🪖Dzień 736 (29 lutego 2024) – dolina mroku

🪖Dzień 736 (29 lutego 2024) – dolina mroku

2 marca, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Przed Ukrainą kolejna “dolina mroku”. Spiętrzające się trudności w pozyskaniu amunicji, mobilizacją, niedziałającymi na rosję sankcjami, paraliżem wsparcia ze strony USA, nieogarnięciem UE oraz blokadami na granicach wpływają na Ukraińców i na froncie i tych poza nim. Na froncie widać wyraźnie, że rosjanie nie zamierzają oddać inicjatywy i pod Awdijiwką, Bachmutem, Robotyne, Nowomychajłówką, Ternami ich presja ofensywna jest ogromna. W przebiegu linii frontu nie widać dramatycznych zmian, ale są one stopniowe i postępujące na korzyść rosjan. Ukraińcy braki amunicji będą musieli kupować oddawaniem terenu i stopniowym wycofywaniem się na najbardziej intensywnych odcinkach frontu. Mimo wielkich słów płynących ze strony aliantów to trudno określić kiedy tak naprawdę Ukraina otrzyma tak potrzebną amunicję i broń. Wszystko może zmienić wraz z uchwaleniem przez USA pakietu pomocy dziś w nocy lub za miesiąc lub sześć. Wszystko może zmienić się wraz z dostawą 800 000 sztuk amunicji znalezionych przez Czechy itd. Ukraińcy próbują rozpędzić własną produkcję, ale ich możliwości co najwyżej dziś pozwalają im bronić się ale nie wygrać.

rosja aktualnie wydaje się być przeświadczona o swojej dominacji i rychłym przełamaniu ukraińskiego oporu. Przemówienie putina jednak odczytywałbym odwrotnie – straszenie rosji nuklearnym arsenałem zazwyczaj pojawia się w sytuacji gdy rosja faktycznie czegoś się obawa. Może to słowa Macrona wywołały groźby putina, a może inne działania, których nie widzimy. Coś musiało się wydarzyć dla rosji niepokojącego by ponownie pogrozić “atomową szabelką”.

Na 5 dronów FPV mam już od Was 99% potrzebnej kwoty. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Brak ataków rakietowych i nalotów Shahedami

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 72 miejscowości i 99 obiektów infrastruktury

⚆ Kolejny 3 strącone rosyjskie SU-34. Dwa z nich były zbite pod Awdijiwką i w okolicach Mariupola.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – postępy rosjan pod Kliszczijiwką, silniejsze szturmy na Iwnaiwskie
Pod Awdijiwką – rosjanie doszli do Orliwki ale udało się ich wyprzeć.. Generalnie intensywność walk na tym odcinku jest ogromna.
Odcinek kupiański – bez większych zmian, nieco rosja wyparto z okolic Synkiwki.
Nowomychajłówka – drobne postępy rosjan

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak zmian

3️⃣ Krym i Morze Czarne: brak doniesień

😼Bawełna:
⚆ Mariupol

⚆ Symferopol

⚆ Kursk

⚆ Woroneż

🌻Straty rosjan: -1150 (413 760 ) -41 systemów artyleryjskich -23 czołgi

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Ukraina będzie starała się jak najdłużej utrzymać linię frontu do drugiej połowy 2024 roku, do czasu otrzymania myśliwców F-16 i zwiększenia produkcji amunicji – pisze Bloomberg. W publikacji podano, że ukraińscy urzędnicy obawiają się, że rosyjska ofensywa może nabrać znacznego tempa do lata, jeśli sojusznicy Ukrainy nie zwiększą dostaw pocisków.

⚆ Straty rosjan w podziale na fazy wojny i rodzaje strat (grafika)

⚆ Od początku roku ukraińscy producenci wyprodukowali około 200 000 kamikadze FPV. W tym roku możliwości produkcyjne mają osiągnąć poziom 2 milionów dronów różnego typu, w tym FPV.

⚆ Wywiad brytyjski twierdzi, że rosja próbuje teraz wykorzystać fakt, że po utracie Awdijiwki siły ukraińskie nie mają dobrze zabezpieczonych pozycji obronnych.

⚆ W północnokoreańskich rakietach balistycznych Kn-23/24, którymi w lutym rosja uderzyła w Kijów, odnaleziono podzespoły elektroniczne firm europejskich, zachodnich, japońskich i chińskich – źródła Ukraińskiej Prawdy w organach ścigania. W szczególności rakiety zawierają zachodnie mikrokontrolery, dyski pamięci flash, konwertery, zasilacze, wzmacniacze i anteny krosowe sygnału satelitarnego. Wśród firm produkcyjnych, których komponenty elektroniczne były wykorzystywane przez KRLD, są takie firmy jak: niemiecki Siemens, amerykański Fairchild Semiconductor International, Inc. i Analog Devices, Inc., japońska firma NSK Ltd. / NSK Automation, chiński ZHONGKEWEI.

