🪖Dzień 719 (12 lutego 2024, 21:40) – toksyczne zboże

🪖Dzień 719 (12 lutego 2024, 21:40) – toksyczne zboże

12 lutego, 2024 2 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

I znowu to zboże. Pod ostatnimi postami wylał się potok opinii, racji i uzasadnień. Spróbujmy poszukać złotego środka (polecam zajrzeć na wersję złą bo mapki i grafiki).

Ukraińskie zboże
Ukraińskie zboże jest w dużej części odkupione krwią bo ten kraj jest nieustannie obiektem ataków. Oczywiście rakieta nie spada na każde pole, ale rolnik wyjeżdżający w pole na zaporożu, w obwodzie chersońskim czy kirowohoradzkim ma większą szansę zginąć od rakiety czy miny niż rolnik w Polsce. Ukraina w zakresie produkcji rolnej zajmuje 3-4 miejsce na świecie (pierwsze w produkcji oleju słonecznikowego). To bardzo ważny element ich produkcji i handlu. Zboże ma dla nich szczególne znaczenie – również symboliczne. Słynny pomnik Hołodomoru to dziewczynka trzymające kłosy zboża – nie bez przyczyny. Za to zboże, niemal sto lat temu umarło 4-8 mln Ukraińców. Proszę sobie w tym kontekście wyobrazić jako Ukrainiec obraz tego pomnika i zboże rozsypane na drodze.

Ukraiński biznes
Ukraina ma dużo ziem rolnych, ale większość z nich była własnością kołchozów/kołhospów czyli podobnych tworów do naszych PGRów. Po odzyskaniu niepodległości wiele z tych ziem trafiło w ręce prywatne, ale dość szybko pojawili się chętni do dzierżawy tych ziem, łączenia je w duże gospodarstwa – czasem bez umów. Największe tego typu gospodarstwo ma 80 000 ha. Przedsiębiorstwa rolne obejmują aż 37% wszystkich ziem, te prywatne (osoby fizyczne) to 44%. Zatem nawet jeśli uznać, że wszystkie przedsiębiorstwa rolne należą do oligarchów lub podmiotów zagranicznych to nadal conajmniej 40% to ziemie należące do Ukraińców. Byłoby przyzwoicie pomóc im sprzedać plony.

Główne obszary upraw rolnych

Polski interes
Ukraińskie zboże na polskim rynku to conajmniej dwa zagrożenia – pierwsze to niszczenie opłacalności produkcji dla polskiego rolnika (bo tu koszty są droższe), a po drugie – brak wymogu spełniania standardów europejskich. Niestety z wielu źródeł płyną informacje, że ukraińska produkcja rolna nie spełnia standardów wymaganych w UE. Uznajmy zatem, że to zboże trafiać na polski rynek nie powinno. Mogłoby być zaś przez Polskę transferowane i nawet taki był plan.

Postulaty
W wyrywkowej komunikacji o postulatach można zauważyć następujące żądania:

  1. Unia i Tusk są źli bo chcą wprowadzić “Zielony ład”
  2. Ukraińskie zboże na polskim rynku to zło
  3. Ukraińcy blokują na granicy polskie ciężarówki, które wracają z Ukrainy

Zielony ład to faktycznie zmiana dla rolników, mimo, że jest nastawiony na zbudowanie neutralności energetycznej do 2050 i głównie dotyczy energetyki. W zakresie rolnictwa mówi głównie o dwóch kwestiach: o zakazie stosowania pestycydów i nawozów oraz o mniejszym przetwarzaniu żywności (od pola do stołu). Z części niektórych ustaw (tych kontrowersyjnych) komisja europejska zdążyła się wycofać a część odłożyć w czasie.

Co się nie zadziało a powinno
Pisałem o tym w “Zbożowej brzytwie” we wrześniu (link). Generalnie poprzedni kryzys zbożowy to między innymi efekt zaniedbań również polskiej ekipy. Nikt tego zboża z Ukrainy nie dopilnował ani nie poczuł, że mogą być z tego dwie pieczenie przy jednym ogniu – i pomoc Ukrainie w wydostaniu tego zboża z kraju i biznes w postaci hubu dystrybucyjnego czy nawet przetwórczego dla innych krajów spoza UE. Od września nic się w tej kwestii nie zmieniło bo i nie mogło bo raptem w październiku mieliśmy wybory i patrząc na czołówki gazet bardziej nam w głowie wojna polsko-polska w kolejnym odcinku niż rozwiązywanie problemów nabrzmiałych. Nadal nie wiadomo na jakich zasadach ukraińskie zboże miałoby trafiać do Polski, co miałoby się z nim dziać i kto miałby kontrolować by nie zatruwało polskiego rolnictwa. Wizyta Tuska w Kijowie jedynie kupiła nieco czasu.

