🪖Dzień 727 (20 lutego 2024, 22:30) – TA-RAS!

🪖Dzień 727 (20 lutego 2024, 22:30) – TA-RAS!

20 lutego, 2024 0 przez Igor Żytka

Witamy na dzisiejszej walce!

Poznajmy naszych walczących. W pierwszym narożniku siedzi Iwan – duży, bezlitosny, dziki i co chwilę wykrzykuje, że zabije wszystkich. Pomaga mu wujek Hu i wujek Ahmad. W drugim mamy Tarasa, który o walkę się nie prosił ale podobno Iwan grozi zabiciem jego rodziny. Tarasowi pomagają Staszek, Mieszko i ciocia Klocia. Był jeszcze wujek Sam ale poszedł poprawić fryzurę.
Przed nami trzecia runda tej pasjonującej walki.
Przypomnę Państwu dotychczasowy przebieg starcia. Mimo, że wszyscy na początku obstawiali wygraną Iwana (bo to duże bydlę) to Taras wytrzymał pierwsze uderzenie Iwana, zrobił szereg genialnych uników a nawet z czasem wyprowadził kilka celnych uderzeń i Iwanowi parę razy grunt się pod nogami zachwiał. Tłum pokochał Tarasa i głośno skandował TA-RAS, TA-RAS, TA-RAS! W przerwie Staszek robił co mógł by wesprzeć Tarasa. Oj wkurzyło to Iwana, który zdążył nawet krzyknąć do Staszka “Będziesz następny!”. Mieszko też pomagał – nawet usilnie wyprosił by ciocia Klocia skoczyła po nieco wody, coś do jedzenia i kilka plasterków dla Tarasa. No ale po pierwszej rundzie sytuacja na naszym ringu zmieniła się. Może to zasługa akupunktury wujka Hu i masażu wujka Ahmada, że Iwan wkroczył do walki z nowymi siłami? Tarasowi zaczynało brakować sił. Niestety dla Tarasa, ciocia Klocia nie zdążyła z jedzeniem, wodą i plasterkami przed gongiem i Taras wkroczył do walki głodny, z otwartymi ranami i o suchym pysku. Druga runda szybko skończyła się jakby remisem, ale Taras wydaje się być coraz bardziej wyczerpany. Za chwilę trzecia runda, ale co się dzieje? Co to za kłótnia w narożniku Tarasa? Nie słychać dokładnie co Staszek wykrzykuje do Tarasa. Nie chce mu dać ani wody ani rękawic! Mało tego cioci Kloci też nie pozwala plasterka przykleić. Że co? Że niby poszło o kradzież w szatni w poprzedniej przerwie? Że ciocia Klocia oszukuje? Ciocia Klocia macha palcem, mówi coś do siebie i bierze się za boki. Mieszko siedzi, udaje, że nie wie o co chodzi i próbuje uspokoić szalejącą widownię. Tłum wydaje się być w sprawie winy podzielony i zaczynają się przepychanki na widowni. W stronę Tarasa lecą butelki i pomidory. Szkoda, że Państwo tego nie widzą! Gdzie jest sędzia? Gdzie służby porządkowe? Iwan z Hu i Ahmadem śmiejąc się rzucają w tłum woreczki z pop-cornem. I-WAN!, I-WAN!, TA-RAS!, TA-RAS! Iwan nie czeka – zaczyna trzecią rundę.

Korzystając z chwili przerwy przypomnę, że sponsorami dzisiejszej walki jest Gazprom, Piskorsky Limited oraz anonimowa firma podobno z Brukseli.


Na 5 dronów FPV mam już od Was 64% potrzebnej kwoty. Na jednego drona (2000zł) wpłacił poza zrzutką jeden z czytelników. Bardzo dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ W nocy 20 lutego rosjanie zaatakowali Ukrainę 3 rakietami i 23 dronami szturmowymi typu „Shahed” – wszystkie drony wroga zostały zniszczone. Wrak zestrzelonego „Szacheda” uszkodził 3 domy letniskowe i 2 samochody w obwodzie dniepropietrowskim.

⚆ Ostrzały w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 138 miejscowości i 114 obiektów infrastruktury.