⚆ Miesiąc luty stał się najbardziej „rekordowym” wykorzystaniem katsapów KAB z UMPK. W ciągu 26 dni zrzucono około 1200 bomb lotniczych. Średnia liczba bomb lotniczych dziennie ~ 46.

⚆ Scholz na spotkaniu z mieszkańcami Drezna podał kolejny powód, dla którego nie należy przekazywać Ukrainie rakiet manewrujących dalekiego zasięgu Taurus. Zdaniem Scholza „Taurus” – rakieta o maksymalnym zasięgu lotu do 500 kilometrów – to broń, która „niewłaściwie użyta może trafić w określony cel gdzieś w Moskwie”. Kanclerz podkreślił, że w przypadku dostawy Taurusa do Niemiec, Niemcy musiałyby bezpośrednio uczestniczyć w wystrzeleniu rakiet, a „Uważam, że jest to niemożliwe” – podkreślił Scholz.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Prezydent Zełeński zapowiedział odbycie spotkania w sprawie europejskiego kierunku i zadań na ten rok. „Ten rok powinien być czasem prawdziwych negocjacji w sprawie przystąpienia do UE. Możemy zacząć już na wiosnę, podjąć pierwsze kroki negocjacyjne. Podobnie ten rok powinien być czasem maksymalnego pragmatyzmu w stosunkach z sąsiadami. Każdy widzi, że rosja nie przestanie.”

⚆ Rząd Ukrainy twierdzi, że nie rozmawiał o „zamknięciu granicy” z Polską. „Nikt ze strony ukraińskiej nie prowadzi negocjacji w sprawie zamknięcia granic z Polską. Dla nas stabilnie funkcjonująca granica jest kwestią przetrwania w wojnie z rosyjskim agresorem… Taka decyzja nie będzie korzystna dla nikogo poza naszymi wspólny wróg.” – powiedział wicepremier ds. odbudowy Kubrakow. „Mamy ogromny szacunek dla przyjaznej Polski i zaproponowaliśmy konstruktywne rozwiązania, a także podjęliśmy kroki w celu złagodzenia napięcia na granicy. Oczekujemy odpowiednich decyzji ze strony polskiego rządu, aby sytuacja nie znalazła się w ślepym zaułku” – dodał wicepremier.

⚆ Zełeński rozmawiał z prezydentem Mołdawii na temat wydarzeń w Naddniestrzu. Przywódcy obu krajów rozmawiali o „niedawnych wydarzeniach” w nieuznawanym Naddniestrzu, podejmowanych przez rosję próbach destabilizacji sytuacji w tym kraju oraz „skutecznych narzędziach przeciwdziałania wpływom kraju agresora” – czytamy w raporcie. Odrębnie Zełeński i Sandu rozważali funkcjonowanie korytarzy transportowych dla eksportu ukraińskich produktów przez terytorium Mołdawii. Strony omówiły także integrację Ukrainy i Mołdawii z UE i uzgodniły „dalsze wzajemne wsparcie i koordynację wysiłków” na drodze do członkostwa.

⚆ Szef GUR Budanow oświadczył, że nie wierzy, aby jakiekolwiek różnice osobiste między nim a Zełeńskim doprowadziły do ​​odwołania Załużnego ze stanowiska naczelnego wodza. Uważa także, że Zełeński podjął słuszną decyzję zastępując Załużnego. „Jeśli wszystko jest w porządku, wszystko jest świetne i wszystko jest zrobione prawidłowo, to dlaczego znaleźliśmy się w takiej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy?” – dodał Budanov.

⚆ Sprzedaż leków w 2023 roku wzrosła w Ukrainie o 25%. Większość sprzedawanych leków to produkcja ukraińska, jeśli liczyć w opakowaniach. Ale jeśli liczyć po pieniądzach tosą one importowane.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wezwało do pokojowego rozwiązania problemów między Kiszyniowem a Tyraspolem „bez jakichkolwiek destrukcyjnych interwencji zewnętrznych” i przypomniało, że Kijów konsekwentnie wspiera suwerenność i integralność terytorialną Mołdawii. Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomniało także, że Kijów w dalszym ciągu opowiada się za szybkim wycofaniem wojsk rosyjskich z Naddniestrza, składowaniem amunicji w magazynach w osadzie Kowbasna, a także przekształceniem misji nad Dniestrem z wojskowej na misję cywilną.

