🪖Dzień 716 (9 lutego 2024, 22:25) – echa

🪖Dzień 716 (9 lutego 2024, 22:25) – echa

9 lutego, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Tak, widziałem główne elementy “wywiadu” z putinem. Nieco szkoda czasu i klawiatury na pastwienie się nad dziwiącym się Carlsonem (może dlatego, że nie odważył się wody napić podczas 2h wywiadu) czy słuchać po raz kolejnym wypaczania historii, konfabulowania i kłamstw putina tylko po to by jakkolwiek próbować usprawiedliwić działania rosji. Na pewno jedno zasługuje na uwagę – wyjątkowo dużo o Polsce było i to jest tak samo alarmujące jak i świadczące, że zrobiliśmy coś dobrze. A o tym, że Polska sprowokowała hitlera, że w Ukrainie najwięcej jest Polaków wśród najemników, że to Polska wymyśliła nazwę “Ukraina” itp itd. Mimo oświadczeń o otwartości do rozmów nie ma co się łudzić, że cele putina się zmieniły. Nie, on chce zetrzeć Ukrainę z powierzchni Ziemi a wtóruje mu w tym i rosyjska propaganda i miedwiediew z resztą gangu.

Dziś też nie milkną echa zmiany sterów w ukraińskiej armii. Pojawiło się wiele ciekawych relacji, wspomnień na temat Załużnego. Mam nadzieję, że będzie miał nadal wpływ na decyzje podejmowane przez sztab i pewnie będzie brakowało jego uśmiechu gestów i mocnego uścisku. Ten człowiek już jest legendą. No i ja po raz pierwszy zobaczyłem też uśmiech Syrskiego.

Na froncie nie jest najlepiej. Wprawdzie nic jeszcze nie pękło, ale rosjanie utrzymują wysoką presję szturmami i tu i ówdzie wydzierają teren Ukraińcom. Nieustannie najtrudniejszy punkt to Awdijiwka. Dziś też napisałem więcej o tym co dzieje się na odcinku zaporoskim i w Krynkach (bo samo “bez zmian” od tygodni brzmiało jakby się tam nic nie działo).

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to dziś w nocy może w końcu na właściwe tory wskoczą USA z przedłużeniem wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Jest to bardzo potrzebne.

Na koniec o nowym celu “Pomaganie za czytanie”. Dziękuję za dotychczasowe Wasze wsparcie. Kolejne zebrane od Was 10 000zł przeznaczę na zakup 5 dronów FPV dla Ukraińców. Jeden kosztuje 2000zł. Szukam też firm, które robią REBy ale z tym jest nieco trudniej i drożej. Zacznijmy zatem od dronów FPV. Na zrzutce widnieje nieco ponad 60 416zł, zatem dążymy do 70 000zł.

Mam zatem 4% kwoty.

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ ​​W nocy Ukraińcy zbili 10/16 Shahedów. Wieczorem ruszył kolejny atak – tym razem na Odesę i Charków.

⚆ Ostrzały w 9 obwodach a w nich ostrzelanych 143 miejscowości i 76 obiektów infrastruktury. W obwodzie sumskim rosjanie zrzucili 7 KABów które zabiły 3 osoby. W Awdijiwce rosjanie skoncentrowali ostrzał na jednym z ostatnich schronów cywilnych w mieście.

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański:
Bachmut – drobne sukcesy rosjan koło Kliszczijiwki i Iwanowskiego.
Awdijiwka – rosjanie nieustannie próbują przeciąć miasto, ale jak dotąd bezskutecznie. Sytuacja jest nadal krytyczna.
Odcinek kupiański – trudno koło Synkiwki, Tabajiwki i na zachód od Nowoseliwskiego. Koło Łymana w lasach serebriańskich wyparto rosjan o 200m, rosjanie zaś poczynili postępy koło Biłohoriwki i tern.
Nowomychajłówka – nieco lepiej na pn-wsch, nieco gorzej na pd-zach.

2️⃣ Odcinek zaporoski: Brak zmian, ale to oznacza tylko, że rosjanom nie udają się szturmy które prowadzą koło Robotyne i Riwnopola. Ataki są masowe ale nie przynoszą trwałych zmian w linii frontu bo Ukraińcy dość sprawnie tu zaczęli kontratakować. Krynki to obszar nad którym panuje medialna cisza. Walki tam trwają i Ukraińców utrzymanie tych przyczółków kosztuje dużo. Jest tam trudno.