⚆ Według Regionalnej Administracji Wojskowej w regionie Sum wrogi „Lancet” obrał za cel dom, w wyniku czego zginęła cała rodzina. Zginęła matka i jej dwaj synowie, a także dwójka dalekich krewnych: babcia i przyjeżdżająca z innego miasta kobieta.

⚆ w regionie kupiańskim rosjanie uderzyli dronem w cywilny samochód. Jedna osoba zginęła.

⚆ W wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Kramatorsk 17 lutego zginęła nauczycielka Ludmiła Krawczenko, jej syn Siergiej i matka.

⚆ Według stanu na dzień 19 lutego 2024 r. jednostki saperów Państwowej Specjalnej Służby Transportowej zbadały powierzchnię 61 364,28 (+106,20) ha. Zniszczono 108827 (+274) przedmiotów wybuchowych.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – drobne sukcesy rosjan pod Iwaniwskim i Bohdaniwką
Pod Awdijiwką – drobne sukcesy rosjan w kierunku Newelskiego i Łastoczkino
Odcinek kupiański – odbite szturmy pod Synkiwką, intensywne walki w lasach serebraiańskich i Biłohoriwce.
Nowomychajłówka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski: rosjanie usiłują wznowić szturmy na Wuhłedar. Wbrew komunikatom szojgu ukraiński przyczółek w Krynkach nie został zlikwidowany.

3️⃣ Krym i Morze Czarne:
Na okupowany Krym przybyło wielu rosyjskich żołnierzy – ruch ATESH. Poinformowano, że nowoprzybyłe osoby mają oznaczenia grupy „wagnera”.

😼Bawełna:

⚆ Dzisiaj doszło do udanego ataku na poligon wojskowy rosjan w miejscowości Trudiwskie, rejon Wołnowski, obwód doniecki. Atak został przeprowadzony z wykorzystaniem „HIMARS”. Szkolono tam personel wojskowy 39. Oddzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych Gwardii (JW 35390, Sachalińsk). Do uderzenia doszło w czasie, gdy na poligonie utrzymywana była „formacja” wojskowa.
Według dostępnych danych o godzinie 16:00 liczba zabitych wyniosła 65 rosjan.

⚆ W Doniecku płonie budynek „Rządu DNR”.

🌻Straty rosjan: -1230 (404 950 ) -40 systemów artyleryjskich

🛡Inne wątki militarne:

⚆ ​​Szwecja przygotowała największy pakiet obronny, przekazując Ukrainie kolejne 700 milionów dolarów w postaci tajnej pomocy wojskowej. Wiadomo, że w skład pakietu wchodzą transportery opancerzony, łodzie i amunicja. Część pakietu finansuje Dania.

Część pakietu od Szwecji

⚆ Siły polityczne Niemiec zgodziły się na przesłanie pod głosowanie w parlamencie wniosku w sprawie nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, który obejmuje „broń dalekiego zasięgu”. Słowo TAURUS nie jest wspomniane, ale jasne jest, że to on stanowi podstawę nowego pakietu. Głosowanie powinno odbyć się w tym tygodniu. Powodem tej zmiany poglądów jest śmierć Nawalnego – podają niemieckie media.

⚆ ​​Minister obrony Holandii Kaisa Ollongren poinformowała, że ​​kraj już przekazuje na Ukrainę drony, aby przeciwstawić się rosyjskiej agresji.

⚆ ​​Minister obrony Kanady Bill Blair zapowiedział transfer na Ukrainę ponad 800 wielozadaniowych bezzałogowych statków powietrznych SkyRanger R70 – dostawy rozpoczną się wiosną. Według niego drony te należą do najlepszych na świecie w swojej klasie. „Mogą przewozić różne ładunki o masie do 3,5 kg, w tym amunicję. Te drony pomogą Ukraińcom na pierwszej linii frontu szybko, dokładnie i skutecznie identyfikować cele” – wyjaśnił minister. Blair dodał, że SkyRanger jest w stanie identyfikować pojedyncze pojazdy i źródła ciepła z dużych odległości i przy złych warunkach pogodowych.

