🪖Dzień 685 (9 stycznia 2024, 23:15) – kontrasty

🪖Dzień 685 (9 stycznia 2024, 23:15) – kontrasty

9 stycznia, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś kilka punktów:

 1. Linia frontu ma sporo znamion stabilizacji. Ciężko opanować Ukraińcom odcinek pod Robotyne.
 2. Na większości frontu mróz – nawet do -17 w nocy koło (Bachmut, Charków, Awdijiwka) – ciut cieplej na Zaporożu.
 3. Wedle niemieckiego Bilda rosyjska ofensywa na Awdijiwkę czy rejon Kupiański nie udała się. Gromadzone i rzucone w tych kierunkach masy żołnieryz i sprzętu niewiele uzyskały i nie zagroziły siłom ukraińskim i ich liniom obrony. Ukraińcy studzą niemieckich dziennikarzy mówiąc, że aktualne osłabienie rosyjskich ataków nie oznacza końca ofensywy a jedynie operacyjną pauzę. Fakt faktem, że zdjęcia z okolic Awdijiwki, Bachmutu z dywanem z ciał rosyjskich żołnierzy i setkami wraków rosyjskiego sprzętu robią wrażenie na dziennikarzach, ale chyba nie specjalnie na rosji.
 4. W rosji zaś problemy z ogrzewaniem. Masowo pękają rury po (lub bez) awarii zakładów ciepłowniczych. Rury pękają i w budynkach a woda z instalacji po tym jak się rozleje – zamarza, bo temperatury są mocno ujemne. Regionalni bossowie mówią, że na naprawę zaniedbanych sieci ciepłowniczych potrzebne są miliardy dolarów, a w tym czasie szojgu ogłasza dalsze rozkręcanie produkcji dronów na które te miliardy płyną. Byłoby ironicznie gdyby z powodu braku ciepła powstała iskra w rosji, której tak bardzo niektórzy wyglądają (ale nie, nie powstanie).
 5. W Kijowie podobną awarię usunięto w kilka godzin.
 6. W Ukrainie zaś afera wokół przedsiębiorcy ze Lwowa, który nie dość, że dochrapał się intratnych kontraktów z armią to próbował jeszcze pokombinować na odszkodowaniach za utracone majątki. Wpadł na łapówce i to ujawniło cały mechanizm korupcyjny o którym zacytowałem poniżej jednego z ukraińskich blogerów. Sprawa Hrynkiewicza pokazuje stawia kilka pytań. Czy porządki Umierowa to faktyczna zmiana czy tylko pokazówka (których nie było brak)? Ilu takich Hrynkiewiczów jeszcze jest w Ukrainie i ile pomocy rozkradli? W tym czasie ogłaszane są detale dotyczące pogrzebu ukraińskiego poety – Maksyma Krywcowa.
 7. Nieco dwubiegunowo w Niemczech bo z jednej strony trwa ich kampania mająca na celu zmobilizowanie krajów zachodu do zwiększenia pomocy militarnej (bo faktycznie, bez USA to jakieś konkretne pakiety pomocy to ostatnio tylko Niemcy i Skandynawowie dają) a z drugiej w temacie Taurusów to nadal słychać “nein”. Gdyby nie Taurusy to można by uwierzyć, że Niemcy poczuły na sobie odpowiedzialność zastąpienia USA w roli żandarma tej części świata. Samo w sobie nie byłoby to złe…
 8. Kolejny ważny punkt, który może zaważyć o rozwoju wsparcia militarnego Ukrainy szykuje się w Davos 15 stycznia i w formacie Ukraina-NATO 1 lutego.
 9. Ciekawostka na temat planu Załużnego na ofensywę w 2022, której nie zaakceptowały USA. Dziś to jedynie gdybanie, ale trudno się powstrzymać. Pytanie jaki miał plan na ofensywę w 2023?
 10. Rozbudzenie ukraińskiej produkcji dronów – nieco symetrycznie (na tle Szojgu) wygląda wypowiedź Fiodorowa o 200 firmach w Ukrainie produkujących już drony. Fiodorow jest jednak jednym z tych polityków/działaczy w których pokładam dużo nadziei obserwując jego działania. Jako jeden z niewielu nie tylko rozumie wagę dronów na polu walki, ale ma też determinację i władzę do tego by coś konkretnego w tym kierunku zrobić.
 11. Nie wywołując przysłowiowego wilka z lasu – brak ostrzału rakietowego i brak Shahedów.

