🪖Dzień 741 (5 marca 2024, 21:55) – Kotow bul ból

🪖Dzień 741 (5 marca 2024, 21:55) – Kotow bul ból

5 marca, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Na froncie jest mniej niepokojąco, aczkolwiek braki amunicji powodują, że Ukraińcy muszą bardziej ryzykować ciężkim sprzętem i używać go bliżej frontu. Z tego powodu rosyjska propaganda cieszy się widząc dymiącego Abramsa czy (być może) pierwszy zniszczony HIMARS. Jedyną metodą na kompensację braku amunicji są drony (chociaż i one muszą czymś wybuchnąć) i tu sytuacja w Ukrainie poprawia się. Być może z tego powodu rosjanie zdecydowali się wypuścić film pokazujący ich piękną fabrykę Shahedów.

No i wiadomość dnia – zatopiony kolejny rosyjski okręt “Siergiej Kotow” – nówka sztuka. Wraz z nim na dno poszedł helikopter, który znajdował się na pokładzie. OD momentu zatonięcia, żaden rosyjski okręt nie wyszedł na Morze Czarne.

Niepokoją nadal przepychanki w USA ale i zbędne ruchy w UE. Zamiast skoncentrować się na zakupie i wznowieniu produkcji amunicji to padają kolejne apele i odwoływanie się do “odwagi” (Macron), które zamiast łączyć powodują dyskusje.

Mam już od Was 13 000 zł (uwzględniając wpłaty poza zrzutką). Wystarczy na 6,5 drona FPV.
Do siódmego drona brakuje jeszcze około 1000 zł. Zbieram do końca tygodnia. Najwyżej będzie eskadra.

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ W nocy Ukraińcy zestrzelili 18 z 22 Shahedów. W obwodzie odeskim uszkodzone zostały budynki obiektu rekreacyjnego. Wybuchł pożar, który jednak szybko ugaszono. Według wstępnych danych nie ma ofiar.

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 159 miejscowości i 94 obiektów infrastruktury.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – Postępy Ukraińców między Chromowym a Czasiw Jarem. Równolegle w samym Iwaniwskim sytuacja pogarsza się dla Ukraińców.
Pod Awdijiwką – Jest lekka stabilizacja linii frontu. Poprawiają się linie obrony Ukraińców (na zdjęciu rów przeciwczołgowy).


Odcinek kupiański – brak zmian
Nowomychajłówka – intensyfikacja ataków rosjan. Przeżucają w ten rejon rezerwy i oddziały spod Awdijiwki.

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak zmian

3️⃣ Krym i Morze Czarne:
Ukraińcy zatopili dziś okręt rosyjski „Sergiej Kotow” wraz ze znajdującym się tam helikopterem Ka-29. Ataku dokonało 5 dronów Magura w rejonie Teodozji. „Kotow” brał też udział w ataku na wyspę „Węży”. Był już wcześniej przez Ukraińców uszkodzony.

Według wstępnych danych GUR, w wyniku ataku ukraińskich dronów na statek patrolowy „Serhij Kotow” zginęło siedmiu rosjan, a sześciu zostało rannych. Prawdopodobnie udało się ewakuować kolejnych 52 członków załogi.

😼Bawełna:

⚆ ​​obwód biełgorodzki – ukraiński dron uderzył rano w skład ropy – płoną dwa zbiorniki.

🌻Straty rosjan: -1070 (419 020) -48 systemów artyleryjskich -9 czołgów

🛡Inne wątki militarne:

⚆ rosyjscy propagandyści twierdzą, że zniszczyli system rakietowy HIMARS i pokazują na dowód nagranie z drona. Mieli uderzyć rakietą „Iskander”. Siły Obronne Ukrainy nie komentują wypowiedzi. Byłoby to pierwsze potwierdzone zniszczenie HIMARSa w tej wojnie (od czerwca 2022).

⚆ Ukraińscy producenci dronów są już w stanie wyprodukować do 150 000 sztuk produktów miesięcznie, a do końca roku Ukraina może osiągnąć łącznie 2 miliony dronów, powiedziała wiceminister przemysłu strategicznego Hanna Hvozdyar.

⚆ W lutym Ukraińcy wypuścili na teren rosji 309 swoich dronów (kamikaze o większym zasięgu), a rosjanie 377 Shahedów. Różnica wynosi 22%.

