🪖Dzień 700 (24 stycznia 2024) – trzeba pływać

🪖Dzień 700 (24 stycznia 2024) – trzeba pływać

25 stycznia, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś tematem numer 1 w ukraińskich kanałach była katastrofa rosyjskiego samolotu IŁ-76 pod Biełgorodem. Sekwencja zdarzeń była taka:

 1. Lokalne kanały w Biełgorodzie piszą, że rozbił się Ił-76. Na nagraniu widać spadający samolot w ogniu i odpadającą od niego część tuż przed uderzeniem.
 2. Czołowy ukraiński dziennik pisze (powołując się na swoje źródła), że to robota sił ukraińskich. Potem usuwa tę informację z tytułu, po oficjalnym komunikacie ukraińskich sił powietrznych.
 3. Ukraińskie instytucje piszą, że rosyjski Ił miał transportować rakiety S-300, którymi jest ostrzeliwany między innymi Charków. Ukraińcy “sprawdzają informacje”.
 4. rosyjskie media podają, że na pokładzie samolotu miało być 63 ukraińskich jeńców (inne, że 65), 3 ochroniarzy i 3 osoby załogi.
 5. Ukraińcy potwierdzają, że faktycznie miało dziś dojść do wymiany jeńców i że zazwyczaj strona rosyjska informowała o przelocie samolotów z cywilami/jeńcami. Tu tej informacji miało nie być.
 6. rosjanie odwołują wymianę jeńców i żądają zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ.
 7. Pokazują się nagrania na których widać dużo rozrzuconych szczątków, ale tylko jedno ciało. Teren zostaje zamknięty.
 8. Analitycy wskazują, że kierunek lotu wskazuje, że Ił wylatywał z Biełgorodu na północny-wschód.
 9. Jedna z rosyjskich propagandystek publikuje rzekomą listę ukraińskich jeńców, ale pokazuje się, że około 20 nazwisk to osoby, które już jakiś czas temu wyszły z rosyjskiej niewoli.
 10. Były ukraiński jeniec wskazuje, że na 65 jeńców rosjanie nie daliby do pilnowania 3 ochroniarzy a 20.

Niewykluczone, że samolot miał awarię i rozbił się. Niewykluczone, że zestrzelili go Ukraińcy. Raczej mało prawdopodobne by wywoził on 60+ jeńców z Biełgorodu pod strażą 3 rosjan. Jest prawdopodobne, że rosjanie wykorzystają okazję do podrzucenia ciał zakatowanych w niewoli ukraińskich jeńców na miejsce katastrofy by “wykreować fakt” i oskarżyć Ukrainę oraz osłabić dostawy systemów przeciwlotniczych.

Z frontu nie ma dobrych wieści. rosjanie nadal drobnymi krokami przesuwają linię frontu pod Bachmutem i Awdijiwką.

Jest kilka pozytywnych wieści z innych obszarów. Tytuł dzisiejszego podsumowania nawiązuje do wypowiedzi Kułeby udzielonej niemieckiemu Bildowi. Polecam lekturę streszczenia.

63% na drona już mam – dziękuję.

🏹 Sytuacja wojenna:

🛸 Ataki powietrzne i ostrzał:

⚆ Ostrzały w 11 obwodach a w nich ostrzelanych 134 miejscowości i 113 obiektów infrastruktury. W nocy miał miejsce kolejny ostrzał Charkowa – tym razem bez doniesień o ofiarach.

⚆ Wieczorem rosyjskie drony atakowały Odesę

1️⃣ Odcinek kupiańsko-doniecko-łuhański: Bachmut – postępy rosjan między Iwaniwskim i Kliszczijiwką, Spirnego. Awdijiwka – niestabilnie na południowej linii obrony. Odcinek kupiański – brak zmian, ale trwają intensywne walki. Nowomychajłówka – podobnie, ale bez zmian.

2️⃣ Odcinek zaporoski: Niepotwierdzone doniesienia o planach rosjan by użyć broni chemicznej na wojujących w Krynkach siłach ukraińskich. Ukraińcy utrzymują tu przyczółek od 4 miesięcy.

3️⃣ Krym i Morze Czarne: Brak doniesień

😼Bawełna:
⚆ Powtarzające się eksplozje w pobliżu składu ropy w Tuapse.

