🪖Dzień 734 (27 lutego 2024, 21:30) – co w naszej mocy

🪖Dzień 734 (27 lutego 2024, 21:30) – co w naszej mocy

27 lutego, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

“Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby rosja nie mogła wygrać tej wojny” – powiedział Macron po czym obwieścił, że nie wyklucza się udziału wojsk krajów UE w Ukrainie. Następnie pół dnia, kraje – kraj po kraju – dementowały zamiar wysłania swoich wojsk do Ukrainy. Jeśli tak wygląda “moc” UE to marny nasz los. Unia jest bogatym bytem, ale kwestia jest w mobilizacji do zbrojeń. Oczywiście, że putinowi jest łatwiej niż UE mobilizując go do zbrojeń. rosja to kraj autorytarny a UE to “wspólnota różnorodności”, z tym, że w kwestii wsparcia Ukrainy za dużo mamy różnorodności a za mało wspólnoty i działania w jej ramach. To też mocno brzmiący sygnał niezrozumienia tego czego potrzebuje Ukraina, bo oni o armie innych krajów nie proszą a o broń. Na Kremlu pewnie najpierw się zdziwili, a potem po raz kolejny uznali, że UE jest łatwym, bo słabym celem.

Oprócz echa spotkania w Paryżu odbyło się dziś spotkanie “Grupy Wyszehradzkiej” w którym również wybrzmiały skrajne punkty widzenia na dalszą kolejność działania odnośnie wojny. Od Fico, który najchętniej by się poddał będąc Ukrainą, przez Orbana, który widzi tylko rozmowy pokojowe, po Czechy i Polskę, które skłaniają się ku wzmocnieniu Ukrainy.

Pojawia się powoli pokłosie tematu zbożowego. Nie tyle w formie protestu rolników w Warszawie (bo lepiej tu niż blokada granicy do Ukrainy), ale i w ukraińskich sieciach widać nawoływanie do bojkotu polskich produktów (a jest ich sporo w Ukrainie) oraz mamy przypadek aresztowania i zatrzymania ukraińskiego dziennikarza, który robił materiał o handlu Polski z rosją przez granicę z białorusią. Zatrzymano go na 4h oraz skasowano część zarejestrowanego materiału. Nie twierdzę, że cokolwiek nagrał co by udowadniało tezę, ale mikro-wydźwięk jest taki, że Polska kupuje zboże z rosji, a blokuje ukraińskie. To idealny materiał do dalszego wzmacniania przez rosyjską propagandę w kierunku podziału i budowania wrogości.

Na froncie krucho pod Awdijiwką. Są niepokojące ale niepotwierdzone informacje o słabo przygotowanych liniach obrony po stronie ukraińskiej. Na pewno nie pomagają też niedobory amunicji by powstrzymać rosyjską nawałę. Tymczasem w USA nic nie wskazuje na to by w najbliższym czasie miała ruszyć pomoc wojskowa. W zasadzie trudno szukać by skądkolwiek miała do Ukrainy trafić pomoc, która pozwoliłaby odebrać rosjanom inicjatywę.

Na 5 dronów FPV mam od Was 88% potrzebnej kwoty. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Zestrzelone 11/13 Shahedów i dwie rakiety

⚆ rosjanie stracili dziś dwa kolejne samoloty myśliwsko-bombardujące SU-34

⚆ Ostrzały w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 147 miejscowości i 128 obiektów infrastruktury. Ponownie w obwodzie sumskim spadły bomby – zginęło dwóch policjantów.

⚆ Po zestrzeleniu drugiego rosyjskiego samolotu DRLV A-50 w rejonie Morza Azowskiego 23 lutego Ukraina nie odnotowała użycia tego typu samolotu przez kilka dni, powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ihnat.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – Iwaniwskie – tu najtrudniej.
Pod Awdijiwką – wygląda na to, że ukraińskie linie obrony za Awdijiwką nie są dostatecznie silne, bo dochodzą niepokojące sygnały o postępach rosjan w ich rejonie. Więc albo ich nie przygotowano należycie, albo jest to efekt braków amunicyjnych. Generalnie na linii obrony Toneńkie-Pierwomajskie-Orliwka-Berdyczów jest sytuacja bardzo ciężka dla Ukraińców.
Odcinek kupiański – przeważnie bez zmian, pod Ternami i koło Biłohoriwki rosjanie mieli +100m postępu.
Nowomychajłówka – +200m dla rosjan.