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak informacji.

😼Bawełna:

⚆ Drony Służby Bezpieczeństwa Ukrainy uderzyły w dwie rafinerie ropy naftowej na terytorium Krasnodaru: Ilsky i Afipskyi – twierdzi rozmówca Ukraińskiej Prawdy w służbie specjalnej. Według źródła, w wyniku ataku na rafinerię Ilya wybuchł duży pożar, uszkodzony został zakład przerobu pierwotnego o mocy 3,6 mln ton rocznie. Cena takiej instalacji wynosi 50 milionów dolarów. „W zakładzie w Afip drony również się sprawdziły, ale obecnie badane są konsekwencje” – dodał rozmówca.

Mapa dotychczasowych ataków na infrastrukturę przetwarzania ropy i gazu w rosji

🌻Straty rosjan: -910 (393 290 ) -24 systemów artyleryjskich

🛡Inne wątki militarne:

⚆ ​​Stany Zjednoczone w dalszym ciągu dostarczają Ukrainie broń do obrony powietrznej, powiedział rzecznik Pentagonu Patrick Ryder. „Istnieją pewne aktywa objęte kontraktem w ramach programu USAI, które obejmują pewne zdolności w zakresie obrony powietrznej” – zauważył. Na pytanie, jak długo USA będą dostarczać Ukrainie rakiety do obrony powietrznej, przedstawiciel Pentagonu odmówił podania liczb

⚆ Nowy Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Syrski mówił o nowych zadaniach stojących przed nim teraz:

  • Jasne i szczegółowe planowanie działań wszystkich organów administracji wojskowej, z uwzględnieniem potrzeb frontu w zakresie broni zachodniej.
  • Najszybsza i najbardziej racjonalna dystrybucja i dostawa wszystkiego, co niezbędne dla jednostek bojowych
  • Utrzymanie równowagi pomiędzy wykonywaniem misji bojowych a odbudową jednostek i jednostek o wzmożonym wyszkoleniu
  • Wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych i poszerzanie udanego doświadczenia w korzystaniu z dronów i nowoczesnych narzędzi walki elektronicznej

⚆ Norweski rząd zaproponował parlamentowi zamówienie u producenta większej liczby wyrzutni i centrów kierowania ogniem systemów obrony powietrznej NASAMS w celu przekazania ich w szczególności na Ukrainę. Inwestycja zamówienia wyniesie 3,45 miliarda NOK (ponad 300 milionów euro).

⚆ Finlandia wkrótce wyśle ​​Ukrainie 22. pakiet pomocy wojskowej o wartości około 190 mln euro. Ani zawartość pakietu ani termin jego dostarczenia nie zostały ujawnione.

⚆ Amunicji dla ukraińskiej obrony powietrznej wystarczy do marca – The New York Times powołując się na urzędników amerykańskich.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ Do Kijowa przybyła dwupartyjna delegacja Kongresu USA, na której czele stoi przewodniczący Komisji Wywiadu, republikanin Mike Turner, poinformowała ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink. W panelu uczestniczą także Republikanin z Francji Gill, Demokrata Jason Crowe, Demokrata Abigail Spanberger i Republikanin Zach Nunn, członek Komisji Usług Finansowych.

⚆ ​Zełeński przyznał Załużnemu tytuł Bohatera Ukrainy. Tytuł ten otrzymał także Kyryło Budanow.

Walery Załużnyj: “Otrzymanie tytułu Bohatera Ukrainy jest dla mnie wielkim zaszczytem. Honor i odpowiedzialność. Co czuję do każdego obrońcy Ukrainy, pomimo tego, że obecnie nie piastuję żadnego stanowiska. Oto wasza nagroda, bo jesteście prawdziwymi Bohaterami! Służę i będę służyć narodowi ukraińskiemu z oddaniem i wdzięcznością!”

