🪖Dzień 743 (7 marca 2024) – przedwojnie

🪖Dzień 743 (7 marca 2024) – przedwojnie

8 marca, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś Zełeński ogłosił, że Załużnyj zostanie nowym ambasadorem Ukrainy w UK. To trochę polityczna izolatka dla generała i jasny komunikat, że jego rady w sztabie nie są potrzebne. To zamyka finalnie etap wojny “Załużnego” – wojny heroicznego oporu, sprytnych manewrów i kosztownej dla rosjan obrony.

Czechy powoli dopinają swoją inicjatywę zakupu 800 000 sztuk amunicji dla Ukrainy. To zdecydowanie pomoże Ukraińcom powalczyć conajmniej do końca lata, ale to za mało na wygranie wojny. rosja niestety stale się rozpędza. Aktualne fabryki dronów wypuszczają dziennie po kilkadziesiąt sztuk Shahedów, Lancetów, Orlanów a w drodze są kolejne. Ponieważ sankcje nie zadziałały to rosja ma zasoby do prowadzenia wojny w tym tempie przez conajmniej dwa lata (twierdzi Reuters). Trudno słuchać zatem ale i głupio zignorować nawoływań Tuska i Macrona o tym, że czas pokoju w Europie się zakończył, że we wsparciu Ukrainy nie powinno być już czerwonych linii. To trudny komunikat bo w zasadzie co dla nas z niego wynika? Mamy szukać pobliskich schronów? Robić zapasy? Uciekać? Zaciągnąć się do wojska? Zapewne jeszcze nie, ale na pewno powinien to być czas na budowanie jedności w Europie bo rosja robi wiele by do tego nie dopuścić. Jeśli faktycznie potencjał Europy uda się zaprząc do wsparcia Ukrainy (politycznie, ekonomicznie, militarnie) – rosję uda się powstrzymać. Istotne są w tym procesie i Chiny i USA. Jeśli to się nie uda, to rosja za jakiś czas nie będzie musiała czekać na podbicie Ukrainy by zacząć kolejną wojnę.

Tymczasem ambasady Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec rzekomo ostrzegają swoich obywateli o zagrożeniu atakami terrorystycznymi w Moskwie w ciągu najbliższych 48 godzin.

Mam już od Was 15 100 zł (uwzględniając wpłaty poza zrzutką). Wystarczy na 7,5 drona FPV (koszt jednego to około 2000zł)!

Zbieram do końca tygodnia. Najwyżej kupimy całą eskadrę.
Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:

⚆ Ostrzały w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 97 miejscowości i 119 obiektów infrastruktury

⚆ ​​rosjanie zaatakowali miasto Wowczańsk w obwodzie charkowskim trzema kierowanymi bombami powietrznymi, w wyniku czego zginęła 40-letnia kobieta.

⚆ Brak ataków Shahedami i rakietami

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – epicentrum walk to Iwaniwskie, gdzie rosjanie fundują Ukraińcom masowe szturmy
Pod Awdijiwką – Toneńkie – Ukraińcy wyparli rosjan ze wsi, ale i w tej miejscowości i innych na linii obrony sytuacja zmienia się dynamicznie (Orliwka, Berdyczi).
Odcinek kupiański – postępy rosjan w rejonie Synkiwki, lasach serebriańskich i pod Ternami
Nowomychajłówka – niewielkie i kosztowne postępy rosjan, pod Marijinką udało się ich nawet nieco wyprzeć.

2️⃣ Odcinek zaporoski: rosjanie zintensyfikowali ataki na Robotyne i Werbowe. Jest ich aktualnie 3x więcej niż poprzednio.

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

😼Bawełna:

⚆ Czaplinka (okupowany obwód chersoński)

⚆ Uderzenie nieznanego drona w zakłady Siewierstal w Czerepówce.

⚆ Partyzanci zniszczyli szafę przekaźnikową w pobliżu stacji kolejowej „Hołowkowo”

🌻Straty rosjan: -1160 (421 430 ) -42 systemy artyleryjskie, -17 czołgów

🛡Inne wątki militarne:

⚆ ​​Republika Czeska zebrała wszystkie środki na zakup 800 000 pocisków dla Ukrainy, powiedział prezydent Petr Pavel. Dodał, że czeski rząd podpisze memorandum ze wszystkimi krajami, które przystąpiły do ​​inicjatywy – a jest ich 18 – i przekaże szczegółowe informacje na temat harmonogramu i kolejnych kroków. Paweł nie chciał wyjaśnić, kto dokładnie wniósł wkład i w jakiej wysokości. Prezydent Czech przewiduje, że amunicja powinna dotrzeć na Ukrainę „w ciągu najbliższych tygodni”. „Teraz od umiejętności naszych firm i Ministerstwa Obrony będzie zależało przyspieszenie całego procesu” – dodał.

⚆ Czeska firma Czechoslovak Group, jeden z największych europejskich producentów broni, chce pomóc Ukrainie zwiększyć własną produkcję ciężkiej amunicji. Według właściciela i dyrektora wykonawczego Strnad czeska firma chciałaby zainwestować „setki milionów euro” na Ukrainie i prowadzi już negocjacje z ukraińskim państwowym koncernem „Ukraiński Przemysł Obronny” w sprawie potencjalnego wspólnego przedsięwzięcia.