Komunikacja
Polskie media niespecjalnie się starają wyjaśnić problem i to po obu stronach granicy. Ukraińskie media nie wnikają, że problemem jest zalew polskiego rynku ich zbożem. Nie rozróżniają tranzytu od sprzedaży. Polskie media również bardzo zdawkowo informują o naturze protestu. A to podatny grunt na który trafia też nasze zmęczenie wojną bo wychodzi na wierzch wypominanie, przypominanie Wołynia, Przeworowa itp itd.

Adekwatność protestu
Nie mam niestety wiedzy na temat faktycznego blokowania przez Ukraińców polskich kierowców więc tu się nie wypowiem. Zakładając, że zielony ład to zło, to miejsce na protest jest nie na granicy, przez którą idzie i pomoc humanitarna, leki i pomoc militarna (kanał wolontariuszy). To realne narażanie naszego sąsiada. Jeśli ukraińskie zboże to zło, to nie dlatego, że Ukraińcy takie produkują tylko, że Państwo nie pilnuje by nie trafiało ono do polskich firm, które zalewają nim rynek narażając polskiego rolnika. Miejsce na protesty nadal nie jest na granicy bo ani tam nie ma polskiego rządu ani przedsiębiorców. Wysypane ukraińskie zboże na polskiej granicy niczym nie różni się od tego wysypującego się ze zniszczonych odeskich terminali zbożowych po ataku Shahedów. Rolą państwa jest ochronić polskiego rolnika ale to nie wyklucza pomagania Ukraińcom w wydostaniu ich zboża przez polską granicę. A tym bardziej pojąć nie mogę jak jakikolwiek rolnik może wysypać czyjekolwiek zboże na drogę wiedząc ile to pracy.

Korzystałem z:
– Ukraina na światowym rynku rolnym (Yulia ZOLOTNYTSKA, Stanisław KOWALCZYK 2022)
Spichlerz świata? (Ośrodek Studiów Wschodnich, 2021)
Strony komisji europejskiej na temat Zielonego Ładu
RMF FM

Na froncie krytyczna sytuacja w Awdijiwce. rosjanie wszystkie siły rzucili na pogłębienie wyłomu.

Na 5 dronów FPV mam już od Was 9 % potrzebnej kwoty.

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ Zniszczone 14 z 17 Shahedów i jedna rakieta ch-59. Atak dotknął Pawłograd gdzie zniknął prąd i woda ale nikt nie zginął ani nie został ranny.

⚆ 7 lutego podczas ataku rakietowego na Kijów Katsapowie użyli pocisku hipersonicznego 3M22 „Cyrkon” – konkluzja Kijowskiego Naukowego Instytutu Badań Kryminalistycznych. Dodano, że broń ta nie odpowiada deklarowanym wcześniej przez rosjan parametrom.

⚆ Ostrzały w 9 obwodach a w nich ostrzelanych 97 miejscowości i 69 obiektów infrastruktury.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut- bez zmian: Kliszczijiwka, Bohdaniwka, Chromowe.
Awdijiwka – tu lepiej nie jest. rosjanie niemal całkowicie odpuścili ataki na flankach i skoncetrowali siły na pogłębieniu wyłomu i przecięciu ukraińskich sił broniących miasta.
Odcinek kupiański – drobne postępy rosjan pod Tabajiwką
Nowomychajłówka – postępy rosjan na północy i wschodzie wsi.

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak zmian

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

😼Bawełna:
⚆ brak doniesień

🌻Straty rosjan: -790 (395 990) -6 systemów artyleryjskich

🛡Inne wątki militarne:

⚆ ​​Szef Służby Wywiadu Ministerstwa Obrony Norwegii wiceadmirał Nils Andreas Stensens powiedział, że w ciągu ostatniego roku rosja znacząco wzmocniła swoją pozycję i osiągnęła sukces w prowadzeniu działań wojennych przeciwko Ukrainie pomimo międzynarodowych sankcji. Ponadto, według jego oceny, rosja „jest w trakcie zdobywania przewagi militarnej” i jest już w stanie zwiększyć produkcję amunicji i precyzyjnej broni dalekiego zasięgu.

⚆ Ukraina w 2024 roku wyprodukuje tysiące dronów dalekiego zasięgu zdolnych do wyprowadzania głębokich uderzeń przeciwko rosji, powiedział wicepremier Fiodorow. Według niego istnieje już nawet 10 firm produkujących drony, które mogą dotrzeć do Moskwy i Petersburga.