Sprawa Hrynkiewicza

“Hrynkiewicz to przedsiębiorca-budowniczy ze Lwowa. Hrynkiewicza przyłapano na próbie przekupienia jednego z szefów DBR na 500 000 dolarów amerykańskich. Łapówka została zaproponowana w zamian za pomoc w zwrocie mienia skonfiskowanego kontrolowanym spółkom w toku śledztwa w postępowaniu karnym. Według ówczesnych wstępnych szacunków wysokość strat mogła sięgnąć ponad 1 miliarda hrywien. Kontrakty Ministerstwa Obrony Narodowej na dostawę hełmów, kamizelek kuloodpornych, odzieży dla wojska — z tego wszystkiego kradziono miliony hrywien. Po rozpoczęciu śledztwa okazało się, że rodzina Hrynkiewiczów w ciągu roku kupiła działki, mieszkania, domy, złoto, samochody i wiele więcej. Do prania pieniędzy dochodziło w szczególności za pośrednictwem narzeczonej syna Hrynkiewicza, Soni Morozjuk (artystki). Poprzez jej obrazy i ich „sprzedaż” wyprano miliony hrywien. Jednym słowem okradali ukraińską armię MILIARDY hrywien w przetargach/kontraktach. Osób zaplątanych w aferę jest więcej. Kradzież pomocy wojskowej równa się mordowaniu ukraińskich żołnierzy, którzy kosztem własnego życia chronią każdego Ukraińca na froncie. Teraz historia Hrynkiewiczów „wypłynęła na światło dzienne”, a o ilu więcej nie wiemy. Ile ich było i jest teraz? Wiceminister obrony Witalij Połowenko powiedział dziś, że rozwiązywane są wszystkie umowy z firmami powiązanymi z Hrynkiewiczami. (…) dopóki ludzie nie zobaczą prawdziwych kar w sądach bez długich opóźnień, nie będzie żadnych rezultatów. Potrzebne jest działanie.

👍 Dobre wieści:
⚆ Firma Mercedes-Benz w najbliższym czasie dostarczy na Ukrainę 41 kolejnych ciężarówek marki Mercedes Arocs.

⚆ ​​W ciągu najbliższych czterech lat Estonia będzie nadal udzielać Ukrainie pomocy wojskowej w wysokości 0,25% swojego PKB, powiedziała premier Kaia Kallas.

⚆ ​​Hiszpania wysyła na Ukrainę dwa pojazdy opancerzone, aby zapewnić pomoc medyczną i ewakuować pacjentów.

⚆ Niemiecka firma zbrojeniowa Flensburger Fahrzeugbau GmbH buduje w zachodniej części Ukrainy centrum serwisowe dla sprzętu wojskowego, który dostarcza na Ukrainę – poseł Bundestagu Markus Faber.

🌻-820 (365 990 ) -9 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Brak doniesień o masowych atakach Shahedów czy rakiet. Wieczorem zbito jednego Shaheda w obwodzie sumskim.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – 5 ostrzałów

⚆ obwód charkowski – Charków

⚆ obwód zaporoski – ostrzał 13 miejscowości

⚆ obwód dniepropietrowski – Marhaniec

⚆ obwód chersoński – Cherson

🛡”Kuloodporny zautomatyzowany system karabinów maszynowych “ShaBlya” (Szabla), który pomaga żołnierzom w zdalnym niszczeniu wroga, przekształcił się ze start-upu w stały projekt zakontraktowany przez państwo” powiedział wicepremier Fedorow.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – rosjan wybito z części Synkiwki, ale w okolicy rosjanom udało się umocnić i odbili kilka kontrataków Ukraińców.

⚆ Okolice Bachmutu – ciężkie walki koło Chromowego (zachodnia część wioski). Spokojniej pod Bohdaniwką. Pod Iwaniwskim rosjanie zostali zatrzymani.

⚆ Nowomychajłówka – tu lepiej na południe od miejscowości, gorzej na północy

⚆ Awdijiwka – pod Pierwomajskim ciężko, ale reszta linii nieco się ustabilizowała.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Pod Robotyne rosjanie wyparli Ukraińców na pn-zachód od Nowoprokopiwki (efekt kilku tygodni walk). Wokół wyłomu również ciężko – rosjanie próbują pogłębić otoczenie.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Brak doniesień