🌍Alianci:

⚆ Prezydent Francji Macron powiedział, że wszystkie jego wypowiedzi na temat rosyjskiej wojny na Ukrainę na pełną skalę – w tym możliwość wysłania wojsk zachodnich, która wywołała zamieszanie – zostały starannie przemyślane. Słowa Macrona wywołały negatywną reakcję rządów krajów sojuszniczych, których przywódcy szybko zapewnili, że nie wyślą wojsk.

⚆ Polski premier Tusk nie wykluczył, że kraj może wprowadzić zakaz importu produktów rolnych z rosji, wzorując się na Łotwie. Tusk powiedział też, że UE musi „poważnie skupić się na poprawie regulacji dotyczących importu zbóż i produktów spożywczych ze wschodu”. Jak większość krajów w Europie, w ostatnich tygodniach Polską wstrząsnęły protesty rolników przeciwko unijnym regulacjom środowiskowym i, ich zdaniem, nieuczciwej konkurencji ze strony Ukrainy po wprowadzeniu dla niej korzyści handlowych.

⚆ Szef Pentagonu Austin uważa, że ​​jeśli Ukraina przegra w wojnie na pełną skalę z rosją, całe NATO będzie musiało z nią walczyć. Szef amerykańskiego Ministerstwa Obrony podkreślił, że zatwierdzenie dodatkowego finansowania dla Kijowa jest ważne, aby zapobiec sytuacji na świecie, „w której jeden kraj może przerysować granice swoich sąsiadów i bezprawnie zająć ich suwerenne terytoria”. Później Austin wyjaśnił, że jeśli Ukraina przegra na polu bitwy, zagrożone mogą być przede wszystkim kraje bałtyckie.

⚆ W czasie, gdy Ukraina jest zablokowana na granicy, Polska płaci firmom z Federacji rosyjskiej i Białorusi setki milionów dolarów za nasiona, olej i paszę dla zwierząt, – śledztwo „Ukraińskiej Prawdy”. Jednak Polska nie tylko kontynuuje handel z rosją i Białorusinami, blokując granice z Ukrainą, ale także zwiększa import produktów rolnych już trzeci rok wojny na pełną skalę. “Oczywiście Polacy handlują z nami znacznie bardziej wolumenowo, ale sam fakt oczywiście niestety istnieje.”

⚆ Międzynarodowa organizacja „Reporterzy bez Granic” potępiła ingerencję polskiej policji w pracę dziennikarza Mychajło Tkacza i kamerzysty Jarosława Bondarenko. „Dwóch dziennikarzy ukraińskich mediów „Ukraińska Prawda” zostało wczoraj zatrzymanych przez polską policję na kilka godzin podczas reportażu w pobliżu białoruskiej granicy. Przez kilka godzin byli przeszukiwani, a ich sprzęt skonfiskowano. RSF potępia utrudnianie im pracy.” — poinformowało RSF w serwisie społecznościowym X.

⚆ Biden chce, aby kraje G7 poczyniły postępy w realizacji planów wykorzystania przejętych rosyjskich aktywów suwerennych do wsparcia Ukrainy przed czerwcowym szczytem. Według rozmówcy edycji Bloomberg Biden nie wierzy, że wykorzystanie zajętych rosyjskich funduszy zastąpi potrzebę pomocy.
Według źródeł prezydent USA mówił także prywatnie sojusznikom, że jego zdaniem w przypadku upadku Ukrainy porządek międzynarodowy zostanie zakłócony co najmniej na kolejne 50 lat.

⚆ Premier Estonii Kaia Kallas powiedziała, że ​​zachodni przywódcy nie powinni wykluczać możliwości wprowadzenia na Ukrainę wojsk lądowych. „Ponieważ wszystkie kraje zrozumiały, że musimy zrobić wszystko, aby Ukraina wygrała, a rosja przegrała tę wojnę” – dodała.

⚆ Przywódcy Kongresu USA oświadczyli, że zgodzili się na kolejną krótkoterminową ustawę o tymczasowych wydatkach, aby uniknąć zawieszenia działalności [administracji państwowej], które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wielokrotnie zagrażało finansowaniu federalnemu.

⚆ Spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów Republikanin Johnson powiedział, że projekt ustawy o dodatkowym finansowaniu Ukrainy zostanie rozpatrzony, gdy tylko zostanie rozwiązana kwestia finansowania rządu federalnego. Johnson powiedział, że Izba Reprezentantów rozważa wszystkie dostępne opcje dotyczące dodatkowego finansowania bezpieczeństwa narodowego i powróci do tej kwestii, „gdy tylko rząd otrzyma fundusze”.

⚆ Amerykańska Izba Reprezentantów zatwierdziła projekt ustawy o krótkoterminowym finansowaniu, który pozwoli do końca tygodnia zapobiec przestojowi – zawieszeniu pracy agencji rządu federalnego. Aby uniknąć sprzeciwu niektórych członków swojej partii, spiker Izby Reprezentantów Johnson, republikanin, poddał projekt ustawy pod głosowanie w trybie przyspieszonym, wymagającym poparcia dwóch trzecich głosów. Aby projekt ustawy wszedł w życie, musi jeszcze zostać zatwierdzony przez senatorów do 1 marca i podpisany przez Bidena.