⚆ Prezydent Francji Macron poparł czeski plan dostarczenia Ukrainie 800 000 pocisków artyleryjskich z krajów spoza UE, aby pomóc jej przeciwstawić się inwazji Federacji rosyjskiej na pełną skalę. Mówiąc o tym, skąd wziąć środki na sfinansowanie czeskiego planu, Macron zasugerował, że może to być „mobilizacja dwustronna, może to być współpraca z podmiotami trzecimi, finansowanie dwustronne”. „Mogą to być także środki europejskie, środki z Europejskiego Funduszu Pokoju, które można częściowo zmobilizować na potrzeby tej inicjatywy” – zasugerował francuski prezydent.

⚆ W Europie brakuje mocy i prochu do produkcji i produkcji amunicji, – AFP. Może to opóźnić produkcję pocisków artyleryjskich dla Ukrainy. W publikacji cytuje się słowa Jean-Paula Molnego z Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Strategicznych (IRIS). Mówi, że w Europie jest bardzo niewielu producentów prochu. Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton za główny problem uważa brak surowców do produkcji prochu w UE. Wymaga to określonego rodzaju bawełny, która jest dostarczana głównie z Chin. Dostawy tej bawełny z Chin zostały przypadkowo wstrzymane kilka miesięcy temu.

⚆ Brak artylerii zmusza ukraińskich żołnierzy z 47. brygady zmechanizowanej pod Awdijówką w obwodzie donieckim do walki na bliskim, a nie na dużym dystansie i narażania amerykańskich czołgów Abrams oraz pojazdów inżynieryjnych Assault Breacher, aby powstrzymać natarcie wojsk rosyjskich, pisze „Forbes”. Należy zauważyć, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni brygada straciła kilka czołgów Abrams i dwa czołgi szturmowe Breacher – prawdopodobnie 5% swoich najlepiej opancerzonych pojazdów, co świadczy o intensywności walk. Nie wiadomo, ile załóg udało się uratować, zanim spłonęły ich pojazdy – dodaje publikacja. „Straty być może nie będą nieodwracalne: w szczególności czołg będzie prawdopodobnie możliwy do odzyskania, jeśli inżynierowie dotrą do niego przed rosyjskim dronem. Jednak straty, choć tymczasowe, podkreślają intensywność bitwy pod Berdyczami” – mówi. publikacje

⚆ ​​Komisja Europejska zaproponuje we wtorek sposoby, w jakie UE może pobudzić swój przemysł obronny, aby mógł on przejść w „tryb gospodarki wojennej” w odpowiedzi na wojnę rosji z Ukrainą — Reuters.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Dwóch ratowników zginęło w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie kramatorskim w obwodzie donieckim – 29-letni Oleg Martynenko i 31-letni Bohdan Ravłyk. rosjanie uderzyli dronem w ratowników, gdy gasili pożar. Trzech kolejnych ratowników zostało rannych.

⚆ Na rosyjskich uniwersytetach studentów systematycznie uczy się hakowania – SBU. „W żadnym innym kraju na świecie nie ma czegoś takiego, jak systematyczne uczenie ludzi, jak być hakerami. rosja zaczęła od uniwersytetów, a z czasem dotrze to do szkół” – wyjaśnił Wytiuk, szef wydziału cyberbezpieczeństwa SBU. Dodał, że inwestycje w rosyjskie cyberataki sięgają miliardów rubli. A kwota wciąż rośnie. Według Vityuka w ciągu ostatnich dwóch lat Wielkiej Wojny SBU zdołała wykryć i odeprzeć 9 000 cyberataków, czyli odpowiednio 4500 rocznie.

🔥 W Kijowie zapalił się ekopark „Osokorky”. Według KMDA trawa i trzciny zapaliły się na otwartej przestrzeni w pobliżu jeziora Tyagle. Ekopark twierdzi, że było to podpalenie.

🌍Alianci:

⚆ Stany Zjednoczone nie zamierzają wysyłać swoich żołnierzy do udziału w działaniach wojennych na Ukrainie, podkreślając, że Kijów zwraca się do swoich sojuszników o dostarczenie broni niezbędnej do przeciwstawienia się rosyjskiej agresji na pełną skalę. „Zełeński nigdy nie prosił, aby obce wojska walczyły za jego kraj. Właśnie on i jego żołnierze chcą to robić, ale potrzebują środków i w tym właśnie musimy im pomóc” – powiedział Kirby, koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.