⚆ Administracja Bidena bada możliwość przeznaczenia około 200 milionów dolarów z funduszy armii USA na wsparcie Ukrainy — Bloomberg. Fundusze te można przeznaczyć na opłacenie krytycznej broni, materiałów i innego sprzętu, ponieważ Ukrainie grozi niedobór amunicji artyleryjskiej.

⚆ Ukraińska akcja budowy fortyfikacji nie przyniosła znaczących rezultatów, a ukraińskie oddziały przydzielone do zadań bojowych zmuszone są do kopania okopów, często pod ostrzałem — WSJ.

⚆ Norwegia przeznaczy 1,6 miliarda NOK (153 miliony dolarów) na inicjatywę Czech dotyczącą zakupu amunicji dla Ukrainy. „Ukraina pilnie potrzebuje dużej ilości amunicji artyleryjskiej, aby stawić czoła agresywnej wojnie przeciwko Federacji rosyjskiej” – powiedział premier Norwegii Jonas Haar Støre.

⚆ Wielka Brytania przeznaczyła 160 mln dolarów, które zostaną przeznaczone na zakup dla Ukrainy ponad 10 000 dronów, — Minister Obrony Shepps.

⚆ Ministerstwo Obrony Litwy ogłosiło wysłanie na Ukrainę kolejnej paczki pomocy wojskowej – obejmowała ona amunicję artyleryjską 155 mm.

⚆ rosjanie atakują miasta i pozycje na froncie za pomocą bomb kasetowych RBK-500 i FAB-1500.

⚆ Nowy, nietypowy rosyjski dron. rosyjski dron FPV poleciał do celu rozciągając zwój cienkiego kabla światłowodowego o długości 10 kilometrów. Tym samym widzimy nową technologię sterowania dronami FPV. Taki dron nie boi się żadnego systemu walki elektronicznej, a obraz z niego można przesyłać w wyższej jakości.

⚆ rosja może walczyć z obecną intensywnością jeszcze co najmniej dwa lata – Reuters powołuje się na raport litewskich służb specjalnych. Wysokie ceny ropy, uchylanie się od sankcji i inwestycje państwowe zapewniają rosji wystarczające zasoby, aby prowadzić wojnę z Ukrainą z obecną intensywnością przez co najmniej dwa lata. rosja zreformowała i wzmocniła swoją zniszczoną walką armię na Ukrainie w 2023 roku i jest na dobrej drodze do rozszerzenia swoich zdolności wojskowych wzdłuż granicy z NATO, w tym z Finlandią. Moskwa jest zdolna do ponownego przemyślenia wyciągniętych wniosków i zwiększenia swoich zdolności bojowych – czytamy w raporcie.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Specjalny Przedstawiciel Chin ds. Eurazji Li Hui odwiedził Kijów 7 marca – urzędnicy biura prezydenta i Gabinetu Ministrów opowiedzieli mu o sytuacji bezpieczeństwa na Ukrainie. W szczególności delegacje Chińskiej Republiki Ludowej pokazały próbki fragmentów zestrzelonej rakiety KRLD, której rosja używa do ataków na Ukrainę. Osobno Lee spotkał się z Jermakiem, Kułebą i wicepremierem Swyridenko, podczas którego omówili ukraińską „formułę pokojową”

⚆ Zełeński mianował Załużnego na stanowisko ambasadora Ukrainy w Wielkiej Brytanii – Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

⚆ Zełeński podpisał dekret o zwolnieniu żołnierzy poborowych w okresie kwiecień-maj 2024 r.

⚆ Rada Obrony Obwodu Charkowskiego podjęła decyzję o przymusowej ewakuacji rodzin z dziećmi z 18 osiedli w obwodzie kupiańskim, powiedział szef OVA Sinehubow.

⚆ Kułeba powiedział, że wybór Załużnego na ambasadora w Wielkiej Brytanii związany jest przede wszystkim z jego doświadczeniem wojskowym i znaczeniem Londynu dla Kijowa. Szef MSZ powiedział, że po rozmowie z Załużnym „upewnił się, że dusza byłego głowy państwa leży w pracy dyplomatycznej”. „Jednym z kluczowych wymagań było zrozumienie kontekstu militarnego. Ponieważ Wielka Brytania to nie tylko nasz partner strategiczny – to jeden z liderów pomocy wojskowej dla Ukrainy; kraj, który ma wizję strategii wojskowej nie tylko na lądzie, ale także na morzu i w ogóle – globalnie, jeśli chodzi o sprawy wojskowe” – wyjaśnił. Drugim czynnikiem, zdaniem Kułeby, jest to, że w Londynie mieszczą się ambasady wielu krajów Globalnego Południa. „Jestem przekonany, że Załużnyj będzie tam jedną z najbardziej szanowanych postaci i przyniesie wiele korzyści nie tylko z punktu widzenia dwustronnych stosunków z Wielką Brytanią, ale także zakulisowej dyplomacji z krajami Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej – zakończył minister.