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak informacji

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak informacji

😼Bawełna:

⚆ W Nowej Kachowce, na tymczasowo okupowanym terytorium obwodu chersońskiego, ruch oporu wysadził siedzibę partii putina.

⚆ Kursk

🌻Straty rosjan: -850 (411 550) -16 systemów artyleryjskich

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Premier Czech Petr Fiala przemawiając po spotkaniu w Paryżu powiedział, że inicjatywą, która ma na celu znalezienie pilnie potrzebnej amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy na rynkach światowych, wyraziło zainteresowanie około 15 krajów.

⚆ Holandia zapowiedziała już przeznaczenie 100 mln euro na zakup amunicji dla Kijowa.

⚆ Izrael planuje przekazać Ukrainie mechanizmy obrony przeciwrakietowej, powiedział Gilad Erdan, ambasador Izraela przy ONZ. Poprzedni rząd Izraela odrzucił rzekomy transfer jakiejkolwiek broni na Ukrainę, ale wysłał pomoc humanitarną.

⚆ ​ISW wierzy, że siły rosyjskie odzyskały inicjatywę strategiczną na całym teatrze działań i będą mogły prowadzić działania ofensywne kiedykolwiek i gdziekolwiek zechcą, o ile zachowają inicjatywę.

⚆ rosyjskie drony nie przeleciały nad terytorium Mołdawii – oświadczenie ministerstwa obrony kraju. W związku z prawdopodobnym ryzykiem przedostania się drona w przestrzeń powietrzną Republiki Mołdawii informujemy, że ani jeden dron wystrzelony dziś wieczorem przez Federację rosyjską nad Ukrainą nie przeleciał nad przestrzenią powietrzną Republiki Mołdawii, oznajmiło Ministerstwo Obrony Mołdawii.

⚆ Generał Inspektor Pentagonu opublikował raport wskazujący, że USA podczas transferu na Ukrainę przeciwlotniczych systemów rakietowych Patriot utworzyły bazę wyłącznie do polowego remontu takich systemów obrony powietrznej. Jednocześnie nie stworzono bazy do naprawy tych kompleksów w przypadku znacznych uszkodzeń. Co więcej, faktyczny transfer Patriota na Ukrainę odbył się bez długoterminowego planu operacyjnego ze strony USA, co może w przyszłości skutkować poważnymi problemami z utrzymaniem tych systemów.

⚆ Po wrześniowym szczycie putina z Kim Dzong Unem Korea Północna wysłała do rosji około 6700 kontenerów, podała we wtorek Yonhap News. W kontenerach znajdowało się około 3 miliony pocisków kalibru 152 mm – Bloomberg powołując się na Ministerstwo Obrony Korei Południowej.

⚆ Francja dostarczy Siłom Zbrojnym 250 tys. dronów uderzeniowych do końca 2024 r. – francuski minister obrony.

⚆ rosjanie zintensyfikowali rozpoznanie powietrzne – Ihnat. „W tej chwili na pierwszej linii frontu stoi rekordowa liczba dronów – na kierunku południowym jest ich mnóstwo, bezzałogowe statki powietrzne różnych typów rzeczywiście „wiszą” nad Dnieprem, tam i w obwodzie charkowskim, i nasila się rozpoznanie powietrzne na całej linii demarkacyjnej. Chcą zobaczyć więcej, żeby oczywiście zaplanować własne działania bojowe” – powiedział rzecznik dowództwa Sił Lotniczych.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Zełeński przybył do Arabii Saudyjskiej, aby spotkać się z księciem Muhammadem bin Salmanem al Saudem – będą rozmawiać o formule pokojowej, powrocie więźniów, kierunkach współpracy gospodarczej i udziale Arabii Saudyjskiej w odbudowie Ukrainy.

⚆ Gabinet Ministrów oficjalnie powołał Wiktora Pawłuczyka na stanowisko szefa Narodowej Agencji Przeciwdziałania Korupcji.

⚆ Kancelaria Prezydenta przygotowała tekst pisma do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie legalności kadencji Zełeńskiego na stanowisku prezydenta w związku z upływającą mu kadencją wiosną tego roku, ale jeszcze go nie złożyła.

⚆ SBU zakończyła śledztwo w sprawie zniszczenia samolotu „Mrija” i zebrała dowody winy byłego dyrektora generalnego i szefa wydziału ochrony lotnictwa Przedsiębiorstwa Państwowego „Antonow”. „W tej chwili śledczy SBU zakończyli postępowanie przygotowawcze i skierowali akt oskarżenia do sądu. Jak wynika ze śledztwa, w przededniu inwazji na Federację rosyjską na pełną skalę sprawcy nie wpuścili żołnierzy Gwardii Narodowej Ukrainy na teren lotniska w Hostomelu w celu przygotowania jego obrony – podało SBU. Oskarżeni przebywają w areszcie. Grozi im do 15 lat więzienia.