⚆ wojska Federacji rosyjskiej mogą zniszczyć obronę sił ukraińskich w 48 godzin dzięki kierowanym bombom powietrznym, – Forbes. W bitwie o Awdijiwkę rosjanie aktywnie użyli bomb szybujących, niszcząc miasto. Pozwoliło to nieprzyjacielowi, po czterech miesiącach szturmów i ciężkich strat, zmusić ukraińską 110. brygadę zmechanizowaną do wycofania się na zachód.

⚆ Eksperci ISW zakładają, że rosjanie będą musieli zrobić pauzę operacyjną przed wznowieniem działań ofensywnych w kierunku Awdijiwki lub przerzucić posiłki z innych rejonów frontu, aby zapobiec kulminacji działań w pobliżu Awdijiwki.

⚆ Wielka Brytania wraz ze swoimi sojusznikami planuje uzbroić Ukrainę w tysiące dronów, które będą działać w oparciu o sztuczną inteligencję – Bloomberg. Jedną z cech takich dronów jest to, że będą w stanie zebrać się w rój i jednocześnie atakować rosyjskie cele. Jednocześnie operatorzy nie będą musieli zarządzać każdym urządzeniem z osobna.

⚆ Federacja rosyjska uważa, że ​​do zdobycia Ukrainy potrzebne są 3 miliony amunicji więcej, — Forbes Po dwóch latach konfliktu na pełną skalę Federacja rosyjska produkuje rocznie do 2,1 miliona pocisków kalibru 122 i 152 mm. Według RUSI to mniej niż połowa kwoty, którą rosyjscy urzędnicy uważają za niezbędną do wsparcia zwycięskiej strategii na Ukrainie w latach 2024–2025. 15 000 pocisków dziennie to ilość amunicji artyleryjskiej, która według urzędników Kremla będzie potrzebna, aby zmusić Ukrainę do kapitulacji do 2025 roku.

⚆ Brytyjska organizacja badawcza Confused Armament Research (CAR) znalazła setki komponentów wyprodukowanych przez europejskie i amerykańskie firmy w rakiecie balistycznej, którą Korea Północna przekazała rosji w celu uderzenia na Ukrainę. Według CNN dane brytyjskiej grupy badawczej są „pierwszym publicznym potwierdzeniem, że Korea Północna przy opracowywaniu swojego programu rakietowego opiera się na zagranicznej technologii”.

☢️ Elektrownie atomowe: Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (ZNPP) staje się coraz bardziej niebezpieczna. Kończy się sześcioletni okres dozwolony przez producenta na stosowanie paliwa jądrowego w reaktorach. Pojawiło się nowe zagrożenie dla bezpieczeństwa jądrowego i radiologicznego: pierwsze partie paliwa jądrowego załadowane do reaktorów w 2017 r. dobiegają końca sześcioletniego okresu dozwolonego przez producenta. Dalsza praca na takim paliwie narusza specyfikacje techniczne ustalone w celu zapewnienia standardów bezpieczeństwa, a także może skutkować naruszeniem integralności ogniwa paliwowego, co może doprowadzić do wypadku radiacyjnego. Warto zauważyć, że żaden podmiot na świecie nie przekroczył wcześniej sześcioletniego terminu wyznaczonego przez producentów. Zachowanie paliwa po tym okresie pozostaje nieznane, co budzi obawy o potencjalne konsekwencje dalszej eksploatacji.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ 10 lat temu podczas ukraińskiej Rewolucji Godności padły pierwsze strzały i zginęli pierwsi protestujący. Bilans ofiar to 107 osób.

⚆ Ukraińscy przewoźnicy rozpoczęli akcję protestacyjną na punktach kontrolnych na granicy z Polską w odpowiedzi na blokadę ciężarówek przez polskich protestujących. „Albo wszyscy stoją, albo wszyscy jadą. Nie może być tak, że ukraińskie samochody stoją, a polskie jadą” – powiedział Wołodymyr Michałewicz, szef organizacji pozarządowej „Międzynarodowi Przewoźnicy Samochodowi Ukrainy”.

⚆ „Ukrzaliznycia” zauważyła, że ​​pociąg ze zbożem rozrzuconym przez protestujących polskich rolników jechał do Niemiec i nie miał być rozładowywany w Polsce.

