🪖Dzień 705 (29 stycznia 2024, 22:20) – jak stary worek

🪖Dzień 705 (29 stycznia 2024, 22:20) – jak stary worek

29 stycznia, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Z tą wojną jest jak ze starym workiem – co się go zaceruje w jednym miejscu to przedziera się w innym. A to zboże, a to USA w szachu, a to Niemcy niezdecydowane, a to Zełeński z Załużnym się nie dogadują, a to Węgry. No i dziś mamy trochę powrót tematu Z-Z. W telegramach ukraińskich gruchnęła wiadomość o tym, że Zełeński odwołał Załużnego. W ciągu dnia informację dementowało biura prezydenta, ale to nie była zwykła kaczka dziennikarska. Wczoraj donoszono, że na spotkaniu sztabu było krzykliwie między stroną prezydenta z wojskowymi. Pojawiło się dużo detali dotyczących rzekomej rozmowy obu panów dziś, dużo plotek o nadużywaniu alkoholu przez Załużnego i jego dziwnych znajomościach. Oczywiście – wszystko z “dobrze poinformowanych” aczkolwiek anonimowych źródeł. W tle dzieją się dziwne rzeczy wokół ustawy mobilizacyjnej, której potrzeby Zełeński albo nie rozumie, albo celowo torpeduje. Mamy więc do czynienia albo z nieudanym odwołaniem, albo z kryzysem który do tego ma doprowadzić, albo z sondowaniem przez otoczenie Zełeńskiego potencjalnych skutków odwołania Załużnego. Żadna z tych opcji nie jest jednak dobrą wiadomością, bo oznacza brak jedności o którą tak ładnie apeluje Zełeński w stosunku do Zachodu. Jeśli Zełeński zdecyduje się na dymisję Załużnego to faktycznie oznacza to silne skonfliktowanie władz z wojskiem oraz konflikty na poziomie cywilnym – bo i tu Ukraińcy są podzieleni w dopingowaniu.

Tymczasem na froncie jest mniej “drobnych postępów” rosjan. Obserwatorzy donoszą, że rosjanie coraz częściej i dłużej się przegrupowują gdy nie wychodzą im ataki. Są też doniesienia o zaostrzeniu dyscypliny (czytaj – większym znęcaniu się) wewnątrz wojsk rosyjskich.

Zapomniałbym o Węgrach. Ukraińskie media poświęciły sporo uwagi wizycie Sijarto w Użhorodzie, ale ja (tu) nie będę bo szkoda czasu.

70% kasy na drona jest! Dziękuję!

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:
⚆ zniszczone 8/8 rosyjskich Shahedów w nocnym ataku. Prócz tego na Ukrainę poleciała jedna rakieta Iskander-M i 3 rakiety z systemu s-300.

⚆ Ostrzały w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 127 miejscowości i 81 obiektów infrastruktury

⚆ Silnie ostrzelany Cherson, Berysław

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański: Bachmut – tu pod Bohdaniwką rosjanie nieco przesunęli się w tak zwanej szarej strefie. Poza tym nieco spokojniej było (głównie walki pozycyjne). Awdijiwka – rosjanie mają jakieś 10% terenu miasta (o niskiej zabudowie). Sytuacja na południowym łuku obronnym daleka od idealnej ale od kilku dni się stabilizuje. Było też dziś mniej szturmów. Odcinek kupiański – tu Tabajiwkę udało się odbić zanim rosjanie się w niej “zakorzenili”. Pod Nowomychajłówka rosjanom udało się zdobyć kolejne 200m.

2️⃣ Odcinek zaporoski: Tu tylko o Krynkach dość ogólne oświadczenia sztabu ukraińskiego, że Ukraińcom udało się poszerzyć strefę kontroli na lewym brzegu okupowanej chersońszczyzny. Jednocześnie przyznano, że rosjanie zwiększyli liczbę swoich oddziałów w tym rejonie.

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Cisza

😼Bawełna:

⚆ Nieznany dron zaatakował rafinerię ropy naftowej „Sławnieft” w Jarosławiu – media rosyjskie. Dron rozbił się w pobliżu instalacji hydrokrakingu. Wcześniej pisano, że został zwalczony systemami walki elektronicznej. To 800km od granicy Ukrainy.

⚆ Eksplozje koło Czelabińska

🌻Straty rosjan: -1070 (383 180 ) -16 systemów artyleryjskich i -10 czołgów

🛡Inne wątki militarne:

⚆ Od początku inwazji rosja straciła szacunkowo 2600 czołgów, ale obecnie odbudowuje swoją flotę czołgów w tempie 100 czołgów miesięcznie – poinformował brytyjski wywiad. [Należy dodać, że większość to modernizacje starszych modeli a nie produkcja nowych]

⚆ 👍Francja planuje wyprodukować dla Ukrainy 78 „Cezarów”, z czego sześć zostanie dostarczonych w najbliższej przyszłości – wiceminister obrony Iwan Hawryliuk.