⚆ Marszałek parlamentu Armenii Alen Simonyan powiedział, że kraj może obrać kurs na członkostwo w UE i uzyskać status kraju kandydującego. „Jesteśmy gotowi do działania i będziemy zmierzać w kierunku, który zapewni nam największe bezpieczeństwo. A teraz fakt, że jesteśmy krajem demokratycznym, jest ważnym elementem naszego bezpieczeństwa” – powiedział.

⚆ Szefowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Finlandii Elina Valtonen uważa, że ​​dochody z zamrożonych rosyjskich aktywów powinny zostać wykorzystane na uzbrojenie Ukrainy. Minister przypomniał jednak, że jest to dość złożone zagadnienie prawne. „Jedną z naszych głównych wartości na Zachodzie jest nienaruszalność własności prywatnej. Chociaż nie wszyscy obywatele zrozumieją, dlaczego nie możemy po prostu przejąć i przywłaszczyć sobie funduszy sąsiedniego państwa, które prowadzi brutalną, agresywną wojnę, nie przestrzegając żadnych norm międzynarodowych. Ale nadal musimy trzymać się naszych zasad” – powiedziała.

⚆ Europejski komisarz ds. rozszerzenia Oliver Vargei opublikował list rzekomo napisany przez Poroszenkę, w którym prosi go o wywarcie wpływu na ukraiński rząd i zaprzestanie „dyskryminacyjnych praktyk” polegających na niewypuszczaniu opozycji za granicę. „Proszę o przesłanie odpowiednich komunikatów do rządu Ukrainy, aby zdecydowanie zachęcić władze do zaprzestania praktyk dyskryminacyjnych wobec partii opozycyjnych i zagwarantować kompleksowe przestrzeganie pluralizmu politycznego i praw opozycji na Ukrainie zgodnie z kryteriami UE członkostwo.” – odnotowuje dokument opublikowany przez Vargei. Ponadto Poroszenko rzekomo prosi, aby w przypadku, gdy „prośba nie znajdzie odpowiedzi”, poruszyć wspomnianą kwestię w kontekście zbliżającego się raportu Komisji Europejskiej na temat postępów Ukrainy w procesie zbliżania się do UE i rozwoju układu negocjacyjnego ramy przystąpienia. Ani Poroszenko, ani „Solidarność Europejska” nie skomentowały oficjalnie przesłania listu.

⚆ rosja wstrzymuje eksport benzyny na sześć miesięcy po pożarze rafinerii w związku z atakami ukraińskich dronów, — Forbes. Oficjalna wersja Federacji rosyjskiej jest taka, że ​​eksport benzyny został wstrzymany, aby ustabilizować ceny na rynku krajowym.

💀 Ciemna strona:

⚆ putin, po słowach Macrona, zagroził „tragicznymi konsekwencjami” krajom, które odważą się wysłać swoje wojska na Ukrainę. „Zachód twierdzi, że rosja rzekomo zamierza zaatakować Europę, to jakaś brednia… Mówiono o możliwości wysłania kontyngentów wojskowych NATO na Ukrainę, ale pamiętamy los tych, którzy kiedyś wysyłali swoje kontyngenty na terytorium naszego kraju, ale teraz konsekwencje dla ewentualnych interwenientów będą znacznie bardziej tragiczne. Powinni zrozumieć, że mają także broń, która może razić cele na ich terytorium”. i dalej: “Strategiczne siły nuklearne Federacji rosyjskiej są w stanie pełnej gotowości do użycia”. Ponadto, według niego, morski kompleks uderzeniowy „Cyrkon” został już wykorzystany w walce. Dodał, że w rosji kończą się obecnie testy rakiety manewrującej o nieograniczonym zasięgu Burevesnik i bezzałogowego pojazdu podwodnego Poseidon. „Pierwsze masowo produkowane ciężkie rakiety balistyczne Sarmat zostały dostarczone żołnierzom. I wkrótce będziemy je demonstrować na terenach bazy, pełniąc służbę bojową” – powiedział. putin tradycyjnie powtarzał, że „nie rozpoczęliśmy tej wojny w Donbasie” i po raz kolejny oświadczył, że rosyjscy okupanci zrobią „wszystko, aby ją zakończyć, wykorzenić nazizm, rozwiązać wszystkie zadania specjalnej operacji wojskowej”.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Wysadzanie rosyjskiego desantu

⚆ HotWheels

⚆ Czołg z aureolą pod Awdijiwką

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.