🪖Dzień 722 (15 lutego 2024, 22:30) – los Awdijiwki

🪖Dzień 722 (15 lutego 2024, 22:30) – los Awdijiwki

15 lutego, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Ukraińcy mają trudny czas w Awdijiwce. Bronią miasta od października i rosjan kosztują próby jego zdobycia grube tysiące ofiar i dziesiątki zniszczonego sprzętu. Jest ich natomiast dużo i trup po trupie masa rosjan powoli wdziera się do miasta. Na południu Ukraińcy opuścili jedną z ważnych pozycji, gdy ta stała się niemal otoczona. Zaburzone są też szlaki logistyczne i obrona po stronie ukraińskiej staje się coraz trudniejsza. Nie ma co ściemniać, że miasto nie stanowi strategicznej zdobyczy dla rosjan. Z terenów kontrolowanych przez Ukraińców jest to punkt najbliżej Doniecka i dogodne miejsce do ostrzałów rosyjskich szlaków transportowych prowadzących z Doniecka na zaporoże. Awdijiwka już dziś przebiła Bachmut pod kątem liczby rosyjskich ofiar i broni się bardziej zaciekle. Ukraińcom udało się wyeliminować część błędów obronnych, które popełnili w Bachmucie, ale nie wszystkie. Zresztą – czy jest jakakolwiek metoda na tak znaczną liczbową przewagę przeciwnika? Nie chcę pisać, że Awdijiwka upada, ale na ten moment jej los wydaje się być kwestię niezbyt długiego czasu. Przemawia za tym głównie rachunek zysków i strat. Ukraińcy może i mogliby zrobić więcej ale kosztem znacznego wzrostu ofiar po swojej stronie. Na pewno broniliby się lepiej i dłużej gdyby nie kryzys w dostawach amunicji artyleryjskiej i kilku innych broni.

Kierunki szturmów rosjan i aktualny przebieg linii obrony. Na południu widać donieckie lotnisko.

Na pozostałych odcinkach frontu jest różnie. Nieco spokojniej pod Kupiańskiem, ale nadal niespokojnie pod Ternami i Nowomychajłówką.

Rumieńców nabiera kwestia zboża i rolniczych protestów w UE. Wzrost informacji na ten temat da się również zauważyć w polskich mediach. Wypłynęła między innymi lista polskich firm, które dotychczas kupiły ukraińskie zboże i inne ziarno. To nie był mały wybryk a regularny proceder na ogromną skalę.

Nieco więcej też dziś deklaracji po Ramsteinie. Oby zostały zrealizowane.

Na 5 dronów FPV mam już od Was 16 % potrzebnej kwoty. Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ W nocy Ukraińcy zniszczyli 13 z 26 wystrzelonych przez rosję rakiet, w tym 8 rakiet manewrujących Ch-101/Ch-555/Ch-55, 1 rakietę balistyczną Iskander-M, 2 rakiety manewrujące Kalibr rakiety i 2 kierowane rakiety powietrzne Ch-59. Wszystkie rakiety, które okupanci wystrzelili w Kijów, zostały zniszczone. Brak też ofiar. We Lwowie doszło do trafienia w obiekt infrastrukturalny – fala uderzeniowa wybiła okna w budynkach mieszkalnych przy ulicy Naukowej, uderzyła także w szkołę. Dwie osoby zostały ranne. W Zaporożu rosjanie uderzyli w obiekt infrastruktury — sześć osób zginęło a jedna osoba została ranna. Popołudniu ratownicy odnaleźli ciała dwóch kobiet spod gruzów we wsi Wielki Burłuk w obwodzie kupiańskim, liczba osób zabitych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego wzrosła do czterech.

Trasy przelotu i manewrowania rosyjskich rakiet
Miejsca uderzeń rakiet
Lej po jednej z rakiet pod Kijowem

⚆ Ostrzały w 14 obwodach a w nich ostrzelanych 140 miejscowości i 138 obiektów infrastruktury

⚆ rosjanie uderzyli dwiema bombami powietrznymi na osiedle gminy Wilchuwat, zginęła para, dwie osoby zostały ranne, poinformował o tym szef charkowskiej administracji Syniehubow.

⚆ W Chersonie w wyniku ostrzału artyleryjskiego zmarła 1 osoba.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut- postępy rosjan pod Chromowym
Awdijiwka – Ukraińcy wycofali część sił z południowej linii obrony aby uniknąć otoczenia. rosjanie niestety pogłębiają wyłom między miastem a zakładem koksochemicznym i Ukraińcy zmuszeni są przejść na awaryjne linie logistyczne.
Odcinek kupiański – lepiej pod Synkiwką, gorzej pod Ternami
Nowomychajłówka – +200 metrów dla rosjan. Również nieco bardziej na północ, rosjanie przesunęli sie o kilkaset metrów za Marijinką.

