🪖Dzień 726 (19 lutego 2024, 22:00) – resztę zrobimy sami

🪖Dzień 726 (19 lutego 2024, 22:00) – resztę zrobimy sami

20 lutego, 2024 1 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Jakie to przewidywalne. rosja zdobyła Awdijiwkę i od razu mamy napływ alarmujących scenariuszy w stylu “za X lat rosja uderzy w NATO” etc. To znaczy, że na polityków pada strach i słusznie, bo na pewno rosji nie można ignorować jako siły, która po (mocno mało prawdopodobnym) zajęciu Ukrainy wybierze się dalej na Zachód. Bo się wybierze. Nie po to rozpędzają machinę by ją wyhamować i ot tak odpuścić wsparcie Zachodu dla Ukrainy. Ale… Ukraina nie padła i mało prawdopodobne by padła. Wbrew pozorom nie potrzebuje wiele by wygrać – amunicja i samoloty – o to proszą żołnierze za pomocą napisu na muralu Czasiw Jaru – miasteczka, które może za moment stać się podobnym celem jak Awdijiwka. Skoro Czesi znaleźli 800 000 sztuk amunicji gotowej do zakupu dla Ukrainy to czemu się to nie dzieje? Czemu Francuzi nie godzą się na przekazanie samolotów Mirage? Można tak pytać w nieskończoność…

Na froncie jest intensywnie. rosjanie prowadzą ataki w 5 punktach i w conajmniej 3 z nich mają pokaźne siły. Co gorsza – w ramach walk o Awdijiwkę zneleźli mało wyszukaną ale skuteczną metodę na braki amunicyjne Ukraińców. Po pierwsze z powietrza lecą tuziny KABów (bomby lotnicze ze skrzydłami, wypuszczane z dystansu kilkudziesięciu km o macie do 1,5 tony). Na lądzie dziesiątki skazańców lub innych “szczęśliwców” lezie w przód z łopatą i kopie dziury. Jak dziur jest dużo to wysyła się doborowe jednostki i wykurzyć je z nich już jest dużo trudniej. W tych 5 punktach rosjanie będą chcieli te nauki wykorzystać ponownie i Ukraińcy niewiele będą mogli temu zaradzić bez dostatecznej ilości amunicji i systemów przeciwlotniczych.

W podsumowaniu znajdziecie też kolejne sprostowania i oświadczenia dotyczące wycofywania się sił ukraińskich. Rannych w “Zenicie” rosjanie rozstrzelali mimo, że obie strony uzgodniły udzielenie im pomocy. Z zakładów koksochemicznych mieli wycofać się wszyscy bez strat. Tego się trzymajmy, bo plotki o rzekomej utracie kilku batalionów byłyby dewastujące.

No i zapomniałbym – nabrzmiewa problem granicy.

Na 5 dronów FPV mam już od Was 42% potrzebnej kwoty. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ W nocy zniszczono 4 Shahedy

⚆ Dziś rano Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczyły dwa rosyjskie samoloty, które atakowały pozycje ukraińskich żołnierzy za pomocą kierowanych bomb powietrznych. Jeden myśliwiec bombardujący Su-34 i jeden myśliwiec Su-35S.

⚆ Ostrzały w 9 obwodach a w nich ostrzelanych 102 miejscowości i 57 obiektów infrastruktury.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – ciężkie walki w kierunku Czasiw Jaru.
Pod Awdijiwką – rosjanie prowadzą nadal szturmy w kierunku Newelskiego, Siewiernego i Łastoczkino.

Dowódca oddziału „Tawria” Tarnawski zapewnia, że ​​wojsko ukraińskie umocniło się na nowych liniach obrony w kierunku Awdijiwki.

Odcinek kupiański – tradycyjna nawała pod Synkiwką, Kysliwką i koło Tabajiwki. Pod Ternami kolejne postępy rosjan.

