🪖Dzień 721 (14 lutego 2024, 23:30) – Trafiony – zatopiony

🪖Dzień 721 (14 lutego 2024, 23:30) – Trafiony – zatopiony

14 lutego, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

I bum, idealnie w walentynki i w trakcie kolejnego spotkania w formacie Ramstein Ukraińcy zatopili dużą rosyjską jednostkę transportującą sprzęt wojskowy z Noworosyjska do Sewastopola. Wystarczyło 5 dronów nawodnych by “Cezar Kunikow” poszedł na dno.

„W rolach głównych wystąpili…”

Ostatnia doba minęła bez ataków Shahedami i bez masowych uderzeń rakietowych. Niestety nadal trwają regularne ostrzały artyleryjskie (również z użyciem rakiet o mniejszym dystansie) i dziś dwukrotnie została ostrzelana miejscowość Sełedynowe. Rakiety trafiły w budynek mieszkalny i oddział położniczy.

Przechodzą na front – tu nadal koncentracja na Awdijiwce i odcinku kupiańskim. Na tym drugim odcinku jest mniej symbolicznie i intensywnie. W Awdijiwce zaś sytuacja jest nadal trudna. Ukraińcy spróbowali pierwszych kontrataków, ale z niewielkim sukcesem. Tak dużych strat rosjanie nie mieli nawet w Bachmucie, ale nie mieli też tylu żołnierzy, których na te straty można by spisać. Wszystko wskazuje na to, że najbliższe dni to czas albo na odejście Ukraińców z tego miasta albo na wyparcie rosjan z obszaru zabudowanego i ustabilizowanie linii obrony.

Za granicą mieliśmy Ramstein i jest trochę deklaracji. Mam wrażenie, że ostrożniejszych i bardziej enigmatycznych. Nie ma ani zapowiedzi wielkich dostaw amunicji, ani nowego sprzętu. Mowa głównie o usprawnianiu produkcji amunicji, nowych inicjatywach wokół dronów i dopilnowaniu realizacji poprzednich planów.

W USA nadal Ukraina pozostaje zakładnikiem rozgrywek politycznych. W Polsce zaś znowu chmurzy się nad granicą. Dla odmiany teraz Ukraińcy zapowiadają protest ukierunkowany w polskie transporty.

Na 5 dronów FPV mam już od Was 14 % potrzebnej kwoty. Dziękuję!

Przypominam się też w temacie licytacji. W ten weekend chcę wystawić kilka rzeczy na licytację aby nadać nieco tempa zbiórce. Jeśli masz coś co możesz przekazać na ten cel – będę wdzięczny za kontakt. Będą conajmniej dwie pozycje książkowe z autografami autorów.

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:

⚆ Ostrzały w 10 obwodach a w nich ostrzelanych 120 miejscowości i 95 obiektów infrastruktury

⚆ W nocy wojska rosyjskie dwukrotnie ostrzelały Sełydowe w obwodzie donieckim: najpierw wycelowały w 5-piętrowy budynek, całkowicie niszcząc 12 mieszkań przy jednym z wejść, a następnie w szpital. Trzy osoby nie żyją, w tym jedno dziecko, a 12 zostało rannych, w tym czworo dzieci. Do szpitali przetransportowano około 100 rannych. rosjanie twierdzili, że znajduje się tam poligon sił ukraińskich. Ukraińcy zaprzeczyli, by w odległości 20km od frontu mieli jakikolwiek poligon. Rakiety upadły na szpital (oddział położniczy szpitala). Rzeczniczka Szpitalnego Oddziału Ratunkowego obwodu donieckiego Weronika Bakhal wyjaśniła, że ​​w chwili ataku rakietowego w szpitalu znajdowało się około 149 pacjentów, którzy zostali ewakuowani do innych placówek medycznych w regionie.

⚆ Ostrzelany Nikopol i Cherson

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut- pod Wesełym ataki rosjan odbite, a pod Chromowym i Bohdaniwką rosjanie mają drobne postępy.

Awdijiwka – tu krytycznie i dynamicznie. Widać wzmocnienie sił ukraińskich i większe straty rosjan, ale trudno określić jak wygląda w danej chwili linia obrony. Ukraińcy mają podobno opracowane zapasowe szlaki logistyczne. rosjanie nadal intensywnie szturmują piechotą i zrzucają dużo KABów.