⚆ Od końca listopada 2023 r. prokuratura odnotowuje wzrost liczby egzekucji dokonywanych przez rosyjskich okupantów ukraińskich jeńców wojennych. Obecnie prokuratura prowadzi 19 postępowań karnych w sprawie zamordowania 45 ukraińskich jeńców wojennych. To tylko liczby, które są obecnie znane funkcjonariuszom organów ścigania. „To próba zastraszenia Ukraińców, aby nie stawiali oporu. I to wpisuje się w ogólny zarys polityki Federacji rosyjskiej w sprawie zniewolenia narodu ukraińskiego. Kiedy próbują zmusić Ukraińców do poddania się przemocą, egzekucjami, deportacja naszych obywateli.” – powiedział przedstawiciel Prokuratury Generalnej Biełousow

⚆ Na granicy z Polską w kolejkach stoi około 2100 ciężarówek – DPSU. Polscy rolnicy w dalszym ciągu blokują ruch ciężarówek na sześciu punktach kontrolnych. – poinformował rzecznik Służby Bezpieczeństwa Andrij Demczenko.

🌍Alianci:

⚆ Po szczycie w Pradze premierzy czterech krajów „Grupy Wyszehradzkiej” publicznie wyrazili odmienne poglądy na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Premier Czech Petr Fiala przyznał, że „Czwórka Wyszehradzka” różni się w swoich poglądach. Według niego Czechy i Polska udzielają Ukrainie pomocy wojskowej, natomiast Węgry i Słowacja nie podzielają tego stanowiska, ale są gotowe przyłączyć się w inny sposób – humanitarny lub finansowy. Potwierdził to Orban, który zgodził się, że agresja rosji stanowi naruszenie prawa międzynarodowego i że Ukraina potrzebuje pomocy, ale dodał, że Węgry nie wyślą broni do Kijowa. Orbán wezwał także do jak najszybszego podjęcia rozmów pokojowych, „im szybciej, tym lepiej”. Fiala publicznie nie zgodził się z nim: podkreślił, że nie wierzy w rozwiązania pacyfistyczne i że długotrwały pokój można osiągnąć poprzez poddanie się agresorowi. Fico zgodził się z węgierską propozycją. Oświadczył, że uznaje i szanuje niepodległość Ukrainy. Zauważył jednak również, że zarówno Ukraina, jak i Federacja rosyjska potrzebują gwarancji bezpieczeństwa.

⚆ Parlament Europejski zatwierdził podział pakietu wsparcia makrofinansowego dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro na cztery lata. Decyzję przyjęto 536 głosami „za”, 40 posłów było przeciw, a 39 wstrzymało się od głosu.

⚆ Minister spraw zagranicznych Polski Sikorski powiedział, że UE powinna przywrócić przedwojenne ograniczenia handlowe na import ukraińskich produktów spożywczych, aby uniknąć erozji wsparcia dla rozdartego wojną kraju.

⚆ Prezydent RP Duda powiedział, że w poniedziałek na nieformalnym szczycie w Paryżu partnerzy Ukrainy omawiali inne formy wsparcia Ukrainy, nie tylko bronią:

  • wsparcie w rozminowaniu Ukrainy,
  • wsparcie w szkoleniu ukraińskiej straży granicznej,
  • współpraca przemysłowa z Ukrainą, w szczególności w dziedzinie przemysłu rakietowego.

⚆ „putin „wygrywa każdego dnia”, dopóki Izba Reprezentantów Kongresu USA nie przyjmie nowego pakietu pomocowego dla Ukrainy, powiedział doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

⚆ Biden rozpoczął spotkanie z przywódcami Kongresu w celu odblokowania pomocy dla Ukrainy. W spotkaniu w Białym Domu biorą udział przywódca demokratycznej większości w Senacie USA Schumer i mniejszości republikańskiej McConnell, przewodniczący Izby Reprezentantów republikanin Johnson i przewodniczący mniejszości demokratycznej Jeffreys. Na początku spotkania Biden powiedział, że chce omówić kwestię kontynuacji tymczasowego finansowania rządu federalnego, aby uniknąć częściowego zawieszenia działalności od 1 marca, a także „pilnej potrzeby” amerykańskiej pomocy dla Ukrainy.