⚆ Alarm powietrzny w Soczi

🌻Straty rosjan: -840 (378 660 ) -61 systemów artyleryjskich

🛡Inne wątki militarne:

⚆ 👍Ukraiński system EW pomógł odeprzeć atak rakietowy, – BBC. Ukraińskie dowództwo wojskowe po raz pierwszy ogłosiło, że było w stanie „zneutralizować” dwa tuziny rosyjskich rakiet nie za pomocą obrony powietrznej, ale za pomocą EW. Zachodni analitycy mówią o „punkcie zwrotnym” w kwestii ochrony ukraińskiego nieba. Na początku roku władze ukraińskie pokazały najnowszą technologię obrony przed rosyjskimi rakietami. Eksperci zakładają, że chodzi o tajny system „Pokrov”.

⚆ GUR: Dzisiaj miała odbyć się wymiana więźniów, jednak do niej nie doszło. Ukraiński wywiad podał, że nie ma obecnie informacji o tym, kto dokładnie znajdował się na pokładzie zestrzelonego samolotu Ił-76 i ilu ich było. Ukraina wywiązała się ze wszystkich ustaleń dotyczących przygotowania wymiany, natomiast rosja nie informowała strony ukraińskiej o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej, jak to miało miejsce wielokrotnie w przeszłości. „Lądowanie samolotu transportowego w 30-kilometrowej strefie działań wojennych nie może być bezpieczne i w każdym razie musi zostać omówione przez obie strony, gdyż w przeciwnym razie zagraża to całemu procesowi wymiany. Na tej podstawie możemy mówić o planowych i celowych działaniach Federacji rosyjskiej, których celem jest destabilizacja sytuacji na Ukrainie i osłabienie międzynarodowego wsparcia dla naszego państwa”. – głosi komunikat

⚆ rosjanie zaczęli używać improwizowanych systemów rakietowych opartych na ciężarówce i morskiej instalacji RBU-6000 z bombami głębinowymi.

⚆ Ukraina buduje na dużą skalę trzypoziomową linię obrony we wszystkich kierunkach, na to przeznaczono już dziesiątki miliardów hrywien – oświadczenie premiera Ukrainy.

⚆ Awdijiwka – w rosyjskich mediach pojawiło się wyjaśnienie jak rosjanom udało się niepostrzeżenie dostać do zabudowań miejskich Awdijiwki. 150 żołnierzy miało przeczołgać się rurami 2km na tyły sił ukraińskich w mieści i zająć kilka budynków.

🇺🇦 Ukraina

⚆ Ratownicy wydobyli jeszcze dwa ciała mężczyzny i kobiety spod gruzów pięciopiętrowego budynku, który wczoraj uderzyli rosjanie w Charkowie. Akcja poszukiwawczo-ratownicza została zakończona popołudniu. Liczba osób zabitych w wyniku ataków rakietowych na Charków 23 stycznia wzrosła tym samym do 10 osób. W mieście ogłoszono żałobę.

⚆ 👍 Ministerstwo Obrony Ukrainy: Podczas Ramstein-18 partnerzy ogłosili zobowiązania dotyczące broni dalekiego zasięgu dla Ukrainy. Według rzecznika ministerstwa obrony Pawluka strona ukraińska usłyszała „wystarczająco dużo ważnych wypowiedzi partnerów, wystarczająco ważnych zobowiązań, aby stwierdzić, że silne wsparcie dla Ukrainy będzie kontynuowane”. Wyjaśnił, że Ukraina otrzyma od swoich partnerów broń niezbędną do skutecznego pokonania wroga zarówno na linii frontu, jak i na tyłach. Zobowiązano się między innymi. do dostarczenia Ukrainie broni dalekiego zasięgu.

⚆ Brak [zatwierdzonych] funduszy wpływa nie tylko na zdolność Stanów Zjednoczonych do wysyłania na Ukrainę nowej broni, ale także na możliwość pomocy w naprawie tej, która została wcześniej dostarczona, powiedział rzecznik Pentagonu Patrick Ryder.