2️⃣ Odcinek zaporoski: Niepotwierdzone informacje o znacznym poszerzeniu ukraińskiej strefy kontroli wokół Krynek.

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Nic nowego

😼Bawełna:
⚆ Kursk – baza paliwowa

⚆ Biełgorod – atakowana była również baza paliwowa. W wyniku uderzenia (prawdopodobnie szczątków dronów lub rosyjska rakieta wystrzelona by zbić drony) zniszczone zostało centrum handlowe. rosjanie podają, że zestrzelili 14 ukraińskich dronów a w wyniku ataku miało zginąć 9 osób.

⚆ SBU uderzyła dronem w jeden z budynków w Enerhodarze, gdzie trwało spotkanie rosyjskiego sztabu.

🌻Straty rosjan: -990 (399 090) -54 systemów artyleryjskich

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Niemcy ogłosiły nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 100 mln euro, — Ministerstwo Obrony. W nim pojazdy opancerzone MRAP, 77 ciężarówek z systemem załadunku, amunicja do dronów, sprzęt medyczny, części zamienne.

⚆ Analitycy NATO uważają za nierealne, aby armia rosyjska przystąpiła do ofensywy na Ukrainie w nadchodzących miesiącach, powiedział dziennikarzom w Brukseli wysoki rangą urzędnik NATO. Za kluczowy warunek znaczącej ofensywy Federacji rosyjskiej w Sojuszu uważa się mobilizację, w ilościach znacznie większych niż obecne, a proces ten wymaga czasu i obecnie nie jest rozpoczynany

⚆ Wielka Brytania dostarczy Ukrainie tysiące dronów jako współprzewodniczący dużej międzynarodowej koalicji, której współprzewodniczy także Łotwa – ogłosił na swojej stronie internetowej brytyjski rząd.

⚆ ​Wiosną Norwegia rozpocznie szkolenie dla ukraińskich marines w zakresie operacji małymi łodziami, a także przekaże takie łodzie wraz z wyposażeniem Ukrainie – NRK. Ćwiczenia te stanowią wkład Norwegii w „koalicję morską”, którą wspólnie z Wielką Brytanią przewodzi wśród krajów formatu „Ramstein”

⚆ Ukraina planuje w przyszłości zakup tureckich myśliwców KAAN, powiedział Ambasador Ukrainy w Turcji. „Ukraińscy specjaliści pracują w ramach projektu stworzenia silnika dla tureckiego narodowego samolotu bojowego KAAN. To nie jest nowa historia. Mamy kilka doświadczonych firm zajmujących się rozwojem silników” – podkreślił Bodnar. Turcy pokazali prototyp samolotu w listopadzie 2022.

⚆ Zachodni partnerzy dostarczą Ukrainie milion dronów w 2024 r. — Stoltenberg.

⚆ Hiszpania przekaże partię opancerzonych pojazdów gąsienicowych M113 i generatorów elektrycznych.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ ​Jutro Zełeński odwiedzi Niemcy i Francję – poinformowała służba prasowa biura prezydenta. Prezydent będzie prowadził rozmowy ze Scholzem i Macronem. 17 lutego Zełeński będzie przemawiał na głównej scenie monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, a także w jej ramach odbędzie szereg dwustronnych spotkań.

⚆ Zełeński polecił premierowi Szmyhalowi pilne omówienie sytuacji na granicy z Polską ze swoim polskim odpowiednikiem. „Ukraińskie ziarno na asfalcie to nie tylko kilka dramatycznych zdjęć. To dowód na to, jak niebezpieczne mogą być emocje. Musimy mimo wszystko chronić dobre sąsiedztwo i solidarność, które zmieniają historię całej Europy na lepsze.” – powiedział prezydent. Zełeński zauważył, że Ukraina wraz z Polską powinna określić wspólne stanowisko w szczególności w sprawie importu rosyjskiego zboża i innego importu z rosji na terytorium krajów europejskich, aby chronić nasze społeczeństwa, a w szczególności rolników – zarówno ukraińskich, jak i polskich.