⚆ 👍Szef Ministerstwa Obrony Holandii Ollongren po wynikach spotkania w formacie Rammstein zapowiedział przeznaczenie 122 mln euro na pomoc wojskową dla Ukrainy. 87 mln euro pójdzie na zakup pocisków artyleryjskich a 25 mln euro na zakup broni.

⚆ 👍Luksemburg dołączył do koalicji F-16. Premier Ukrainy Denys Shmyhal rozmawiał ze swoim kolegą Łukaszem Friedenem i podziękował premierowi Luksemburga za przywództwo w tworzeniu koalicji IT, a także za przyłączenie się do koalicji F-16. Przywódcy skupili szczególną uwagę na zaostrzeniu sankcji wobec rosji i zamrożeniu rosyjskich aktywów. Luksemburg wnosi tu znaczący wkład.

⚆ 👍Niemiecki koncern obronny Rheinmetall zbuduje nową fabrykę do produkcji amunicji na potrzeby sił zbrojnych Niemiec i Ukrainy. Zdaniem dyrektora generalnego Rheinmetall, pomiędzy niemieckim rządem federalnym a przemysłem zbrojeniowym istnieje owocna współpraca. „Tempo jest szybkie: to, co w przeszłości zajęłoby dziesięć lat, obecnie jest realizowane w ciągu kilku miesięcy. Teraz w rekordowym czasie zbudujemy w Niemczech nową fabrykę amunicji, aby zapewnić strategiczne bezpieczeństwo dostaw” – powiedział.

🇺🇦 Ukraina:

⚆ 👎Biuro prezydenta rozważa odwołanie Załużnego. Ale nie ma jeszcze dekretu – źródła. Anonimowe kanały Telegramu i poszczególni politycy zaczęli pisać o rzekomym odwołaniu Załużnego, ale obecnie nie ma w tej sprawie dekretu, podają źródła Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Ministerstwa Obrony Narodowej i biura prezydenta. „Został wezwany i zaproponowano mu inne stanowisko. Być może uda się Pan gdzieś jako ambasador. Odmówił. Nie ma dekretu” – powiedział jeden z rozmówców.

⚆ Zełeński nie zwolnił Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Załużnego – poinformował w komentarzu dla Ukraińskiej Prawdy sekretarz prasowy prezydenta Nikiforow. Na pytanie, czy prezydent zwolnił Załużnego, sekretarz prasowy odpowiedział „zdecydowanie nie”.

⚆ Zełeński ma nadzieję, że USA nie przestaną pomagać Ukrainie, w przeciwnym razie Europa nie poradzi sobie sama, NATO osłabnie, a to zagrozi nowym podziałem świata. Prezydent nie powiedział też, czy wojna na Ukrainie może zakończyć się w 2024 roku, ale jest przekonany, że rosję można zatrzymać, zapobiegając zniszczeniu Ukrainy i III wojnie światowej. – z wywiadu dla niemieckiej ARD

⚆ Zełeński oczekuje sprawiedliwej ustawy o mobilizacji ze strony dowództwa wojskowego, zapewniającej sprawiedliwe traktowanie poborowym i cyfryzacji procesu poboru do wojska. Prezydent niesłusznym nazwał także to, że przedstawiciele centrów mobilizacyjnych chodzili po ulicach i wyłapywali mężczyzn, którzy nie przychodzili do „komisariatów wojskowych”. – z wywiadu dla niemieckiej ARD.

⚆ Zełeński powiedział, że Ukraina ma w armii 880 tys. ludzi, czyli więcej niż liczba 617 tys. rosjan, których putn ogłosił jako kontyngent rosji w wojnie z Ukrainą. – z wywiadu dla niemieckiej ARD

⚆ Ukraińcy codziennie wydają za pomocą kart bankowych za granicą 35 milionów dolarów. Obecnie więcej pieniędzy jest wyprowadzanych z Ukrainy niż wysyłanych na Ukrainę – wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Serhii Nikołajczuk. Odpływ środków publicznych z Ukrainy w kategorii „podróże” wyniósł 20 miliardów dolarów w 2022 roku i 18 miliardów dolarów w 2023 roku. Od kwietnia 2023 r. do chwili obecnej za granicą z ukraińskich kart bankowych wydaje się 35 mln dolarów dziennie. Wskaźnik poważnie wzrósł po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę w związku z masowym wyjazdem ukraińskich uchodźców za granicę. Jednocześnie zmniejszają się przekazy pieniężne od Ukraińców z zagranicy na Ukrainę. Jeśli w 2021 roku wskaźnik ten wyniósł 14 miliardów dolarów, to w 2022 roku będzie to 12,5 miliarda dolarów, a za 11 miesięcy 2023 roku – 10,6 miliarda dolarów.

⚆ ​​Ministerstwo Obrony Narodowej i funkcjonariusze organów ścigania przeprowadzają nieplanowane kontrole centrów mobilizacyjnych w regionach i odnotowują wiele naruszeń. Przeprowadzane są także kontrole magazynów z produktami w jednostkach wojskowych – stwierdziły brak żywności o ponad 50 mln UAH, – powiedział Umierow.