Odcinek kupiański – Spod Tabajiwki rosjan nieco wyparto, ale trwa bitwa o Kysliwkę i Synkiwkę. Spokojniej na odcinku łymańskim.

Nowomychajłówka – postępy rosjan we wschodniej i południowej części wsi.

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak zmian

3️⃣ Krym i Morze Czarne:

Pięć ukraińskich dronów zatopiło duży rosyjski okręt desantowo-desantowy „Cezar Kunikow” na Morzu Czarnym. Ataku dokonały drony nawodne Magura v5. Na pokładzie okrętu mogło znajdować się do 87 osób i wedle rozmówców akcja ratownicza nie powiodła się. Okręt w momencie ataku miał transportować dużą ilość sprzętu wojskowego. Tego typu jednostka może transportować do 13 czołgów (lub transporterów opancerzonych) lub 20 ciężarówek i 150 żołnierzy. Okręt był spory (ponad 110 metrów) i został zbudowany w gdańskiej stoczni w Polsce w 1986 roku.

😼Bawełna:

⚆ Biełgorod

🌻Straty rosjan: -1060 (398 140 ) -66 systemów artyleryjskich

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Kanada przeznacza Ukrainie 44 miliony dolarów na wsparcie “zrównoważonego potencjału myśliwców F-16”, zapowiedział minister obrony Bill Blair na spotkaniu w formacie Ramstein. Fundusze pomogą w dostarczeniu kluczowych materiałów i wyposażenia dla F-16, takich jak części zamienne, stanowiska uzbrojenia, awionika i amunicja.

⚆ Holandia dołącza do koalicji wojskowej, która zapewni Ukrainie zaawansowaną technologię dronów i wzmocni jej zdolności ofensywne w wojnie z rosją, powiedziała holenderska minister obrony Kaisa Ollongren.

⚆ Ministrowie obrony Niemiec i Francji Pistorius i Lecorne podpisali porozumienie w sprawie utworzenia „koalicji zdolności” na rzecz rozwoju obrony powietrznej Ukrainy.

⚆ Niemcy w 2024 roku dostarczą Ukrainie 3-4 razy więcej pocisków artyleryjskich niż w roku ubiegłym – szef Ministerstwa Obrony Republiki Federalnej Niemiec Pistorius.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Jusow, przedstawiciel Ministerstwa Obrony Ukrainy, przyznał, że aplikacja Telegram zawiera szereg zagrożeń dla bezpieczeństwa Ukrainy i należy szukać sposobów rozwiązania tego problemu.

⚆ Ambasador Ukrainy przy UE Wsewołod Czentow przyznaje, że Unia Europejska może zrewidować kwotę pomocy dla Ukrainy (50 miliardów euro rozłożone na cztery lata) w kierunku jej podwyższenia.

⚆ Śledczy NABU potwierdzili fakt istnienia programu korupcyjnego w zamówieniach Ministerstwa Obrony Narodowej, który pozwala na znaczne zawyżenie cen niektórych kategorii produktów. W ten sposób pozbawieni skrupułów dostawcy uzyskują nadmierne zyski i faktycznie czerpią zyski z wojska w czasie agresji Federacji rosyjskiej na pełną skalę.

⚆ Według materiałów SBU pracownik „Ukrenergo”, który chciał zorganizować blackout w 5 obwodach, dostał 15 lat więzienia.

🌍Alianci:

⚆ Rozpoczęło się XIX spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (w formacie „Ramstein”) – po raz pierwszy odbywa się ono z udziałem nowego Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Syrskiego. Minister obrony Umierow powiedział, że na spotkaniu będą akcentować zwiększenie produkcji obronnej, dronów i technologii, a także przygotowanie się zarówno do wyzwań długoterminowych, jak i rozwiązywanie pilnych potrzeb.

⚆ Stoltenberg powiedział, że w 2024 r. europejscy członkowie NATO po raz pierwszy wspólnie wydadzą na obronność ponad 2% PKB. Sekretarz Generalny podkreślił jednak, że dla części sojuszników „przed nami długa droga”, gdyż prawie połowa z 31 państw członkowskich NATO nie osiągnęła jeszcze dwuprocentowego wskaźnika, który jest obowiązkowy dla wszystkich sojuszników w Sojuszu.