⚆ Dziś mija rok od śmierci bohatera Ukrainy Dmytra „Da Vinci” Kociubajło.

⚆ Projekt ustawy o mobilizacji może zostać przyjęty do końca marca – Stefanczuk

🌍Alianci:

⚆ Szwecja oficjalnie została 32. państwem członkowskim NATO, protokół akcesyjny wszedł w życie – poinformował Departament Stanu USA.

⚆ Polski premier Tusk wezwał sojuszników politycznych w Europie, aby zdali sobie sprawę z nowej rzeczywistości, w której znów możliwa jest wojna na dużą skalę, oraz myśleli i działali zgodnie z tą nową rzeczywistością. „Skończyła się era pokoju, skończyła się era powojenna. Żyjemy w nowej, przedwojennej erze i dla niektórych naszych braci nie jest to już epoka «przedwojenna», ale pełna- wojnę na skalę w jej najbardziej brutalnej formie” – podkreślił.

⚆ Macron powiedział przywódcom francuskich partii parlamentarnych, że „nie ma czerwonych linii” we wspieraniu Ukrainy.

⚆ Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że ​​bierność Kongresu w sprawie zatwierdzenia dodatkowej pomocy dla Ukrainy to „tylko prezent” dla putina, Iranu i innych przeciwników Waszyngtonu.

⚆ 8 marca Zełeński odwiedzi Turcję i przeprowadzi rozmowy z tureckim przywódcą Erdoganem – podało biuro tureckiego prezydenta. Podczas spotkania Zełeński i Erdogan podobno omówią przebieg wojny ukraińsko-rosyjskiej, umowę zbożową czarnomorską oraz stosunki dwustronne.

⚆ Celem Scholza jest jak najszybsze uzyskanie zgody Ukrainy na rozmowy pokojowe z rosją, Politico. Publikacja wyciąga taki wniosek z niechęci Scholza do przekazania Ukrainie rakiet dalekiego zasięgu Taurus, a opóźnienie USA w dostarczeniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocowego w tym sensie gra na korzyść Niemców. Wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się jesienią 2025 roku. Scholz ma najniższą ocenę kanclerza w historii. Jedynym obszarem, w którym Scholz niezmiennie cieszy się dobrą oceną, na tle wielu problemów wewnętrznych, jest jego stosunek do Ukrainy. Publikacja przypomina, że ​​według wszelkich sondaży Niemcy są przeciwni zwiększaniu dostaw broni. Choć ponad połowa ankietowanych Niemców opowiada się za koniecznością dostarczenia Kijowowi broni, ale bez rakiet dalekiego zasięgu.

⚆ Rakieta wystrzelona przez rosjan w kierunku Odesy 6 marca eksplodowała 500 metrów od Zełeńskiego i premiera Grecji Mitsotakisa – CNN.

⚆ Demokraci w Izbie Reprezentantów USA rozpoczęli dochodzenie w sprawie firmy SpaceX Elona Muska w związku z doniesieniami o używaniu Starlink przez rosyjskie wojsko. Ustawodawcy planują skontaktować się z Pentagonem i innymi odpowiednimi agencjami. „Pozostaje niezwykle istotne, aby rosja została pozbawiona jakiegokolwiek handlu, który zwiększa jej potencjał wojskowy” – napisali w liście do SpaceX.

⚆ Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) ogłosiła decyzję o zezwoleniu rosjanom i Białorusinom na udział w Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 r. na statusie neutralnym. Jak podaje oficjalna strona internetowa ITF, pozwolenie na start w Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich otrzymają tenisiści, którzy spełnią warunki neutralności określone przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski i Paraolimpijski. Letnie igrzyska olimpijskie odbędą się w stolicy Francji w dniach 26 lipca – 11 sierpnia. Igrzyska Paraolimpijskie – od 28 sierpnia do 8 września.

⚆ Kongres USA może rozpocząć w tym tygodniu zbieranie podpisów, aby poddać pod głosowanie w Izbie Reprezentantów projekt ustawy o pomocy Ukrainie i innym partnerom, z pominięciem spikera Johnsona. „To punkt nacisku, próba wywarcia nacisku, aby coś przebić na podłogę” – powiedział republikański kongresman Fitzpatrick.

⚆ Premier Słowacji Fico oświadczył, że strona czeska wstrzymała konsultacje międzyrządowe z Bratysławą ze względu na odmienne poglądy Czech i Słowacji na temat wojny Federacji rosyjskiej z Ukrainą. Fico powiedział, że czeski rząd jest na Słowacji zawsze mile widziany i „nie będziemy obciążać naszych stosunków politycznych różnymi światopoglądami, które nie mają nic wspólnego ze słowacko-czeskim współistnieniem”.

💀 Ciemna strona:

⚆ W Kazaniu w rosji nagle zapaliły się koszary wyższej szkoły pancernej

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Oj

⚆ Nowe fortyfikacje za ukraińskim zaporożu

⚆ Kostiantyniwka – na szczęście nie wybuchła

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.