⚆ Zełeński powiedział po wyprawie na odcinek kupiański, że ​​wojska rosyjskie skoncentrowały maksymalne rezerwy i wykorzystują opóźnienia w pomocy Ukrainie. „Teraz sytuacja jest niezwykle trudna na kilku odcinkach frontu, dokładnie tam, gdzie wojska rosyjskie skoncentrowały maksymalne rezerwy. Wykorzystują opóźnienia w pomocy Ukrainie i są to rzeczy bardzo namacalne: brak artylerii, potrzeba obrony powietrznej pierwszej linii frontu i większego zasięgu naszej broni”, — powiedział prezydent wczoraj w wieczornym przemówieniu.

⚆ Ukraina odzyskała jedenaścioro dzieci w wieku od 2 do 16 lat z tymczasowo okupowanych terytoriów, — Biuro Prezydenta Ukrainy.

⚆ Minister spraw zagranicznych Kułeba podkreślił brak broni w armii ukraińskiej wynikający z braku decyzji Kongresu USA w sprawie dodatkowej pomocy dla Ukrainy, zmusił obrońców Awdijiwki do odwrotu. Według Kułeby Ukraina nie straciłaby Awdijiwki, gdyby „otrzymała całą amunicję artyleryjską niezbędną do jej obrony”. Szef MSZ podkreślił, że przyczyną, dla której ukraińscy wojskowi zmuszeni są „poświęcić się i umrzeć”, jest to, że „ktoś wciąż dyskutuje nad decyzją”

⚆ Lotnisko Boryspol może zacząć działać już za 3 tygodnie – podają media. Głównym warunkiem jest pozwolenie na loty. Obecnie na lotnisku działają pracownicy lotniska, którzy kontynuują prace nad przywróceniem jego funkcjonowania.

⚆ O fabryce koksu opowiedział poseł Ukrainy, dyrektor generalny Awdijowskich Zakładów Chemicznych Koksu w latach 2012-2019 Musa Magomedow. „Koksownia w Awdijiwce była największym zakładem w Europie. Ponad 5 tysięcy pracowników, 8 baterii koksowniczych – to wszystko nie może już działać. To wszystko zniknęło, nie da się tego przywrócić” – powiedział były dyrektor generalny.

🌍Alianci:

⚆ Pierwsze spotkanie przywódców G7 w 2024 r. odbędzie się w internecie 24 lutego, w drugą rocznicę inwazji rosji na Ukrainę na pełną skalę. Spotkaniu będzie przewodniczyła premier Włoch Meloni. Zaproszono także Zełeńskiego.

⚆ Rano protestujący polscy rolnicy na granicy zablokowali linię kolejową w pobliżu przejścia granicznego „Medyka – Szegini” i wysypali na tory część zboża z pociągu towarowego

⚆ Polscy rolnicy rozpoczęli akcje protestacyjne w całym kraju blokując drogi i punkty kontrolne na granicy z Ukrainą. Jednym z kluczowych żądań protestujących jest wprowadzenie ograniczeń w imporcie produktów rolnych z Ukrainy.

⚆ Polscy rolnicy, którzy blokują ruch w pobliżu punktów kontrolnych z Ukrainą, ogłosili plany kontynuowania protestu przez kolejny miesiąc – do kwietnia – powiedział lider organizacji rolników, która blokuje punkt kontrolny „Medyka-Szeghini” , Roman Kondrów. Dodał też, że jeśli protest nie przyniesie rezultatów, a strona ukraińska zablokuje granicę ze swojej strony, to rolnicy mogą zacząć nie przepuszczać autobusów pasażerskich z Ukrainy.

⚆ Według raportu polskiej Straży Granicznej demonstranci oblokowali pasy ruchu dla samochodów osobowych i autobusów na przejści „Uhryniów”. Obiecują, że ruch tych pojazdów odbywać się będzie bez przeszkód.

⚆ Na jednym z plakatów, które polscy rolnicy powiesili na swoich flagach, widniał skandaliczny napis dotyczący putina, co zmusiło Ministra Spraw Wewnętrznych do reakcji. Skandaliczny plakat brzmiał: „putin, uporządkuj sytuację na Ukrainie, w Brukseli i wśród naszych urzędników rządowych”. Przymocowano do niego flagę ZSRR. Sytuację skomentował szef MSW Kierwiński, który zapowiedział, że wobec autora plakatu zostaną podjęte kroki.