⚆ rosja przygotowała plan destabilizacji sytuacji w Mołdawii – mówi szef wywiadu kraju. W 2023 roku Służba Informacji i Bezpieczeństwa Mołdawii przechwyciła rekordowy poziom aktywności rosyjskich służb specjalnych, a w tym roku śledzone są nowe plany działania Federacji rosyjskiej. Mamy informacje, że podejmowane są próby zakłócenia referendum w sprawie integracji europejskiej, ingerencji w wybory prezydenckie, a także dyskredytacji instytucji rządowych i polityków opowiadających się za przystąpieniem Mołdawii do Unii Europejskiej – powiedział Oleksandr Mustiatse, szef SIB.

⚆ ​​Prezydent Francji Macron wzywa sojuszników, aby zintensyfikowali działania i nie byli „tchórzami” w stosunku do Ukrainy. „Z pewnością zbliżamy się do punktu w naszej Europie, w którym wypada nie być tchórzem” – powiedział.

⚆ ​​Komisja Europejska przedstawiła pierwszą w historii europejską strategię obronną i przemysłową na poziomie UE, która zakłada ścisłe zaangażowanie Ukrainy. Strategia nakreśla wyzwania stojące obecnie przed Europejską Bazą Technologiczną i Przemysłową Obrony (EDTIB), a także możliwości pełnego wykorzystania jej potencjału oraz określa kierunek rozwoju na kolejną dekadę.

⚆ Komisja Europejska chce zaostrzyć wymagania wobec Ukrainy w ramach „bezwizowego transportu”. KE oświadczyła, że ​​podjęła decyzję o zmianie umowy z Ukrainą „w oparciu o wymianę poglądów z państwami członkowskimi, Ukrainą i zainteresowanymi stronami”. W zmianach proponują:
▫️wprowadzić obowiązek posiadania dokumentów potwierdzających, że przewoźnik posiada odpowiednie uprawnienia do wykonywania transportu międzynarodowego oraz że przewóz jest realizowany zgodnie z umową;
▫️wprowadzić obowiązek posiadania specjalnych dokumentów poświadczających, że operacja bez ładunku jest bezpośrednio związana z tranzytem lub operacją dwustronną, zgodnie z wymaganiami umowy;
▫️wzmocnienie kontroli nad przestrzeganiem przez przewoźników samochodowych obowiązków związanych z działalnością dozwoloną umową, zwalczaniem oszustw i fałszowania dokumentów kierowców oraz wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego;
▫️dodać nową klauzulę zabezpieczającą: w przypadku wystąpienia istotnego naruszenia na krajowym rynku przewozów w danym regionie, które może mieć związek z umową, umowa może zostać zawieszona w tym regionie.

⚆ Minister obrony Niemiec Pistorius uważa, że ​​wezwanie prezydenta Francji Macrona do sojuszników Ukrainy, aby „nie byli tchórzami” nie rozwiązuje problemów ze wsparciem militarnym dla Ukrainy. Zdaniem szefa niemieckiego Ministerstwa Obrony dyskusje na temat wojsk zachodnich na Ukrainie i tego, czy „mamy więcej, czy mniej odwagi” są niepotrzebne. „To coś, co tak naprawdę nie pomaga rozwiązać problemów, jakie mamy, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie” – dodał Pistorius.

⚆ ​​Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakazy aresztowania dowódców lotnictwa dalekiego zasięgu i Floty Czarnomorskiej Federacji rosyjskiej Siergieja Kobylasza i Wiktora Sokołowa w ramach śledztwa w sprawie potencjalnych rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie popełnionych w okresie od października 10.2022 i 9.03.2023. Obydwa nakazy aresztowania zostały wydane na podstawie wniosków prokuratury.

⚆ Prezydent Czech Pavel uważa, że ​​Europa nie powinna ograniczać swoich możliwości wsparcia Ukrainy, która walczy z rosyjską agresją. Paweł wezwał do rozszerzenia form pomocy, w tym ewentualnej obecności obcych wojsk na Ukrainie. Według niego nie chodzi tu o wysyłanie jednostek bojowych, ale o formy pomocy i „udział poza walką”. Paweł uważa, że ​​nie ma różnicy, czy np. ukraińscy żołnierze będą szkolić się u zachodnich instruktorów za granicą, czy bezpośrednio na Ukrainie. „Ukraina, choć zaatakowana, nadal pozostaje suwerennym krajem” – powiedział, przypominając, że ewentualna misja szkoleniowa nie narusza żadnych zasad międzynarodowych.

