarów. Zniszczono około 70 budynków, w tym przedszkole. Firma Coca-Cola Company zainwestowała 3 miliony dolarów w odbudowę przedszkola i prace budowlane już się rozpoczęły. Wieś Bogdanówka należy do gminy Wielikodymer, gdzie działa jedyna na Ukrainie fabryka Coca-Coli. Projekt będzie realizowany przez Ukraiński Czerwony Krzyż.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora Watykanu w związku z wypowiedziami Papieża ws. „białej flagi”. Został on poinformowany, że „Ukraina jest rozczarowana” słowami papieża dotyczącymi „białej flagi” i konieczności „wykazania się odwagą i negocjowania” z rosją – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dodali, że takie wezwania „legalizują prawa silnych i zachęcają ich do dalszego lekceważenia norm prawa międzynarodowego”.

⚆ Wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy Stefaniszyna powiedziała, że ​​Kijów wdrożył już wszystkie zalecenia Komisji Europejskiej niezbędne do zatwierdzenia ram negocjacyjnych w sprawie przystąpienia do UE. „12-14 marca Komisja Europejska musi podjąć decyzję. Przede wszystkim zatwierdzić raport o spełnieniu przez nas dodatkowych kryteriów, a także zdecydować, czy przekazać nam ramy negocjacyjne, aby państwa członkowskie mogły to zatwierdzić, – powiedziała Stefaniszyna. Wicepremier powiedział, że Ukraina ma „umiarkowanie optymistyczne prognozy”.

⚆ Szef frakcji Sługa Narodu Arahamija odrzucił żądanie władz gruzińskich wydania urzędników państwowych z czasów Saakaszwilego, którzy obecnie pracują w ukraińskim rządzie. Prokremlowskie władze Gruzji wysuwają pewne żądania dotyczące ekstradycji naszych obywateli w celu „normalizacji stosunków” – stwierdziła Arahamija. Dodał, że dla prawdziwej „normalizacji” Gruzja powinna zwolnić obywatela Ukrainy Saakaszwilego z więzienia i zwrócić go; wstrzymać bezpośrednie loty z Federacją rosyjską; i przestańcie pomagać rosji w unikaniu sankcji.

⚆ Ze Strefy Gazy udało się ewakuować 59 obywateli Ukrainy i członków ich rodzin. Wśród ewakuowanych jest 15 dzieci.

🌍Alianci:

⚆ Władze rosyjskie opracowały cały system „reedukacji” dzieci uprowadzonych z Ukrainy, próbując wykształcić w nich „rosyjską tożsamość”, wmawiając im, że ich rodzice nie żyją i uznając ich za „potencjalnych terrorystów” – śledztwo Meduzy. Jak wynika z publikacji, głównym organem odpowiedzialnym za „indoktrynację” deportowanych ukraińskich dzieci jest Ministerstwo Edukacji Federacji rosyjskiej. Do słownika opracowanego dla nauczycieli dodano słowa i wyrażenia określone jako „zawierające oznaki ekstremizmu na tle nacjonalistycznym” i mogące być używane przez deportowane ukraińskie dzieci. W szczególności „Chwała Ukrainie! Chwała bohaterom!”, „Rasizm”, „Orki” itp. Jednocześnie wojna jest jedyną przyczyną, dla której dzieci znalazły się w rosji – metodologia Ministerstwa Oświaty Federacji rosyjskiej opisuje to następująco: „powikłanie sytuacji geopolitycznej, która… skłania rodziny.. .do przymusowego przesiedlenia.”

⚆ Polscy rolnicy zablokowali ruch ciężarówek z Ukrainy do Polski na dwóch punktach kontrolnych: „Uhryniów” i „Ustyłuh”. Ponadto przed punktem kontrolnym „Zosin-Ustyłuh” protestujący wychodzący z Ukrainy nie przepuszczą ani jednej ciężarówki. Polscy rolnicy wpuszczą na Ukrainę 6 ciężarówek co godzinę.

