🪖Dzień 733 (26 lutego 2024, 23:05) – 31+1

🪖Dzień 733 (26 lutego 2024, 23:05) – 31+1

26 lutego, 2024 0 przez Igor Żytka

Niestety dziś kondycja nie pozwala napisać pełnego podsumowania więc dziś krótko i w punktach. Polecam też tekst Mikołaja Susujewa, który zebrał fakty i mity o ukraińskim rolnictwie.

Ogólnie to sytuacja na froncie się pogarsza. Nie widać by działania międzynarodowe miały w najbliższym czasie nasycić Ukrainę tak potrzebną amunicją. Potencjał produkcyjny UE coraz bardziej odstaje od rosji, a i sankcje nie pracują tak jakby wszyscy sobie tego życzyli. Temat zbożowy również nie widać by dążył do dobrego rozwiązania. Warto odnotować natomiast, że Bałtyk stał się de facto jeziorem NATO bo dziś Szwecja stała się 32 członkiem tej organizacji. Skrycie liczę, że to oznacza przekazanie Ukrainie Gripenów.

 1. W nocy siły obrony powietrznej zniszczyły 3/7 rakiet i 9/14 dornów Shahed. Rezultaty wieczornego nalotu nie są znane, ale wiadomo, że conajmniej jeden Shahed ponownie naruszył przestrzeń Mołdawii.
 2. Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 117 miejscowości i 113 obiektów infrastruktury. Wiadomo o dwóch ofiarach KABów w obwodzie sumskim.
 3. WOJNA: Front:
  1. Ukraińskie oddziały jednak wyszły z Łastoczkine. Aktualna linia obrony pod Awdijiwką stoi na punktach Orliwka-Toneńkie-Berdyczi. rosjanie zajęli też Stepowe i Siewierne.
  2. Bachmut – ciężkie walki pod Iwaniwskim, reszta obrony bez zmian
  3. Nowomychajłówka – Pobieda niemal w całości już w rękach rosjan
  4. Robotyne – trwają rosyjskie szturmy, ale dziś bez sukcesów po stronie rosjan
  5. Kupiańsk-Łyman: Brak zmian
 4. WOJNA: Niemcy dostarczyły kolejny pakiet pomocy wojskowej. W nim 4 maszyny rozminowujące, 14 tys sztuk amunicji 155mm, 10 dronów Vector, zakłócacze dronów, systemy łączności, pojazdy i inne systemy rozminowania.
 5. WOJNA: rosja produkuje dwa miliony amunicji rocznie i planuje zwiększyć tę ilość do 2,7 miliona, — wywiad ukraiński. Ponadto według GUR rosja wyeksportowała już całą amunicję z Białorusi i otrzymała od KRLD 1,5 miliona pocisków kal. 122 mm i 152 mm. Ukraina jak dotąd otrzymała około 300 tys sztuk amunicji z obiecanego przez EU niemal rok temu miliona.
 6. WOJNA: Ukraina przeprowadza więcej ataków dronami FPV niż rosja. Jeśli chodzi o cele, Ukraina przewyższa rosję w atakach na piechotę i pojazdy. rosja przeprowadza więcej ataków na stanowiska obronne niż Ukraina. Są to tylko przypadki uchwycone na zdjęciach i filmach, więc dane te nie pokazują dokładnej liczby uderzeń, ale raczej trend. (grafika poniżej)
 7. WOJNA: Straty rosjan: -880 (410 700 ) -13 czołgów
 8. UKRAINA: Wizyta premiera Bułgarii (wraz z ministrami) w Kijowie. Bułgaria ma aktualnie jedne z największych mocy produkcyjnych w zakresie postsowieckiej artylerii. W ostatnich tygodniach Ukraina miała kupić około 120 tys sztuk amunicji 122mm (twierdzi Spiegel)
 9. UKRAINA: Zełeński ogłosił start nowej platformy ekonomicznej “Wyprodukowane w Ukrainie” która ma być platformą dialogu między państwem a ukraińskimi producentami. Za zakup ukraińskich towarów Ukraińcy mają otrzymywać częściowy zwrot pieniędzy na kartę.