⚆ Spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów Republikanin Johnson po spotkaniu w Białym Domu z innymi przywódcami Kongresu i prezydentem Joe Bidenem powiedział, że w dalszym ciągu za priorytet uważa rozwiązanie kwestii ochrony granic. „Kiedy tu dzisiaj przybyłem, chciałem wyrazić to, co uważam za oczywistą prawdę: musimy najpierw zadbać o potrzeby Ameryki. A przede wszystkim o naszą otwartą granicę”. – podkreślił. Na koniec wypowiedzi Johnson wspomniał także o rozpatrzeniu projektu ustawy o dodatkowym finansowaniu, w tym pomocy dla Ukrainy. „Wyraźnie oświadczyłem prezydentowi i reszcie zgromadzonych, że Izba aktywnie analizuje wszystkie możliwe opcje. I zajmiemy się tą kwestią w odpowiednim czasie. Ale znowu priorytetem dla naszego kraju jest granica i jej bezpieczeństwo.” – powiedział spiker.

⚆ Polscy funkcjonariusze zatrzymali Mychajło Tkacza wraz z kamerzystą [redakcja Ukraińskiej Prawdy] w pobliżu granicy polsko-białoruskiej, gdy dziennikarz kręcił materiał dotyczący tranzytu produktów pomiędzy Polską a rosją i Białorusią. Sfilmowane materiały zostały przez Polaków częściowo usunięte. Tkacza i operatora przetrzymywano w biurze komendanta przez co najmniej 4 godziny i dopiero wtedy wypuszczano za zgodą „z góry”. Przez cały ten czas dziennikarzom nie wolno było się z nikim kontaktować. W biurze polskiego komendanta ukraińskich dziennikarzy przesłuchiwała nie tylko policja, ale także przedstawiciele służb specjalnych. W trakcie przeszukania policjanci uszkodzili ładowarkę i porozumiewali się wyłącznie w języku polskim. Ponadto Ukraińców zapytano, czy będą publicznie informować o swoim zatrzymaniu. Obecnie dziennikarze UP komunikują się z prawnikami. Według Tkacza, w czasie, gdy polscy rolnicy blokują granicę ukraińsko-polską, zespół UP postanowił sprawdzić, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej.

⚆ Macron ostrzegł, że działania Moskwy w ostatnich tygodniach wskazują, że w ciągu najbliższych kilku lat rosja może zaatakować państwa NATO. „Zauważyłem, że mniej więcej wszystkie kraje reprezentowane przy tym stole stwierdziły… że ogólny konsensus jest co do tego, że za kilka lat powinniśmy być gotowi na rosyjski atak na (te) kraje” – Macron powiedział reporterom w Paryżu.

⚆ ​​Prezydent Francji Macron po negocjacjach z sojusznikami Ukrainy w Paryżu zezwolił na wysyłanie w przyszłości wojsk zachodnich na Ukrainę, choć podkreślił, że obecnie wśród sojuszników nie ma konsensusu w tej kwestii. Powiedział, że sojusznicy zrobią „wszystko, co konieczne, aby uniemożliwić rosji wygranie tej wojny”. Macron nie powiedział więcej na temat stanowiska Francji w tej sprawie, powołując się na „strategiczną niepewność”. „Wiele osób, które dzisiaj mówią «Nigdy, nigdy», to te same osoby, które dwa lata temu mówiły: «Żadnych czołgów, żadnych samolotów, żadnych rakiet dalekiego zasięgu»” – wyjaśnił francuski przywódca.

⚆ Macron zapowiedział, że sojusznicy Ukrainy utworzą koalicję, która będzie dostarczać Ukrainie rakiety średniego i dalekiego zasięgu. „W ciągu najbliższych dziesięciu dni przedstawimy wszystkie te wysiłki na stole negocjacyjnym, ponieważ skontaktowaliśmy się z wieloma krajami europejskimi i pozaeuropejskimi, które dysponują amunicją” – powiedział.

⚆ Premier Danii Mette Frederiksen powiedziała, że ​​Europa musi uniknąć błędów z lat 30. XX wieku oraz zintensyfikować i rozwinąć swój przemysł obronny, aby odstraszyć rosję. „Widzę bardziej agresywną rosję pod każdym względem, nie tylko na Ukrainie. I myślę, że musimy zadać sobie pytanie: czy Ukraina jest ostatecznym celem dla rosji? Czy może jest to tylko część tego, co chcą osiągnąć, budując ponownie Wielką rosję ?”, powiedziała.