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼obwód kurski

😼obwód briański

😼 Drony zaatakowały skład ropy w mieście Orel w obwodzie orolskim w rosji – powiedział gubernator. Według niego trzy osoby zostały ranne, dwie z nich odmówiły hospitalizacji. Lokalne kanały Telegramu podają, że jeden dron uderzył w pusty zbiornik na terenie składu ropy. Drugi dron rzekomo zaatakował „Orelenergo” – na miejscu wybuchł pożar, obecnie jest on opanowany.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Obecnie na Ukrainie działa około 200 firm zajmujących się dronami – Mychajło Fiodorow. „Milion dronów rocznie to całkiem realna liczba. Wiele zależy od charakterystyki danego drona. Na przykład FPV można wykonać i ponad milion. Istniejące moce produkcyjne spółek są już wystarczające, aby sprostać takiemu wymogowi. Rynek przyspieszył znacznie szybciej, niż jest pieniędzy na zakup UAV. Dlatego konieczne jest zwiększenie finansowania, otwarcie rynków. Konkurencja jest w stanie generować innowacje” – powiedział Mychajło Fiodorow. Wicepremier powiedział także, że do rozpatrzenia trafił projekt nowej ustawy o odprawach celnych w Diya. Będzie to pierwszy przypadek, który pokaże, jak służby celne mogą działać bez czynnika ludzkiego.

⚆ Kułeba ma nadzieję, że po posiedzeniu Rady Ukraina-NATO w środę 10 stycznia sojusznicy szybko ogłoszą nowe zobowiązania na rzecz wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej.

⚆ Zełeński odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Polski Andrzejem Dudą – rozmawiali o blokadzie granicy, „gwarancjach bezpieczeństwa” i współpracy obronnej. „Nasza wspólna granica powinna być prawdziwą granicą europejską. Granicą jedności. Między naszymi narodami nie powinno być granic” – cytuje Zełeńskiego biuro prezydenta. W ostatnich miesiącach w stosunkach Kijowa i Warszawy narosło szereg problemów – od polskiego embarga na import ukraińskich produktów rolnych po blokadę granicy przez polskich przewoźników.

⚆ ​​Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu Oleksandr Zawitniewicz przewiduje istotne zmiany w niektórych zapisach projektu ustawy o mobilizacji w trakcie jej rozpatrywania w parlamencie.

⚆ Komisja Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu przełożyła rozpatrzenie rządowego projektu ustawy o mobilizacji na środę 10 stycznia, poinformował poseł ludowy Żelezniak. Według niego 11 stycznia projekt ustawy zostanie poddany pod głosowanie w pierwszym czytaniu.

⚆ Komisja Obrony zarekomendowała do drugiego czytania projekt ustawy o rejestrze poborowych. Według Iryny Frize, posłanki z „UE”, udało się obronić część poprawek.

⚆ Liczba osób, które zginęły w Kijowie w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego 29 grudnia, wzrosła do 33 — rada miasta. Podczas rozbiórki zniszczonych obiektów budowlanych w magazynie w rejonie szewczenkowskim znaleziono kolejną martwą osobę.

⚆ W ciągu czterech miesięcy pracy audytu wewnętrznego Ministerstwa Obrony udało się zidentyfikować popełnione wcześniej naruszenia na kwotę ponad 10 miliardów hrywien. Poinformował o tym na Facebooku minister obrony Rustem Umierow. W szczególności, jego zdaniem, w grudniu SBU we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej wyeliminowała korupcyjny program zakupu amunicji dla Sił Zbrojnych za prawie 1,5 miliarda hrywien.

⚆ Minister obrony Umierow wraz z Naczelnym Dowódcą Załużnym i Szefem Sztabu Generalnego Szaptałą odwiedzili pozycje Sił Obronnych w obwodzie kupiańskim. Ministerstwo Obrony twierdzi, że rosjanie nie odnieśli sukcesu na tym odcinku.

⚆ SBU wspólnie z NABU wyeliminowały zakrojoną na szeroką skalę akcję korupcyjną w obwodzie odeskim, gdzie sąd wydał orzeczenie za łapówki w wysokości 3,5 tys. dolarów, co pozwoliło poborowym uniknąć mobilizacji i wyjechać za granicę. Sąd fikcyjnie ustalił miejsce pobytu małoletnich dzieci z mężczyznami co dawało mężczyznom prawo do uchylania się od mobilizacji i wyjazdu za granicę.

⚆ ​​Syn lwowskiego biznesmena Igora Hrynkiewicza Romana po raz pierwszy zareagował na rozgłos o możliwej nielegalnej działalności jego ojca w Ministerstwie Obrony Narodowej. Twierdzi, że działalność jego rodziny toczyła się w warunkach obowiązujących przepisów, a skandal został zarządzony. Według niego nie będą się usprawiedliwiać, bo wydaje się, że „nie ma co robić” i zauważył, że Hrynkiewiczowie nie planują ucieczki za granicę.

⚆ Wczorajsza awaria sieci ciepłowniczej w Kijowie została usunięta w nocy.