⚆ Polscy protestujący i policjanci zaczęli zatrzymywać autobusy pasażerskie na granicy bez wyjaśnienia powodu – powiedział wicepremier Kubrakow. Podkreślił, że te działania są nie do przyjęcia dla obywateli Ukrainy. „W czasie wojny na Ukrainie pasażerami takich autobusów są kobiety z małymi dziećmi, społecznie bezbronne grupy ludności, żołnierze powracający lub udający się na szkolenia oraz osoby w tranzycie. Próba uczynienia z nich zakładników protestu wydaje się niewłaściwa z punktu widzenia cywilizowany świat” – dodał Kubrakow.

⚆ Konsul Ukrainy jest w drodze na przejście graniczne „Jahodin-Dorohusk” w związku z pojawieniem się informacji o przypadkach zatrzymywania tam autobusów pasażerskich przez protestujących, powiedział Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.

⚆ Polski rząd i policja dementują przypadki blokowania autobusów w pobliżu granicy. „Ta informacja nie jest prawdziwa, nic takiego się nie dzieje. Jako policja absolutnie nie wstrzymujemy ruchu ani transportu pomocy humanitarnej, wojskowej, medycznej, ani autobusów pasażerskich. Przejeżdżają bez przeszkód”. – powiedziała rzeczniczka policji Katarzyna Nowak.

⚆ Konsul Ukrainy nie odnotował blokady autobusów pasażerskich na granicy z Polską. „Spowolnienie ruchu może być spowodowane przyczynami technicznymi związanymi z przejazdem innych pojazdów przez korytarz protestujących” –– brzmi komunikat Konsulatu Generalnego.

⚆ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Siekerski wziął udział w IX posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej, które odbyło się we Lwowie. „Staramy się wypracować akceptowalny dla obu stron sposób zabezpieczenia się przed negatywnymi konsekwencjami importu produktów rolnych z Ukrainy” – podkreślił minister. Zapewnił także, że Polska jest gotowa podzielić się z Ukrainą wiedzą i doświadczeniem w zakresie dostosowania ukraińskiego sektora rolno-spożywczego do wymogów UE.

⚆ Ukraina i Polska finalizują tekst porozumienia o wspólnej kontroli celnej i granicznej. „Konsultacje techniczne odbyły się w piątek i musimy odbyć jeszcze jedno spotkanie. Następnie strona polska prześle tekst do Komisji Europejskiej z prośbą o opinię”. – powiedział wiceminister infrastruktury Derkacz po posiedzeniu komisji międzyrządowej we Lwowie

⚆ Biuro burmistrza Londynu zaoferowało właścicielom samochodów, zamiast wysyłać stare samochody do utylizacji, przekazać je Ukrainie. Od najbliższego piątku, 15 marca, ratusz Londynu zaproponował mieszkańcom miasta, aby zamiast pozbywać się samochodów, które nie spełniają wymogów ekologicznych ULEZ, przekazali je na potrzeby humanitarne i medyczne Ukrainy. Poinformowało o tym biuro burmistrza Londynu Sadiqa Khana.

⚆ Gruzja żąda od władz Ukrainy ekstradycji urzędników państwowych z czasów Micheila Saakaszwilego, w szczególności Zuraba Adeiszwilego, którego oficjalne Tbilisi próbowało uznać za poszukiwanego na arenie międzynarodowej. Rząd gruziński wyraził nadzieję, że władze ukraińskie ponownie rozważą decyzje, które „rażąco zaprzeczają duchowi przyjaźni między Gruzją a Ukrainą oraz między narodem gruzińskim i ukraińskim”.

⚆ Sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego na posiedzeniu plenarnym wybrali Tomoko Akane na szefa sądu. W swoim przemówieniu Akane oświadczyła, że ​​skupi się na ułatwianiu dialogu między organami sądowymi, przedstawicielami obrony i ofiarami, a także na wzmocnieniu dialogu z państwami stronami i państwami, które nie ratyfikowały jeszcze Statutu Rzymskiego. Przypomnijmy, że w marcu 2023 r. Akane wydała nakaz aresztowania rosyjskiego dyktatora putina. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Federacji rosyjskiej ogłosiło, że Akane jest poszukiwana

⚆ Macron przybędzie do Kijowa w najbliższym czasie – podaje AFP.

⚆ Rzecznik Kanclerza Niemiec stwierdził, że Scholz nie podziela opinii papieża Franciszka I, który doradzał Ukrainie „wieszenie białej flagi”. „Prawda jest taka, że ​​Ukraina broni się przed agresorem” – powiedział rzecznik.