⚆ Kułeba w rozmowie z „Bildem”:

 • „Przemysł obronny krajów, które nam pomagają, nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości amunicji artyleryjskiej”. „Obecny poziom produkcji nie odpowiada potrzebom wojny na Ukrainie ani potrzebom obronnym samych Waszych krajów”.
 • „Bez względu na to, jak absurdalnie to zabrzmi, wydaje się, że Korea Północna jest skuteczniejszym partnerem dla rosji niż nasi przyjaciele, którzy zaopatrują Ukrainę w amunicję artyleryjską. To jest niedorzeczne. I to musi się zmienić. I choć doceniamy wszystko, co dostajemy, skala wojny wymaga czegoś więcej.
 • Jeśli chodzi o podejmowanie konkretnych decyzji, widzimy, jak nasi partnerzy czasami toną w niekończących się dyskusjach. Ale nie ma czasu na tonięcie, trzeba pływać.”
 • „Nie potrzebujemy rakiet Taurus do ataków na Moskwę. Nie potrzebujemy rakiet dalekiego zasięgu dostarczanych przez zachodnich partnerów, aby zaatakować Moskwę lub jakąkolwiek inną część terytorium rosji. Potrzebujemy Taurusa, aby zniszczyć rosyjską infrastrukturę wojskową za liniami wroga na Ukrainie”

⚆ MON Ukrainy przekazał Radzie poprawiony projekt ustawy o mobilizacji – podaje Cenzor, powołując się na źródła. Posłowie planują zająć się projektem jutro.

⚆ 👍Dania przeznaczy 91 mln koron duńskich (13,3 mln dolarów) na projekty wspierające rozwój cyberbezpieczeństwa i obrony Sił Zbrojnych Ukrainy oraz Ministerstwa Obrony Ukrainy – Ministra Obrony Troelsa Lund Poulsena.

⚆ Premier Słowacji Robert Fico przybył z wizytą do Użgorodu – poinformował premier Szmyhal. „Na porządku dziennym są nasze stosunki dwustronne i wsparcie dla inicjatyw europejskich. Oczekujemy konstruktywnego i praktycznego dialogu” – powiedział szef ukraińskiego rządu. Premier Szmyhal powiedział, że rządy Ukrainy i Słowacji, pomimo „pewnych różnic”, chcą ukształtować politykę „nowego pragmatyzmu”, która „przyniesie korzyści obu państwom”. Jest przekonany, że dzisiejsze spotkanie z Fico „otworzy nową kartę” w stosunkach Ukrainy ze Słowacją.

⚆ Szmyhal oświadczył, że osiągnął porozumienie z Fico w szeregu kwestii i osiągnął co najmniej cztery porozumienia:
▫️ Słowacja nie będzie blokować zakupu przez Ukrainę broni i sprzętu od słowackich przedsiębiorców,
▫️Ukraina nawiąże współpracę w zakresie dostaw od słowackiej firmy sprzętu do budowy linii obronnych,
▫️ Słowacja poprze przyznanie Ukrainie przez UE 50 miliardów euro.
▫️Premier Fico zapewnił także o pełnym wsparciu dla europejskich aspiracji Ukrainy do integracji
W wyniku spotkania szefowie rządów podpisali także wspólne oświadczenie mające na celu wzmocnienie stosunków dwustronnych „w oparciu o wzajemne zaufanie i szacunek”

🌍Alianci:

⚆ Wielka Brytania zaproponowała Niemcom wyjście z sytuacji związanej z niechęcią Berlina do przekazania Ukrainie swoich rakiet manewrujących dalekiego zasięgu Taurus. Według Handelsblatta, który powołuje się na „dyplomatów i urzędników państwowych”, plan zakłada, że ​​Niemcy przekażą Wielkiej Brytanii swoje Taurusy, a w zamian przekażą Ukrainie dodatkowe rakiety dalekiego zasięgu Storm Shadow. Mówi się, że propozycja została przekazana przez Londyn do Berlina kilka tygodni temu, ale nie zgłoszono żadnych dalszych działań.

⚆ W Polsce 24 stycznia rozpoczyna się ogólnopolski protest rolników z żądaniami ochrony ich przedsiębiorstw przed importem z krajów trzecich, w szczególności Ukrainy. Rolnicy planują wyjechać na drogi miast i wsi ze swoimi ciągnikami i innym sprzętem w ponad 150 miejscowościach na terenie całego kraju. Kluczowym żądaniem jest zaprzestanie „niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy i innych krajów spoza UE, które nie odpowiadają standardom europejskim”. Polscy rolnicy upierają się, że znajdują się w sytuacji niekonkurencyjnej, gdyż w swojej działalności zobowiązani są do przestrzegania szeregu zasad i dodatkowo wydawania pieniędzy na określone działania mające na celu ochronę środowiska, natomiast wymogi te nie dotyczą producentów w krajach trzecich.