⚆ W samolocie Ił-76, kiedy rozbił się 24 stycznia w obwodzie Biełgorodzkim, na pokładzie samolotu Ił-76 nie było ukraińskich jeńców wojennych, – Sekretarz KBN Oleksij Daniłow. Ukraina nie ma jednak informacji, czy chłopcy, którzy mieli zostać wymienieni, żyją jeszcze.

⚆ Rząd Ukrainy zatwierdził Metodologię używania języków mniejszości narodowych w ramach zaleceń Komisji Europejskiej, niezbędnych do rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa w UE. Jak wyjaśniono, metodologia ustanawia jednolite warunki i procedury używania języków mniejszości narodowych w miejscowościach, w których tradycyjnie zamieszkują lub w których mniejszości narodowe stanowią ponad 15% populacji. Dokument reguluje, w jakich sferach życia społecznego obok języka państwowego można używać języków mniejszości narodowych: komunikacja z władzami; usługi publiczne, społeczne i medyczne, informacja topograficzna; znaki władz i przedsiębiorstw komunalnych

⚆ Nowym dowódcą Wojsk Lądowych zamiast Syrskiego zostanie wiceminister obrony Oleksandr Pawluk – podaje „Dzerkało Tyżnia”, powołując się na źródła w Ministerstwie Obrony Narodowej.Jak podaje rozmówca publikacji, na szefa Sztabu Generalnego planują mianować dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej Anatolija Bargilewicza.Dowódcę Wojsk Lądowych i szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych powołuje Prezydent na wniosek Ministerstwa Obrony Narodowej.

⚆ Minister obrony Umierow odbył pierwsze robocze spotkanie z Naczelnym Dowódcą Syrskim, podczas którego omówił kwestię szczegółowego planu działania Sił Zbrojnych na rok 2024.

⚆ ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Doradca szefa biura prezydenta Podolak powiedział, że kierownictwo kraju oczekuje od nowo mianowanego szefa Syryjskich Sił Zbrojnych Zmusza do przeprowadzenia „audytu” żołnierzy, gdyż z 1 miliona zmobilizowanych w rzeczywistych działaniach bojowych wzięło udział jedynie 300 000. Zdaniem Podolaka trzeba też jasno określić, kto i w jaki sposób przeprowadzi wymianę żołnierzy, którzy od niemal 24 miesięcy są na pierwszej linii frontu. Podolak nazwał kluczową kwestią to, aby Siły Zbrojne decydowały, „kto ma prawo podejmować jakie decyzje kierownicze na różnych poziomach Sił Zbrojnych, biorąc pod uwagę fakt, że na linii frontu pracuje duża grupa generałów polowych, którzy mają różne zdania na temat tego co należy zrobić, biorąc pod uwagę aktualne zasoby rosji”.

⚆ Gabinet Ministrów zezwolił na całodobową pracę centrów mobilizacji (TCC) w okresie stanu wojennego. TCC będą miały prawo 24 godziny na dobę:

  • rozpatrywać przypadki wykroczeń administracyjnych;
  • organizować badania lekarskie i psychologiczne poborowych i rezerwistów;
  • prowadzić ewidencję poborowych, poborowych i rezerwistów oraz ewidencję pojazdów podlegających przekazaniu do Sił Zbrojnych

🌍Alianci:

⚆ Jeśli rosja zajmie Awdijiwkę, będzie to wina Stanów Zjednoczonych, które opóźniły alokację pomocy, – The Telegraph. Tymczasem do decydującego głosowania w Kongresie w sprawie pomocy dla Ukrainy już tylko kilka godzin.

⚆ USA zatwierdzą finansowanie dla Ukrainy, republikański kongresman Turner. Stany Zjednoczone w pełni popierają to finansowanie. Wierzymy, że w Izbie i Senacie panuje przytłaczające poparcie i tak się stanie. Głosowanie nad projektem ustawy zaplanowano na godzinę 2:00 czasu kijowskiego. Do zatwierdzenia potrzeba co najmniej 60 głosów.

⚆ rosja dozbraja się szybciej, niż oczekiwano i może zaatakować kraj NATO w ciągu trzech do pięciu lat, powiedział duński minister obrony Troels Lund Poulsen. „rosja jest potencjalnie skłonna to zrobić. Teraz może również uzyskać zdolności wojskowe wcześniej, niż się spodziewaliśmy. Istnieją powody do prawdziwego niepokoju” – powiedział.