⚆ Propozycja putina dotycząca zawieszenia broni na Ukrainie w celu zamrożenia wojny została odrzucona przez Stany Zjednoczone po kontaktach mediatorów – Reuters, powołując się na źródła w rosji. Według trzech źródeł mediatorzy spotkali się w Turcji pod koniec 2023 r. Czwarte źródło dyplomatyczne podało, że nieoficjalne kontakty Federacji rosyjskiej z USA za pośrednictwem pośredników odbywały się z inicjatywy rosji, ale nie wydawały się do niczego prowadzić. putin zaproponował zamrożenie konfliktu według obecnych linii i nie chciał oddać żadnego terytorium Ukrainy kontrolowanego przez rosję, ale sygnał oferował to, co niektórzy na Kremlu uważali za najlepszą drogę do pokoju. „Kontakty z Amerykanami zakończyły się niczym” – powiedział wysoki rangą urzędnik rosyjski zaznajomiony z negocjacjami toczonymi na przełomie 2023 i 2024 roku. „Amerykanie nie wierzyli, że putin był szczery w sprawie zawieszenia broni – ale był i jest. Jest gotowy omówić zawieszenie broni. Ale także putin jest gotowy walczyć tak długo, jak to konieczne – a rosja może walczyć tak długo, jak to konieczne” – dodał rozmówca agencji.

⚆ Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson chce osobistego spotkania z Bidenem przed kontynuowaniem prac nad projektem z finansowaniem dla Ukrainy i Izraela – NBC. Tymczasem rzecznik Białego Domu zwrócił uwagę na niekonsekwencję mówcy i powiedział, że Johnson powinien zakończyć negocjacje, które sam ze sobą prowadzi, i przestać odkładać potrzeby bezpieczeństwa narodowego w imię polityki.

⚆ Republikańscy senatorowie wywierają coraz większą presję na Mike’a Johnsona, aby zmusić go do przedłożenia w Izbie Reprezentantów ustawy o pomocy w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy i innych sojuszników – The Hill. W szczególności senator Tom Tillis powiedział, że jego koledzy w Izbie Reprezentantów poniosą konsekwencje polityczne w tegorocznych wyborach, jeśli nie przyjmą ustawy i pozwolą putinowi odwrócić losów wojny. Według The Hill Demokraci w Izbie Reprezentantów dyskutują o możliwości zebrania podpisów, aby zmusić Johnsona do poddania ustawy pod głosowanie.

⚆ Spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów Johnson obiecał, że pod przewodnictwem Partii Republikańskiej w Izbie projekt ustawy o przyznaniu pomocy Ukrainie, który nie zawiera środków mających na celu rozwiązanie kryzysu migracyjnego, nie zostanie przyjęty. Spiker ponownie skrytykował Biały Dom za nieumiejętność rozwiązania kryzysu migracyjnego na granicy z Meksykiem, przywołując zatwierdzoną dzień wcześniej impeachment Ministra Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
„Trzeba zrobić znacznie więcej, aby chronić granicę. A to, co wyszło z Senatu w tym tygodniu, pomija ten problem” – dodał, odnosząc się do projektu ustawy o pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu.

⚆ Przewodniczący Komisji Wywiadu Izby Reprezentantów Kongresu USA Turner przekazał wszystkim członkom Kongresu informacje wywiadowcze o „poważnym zagrożeniu bezpieczeństwa narodowego” – źródła podają, że zagrożenie to ma związek z rosją. Jedno ze źródeł CNN, które zapoznało się z wywiadem, powiedziało, że „tak naprawdę chodzi o destabilizujący potencjał rosji, który budzi ogromne obawy, o czym niedawno się dowiedzieliśmy”. Turner wezwał także prezydenta Joe Bidena do odtajnienia „wszystkich informacji związanych z tym zagrożeniem”.