⚆ Rolnik z flagą ZSRR i plakatem skierowanym do putina został zatrzymany przez polską policję. Postawiono mu dwa zarzuty: podżeganie do agresywnej wojny putina i wychwalanie jej oraz promowanie totalitaryzmu.

⚆ Jeśli wygra rosja, może wyemigrować nawet 20 milionów Ukraińców, – Forbes

⚆ Zachód musi przenieść na Ukrainę zamrożone rosyjskie aktywa przed wyborami w USA. Premier Estonii Kaia Kallas oświadczyła to podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Europa rozumie, że po prawdopodobnym zwycięstwie Trumpa nie wiadomo, czy USA pomogą Ukrainie.
„Zawsze najlepiej jest zrobić wszystko, co możliwe, przed ważnymi wyborami” – powiedział Kallas.

⚆ UE dyskutuje o stworzeniu alternatywy dla NATO, jeśli Trump wygra wybory prezydenckie w USA – The Washington Post. „Rozmowy te rozpoczęły się po słowach Trumpa o zachęcaniu do ataków na kraje sojuszu, jeśli nie wywiążą się one ze swoich zobowiązań finansowych”. Na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium amerykański senator z Ohio, senator J.D. Vance sugerował, że następna administracja USA mogłaby współpracować z prezydentem rosji Władimirem putinem i wycofać się z Europy. W obliczu największej w Europie wojny lądowej od czasów II wojny światowej flirt Trumpa z rosją i luźne rozmowy na temat NATO wydają się teraz nie tyle ostrzeżeniem, ile otwartym zaproszeniem do inwazji. Europa jest zaniepokojona i oburzona, ale nie jest pewna, co dalej robić. „Kiedy były i prawdopodobnie przyszły przywódca wolnego świata powie, że usiądzie i zobaczy, jak rosja zaatakuje sojuszników z NATO, musimy ponownie przemyśleć, jak mogłoby wyglądać zaangażowanie USA wobec Europy i Ukrainy” – powiedział jeden z urzędników ds. bezpieczeństwa europejskiego, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości w celu omówienia drażliwych rozmów pomiędzy sojusznikami. Kilka dni od wypowiedzi Trumpa europejscy urzędnicy prywatnie omawiali budowę ogólnokontynentalnego uzupełnienia NATO, takiego, które działałoby w zgodzie z gwarancjami bezpieczeństwa USA, ale mogłoby również służyć jako wiarygodna.

⚆ Drugi ukraiński koszykarz, 18-letni Artem Kozaczenko, zginął 10 lutego w wyniku ataku nożem dokonanego przez migrantów. Od czasu ataku lekarze walczyli o jego życie, jednak dziś chłopiec zmarł w wyniku ciężkich obrażeń na oddziale intensywnej terapii niemieckiego szpitala.

⚆ Fiński premier Orpo skrytykował Orbana za opóźnienie w ratyfikacji przystąpienia Szwecji do NATO. „Nie ma powodu by blokować przystąpienia Szwecji do NATO. Szwecja jest gotowa, spełnia wszystkie kryteria. To, co robią Węgry, jest niedopuszczalne. Szwecja jest nam potrzebna w NATO już w tym roku, aby zabezpieczyć Bałtyk” – podkreślił. Na pytanie, czy Orbán jest sojusznikiem putina, premier Finlandii odpowiedział: „To, co robi w stosunku do Szwecji, pomaga putinowi”.

⚆ Groźby bananowe niestety zadziałały. W związku z groźbą nałożenia przez rosję embargo na import ekwadorskich bananów Ekwador odmówił przekazania Ukrainie helikopterów i innego sprzętu z czasów sowieckich. Szef resortu, nie wspominając o bananowych groźbach rosji, dodał, że Ekwador jest członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i jako członek tej organizacji przyczynia się do rozwiązywania konfliktów, poszanowania prawa międzynarodowego i „pokojowego rozwiązywania konfliktów”.