Nowomychajłówka – brak zmian

2️⃣ Odcinek zaporoski: Pod Robotyne rosjanie mają postępy

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

😼Bawełna:
⚆ Makijiwka

Płonie rosyjska baza paliwowa w Makijiwce

⚆ Rostow, Briańsk, Taganrog, Mariupol

🌻Straty rosjan: -1290 (403 720 ) -24 systemów artyleryjskich

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Teraz jest najniebezpieczniejsza sytuacja od początku wojny, rosja próbuje się przebić w pięciu kierunkach, — NYT. Kierunki Awdijewka, Marijinka, Robotyne, Kreminna i Bachmut są pod presją. Ponieważ Ukraina boryka się z problemem braku amunicji artyleryjskiej, rosjanie mają nadzieję, że Ukraina nie będzie w stanie bronić się wszędzie naraz wzdłuż liczącej 600 mil linii frontu. „Podczas odwrotu spod Awdijiwki problemy te pogłębiają się ze względu na płaski i bezlitosny teren poza miastem. Bez dominujących wzgórz, większych rzek i rozległych fortyfikacji, jakie Ukraina budowała wokół Awdijiwki przez większą część dekady, Ukraina prawdopodobnie będzie musiała oddać więcej terenu, aby powstrzymać rosyjskie jednostki”. „Nie mają ugruntowanej drugorzędnej linii, do której mogliby się wycofać” – powiedział Michael Kofman, ekspert ds. rosji w Carnegie Endowment for International Peace. „Wiele zależy od tego, czy siły rosyjskie będą w stanie dalej napierać, czy też stracą impet”. Nie wiadomo jeszcze, gdzie rosja będzie próbowała dalej atakować. Północno-wschodnie miasto Kupiańsk, wschodnie miasto Czasiw Jar i południowa wieś Robotyne są zagrożone, mimo że wokół ruin Awdijiwki wciąż unosi się dym. Jednak prawie dwa lata później pomoc wojskowa dla Ukrainy ze strony zachodnich sojuszników, zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, spadła do niewielkiej strużki z powodu konfliktów politycznych w Waszyngtonie, pozostawiając rosji duże pole do zdobycia przewagi ogniowej. Ukraina próbowała wypełnić tę lukę za pomocą samowybuchających dronów, ale daleka jest od osiągnięcia jakiegokolwiek parytetu z siłami rosyjskimi, twierdzą ukraińscy żołnierze. Urzędnicy amerykańscy stwierdzili, że nie jest jeszcze za późno na wsparcie sił ukraińskich, jeśli uda się szybko przetransportować większą pomoc. Zastrzyk artylerii i innej amunicji mógłby uniemożliwić napiętym siłom rosyjskim szybkie wykonanie kolejnego ataku. Jednak w przypadku braku dodatkowego wsparcia rosja ostatecznie wykorzysta swoje zwycięstwo w Awdijiwce i będzie nadal wypierać jednostki ukraińskie oraz przejmować większą część wschodniej Ukrainy, co jest jednym z kluczowych celów wojennych Kremla.

⚆ Opóźnienie wsparcia Zachodu pomogło rosji rozpocząć ofensywę na trzech frontach jednocześnie – ISW. Według analityków wojska rosyjskie prowadzą obecnie co najmniej trzy operacje ofensywne: Awdijiwka, Robotyne, front kupiańsko-łymański. Według Instytutu Studiów Wojennych krytyczne niedobory sprzętu dostarczanego przez Zachód i obawy przed całkowitym zaprzestaniem amerykańskiej pomocy wojskowej zmusiły siły ukraińskie do rozproszenia sprzętu na całym froncie, co prawdopodobnie zachęciło siły rosyjskie do wykorzystania sytuacji.

⚆ „Jeśli Republikanie w dalszym ciągu będą blokować pomoc wojskową USA dla Ukrainy, Biały Dom mógłby zwrócić się do sojusznika o dostarczenie Kijowowi rakiet ATACM zdolnych uderzyć na okupowanym przez rosję Krymie” – podaje NBC News, cytując „dwóch urzędników USA”.

⚆ Ukraina już dostosowuje infrastrukturę dla nowoczesnych myśliwców F-16 – powiedział rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. Potrzebujemy samolotów jak najszybciej, ponieważ konieczne jest zminimalizowanie wystrzelenia systemów obrony powietrznej rosjan na całej linii frontu. Fakt, że nasze samoloty zestrzeliwują ich samoloty, jest bardzo mocny, ale z F-16 będzie to znacznie łatwiejsze, przynajmniej pod tym względem.