⚆ Dwa źródła amerykańskiej telewizji ABC News podają, że „poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego” Stanów Zjednoczonych dotyczy prawdopodobnych zamiarów rosji wystrzelenia broni nuklearnej w przestrzeń kosmiczną. ABC News wyjaśnia: nie chodzi tu o hipotetyczne zrzucenie przez rosję broni nuklearnej na Ziemię, ale raczej o to, że broń ta może zostać użyta przeciwko satelitom. „To bardzo niepokojące i bardzo tajemnicze” – powiedziało ABC News jedno ze źródeł, nazywając to „wielką sprawą”.

⚆ Od 15 lutego na punkcie kontrolnym „Jahodyn – Dorohusk” ukraińscy przewoźnicy planują rozpocząć protest w odpowiedzi na działania polskich rolników, którzy blokują przejazd ciężarówek przez granicę ukraińsko-polską. Akcja powinna rozpocząć się o godzinie 9:00 – powiedział szef organizacji społecznej Kotsenko. Według niego uczestnicy akcji będą rejestrować fakty dotyczące ominięcia blokady od strony polskiej granicy. Planują nie wpuszczać tych polskich kierowców, którzy udali się na Ukrainę poza ogólną kolejką Kotsenko zauważa, że ​​czas trwania protestów ukraińskich przewoźników zależy od sytuacji po polskiej stronie granicy.

⚆ Szef Departamentu Wywiadu Zagranicznego Estonii Kaupo rosin powiedział, że rosja próbuje rozpowszechniać na Zachodzie pogłoski o możliwym pokoju w wojnie z Ukrainą, ale w rzeczywistości postrzega swoją agresję jako trwałą. Według niego zachodnie społeczeństwo lubi rozmowy o pokoju, jednak nalegał, aby nie dać się zwieść tym stwierdzeniom.

⚆ Estoński minister spraw zagranicznych Tsahkna powiedziała, że ​​NATO ma około trzech do czterech lat na wzmocnienie swojej obrony, zanim rosja zdecyduje się przetestować Sojusz. Minister zauważył, że Estonia nie uważa rosji za bezpośrednie zagrożenie dla siebie i pozostałych krajów bałtyckich, Litwy i Łotwy, gdyż Moskwa prowadzi obecnie inwazję na Ukrainę na pełną skalę. „Musimy jednak zrozumieć, że rosyjska machina wojskowa pracuje z pełną wydajnością, możliwościami produkcyjnymi i mentalnością, ponieważ teraz wszystko kontroluje putin” – powiedział.

⚆ Od północy na Łotwie wejdzie w życie ustawa, zgodnie z którą władze tego kraju skonfiskują samochody z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi i przekażą je Siłom Obronnym Ukrainy, – Delfi.

⚆ rosjanie wyrządzili szkody ukraińskiej kulturze na kwotę 3,5 miliarda dolarów – UNESCO. W ciągu prawie dwóch lat wojny na pełną skalę rosja wyrządziła ukraińskiej kulturze szkody na łączną kwotę 3,5 miliarda dolarów. Według obliczeń UNESCO szkody wyrządzone przez Federację rosyjską w 2023 r. wzrosły o 40% w porównaniu z rokiem ubiegłym i wyniosły 341 obiektów kultury w porównaniu z 248 obiektami w 2023 r. W ciągu dwóch lat wojny sfera kultury wraz z turystyką straciła około 19,5 miliarda dolarów. Tylko stolica Ukrainy generuje 10 miliardów tych dochodów. Odbudowa wszystkich obiektów kulturalnych i historycznych na Ukrainie po inwazji na pełną skalę zajęłaby około 10 lat i 9 miliardów dolarów.

💀 Ciemna strona:

⚆ Ambasador Chin przy ONZ Zhang Jun powiedział, że Stany Zjednoczone powinny zaprzestać dostaw broni na Ukrainę i podjąć wysiłki na rzecz zaprowadzenia pokoju. Według niego rosja i Ukraina „muszą wypełnić porozumienia mińskie osiągnięte przez oba kraje w 2014 roku”.

⚆ Szef rosyjskiego MSZ ławrow powiedział, że rosja rzekomo jest gotowa na polityczne i dyplomatyczne zakończenie wojny z Ukrainą, ale jedynie biorąc pod uwagę fakt, że udało jej się już zająć pewne tereny.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Tak wyglądał Kunikow do dziś.

⚆ Bieg z przeszkodami

⚆ i elektryk nie pomoże

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.