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg nie zgadza się z komentarzami papieża Franciszka, że ​​Ukraina powinna mieć „odwagę białej flagi” i negocjować zakończenie wojny. Według Stoltenberga „jeśli chcemy osiągnąć pokojowe i długoterminowe rozwiązanie w drodze negocjacji, droga do tego wiedzie przez zapewnienie Ukrainie wsparcia wojskowego”. Dodał, że „to, co dzieje się przy stole negocjacyjnym, jest nierozerwalnie związane z siłą na polu walki”.

⚆ Obecność personelu wojskowego państw NATO na Ukrainie nie będzie naruszać norm międzynarodowych, – Prezydent Republiki Czeskiej Petr Pavel. Dodał, że z punktu widzenia prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych nic nie stoi na przeszkodzie, aby wojska państw członkowskich NATO, a także cywile, pomagali w pracy na Ukrainie. Paweł powiedział także, że w nadchodzących tygodniach na Ukrainę rozpoczną się dostawy 800 tys. amunicji artyleryjskiej 155/122-mm, na którą zebrano środki.

⚆ Żaden kraj NATO nie może wysyłać wojsk na Ukrainę bez zgody innych członków Sojuszu, – Stoltenberg. Tak Sekretarz Generalny zareagował na wypowiedzi Macrona o wprowadzeniu wojsk na Ukrainę. Stoltenberg podkreślił, że NATO w dalszym ciągu nie ma planów wysłania wojsk na Ukrainę, gdyż Sojusz „nie jest stroną konfliktu”. Według niego, nawet jeśli państwa NATO indywidualnie podejmą decyzję o wysłaniu wojsk na Ukrainę, będzie to miało wpływ na ogół wszystkich sojuszników, którzy są związani Paktem Obrony Zbiorowej.

⚆ W siedzibie NATO w Brukseli oficjalnie podniesiono flagę Szwecji – ceremonia odbyła się w obecności Stoltenberga, premiera Kristerssona i szwedzkiej księżnej koronnej Wiktorii.

⚆ Orban powiedział, że Trump obiecał nie udzielać Ukrainie pomocy finansowej w przypadku jego powrotu do Białego Domu. „Ma bardzo jasną wizję, z którą trudno się nie zgodzić. Mówi, co następuje: po pierwsze, nie da ani grosza w wojnie ukraińsko-rosyjskiej. Dlatego wojna się skończy, bo jest oczywiste, że Ukraina nie będzie w stanie walczyć samodzielnie” – powiedział. Orban uważa, że ​​jeśli USA nie dadzą pieniędzy, Europa nie będzie w stanie zapewnić Ukrainie wystarczających środków, „i wtedy wojna się skończy”. Według niego Trump ma „dość szczegółowe plany”, jak zakończyć wojnę rosji z Ukrainą i są one zbieżne z interesami Węgier.

💀 Ciemna strona:

⚆ Duma Państwowa Federacji rosyjskiej przedstawiła w 1954 roku projekt ustawy o „nielegalnym” przekazaniu Krymu Ukrainie. Autorzy dokumentu proponują uznanie decyzji o przekazaniu Krymu za „nielegalną, co nie odpowiada podstawowym zasadom praworządności i prawa międzynarodowego”. Zdaniem posłów przekazanie Krymu należy uznać za „nielegalne”, aby „przełamać propagandę władz ukraińskich, która mówi o okupacji Krymu w 2014 roku”. Autorzy uważają, że po uznaniu decyzji z 1954 r. za nieważną, sojusznikom Ukrainy „znacznie trudniej będzie poprzeć roszczenia dotyczące zwrotu Krymu Ukrainie”. Autorami projektu ustawy są poseł Zatulin i senator Tsekow z partii Jedna rosja.

⚆ Płonie fabryka na przedmieściach Moskwy

📺 Materiał bonusowy:

⚆ rusożółw

⚆ płonie rosja pod Nowomychajłówką

⚆ Shahed nad Odesą (w akcji zestaw Vampire)

⚆ Budowa linii obrony w obwodzie charkowskim

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.