⚆ Ukraina i Niemcy podpisały memorandum w sprawie budowy fabryki pocisków artyleryjskich.(pisałem w poprzednim podsumowaniu)

⚆ ​​Szef Ministerstwa Cyfryzacji Fiodorow rozmawiał z założycielem SpaceX Musk w sprawie wykorzystania Starlink przez okupantów na froncie jeszcze zanim sprawa nabrała oddźwięku. Fiodorow dodał, że SpaceX ma możliwość wyłączenia Starlinka na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, ale będzie to dla nas „katastrofalne”. „Istnieje inny sposób, aby nasze łącza Starlink działały, a te, które zasadniczo docierają do celu w inny sposób, nie działają. I właśnie nad tym pracujemy ze SpaceX” – powiedział. Jednocześnie minister nie wierzy, że istnieje związek pomiędzy pojawieniem się Starlinka w armii rosyjskiej a sposobem, w jaki Musk obecnie komentuje wojnę rosyjsko-ukraińską.

⚆ Minister Spraw Zagranicznych Czech zaapelował do Europy o „elastyczność” w poszukiwaniu sposobów zakupu amunicji dla armii ukraińskiej. Czechy znalazły 800 000 pocisków i wzywają sojuszników do zapewnienia środków finansowych na ich zakup.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Zełeński skrytykował blokowanie przejść kontrolnych na granicy z Ukrainą przez polskich rolników, wzywając do wspólnych i racjonalnych rozwiązań tej sytuacji. „Tylko 5% naszego eksportu produktów rolnych przechodzi przez polską granicę. Tak naprawdę nie chodzi tu o zboże, ale raczej o politykę. I w pobliżu Kupiańska, niedaleko granicy z rosją, gdzie nie ma artylerii wroga przestańcie, wieści z granicy z Polską wyglądają po prostu dewastująco” – podkreślił. Zdaniem głowy państwa do rozwiązania sytuacji potrzebne są wspólne i racjonalne rozwiązania – „nasze rozwiązania z Polakami przede wszystkim i wszystkimi w Europie, którym zależy na losach Europy”.

⚆ Minister spraw zagranicznych Kułeba wezwał szefów spraw zagranicznych krajów UE do pilnego ułatwienia dostaw pocisków artyleryjskich na Ukrainę. „Każdy pocisk artyleryjski produkowany obecnie w Europie musi służyć obronie Europy. Musimy to przyjąć jako zasadę” – podkreślił.

⚆ Delegacja rządu Ukrainy pod przewodnictwem premiera Denysa Szmyhala rozpoczęła oficjalną wizytę w Japonii. Szmyhal miał już spotkanie z premierem Japonii Fumio Kishidą. Kluczowe punkty dyskusji obejmują pomoc w odbudowie powojennej oraz zaangażowanie japońskiego biznesu w projekty na Ukrainie. Według Reuters, po spotkaniu z delegacją ukraińską Japonia zobowiązała się udzielić Ukrainie pomocy finansowej o wartości ponad 10 miliardów dolarów w ramach demonstracji solidarności z Kijowem, zbiegającej się ze zbliżającą się drugą rocznicą rosyjskiej agresji. W sumie podczas Konferencji Rozwoju Gospodarczego i Odbudowy w Tokio podpisano 56 dokumentów. Należą do nich umowy międzyrządowe, memoranda i porozumienia pomiędzy biznesem a przedstawicielami władz lokalnych. Konkretnie:
▫️Międzyrządowa konwencja o unikaniu podwójnego opodatkowania.
▫️ Kilkanaście porozumień mających na celu wsparcie odbudowy Ukrainy z wpływowymi organizacjami japońskimi, takimi jak JICA, JETRO, Agencja Kredytów Eksportowych NEXI, Japoński Bank Współpracy Międzynarodowej.
▫️ Umowy dotacyjne na realizację programów naprawczych wraz z kilkoma dokumentami pomiędzy Ministerstwem Polityki Agrarnej Ukrainy a firmami japońskimi. Umowy te określają dostawę różnych maszyn i sprzętu rolniczego na Ukrainę.