⚆ Amerykańscy inspektorzy przybyli do Kijowa, aby sprawdzić udzieloną pomoc – Ambasador USA na Ukrainie Brink.

⚆ Szef MSZ Kułeba i szef biura prezydenta Jermak spotkali się w Użgorodzie z ministrem spraw zagranicznych Węgier Sijarto. W oświadczeniu czytamy, że „oczekuje się szczerego i konstruktywnego dialogu w celu nawiązania stosunków między państwami”. Wcześniej informowano, że spotkanie ma na celu przygotowanie spotkania Zełeńskiego z Orbánem. Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Węgier Sijarto przed negocjacjami w Użgorodzie wraz ze swoimi ukraińskimi kolegami oddał cześć poległym obrońcom Ukrainy.

⚆ Jermak powiedział, że negocjacje z szefem węgierskiego MSZ w Użhorodzie świadczą o wzajemnej chęci Kijowa i Budapesztu do odbycia spotkania na najwyższym szczeblu. „Wierzę, że zrobiliśmy bardzo mocny krok w tym kierunku w trakcie dzisiejszego spotkania” – powiedział. Według niego nie ustalono konkretnych terminów, ale obie strony wyraziły zainteresowanie jak najszybszym odbyciem spotkania.

⚆ Strona ukraińska jest zdecydowana ostatecznie rozstrzygnąć spór z Węgrami dotyczący praw mniejszości narodowych, a specjalna komisja pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ciągu 10 dni przedstawi „konkretne porozumienie” w tym kierunku – powiedział Kułeba na konferencji konferencja prasowa z Jermakiem i Sijarto. Minister dodał, że znaczna część spotkania w Użhorodzie poświęcona była problematyce mniejszości narodowych.

⚆ Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Węgier Sijjarto powiedział, że Budapeszt chce powrotu praw dla mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu, jakie posiadała przed 2015 rokiem. Według niego przedstawiciel Węgier znajdzie się w komisji, która powinna omówić wnioski węgierskie ze stroną ukraińską. Wyjaśnił, że strona węgierska sformułowała wniosek w 11 punktach: w szczególności chodzi o przywrócenie statusu szkoły narodowej, możliwość sporządzania świadectwa maturalnego w języku węgierskim i wykorzystywania go w sferze życia publicznego. Według niego komisja została poinstruowana, aby jak najszybciej uzgodnić te kwestie i opracować propozycje dla ministerstw.

🌍Alianci:

⚆ ​​UE opracowuje plan osłabienia węgierskiej gospodarki, jeśli Budapeszt nie zgodzi się na przyznanie Ukrainie nowego pakietu pomocowego — FT. Z publikacji wynika, że ​​Bruksela zamierza załamać kurs węgierskiego forinta i zmniejszyć atrakcyjność inwestycyjną Węgier, aby zaszkodzić „miejscom pracy i wzrostowi” gospodarki kraju. Należy zauważyć, że jeśli Orbán nie pójdzie na ustępstwa, przywódcy UE mogą publicznie ogłosić całkowite zaprzestanie finansowania Budapesztu z zamiarem „przestraszenia rynków”.

⚆ 👍 Na spotkaniu stali przedstawiciele krajów UE zgodzili się na utworzenie odrębnego rachunku, na który będą przelewane odsetki od podlegających opodatkowaniu zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów. Ambasadorowie UE „dali zielone światło dla pierwszego kroku” na drodze do wykorzystania zamrożonych aktywów Federacji rosyjskiej na rzecz Ukrainy – „deponowania środków z zamrożonych aktywów rosyjskich na osobne konto.” „Teraz pozostaje kwestia uzgodnienia kolejnego kroku: faktycznego przesłania pieniędzy na Ukrainę” – korespondent radia Swoboda.

⚆ Węgry są gotowe na kompromis w sprawie 50 miliardów euro z UE na Ukrainę, – Reuters. Zmiana decyzji ma związek z „szantażem” ze strony Brukseli, która była gotowa odciąć unijne fundusze i pozbawić Węgry prawa głosu w Euroradzie, jeśli Budapeszt zablokuje pomoc dla Kijowa.

💀 Ciemna strona:

⚆ W obwodzie swierdłowskim w Federacji rosyjskiej nagle zapaliło się przedsiębiorstwo produkujące wyroby z tworzyw sztucznych

📺 Materiał bonusowy:

⚆ teleportacja

⚆ smutne ave Maria na odcinku kupianskim

⚆ Takie polowanie na wieży

⚆ i przy wraku

📣 Pomaganie za czytanie vol. 4:

Czwarta edycja idzie na drony FPV czyli nośniki amunicji. Jeden dron to 2 000zł więc kupmy od razu 5!

Na zrzutce dążymy zatem do 70 000zł. Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 60 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.