⚆ Minister rolnictwa Czesław Siekerski powiedział, że za kilka dni Polska rozpocznie negocjacje techniczne z Ukrainą w sprawie pozwoleń eksportowych. Według niego certyfikaty, wzorowane na certyfikatach uzgodnionych przez Rumunię i Bułgarię z Ukrainą, ograniczą nadmierny przepływ towarów do Polski i pomogą zakończyć spór handlowy między Warszawą a Kijowem.

⚆ Biały Dom stwierdził, że ostatnie zmasowane ataki rakietowe wojsk rosyjskich na szereg ukraińskich miast stanowią próbę spowodowania przez Federację rosyjską Ukraińców „większych cierpień i próbę złamania ich woli”. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Kirby dodał, że jest to także próba wyczerpania ukraińskiej obrony powietrznej.

⚆ Holandia aresztowała trzy osoby w ramach śledztwa dotyczącego międzynarodowej siatki przemytniczej, która miała na celu obejście sankcji UE wobec rosji.

⚆ Kolejny pakiet unijnych sankcji wobec rosji obejmie produkty aluminiowe – Politico. Jak zauważa publikacja, w ten sposób UE stara się wprowadzić ograniczenia wobec rosyjskiej energetyki: proces wytapiania aluminium wymaga ogromnych ilości energii elektrycznej, a ceny nośników energii stanowią aż 40% kosztów produkcji. Według organizacji branżowej European Aluminium poprzednie rundy sankcji nie dotknęły około 85% rosyjskiego eksportu tego metalu do UE.

⚆ Kanclerz Niemiec Scholz powiedział, że Berlin i Kijów mogą wkrótce dojść do porozumienia w sprawie zobowiązań w zakresie bezpieczeństwa zgodnie z Deklaracją Ramową „Grupy Siedmiu” przyjętą na szczycie NATO. „Zakładam, że wkrótce to sfinalizujemy… Mam wrażenie, że jesteśmy na progu ostatecznych negocjacji” – powiedział Scholz. Obiecał, że ogłosi szczegóły, gdy dokument będzie gotowy.

⚆ 👍 Komisje spraw zagranicznych Senatu i Izby Reprezentantów USA zatwierdziły ustawodawstwo, które pomoże stworzyć warunki do konfiskaty rosyjskiego majątku i przekazania go Ukrainie w celu odzyskania po zniszczeniach spowodowanych rosyjską wojną agresywną. Jeśli ustawa przejdzie pełną liczbę głosów w Senacie i Izbie Reprezentantów i zostanie podpisana przez prezydenta Joe Bidena, utoruje drogę do pierwszego w historii przejęcia przez Waszyngton aktywów banku centralnego kraju, z którym nie jest w stanie wojny. Projekt ustawy przewiduje, że skonfiskowane rosyjskie środki zostaną przeznaczone na odbudowę Ukrainy.

⚆ Premier Węgier, który tak naprawdę pozostaje jedyną przeszkodą w przystąpieniu Szwecji do NATO, zapewnił Sekretarza Generalnego Stoltenberga, że ​​popiera członkostwo kraju w Sojuszu i wzywa parlament do dokończenia ratyfikacji „przy najbliższej okazji”.

💩Ciemna strona:

⚆ rosja żąda pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z katastrofą rosyjskiego wojskowego samolotu transportowego Ił-76 w obwodzie Biełgorodzkim, którym zdaniem strony rosyjskiej przewożono na wymianę ukraińskich jeńców wojennych. Minister spraw zagranicznych rosji ławrow powiedział, że okoliczności są wciąż ustalane, ale strona ukraińska w Radzie Bezpieczeństwa ONZ „mogła powiedzieć, jak to wszystko się stało”. Francja odmówiła.

⚆ w rosji w ważnych przedsiębiorstwach obronnych i przemysłowych instalowane są systemy antydronowe, – dane rostec. Jednym z takich kompleksów jest Serp, zdolny do tłumienia grup dronów w promieniu 5 km. Ogółem, według korporacji, dostarczono ponad sto takich kompleksów.

Serp

📺 Materiał bonusowy:

⚆ A ku ku

⚆ Trzeba było drzwi za sobą zamknąć…

⚆ Miejsce katastrofy Iła.

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.