⚆ Podczas swojej wizyty w USA kanclerz Niemiec Scholz spotkał się z senatorami obu partii. „Ukraina potrzebuje wszelkiego wsparcia, aby uchronić się przed rosyjską agresją” – napisał Scholz na Twitterze (X).

⚆ Scholz stwierdził, że ogólna treść wypowiedzi putina w wywiadzie dla amerykańskiego dziennikarza Tuckera Carlsona jeszcze bardziej przekonuje, dlaczego sojusznicy powinni nadal wspierać Ukrainę. „Prezydent rosji kpi z tego, co rosja faktycznie robi na Ukrainie i podaje całkowicie mylące wyjaśnienia powodów tej wojny. Dla nas to jeszcze bardziej oczywiste: pozostajemy całkowicie po stronie Ukrainy” – skomentował Scholz.

⚆ „The Economist” nazwał odwołanie Załużnego nowym etapem wojny i zasugerował, że Zełeński popełnił błąd. W publikacji zauważono, że kiedy 8 lutego Zełeński ostatecznie zastąpił Załużnego Syrskim na stanowisku dowódcy Sił Zbrojnych w ramach szerszej reorganizacji, było tak, jakby wydarzyło się coś fatalnego. W publikacji zauważono, że „jest to częściowo spowodowane zdecydowaną rolą generała Załużnego w dzielnym odparciu wojsk rosyjskich w pierwszych dniach inwazji, a także jego popularnością wśród personelu wojskowego i ludności cywilnej Ukrainy”. Jak wynika z publikacji, jednym z zagrożeń dla Zełeńskiego będą skargi wywołane w armii zwolnieniem „ulubionego dowódcy”. „The Economist” podaje, że Syrski „ma opinię człowieka gotowego przystąpić do walki z wrogiem, nawet za cenę wielkich strat ludzkich i technicznych”.

⚆ Komisja Europejska stwierdziła, że ​​nie widzi niczego nowego w wywiadzie putina ze skandalicznym amerykańskim byłym gospodarzem kanału Fox News Tuckerem Carlsonem. „Powtarzał stare kłamstwa, wypaczenia i manipulacje oraz wykazał bardzo wrogie nastawienie do Zachodu, co nie jest niczym nowym” – powiedziała rzeczniczka KE Nabila Massrali. Dodała, że ​​putin także po raz kolejny pokazał, że nie interesują go realne i znaczące kroki w kierunku pokoju, mówiąc, że rosja będzie walczyć o swoje interesy do końca.

⚆ Polska zareagowała na skandaliczne oskarżenia putina o wybuch II wojny światowej. „To nie pierwszy raz, kiedy rosyjski dyktator oskarża Polskę, na którą 17 września 1939 r. najechało ZSRR, o wywołanie drugiej wojny światowej” – napisał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Dodał też, że jego kraj już dawno przestał poważnie traktować „paranoiczne uzasadnienia putina”, którymi próbuje on usprawiedliwić inwazję na Ukrainę na pełną skalę.

⚆ Polski Minister Rolnictwa – Siekierski stwierdził, że protesty rolników przeciwko napływowi towarów z Ukrainy są uzasadnione. Podkreślił, że w niektórych obszarach konieczna będzie całkowita blokada importu z Ukrainy, np. w przypadku zbóż. Minister zaznaczył także, że nie chce ograniczać prawa rolników do protestu. Dziś polscy rolnicy rozpoczęli zapowiadaną blokadę trzech punktów kontrolnych – „Medyka – Szehyni”, „Hrebenne – Rawa-Ruska” i „Dorohusk – Jahodyn” – poinformował rzecznik ukraińskich służb granicznych Demczenko.

⚆ Węgierscy rolnicy zorganizowali protest w pobliżu punktu kontrolnego „Zakhon” na granicy z Ukrainą, sprzeciwiając się decyzji Komisji Europejskiej o przedłużeniu o kolejny rok bezcłowego importu ukraińskich produktów.

⚆ Izba Deputowanych włoskiego parlamentu ostatecznie zatwierdziła decyzję rządu o udzieleniu Ukrainie pomocy wojskowej w 2024 roku.