⚆ W sprawie „Zenitu” i więźniów rozstrzelanych przez rosjan w Awdijiwce. Komentarz służby prasowej 110 OMBr. Wyjazd załogi 110 Brygady z Awdijiwki odbył się w warunkach ciągłego bombardowania przez samoloty wroga i ostrzału artyleryjskiego, ciągłych ataków dronów fpv, ataków na pojazdy ewakuacyjne, ostrzału dróg ewakuacyjnych. Ewakuacja kilku ciężko rannych i zabitych żołnierzy nie była możliwa. Wróg rozwinął szybką ofensywę na dużą skalę, nie pozostawiając szans na powtórne próby. W związku z całkowitym okrążeniem twierdzy „Zenit” podjęto decyzję o nawiązaniu kontaktu z centrum koordynacyjnym i organizacjami prowadzącymi negocjacje ze stroną wroga w sprawie wymiany jeńców w celu udzielenia pomocy naszemu ciężko rannemu nieuzbrojonemu personelowi wojskowemu, zgodnie z międzynarodowymi przepisami zasady wojny i prawa chroniące jeńców wojennych. Wróg poinformował koordynatorów tego procesu, że wyraża zgodę na ewakuację naszych rannych i udzielenie im pomocy, a w przyszłości – na ich wymianę. Nasi żołnierze otrzymali rozkaz ratowania im życia. O tym, co wydarzyło się później, dowiedzieliśmy się z mediów wroga. Na nagraniu wideo udostępnionym przez wroga z zdobytej pozycji „Zenitu” krewni jako zmarłych zidentyfikowali Gieorgija Pawłowa, Andrija Dubnickiego i Iwana Żytnika. Według danych wróg zastrzelił także Oleksandra Zinczuka i Mykołę Savosika. Informacje o szóstym żołnierzu nie zostały jeszcze potwierdzone, najprawdopodobniej pochodził z innej jednostki.

⚆ “Na terenie Awdijowskich Zakładów Koksowniczych nie pozostali żadni ukraińscy żołnierze” – 3. Brygada Szturmowa. “Przez pewien czas żołnierze brygady znajdowali się w okrągłym środowisku. Udało im się jednak wydostać.”

⚆ rosyjski pilot Maksym Kuźminow, który latem 2023 roku na terytorium Ukrainy napadł na śmigłowiec Mi-8 armii rosyjskiej, został znaleziony martwy w Hiszpanii – Ukraińska Prawda.

🌍Alianci:

⚆ W wyniku trwającej od prawie dwóch lat rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę za zaginione uznaje się 23 tys. osób. – Czerwony Krzyż.

⚆ Wolumeny sprzedaży rosyjskiej ropy niewiele się zmieniły mimo niemal dwóch lat wojny i sankcji twierdzi Kijowska Szkoła Ekonomiczna. W lutym rosja sprzedała ropę za 982 mld rubli, zaś w grudniu za 843 mld rubli.

⚆ Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO admirał Rob Bauer powiedział, że Zachód „zbyt optymistycznie” ocenia przebieg wojny Federacji rosyjskiej z Ukrainą w 2023 roku. Teraz dodał: „musimy uważać, aby nie być zbyt pesymistycznym co do roku 2024”.

⚆ Wicepremier ds. Odbudowy Kubrakow przeprowadził pilne rozmowy z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jackiem Siewierą w związku z blokadą polskich protestujących, w szczególności transportu pasażerskiego. Kubrakow zauważył, że podobne działania i przykłady nieludzkiego traktowania Ukraińców na granicy UE mogą zostać wykorzystane przez rosyjskie służby specjalne do wzniecenia sztucznego konfliktu między naszymi krajami.