⚆ Jak wynika z badania KMIS, po odwołaniu Załużnego zaufanie do Zełeńskiego spadło o 5 punktów procentowych – do 60%. W lutym 2022 r., przed inwazją, prezydentowi ufało 37%. Od czasu inwazji zaufanie wzrosło gwałtownie do 90% w maju 2022 r. Następnie w okresie od maja 2022 do grudnia 2023, czyli w ciągu półtora roku zaufanie do Zełeńskiego spadło o 13% — z 90% do 77%. W ciągu kolejnych dwóch miesięcy, do początku lutego, stracił kolejne 12% (z 77% do 65%).

⚆ Według stanu na luty 2024 r. 40% Ukraińców wyraziło zaufanie do Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Syrskiego. Najwyższym poziomem zaufania cieszy się były szefem Ukraińskich Sił Zbrojnych Załużnyj — 94%

⚆ W lutym 2024 r. w porównaniu do grudnia 2023 r. odsetek Ukraińców, którzy uważają, że sprawy w kraju rozwijają się w dobrym kierunku, spadł z 54% do 44%, jak wynika z badania KMIS. Z 32% w grudniu 2023 r. do 46% w lutym 2024 r. wzrosła liczba osób uważających, że ​​sprawy obrały zły kierunek.

⚆ Zełeński podpisał ustawę o legalizacji marihuany medycznej. Dokument reguluje obrót konopiami indyjskimi w działalności medycznej, przemysłowej i naukowej. Teraz ustawa wejdzie w życie po sześciu miesiącach od ogłoszenia.

🌍Alianci:

⚆ Sześć dużych organizacji rolników z UE skrytykowało propozycje Komisji Europejskiej dotyczące lepszej kontroli importu ukraińskich produktów rolnych jako niewystarczające. Europejscy rolnicy uważają, że przyjęcie propozycji Komisji Europejskiej „zagraża stabilność ekonomiczna sektorów hodowli drobiu, produkcji jaj, cukru, zbóż i miodu w UE”. Zwracają uwagę na fakt, że Komisja Europejska nie proponuje wprowadzenia ograniczeń w imporcie zbóż i miodu z Ukrainy, a reszta towarów jest na poziomie ubiegłorocznym, co jest niewystarczające, bo „to właśnie te wolumeny doprowadziło do obecnej trudnej sytuacji producentów unijnych.”

⚆ Na punkcie kontrolnym „Jahodyn – Dorohusk” rozpoczęła się akcja ukraińskich przewoźników, którzy zebrali się w odpowiedzi na działania polskich rolników. Do akcji przyłączyło się 15 ukraińskich ciężarówek i około 20 samochodów osobowych. Zatrzymano jedną ciężarówkę z polskimi rejestracjami.

⚆ Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Siekierski powiedział, że negocjacje z Ukrainą w sprawie warunków eksportu części produktów rolnych są w końcowej fazie. „Negocjujemy dwustronną umowę z Ukrainą, aby ustalić na ten okres pewne zasady, które określałyby wielkość kontyngentów na niektóre towary, które mogą trafić na polski rynek, tak aby nie naruszyć stabilności niektórych rynków” – powiedział Siekierski. Osiągnięcie porozumienia planowane jest do końca marca.

⚆ ​​Szefowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i Polski Cameron i Sikorski wspólnie zwrócili się do Kongresu USA i osobiście do przewodniczącego Izby Reprezentantów Johnsona z wezwaniem do zatwierdzenia projektu finansowania Ukrainy. „To będzie epokowa decyzja, która wpłynie na autorytet Stanów Zjednoczonych w świecie” – powiedział Sikorski.

⚆ Podczas wizyty Zełeńskiego w Paryżu zostanie podpisane porozumienie między Ukrainą a Francją w sprawie „gwarancji bezpieczeństwa” – Pałac Elizejski.

⚆ Ukraina odmówiła ostatecznego usunięcia austriackiego Raiffeisen Bank z listy firm sponsorujących wojnę, ponieważ Kijów wątpi, czy bank rzeczywiście planuje opuścić Federację rosyjską — twierdzi Reuters.

⚆ Koordynator ds. komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Kirby stwierdził, że istnieje ryzyko zajęcia Awdijiwki przez rosjan ze względu na brak wystarczającej ilości broni w ukraińskich siłach obronnych. Wezwał Izbę Reprezentantów do jak najszybszego zatwierdzenia dodatkowego finansowania dla Ukrainy, gdyż w przeciwnym razie „to, co dzieje się teraz w Awdijiwce, może równie dobrze wydarzyć się w innych miejscach na froncie”.