⚆ Ukraina opracowuje plan, który pomoże jej pokryć deficyt budżetowy w przypadku zablokowania pomocy finansowej z USA — Bloomberg. Plan obejmuje trzy kluczowe elementy: zwiększenie sprzedaży krajowych obligacji, podniesienie podatków i cięcie wydatków.

⚆ Komisja Europejska ogłosiła, że ​​wsparcie UE dla Ukrainy pozostanie niezmienione po odwołaniu Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Walerija Załużnego.

⚆ Członek stałej komisji specjalnej amerykańskiej Izby Reprezentantów ds. wywiadu Crowe skomentował odwołanie Załużnego ze stanowiska głównodowodzącego sił zbrojnych. Kongresman zauważył, że USA i Ukrainę łączy wspólna wartość – cywilna kontrola nad siłami zbrojnymi. „To wartość wystawiona na próbę czasu i bardzo ważna dla każdej demokracji. I w tych ramach przywódcy obywatelscy mają prawo i obowiązek wybierać tych przywódców, którzy będą awansować” – powiedział kongresman. W imieniu narodu amerykańskiego podziękował generałowi Załużnemu, który przez ostatnie dwa lata kierował wysiłkami na rzecz ochrony Ukrainy, wspierał swoich żołnierzy i „robił to imponująco”.

⚆ Grupa krajów Europy Północnej, Państw Bałtyckich, a także Czech, wezwała Komisję Europejską do przygotowania propozycji nowych sankcji sektorowych wobec rosji i dalszego ograniczenia handlu z krajem agresorem. „Tylko 60% naszego handlu z rosją jest objęte sankcjami UE. Nadal mamy 40%, aby zaprzestać karmienia machiny wojennej agresora” – powiedziała estońska minister spraw zagranicznych Tsahkna. Bezpośrednio w piśmie szefowie spraw zagranicznych krajów sygnatariuszy zauważają, że UE nie wyczerpały się jeszcze możliwości nałożenia sankcji na rosję i należy zwiększyć presję sankcyjną, wzmacniając także zabezpieczenia przed omijaniem już nałożonych ograniczeń.

💀 Ciemna strona:

⚆ W nocy w Moskwie dziwny pożar na dachu budynku rozprzestrzenił się na 4 tysiące metrów kwadratowych.

⚆ putin w rozmowie z Tuckerem Carlsonem wyraził swą rzekomą chęć „osiągnięcia rozwiązania sytuacji na Ukrainie w drodze negocjacji”. Jednocześnie jego zdaniem Ukraina stawia warunki, na które Federacja rosyjska nie może się zgodzić. Również w wywiadzie putin dał długą lekcję alternatywnej historii, wysunął manipulacyjne twierdzenia na temat suwerenności Ukrainy i wypaczył historyczne interpretacje ukraińskiej państwowości. Wypowiedź do Amerykanów: „Czy Stanom Zjednoczonym potrzebny jest ten konflikt? Dlaczego? To jest tysiące mil od terytorium Twojego kraju. Masz inne problemy: problemy na granicy, problemy z migracją, problemy z długiem publicznym – ponad 33 biliony dolarów. Nie masz nic do roboty? Czy nie lepiej byłoby dojść do porozumienia z rosją? Aby dojść do porozumienia, zrozumieć obecną sytuację, zrozumieć, że rosja będzie walczyć o swoje interesy do końca i wrócić do zdrowego rozsądku, zacząć szanować nasz kraj i jego interesy i szukać rozwiązania”.

⚆ putin został zgłoszony na policję w Federacji rosyjskiej w sprawie rehabilitacji (usprawiedliwiania) nazizmu po tym, jak zacytował, że Polska sama zmusiła Hitlera do ataku.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Uścisk Załużnego i niewzruszenie Budanowa

⚆ Fajny widok z drona FPV, który zapuścił się aż do Donbas-Areny

⚆ Tłusty cel

📣 Pomaganie za czytanie vol. 4:

Czwarta edycja idzie na drony FPV czyli nośniki amunicji. Jeden dron to 2 000zł więc kupmy od razu 5!

Na zrzutce dążymy zatem do 70 000zł. Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 60 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.