⚆ Na lotnisku w Syrii szkolą się operatorzy dronów na potrzeby wojny z Ukrainą, – GUR. Mowa o szkoleniu w zakresie sterowania dronami „Shahed-136” i „Ababil-3”. Szkolenia dla rosjan prowadzone są przez „libańską policję Hezbollahu” i „irańską Gwardię Rewolucyjną” na terenie syryjskiego lotniska wojskowego Shayrat. Szkoleni są także syryjscy najemnicy, których Moskwa planuje rekrutować na operatorów dronów.

⚆ Siły ukraińskie zaczęły zestrzeliwać Shahedy za pomocą amerykańskich systemów laserowych Vampire, – Defense Express.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Burmistrz Lwowa Sadowy nazwał polskich rolników, którzy wysypali na ulicę ukraińskie zboże z ciężarówek w pobliżu granicy, „prorosyjskimi prowokatorami”. „Ukraińcy dosłownie podlewają krwią pola, na których rośnie to ziarno. Zbieranie pszenicy na polu, które doświadczyło wojny, jest jak praca sapera. Takie działania (Polaków) to podłość i wstyd” – stwierdził.

⚆ Przedstawiciele MFW przybyli do Kijowa, aby omówić wyzwania stojące przed gospodarką Ukrainy. „Zespół MFW kierowany przez Umę Ramakrishnan, zastępcę dyrektora Departamentu Europejskiego MFW, wyrusza dziś do Kijowa na spotkania z przedstawicielami władz ukraińskich i innymi partnerami. Dyskusje będą dotyczyć celów polityki gospodarczej władz ukraińskich i wyzwania stojące przed ukraińską gospodarką.” – powiedział stały przedstawiciel MFW na Ukrainie Vahram Stepanyan.

⚆ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało, że niemiecka policja zatrzymała mordercę ukraińskiego koszykarza Wołodymyra Jermakowa. Rzecznik departamentu Nikołenko podkreślił, że sprawa znajduje się pod szczególną kontrolą Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy. Według niego drugi ranny Ukrainiec otrzymuje niezbędną pomoc medyczną w szpitalu w Essen. Jego stan jest stabilny, nie ma zagrożenia dla jego życia.

🌍Alianci:

⚆ Komisja Europejska zaproponowała nowe ograniczenia w handlu dla około dwudziestu firm, w tym trzech zlokalizowanych w Chinach, które są oskarżane o wspieranie działań wojskowych rosji na Ukrainie. Na rozważaną przez UE listę sankcyjną dodano firmy z Hongkongu, Indii, Chin, Serbii i Turcji. Jeśli zostanie zatwierdzona, chińskie podmioty prawne po raz pierwszy zostaną objęte unijnymi sankcjami w związku ze wspieraniem rosyjskiej agresji.

⚆ Polscy przewoźnicy w dalszym ciągu blokują 2 punkty kontrolne. Według rzecznika DPSU, w wyniku działań Polaków na granicy utknęło ponad 1000 ciężarówek. „Uczestnicy tej blokady uniemożliwiają ruch pojazdów towarowych w kierunku punktów kontrolnych Jahodyn i Rawa-Ruska. Na punkcie kontrolnym Szegini ruch w dalszym ciągu odbywa się” – powiedział Andrij Demczenko.

⚆ Ambasada Ukrainy w Polsce w związku z incydentem z rozsypanym zbożem zwróciła się do policji i oczekuje zdecydowanej reakcji strony polskiej po incydencie na granicy.

⚆ ​​„W Europie trudno znaleźć bardziej proukraińskiego polityka ode mnie, ale musimy też pamiętać o interesie bezpieczeństwa żywnościowego” – powiedział polski premier Donald Tusk.

⚆ Minister Spraw Zagranicznych RP Sikorski podkreślił potrzebę wywiązania się przez zachodnich sojuszników ze swoich zobowiązań wobec Ukrainy, aby nie dopuścić do wygrania przez rosję wojny na pełną skalę. Szef polskiego MSZ podkreślił, że prezydentowi rosji putinowi „nie można pozwolić na wygranie tej wojny”. „Krwawy dyktator w Moskwie wie, że zwiększa swoje szanse na sukces, jeśli oddzieli Ukrainę od reszty Europy, jeśli rozbije Unię Europejską, jeśli oddzieli Europę od Stanów Zjednoczonych. Nie uda mu się, a Trójkąt Weimarski będzie bardzo skutecznym narzędziem, aby temu zapobiec” – powiedział.