⚆ 15 lutego na posiedzeniu Rady Ukraina-NATO podjęto decyzję o utworzeniu nowej struktury, która zapewni bliższą interakcję Sił Zbrojnych z Sojuszem. „Dzisiaj postanowiliśmy stworzyć w Bydgoszczy centrum wspólnych analiz, edukacji i szkoleń. Centrum to umożliwi Ukrainie wymianę doświadczeń zdobytych podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej i stworzy strukturę, która umożliwi Siłom Zbrojnym studiowanie i szkolenie ramię w ramię z partnerami z NATO” – powiedział Stoltenberg.

⚆ Prezydent Mołdawii Sandu powiedziała, że ​​jej kraj jest gotowy dostarczyć Ukrainie nową partię pomocy humanitarnej.

⚆ Trump powiedział podczas wydarzenia przedwyborczego w North Charleston, że zrobi więcej niż Biden, aby chronić Ukrainę. Były prezydent USA powiedział, że pod prezydenturą Bidena putin „dostanie wszystko, czego chce, łącznie z Ukrainą”. Według niego Biden „odda” Ukrainę putinowi.

⚆ Jeśli Trump wygra wybory prezydenckie, planuje zmusić Ukrainę do rozmów pokojowych z rosją – twierdzi Bloomberg.

⚆ Pierwszy szczyt G7 w 2024 roku przypadnie w rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę i ma odbyć się w formie wideokonferencji. Nie jest określone, czy będzie na nim obecny Wołodymyr Zełeński, ale w zeszłym roku Prezydent Ukrainy został zaproszony na spotkanie przywódców „Grupy Siedmiu”.

⚆ Francja drastycznie zwiększa wydatki na obronność – Minister Sił Zbrojnych Francji Sebastien Lecornu.

⚆ ​​Węgry zablokowały zatwierdzenie 13. pakietu sankcji UE wobec rosji, podaje FT. Jeden z urzędników powiedział, że Budapeszt nie zgodził się na nowe sankcje ze względu na obecność na liście chińskich firm. Zwolennicy pakietu sankcji mają nadzieję osiągnąć porozumienie do przyszłej środy, przed 24 lutego, w rocznicę rosyjskiej inwazji na pełną skalę.

💀 Ciemna strona:

⚆ Dowódca rosyjskiej floty czarnomorskiej admirał Wiktor Sokołow został usunięty ze stanowiska po zniszczeniu okrętu „Cezar Kunikow”.

⚆ Na Białorusi na granicy z Ukrainą wprowadzono stan operacji antyterrorystycznej. Stan ten wprowadzono w czasie ćwiczeń w obwodzie leżczyckim obwodu homelskiego.

⚆ putin powiedział, że Joe Biden, a nie Donald Trump, jest lepszy dla Moskwy jako prezydent Stanów Zjednoczonych. „To osoba bardziej doświadczona, przewidywalna, to polityk starej formacji. Ale będziemy współpracować z każdym przywódcą USA, któremu naród amerykański zaufa” – powiedział putin. Trump stwierdził, że słowa putina są dla niego „komplementem” i przypomniał, że podczas swojej prezydentury wprowadził sankcje na gazociąg Nord Stream 2, ale administracja Bidena je anulowała.

⚆ Potężny pożar wybuchł w budynku Sali Izwiestii na placu Puszkina w Moskwie. Ogień szybko rozprzestrzenia się po całym obiekcie.

⚆ putin powiedział, że żałuje, że wcześniej nie zaatakował Ukrainy i nie rozpoczął wojny. Tak komentował przebieg wojny na Ukrainie w rozmowie z Pawłem Zarubinem, gospodarzem kanału telewizyjnego rossija 1. Sama rozmowa dotyczyła rozmowy putina z Tuckerem.

⚆ Na terenie przedsiębiorstwa obronnego miasta Bijsk, na terytorium Ałtaju Federacji rosyjskiej, 15 lutego rano doszło do eksplozji – władze zapewniają, że miały tam miejsce „procesy technologiczne”.
Jeden z mieszkańców miasta powiedział publikacji „Sibirsky Express”, że do eksplozji mogło dojść w fabryce JSC „Federalne Centrum Badań i Produkcji Ałtaj”. Przedsiębiorstwo wchodzi w skład państwowego koncernu „roskosmos” i zajmuje się produkcją w szczególności amunicji, ładunków do silników rakietowych na paliwo stałe oraz materiałów wybuchowych do celów przemysłowych. Firma znajduje się na listach sankcyjnych UE, USA, Ukrainy i Japonii.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Polskie WarMate w akcji

⚆ Wykurzanie maruderów pod Awdijiwką

⚆ Awdijiwka dziś (galeria)

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.