 10. UKRAINA: Zełeński podpisał ustawę o demobilizacji.
 11. UKRAINA: Zełeński planuje odwiedzić Armenię i Azerbejdźan w przyszłym tygodniu.
 12. UKRAINA: Syrski bierze pod uwagę dwa plany działania zależne od uruchomienia pomocy USA. Jeśli pomoc ruszy to plan będzie się koncentrował na wyparciu rosji. Jeśli nie – Ukraina skoncentruje się na obronie.
 13. UKRAINA: Kułeba wezwał obywateli Ukrainy do powrotu do kraju (wedle możliwości) po to by pomóc w walce.
 14. UKRAINA: rosyjski dron podążał za konwojem Annaleny Bearbock w Mikołajowie. Z tego powodu szefowa MSZ przerwała wizytę. Natychmiast przewieziono ją samochodami pancernymi przez granicę do Mołdawii.
 15. UKRAINA: Cudzoziemcy walczący o Ukrainę oraz członkowie ich rodzin mogą, jeśli chcą, uzyskać obywatelstwo ukraińskie – powiedział szef MSW Ihor Kłymenko.
 16. UKRAINA/POLSKA: Przedstawiciel firmy ochroniarskiej, która zapewnia bezpieczeństwo transportu wysypanej wczoraj kukurydzy w Kotomierzu powiedział, że większość kukurydzy zebrano, ale na nasypie pozostało jeszcze około 30 ton. Według Bilewskiego plony transportowano z Ukrainy do Maroka.
 17. UKRAINA/POLSKA: Od 1 marca zapowiadane jest wzmocnienie protestów i blokad granic oraz dołączenie się pracowników firm transportowych do rolników.
 18. ŚWIAT: Polscy farmerzy planują blokadę punktów granicznych z Litwą.
 19. ŚWIAT: Biden ma jutro spotkać się z liderami kongresu i Johnsonem aby pchnąć wsparcie dla Ukrainy i finansowanie administracji USA.
 20. ŚWIAT: Z inicjatywy Macrona dziś spotkało się 12 głów europejskich państw aby skonkretyzować pomoc dla Ukrainy. W spotkaniu wziął udział Zełeński (zdalnie). Kułeba w tym czasie zaapelował o wprowadzenie zakazu sprzedaży amunicji poza EU z wyjątkiem Ukrainy. Wedle Spiegel Niemcy prowadzą rozmowy o zakupie amunicji od Indii.
 21. ŚWIAT: Prezydent Czech zezwolił 20 obywatelom na dołączenie do sił ukraińskich. Uchylił zakaz, który wcześniej otrzymali.
 22. ŚWIAT: Rzekomo Nawalny miał być dzień pod dniu śmierci wymieniony za jednego z rosyjskich oficerów FSB. Nie wiadomo czy amerykanie go rosjanom dostarczyli. Wraz z Nawalnym rosja miała przekazać dwóch obywateli amerykańskich.
 23. ŚWIAT: Scholz nadal odmawia dostarczenia Ukrainie rakiet Taurus argumentując, że byłoby to wplątanie Niemiec w wojnę. Kanclerz obawia się, że Niemcy nie będą mogli mieć kontroli nad doborem celów Taurusów, tak jak mają to Brytyjczycy i Francuzi w przypadku rakiet Storm Shadow/SCALP.
 24. ŚWIAT: Węgry ratyfikowały wstęp Szwecji do NATO. NATO ma zatem aktualnie 32 członków.
 25. ŚWIAT: Bloomberg: W 2023 r. rosja sprowadziła z UE towary objęte sankcjami o wartości co najmniej 450 mln euro

Na 5 dronów FPV mam już od Was 88% potrzebnej kwoty. Dziękuję!

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Polowanie na rosjan w Awdijiwce

⚆ GLSDB w akcji

⚆ Lasy serebriańskie i granaty M67

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.