⚆ Rada UE przyjęła decyzję przybliżającą utworzenie mechanizmu wykorzystania nadwyżek zysków zamrożonych rosyjskich aktywów na terytorium UE na rzecz Ukrainy. Po decyzji stałych przedstawicieli UE Rada Unii Europejskiej przyjęła zasady określające status prawny nadwyżek zysków z unieruchomionego majątku Federacji rosyjskiej na terytorium Unii, a także zobowiązujące do ich trzymania w odrębnym konta. Depozyty nie mogą zbywać zysków z rosyjskich aktywów – wyjaśnia Rada UE. Władze nadzorcze w każdym kraju, na wniosek depozytariusza, mogą jednak podjąć indywidualne decyzje o „uwolnieniu części tego zysku netto”

⚆ Minister spraw zagranicznych Francji Sejournay wezwał do utworzenia dodatkowej struktury bezpieczeństwa poza NATO po oświadczeniach Trumpa o „zachęcaniu rosji” do ataku na sojusz. Komentując słowa Trumpa, szef francuskiej dyplomacji stwierdził: „Tak, potrzebujemy drugiego ubezpieczenia na życie, nie zamiast lub przeciwko NATO, ale oprócz niego”.

⚆ Scholz ostro wypowiadał się w stronę byłego Trumpa, który dzień wcześniej powiedział, że „zachęci rosję” do atakowania krajów NATO, które nie inwestują wystarczająco w obronność. „Obietnica NATO dotycząca ochrony jest stosowana bezwarunkowo. Wszyscy za jednego. Jeden za wszystkich” – podkreślił. Scholz wyjaśnił także, co chciałby wyjaśnić w świetle obecnej sytuacji: „Jakakolwiek relatywizacja gwarancji pomocowych przez NATO jest nieodpowiedzialna i niebezpieczna i służy wyłącznie interesom rosji. Nikt nie powinien igrać ani zajmować się bezpieczeństwem Europy”. Osobno kanclerz podkreślił wspólne działania z Polską, „zwłaszcza w czasie, gdy imperializm rosyjski zagraża naszemu wspólnemu bezpieczeństwu w Europie”.

⚆ Jak poinformowała Kijowska Federacja Koszykówki, 17-letni ukraiński koszykarz Wołodymyr Jermakow zmarł w Niemczech w wyniku ataku od ran zadanych nożem. Według raportu on i jego przyjaciel Artem Kozaczenko zostali zaatakowani „tylko dlatego, że są Ukraińcami”. FFK zauważa, że ​​lekarzom nie udało się uratować Jermakowa, a Kozaczenko przebywa na oddziale intensywnej terapii. Świadkowie mówią że atakującymi byli Arabowie.

⚆ Niemieccy funkcjonariusze organów ścigania poinformowali, że zabójstwo 17-letniego ukraińskiego koszykarza Wołodymyra Jermakowa poprzedziła spór, który powstał wieczorem 10 lutego w autobusie pomiędzy dwiema grupami młodych ludzi. Kłótnia zakończyła się bójką po wyjściu z autobusu na placu Willi Brandta w mieście Oberhausen. W wyniku zdarzenia cztery młode osoby zostały pchnięte nożem, a napastnicy uciekli z miejsca zbrodni. Następnego dnia funkcjonariusze zatrzymali dwóch podejrzanych: 15-latka i 14-latka. Obydwaj byli znani policji. Wobec 15-latka wydano nakaz aresztowania ze względu na powagę zarzutów, natomiast 14-latek ze względu na brak dowodów został przekazany opiekunom prawnym.

⚆ Władze rosyjskie w dalszym ciągu podejmują wysiłki mające na celu wzmocnienie kontroli społecznej nad młodzieżą i studentami na okupowanej Ukrainie oraz kulturową indoktrynację ich w kierunku rosyjskiej tożsamości i ideologii, – ISW.

⚆ W Niemczech rozpoczyna się budowa nowego zakładu Rheinmetall, który zwiększy możliwości Niemiec w zakresie produkcji pocisków artyleryjskich w szczególności dla Ukrainy, – DW

⚆ Zwycięzca wyborów prezydenckich w Finlandii Alexander Stubb powiedział, że do końca wojny na Ukrainie nie może być relacji z rosją na szczeblu politycznym.

💀 Ciemna strona:

⚆ W rosji w Stawropolu płonie jednostka wojskowa.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Vamipre vs Shahed

⚆ Teleportacja TOS

⚆ Bandura na froncie

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.