⚆ Premier Szwecji Kristersson mimo wszystko w piątek odwiedzi Budapeszt przed ratyfikacją wniosku o przystąpienie Szwecji do NATO w węgierskim parlamencie, powiedział Orbán. Na początku lutego kierownictwo Fideszu nalegało, aby Kristersson złożył wizytę w Budapeszcie przed głosowaniem, ale szwedzki premier wykluczył negocjacje z Budapesztem w sprawie szwedzkiej oferty.

⚆ “Holandia stała się głównym głupcem Europy, przyjmując masę Ukraińców” – powiedział zwycięzca wyborów w Holandii. „Ukraińcy masowo przyjeżdżają do Holandii po darmowe mieszkania, lekarstwa i naszą pracę. Nie powinniśmy w dalszym ciągu zapewniać pomocy wojskowej Ukrainie, Holandia musi zachować broń, aby się chronić” – powiedział Wilders.

⚆ Stany Zjednoczone planują ogłosić 23 lutego nowe sankcje wobec rosji w związku ze śmiercią Nawalnego. „Na polecenie Bidena w najbliższy piątek ogłosimy pakiet poważnych sankcji mających na celu pociągnięcie rosji do odpowiedzialności za to, co stało się z Nawalnym” – powiedział rzecznik Białego Domu Kirby. Nie podał szczegółów pakietu, ale jak zauważa AFP, jego ogłoszenie przypada także na drugą rocznicę wojny rosji na pełną skalę z Ukrainą

⚆ Konflikt Zełenskiego z Załużnym był przez lata przygotowywany przez Kreml – „Washington Post”. Redakcja twierdzi, że ma dowody w postaci dokumentów potwierdzających bezpośrednie zaangażowanie rosjan w zasianie nieporozumienia między obu liderami.

⚆ Rząd brytyjski zawiesił program pomocy rodzinom z Ukrainy – jeden z dwóch programów legalnego wjazdu Ukraińców uciekających przed konsekwencjami masowej inwazji na Federację rosyjską. Po zakończeniu Ukraińskiego Programu Rodzinnego jego uczestnicy mogą ubiegać się o kolejny program sponsorski Domy dla Ukrainy, w ramach którego Brytyjczycy przyjmują Ukraińców w zamian za pomoc państwa.

⚆ Według doniesień rosyjskich mediów banki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich zaczęły ograniczać przelewy z rosją i są w trakcie zamykania rachunków zarówno firmom, jak i osobom fizycznym. Tendencję tę potwierdzają doradcy podatkowi i prawni. Choć rosyjski rząd jest świadomy problemu, postrzega go jako niekrytyczny i wierzy, że można go rozwiązać. Z oświadczenia Federacji rosyjskiej wynika, że ​​banki ZEA odmawiają obecnie przyjmowania pieniędzy z rosji i nie ułatwiają płatności w przeciwnym kierunku. Źródła sugerują, że banki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w dalszym ciągu zamykają rachunki firm, których właściciele posiadają obywatelstwo rosyjskie, podając jako uzasadnienie „nieprzejrzyste powody”.

⚆ Węgierski parlament będzie głosował w sprawie ratyfikacji przystąpienia Szwecji do NATO 26 lutego — pierwszego dnia po powrocie z przerwy, powiedział lider frakcji Fidesz Mate Kosič.

💀 Ciemna strona:

⚆ Minister obrony rosji szojgu twierdzi, że w czasie wojny z Ukrainą armia rosyjska zwiększyła liczbę czołgów, amunicji i dronów, a także wzmocniła ochronę transporterów opancerzonych i bojowych wozów piechoty. szojgu stwierdził także, że pomysł stworzenia „potężnej linii obrony” na froncie ukraińskim rzekomo należy do Prezydenta Federacji rosyjskiej i to on kontrolował ten proces.

⚆ W rosyjskiej Dumie Państwowej z całą powagą mówią, że na Ukrainie przeprowadzano eksperymenty na dzieciach chorych psychicznie.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ jeńcowanie pod Robotyne

⚆ Czekał na autobus…

⚆ Hangar rosjan miał gości

⚆ Kolejne rozstrzelanie jeńców ukraińskich przez rosjan (Robotyne)

⚆ Efekty rosyjskiego szturmu “za Awdijiwką”

⚆ Z telemarkiem

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.