⚆ Kijów poinformował Komisję Europejską o sytuacji związanej z blokadą granicy polsko-ukraińskiej i oczekuje zdecydowanej reakcji ze strony swoich partnerów – powiedziała wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Stefaniszyna. „Czekamy na wyraźną reakcję partnerów europejskich na blokadę granicy i przywrócenie porządku publicznego na granicy” – dodała.

⚆ Niemiecki minister obrony Pistorius wezwał Europę i NATO, aby przygotowały się na „najgorszy scenariusz” wojny z rosją. Pomimo niechęci do przewidywań, zasugerował, że atak na terytorium NATO może potencjalnie nastąpić w ciągu najbliższych pięciu do ośmiu lat.

⚆ Minister spraw zagranicznych Litwy Landsbergis ostrzegł, że rosja może przeprowadzić niespodziewany atak na państwa NATO. „Największym problemem jest to, że nie wiemy, ile nam zostało czasu. Rzeczywistość jest taka, że ​​rosja może zmobilizować kolejne 400 000 żołnierzy. Produkują nowe czołgi i nową broń. Mamy bardzo agresywnego sąsiada, który zamierza przetestować NATO. Musimy się na to przygotować” – stwierdził.

⚆ „Armenia nie jest sojusznikiem rosji w kwestii Ukrainy, takie jest nasze szczere stanowisko” – Paszynian na konferencji w Monachium.

⚆ Biden powiedział, że jego administracja omawia możliwość nałożenia dodatkowych sankcji na rosję w związku ze śmiercią Nawalnego. Skorzystał także z okazji, aby skrytykować Partię Republikańską, która „popełnia duży błąd”, odmawiając działań – w szczególności zatwierdzając w Izbie Reprezentantów dodatkowe finansowanie Ukrainy.

⚆ Neutralna Austria ogłosiła plany zakupu 225 transporterów opancerzonych Pandur o wartości około 1,8 miliarda euro dla swoich sił zbrojnych. Zdaniem ministra obrony zakup ten stanowi „inwestycję w przyszłość, bezpieczeństwo i austriacką gospodarkę”

⚆ USA kupiły indyjskie produkty naftowe z rosyjskich surowców za 1,3 miliarda dolarów — CNN. W sumie rosja otrzymała w zeszłym roku rekordową kwotę 37 miliardów dolarów ze sprzedaży ropy naftowej do Indii. Część ropy naftowej jest przetwarzana na produkty rafinowane w rafineriach na zachodnim wybrzeżu Indii, a następnie eksportowana do Stanów Zjednoczonych i innych krajów, które zatwierdziły sankcje na rosyjską ropę. Według szacunków CREA w 2023 roku kraje importowały produkty naftowe wyprodukowane z rosyjskiej ropy o wartości 9,1 mld dolarów, czyli o 44% więcej niż rok wcześniej.

⚆ Obecna przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen będzie ponownie ubiegać się o to stanowisko w wyborach europejskich w 2024 r. — Spiegel.

⚆ Węgry nie będą blokować 13. pakietu sankcji UE, powiedział Minister Spraw Zagranicznych Węgier Szijarto. “Konkretne środki zawarte na liście sankcji nie naruszają podstawowych interesów gospodarczych Węgier, ale problem jest znacznie większy: UE kontynuuje strategię, która całkowicie się nie powiodła, która nie przybliża nas do pokoju, ale od niego oddala” – dodał. Szijarto wierzy. Jego zdaniem poprzednie pakiety sankcji szkodzą jedynie gospodarce Unii Europejskiej, gdzie „wciąż panuje wojenna psychoza”, choć „już jest jasne”, że wojna na Ukrainie nie zakończy się militarnie.

⚆ Według „The Washington Post” węgierski rząd odmówił przyjęcia delegacji amerykańskich senatorów, która udała się do Budapesztu. Ponadpartyjna grupa senatorów przybyła do stolicy Węgier, aby zachęcić rząd do szybkiego zatwierdzenia szwedzkiej oferty członkostwa w NATO. Węgierscy urzędnicy zdecydowali się jednak nie spotykać z senatorami.

💀 Ciemna strona:

⚆ Brak doniesień

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Drone wars

⚆ Tak wygląda teraz Marijinka

⚆ Nie trafił

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.