⚆ Sekretarz generalny NATO Stoltenberg powiedział, że Sojusz nie planuje wysyłania wojsk na Ukrainę po doniesieniach, że niektóre kraje zachodnie mogą indywidualnie rozważyć taką możliwość.

⚆ Biały Dom odniósł się do możliwości wysłania wojsk krajów zachodnich na Ukrainę, podnoszonej przez prezydenta Francji Macrona. „Prezydent Biden dał jasno do zrozumienia, że ​​Stany Zjednoczone nie wyślą żołnierzy do walki na Ukrainie” – powiedziała Watson, rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

⚆ Minister spraw zagranicznych Francji Sejournay wyjaśnił, że wojska państw zachodnich w przypadku teoretycznego rozmieszczenia na Ukrainie, które zaproponował dzień wcześniej Macron, nie wezmą udziału w działaniach wojennych. Szef francuskiego MSZ podczas rozmowy w parlamencie wyjaśnił, że Paryż „musi rozważyć nowe działania na rzecz Ukrainy”

⚆ Premier Szwecji Ulf Kristerson powiedział, że dla jego kraju kwestia wysłania wojsk na Ukrainę jest w tej chwili nieistotna. Po wypowiedzi Macrona na nieformalnym szczycie w Paryżu Czechy oświadczyły, że nie zamierzają wysyłać wojsk na Ukrainę. Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk oświadczył także, że Polska nie rozważa wysłania wojska na Ukrainę.

⚆ Na Ukrainie nie będzie wojsk lądowych państw europejskich ani NATO – Scholz. „Wczoraj w Paryżu zgodziliśmy się, że każdy powinien zrobić więcej dla Ukrainy. Potrzebuje ona broni, amunicji i obrony powietrznej. Pracujemy nad tym. Jedno jest pewne: nie będzie wojsk lądowych z krajów europejskich ani NATO. Dotyczy to również nas” – napisał kanclerz Niemiec w X.

⚆ Szef Sztabu Generalnego Armii Niderlandów gen. Eichelsheim uważa, że ​​dyskusja o wysłaniu wojsk krajów zachodnich na Ukrainę nie ma obecnie sensu, ale sojusznicy powinni być otwarci na wszystkie możliwe opcje. Najwyższy oficer armii Holandii podkreślił, że wysłanie wojsk na Ukrainę to „opcja ekstremalna”, która nie była jeszcze rozważana publicznie. Przyznał, że teoretyczny scenariusz rozmieszczenia wojsk powinien odbywać się w ramach koalicji – na przykład poprzez NATO lub grupę 10-15 państw. „Byłoby bardzo zaskakujące, gdyby zdecydował się na to jeden lub dwa kraje” – dodał generał.

⚆ Ukraina może zrobić więcej w walce z korupcją, powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller. Jednocześnie podkreślił, że w Waszyngtonie widać, jak strona ukraińska wdrożyła w ostatnich latach szereg działań antykorupcyjnych.

⚆ Premierów Słowacji i Węgier spotkała się w Pradze protest z plakatami „Fico, jedź do domu do rosji”, „Fico + Orbán – tchórzliwi poplecznicy putina” itp. Fico i Orban przybyli do stolicy Czech na zaproszenie premiera Fiali, aby wziąć udział w szczycie „Czwórki Wyszehradzkiej” (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry). [były też mocniejsze hasła]

⚆ Orbán deklaruje, że nie chce wspólnej granicy z rosją. Stwierdził, że jego zdaniem ani Ukraina, ani rosja nie mogą wygrać wojny, a wojnę można zakończyć jedynie rozmowami pokojowymi, które należy rozpocząć jak najszybciej, „aby uratować jak najwięcej istnień ludzkich”. Kiedy polski premier Tusk w przemówieniu stwierdził, że putin jest zbrodniarzem wojennym, Orbán sprzeciwił się temu, mówiąc, że „to się okaże po wojnie”. Jednocześnie Orbán zauważył, że „w interesie narodowym i najważniejszej kwestii bezpieczeństwa narodowego” leży, aby Węgry nie miały wspólnej granicy z rosją, ponieważ „niedobrze pamiętają” takie okresy w historii.

💀 Ciemna strona:

⚆ W rosji występują problemy z większością usług (Telegram, WhatsApp, VK, YouTube, Viber itp.) oraz z lokalnymi dostawcami (MTS, Megafon, Beeline itp.).

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Nowa taktyka rosjan na desant

⚆ Nocne walki z Shahedami

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.