⚆ ​​Minister obrony Niemiec Pistorius oświadczył, że przechwycony przez Federację rosyjską jeden z uczestników tajnych negocjacji kierownictwa niemieckich sił powietrznych w sprawie dostaw rakiet Taurus na Ukrainę, dzwonił na niezabezpieczoną linię. Urzędnik powiedział, że rosja najprawdopodobniej przechwyciła rozmowę przez przypadek, raczej dzięki inwigilacji na dużą skalę, a nie dzięki pomocy szpiega lub skompromitowanych niemieckich systemów. Minister dodał, że wobec uczestników rozmowy zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne.

⚆ Bloomberg: Sojusznicy wzywają Niemcy do wzmocnienia bezpieczeństwa po wyciekach rozmów o rakietach Taurus. Według Bloomberga urzędnicy z niektórych krajów NATO wyrazili zaniepokojenie luźnym podejściem Niemiec do bezpieczeństwa operacyjnego, które doprowadziło do wycieku rozmów pomiędzy niemieckimi oficerami – szczególnie ze względu na korzystanie przez nich z niezaszyfrowanej platformy WebEx. Rzeczniczka jednej z agencji nazwała to zaniedbanie „nieprofesjonalnym” i stwierdziła, że ​​takiego zachowania można się spodziewać po osobach, które nigdy nie przeszły szkolenia w zakresie bezpieczeństwa, ale nie po urzędnikach wojskowych. Inne źródło stwierdziło, że nie było zaskoczone zaniedbaniem Niemiec, a trzecie stwierdziło, że wyciek prawdopodobnie doprowadzi do zwiększenia bezpieczeństwa na całym świecie, ale przede wszystkim w Niemczech.

⚆ Mówca Izby Reprezentantów USA Mike Johnson rozpoczął negocjacje z kongresmenami, którzy przygotowują kompromisową wersję ustawy, która uwzględnia pomoc dla Ukrainy, – CNN. W dokumencie tym Ukraina proponuje przeznaczyć o ponad 10 miliardów dolarów mniej (47,69 miliardów dolarów wobec planowanych wcześniej 60,06 miliardów dolarów).

⚆ Debata w parlamencie na temat ogłoszonego przez Pałac Elizejski porozumienia o bezpieczeństwie między Francją a Ukrainą zaplanowana jest na 12-13 marca – podaje BFMTV, powołując się na źródła.

⚆ Minister spraw zagranicznych Węgier Szijarto odniósł się do krytyki polskiego premiera Tuska pod jego adresem w związku ze spotkaniem z ministrem spraw zagranicznych rosji Ławrowem w Turcji w zeszłym tygodniu. Zdaniem szefa węgierskiej dyplomacji, w Polsce „trzeba po prostu uszanować to, że inaczej myślimy o możliwości pokoju na Ukrainie”, Budapeszt „opowiada się za pokojem”, a polski rząd „ma bardziej promilitarne stanowisko”. Szef węgierskiego MSZ zapewnił, że w razie potrzeby będzie nadal spotykał się z Ławrowem i udzieli pomocy osobom pragnącym nawiązać kontakt z Kremlem.

⚆ ​​Węgry zakończyły ratyfikację przystąpienia Szwecji do NATO.

💀 Ciemna strona:

⚆ W ramach kampanii „Siła w prawdzie” specjalny pociąg przemierza rosję ze zdobytą ukraińską bronią. Podróżuje do Władywostoku i po drodze zatrzymuje się na 75 stacjach. Zgodnie z planem twórców rosyjskich powinien przekonać naród rosyjski, że Ukraińcy to faszyści i naziści, a „armia rosyjska zwycięzcą”.

⚆ Dyrektor generalny rosyjskiego państwowego koncernu obronnego rostec Siergiej Czemezow powiedział, że „najnowocześniejsze” czołgi podstawowe T-14 „Armata” nie zostaną użyte w wojnie z Ukrainą. Powodem jest ich wysoka cena.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Tak tonął Kotow

⚆ materiał z rosyjskiej fabryki Shahedów

⚆ Z kamerą w rosyjskim T-90

⚆ Pod Nowomychajłówką

⚆ W London Transport Museum otwarto wystawę fotografii, na której zebrano 70 zdjęć z archiwów, przedstawiających londyńczyków ukrywających się przed bombardowaniami Luftwaffe w latach 40. XX wieku oraz współczesne zdjęcia Ukraińców, którzy podczas rosyjskich bombardowań zmuszeni są zejść do metra.

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.