⚆ ​​Emerytowany pułkownik z Żytomierza, pracujący dla wywiadu grupy „wagner”, został skazany na 15 lat więzienia z konfiskatą mienia, a także pozbawiony stopnia wojskowego – podała Prokuratura Generalna. Według dziennikarzy chodzi o Jurija Czernyszowa.

🌍Świat:

⚆ W zeszłym miesiącu Ukraina, jej partnerzy z G7 i niewielka grupa innych krajów odbyli niezapowiedziane wcześniej spotkanie w Arabii Saudyjskiej, aby spróbować pozyskać poparcie dla planu pokojowego Kijowa – Bloomberg. Zachowanie tajemnicy miało częściowo na celu sprawienie, aby kraje uczestniczące poczuły się bardziej komfortowo w związku ze swoją obecnością. Zdaniem uczestników mniejszy format pozwolił na swobodniejszą i bardziej otwartą dyskusję na temat tzw. „formuły pokojowej” i planów przyspieszenia tego procesu, a także zasad potencjalnej współpracy z rosją w przyszłości. Na tym spotkaniu nie osiągnięto jednak żadnego znaczącego postępu – Ukraina i kraje G7 w dalszym ciągu opierają się wezwaniom “Globalnego Południa” do bezpośrednich interakcji z Federacją rosyjską. Ukraina i jej partnerzy zaplanowali kolejne spotkanie rozszerzonej grupy doradców w Szwajcarii w przyszłym tygodniu w przededniu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos i zaprosili na nie ponad 100 krajów.

⚆ Wiceminister obrony Republiki Czeskiej Jan Jireš podczas debaty w parlamencie odrzucił twierdzenie, że pomoc wojskowa dla Ukrainy utrudnia „dyplomatyczne i pokojowe rozwiązanie konfliktu”. „Gdybyśmy od samego początku nie wspierali militarnie Ukrainy – Czechy, Polska, prawie wszystkie inne kraje Europy i inne kraje świata – armia rosyjska byłaby dziś w Kijowie, a nawet w Użhorodzie” – powiedział.

⚆ ​​Przedstawiciele Białego Domu spotkali się z szefami firm kompleksu wojskowo-przemysłowego, aby omówić produkcję broni dla Ukrainy – Reuters.„Rozmowa skupiała się na szeregu systemów, w tym na bezzałogowych statkach powietrznych, sposobach przeciwdziałania im, a także radzeniu sobie z rozminowywaniem” – powiedział jeden z urzędników.

⚆ Scholz chce wykorzystać 1 lutego szczyt UE poświęcony średniookresowemu przeglądowi budżetu UE, aby wezwać partnerów do wysłania większej ilości broni na Ukrainę – Politico. Z publikacji wynika, że ​​zamierzenia Niemiec mogą zwiększyć presję na takie kraje, jak Francja, Włochy i Hiszpania, które dotychczas udzieliły Kijowowi stosunkowo niewielkiej pomocy wojskowej.

⚆ Zimowa ofensywa Władimira putina nie powiodła się – mówi felietonista wojskowy BILD Julian Röpcke. Minęły trzy miesiące od rozpoczęcia ofensywy sił rosyjskich w obwodach donieckim i charkowskim. Jak dotąd rosyjskiej armii nie udało się niczego osiągnąć poza śmiercią tysięcy żołnierzy i utratą ponad 400 jednostek sprzętu wojskowego. rosja jest tak samo daleka od zajęcia Kupiańska w obwodzie charkowskim i Awdijiwki w obwodzie donieckim, jak to miało miejsce w październiku ubiegłego roku. Na północ od Awdijiwki rosyjscy żołnierze zatrzymali się w pobliżu małej wioski Petriwske, lepiej znanej jako Stepowe, gdzie armia ukraińska utrzymuje swoją obronę za pomocą dronów kamikadze i transporterów opancerzonych Bradley. Od kilku miesięcy na tej części frontu nie zaszły żadne poważne zmiany, więc rosjanie nie mogą jeszcze otoczyć Awdijiwki. Na północ od Kupiańska, który wojska ukraińskie wyzwoliły jesienią 2022 roku, armia rosyjska utknęła w pobliżu wsi Sinkiwka. Tutaj kompanie czołgów Sił Zbrojnych rosji wpadają na siebie na polach minowych, tracąc swój sprzęt pod ostrzałem dronów.

⚆ Władze rosyjskie nielegalnie deportują ukraińskich cywilów do rosji i przetrzymują ich w koloniach karnych i ośrodkach zatrzymań bez postawienia zarzutów, śledztwa, procesu, dostępu do prawników i planowanych dat zwolnienia – BBC.

⚆ Stany Zjednoczone nie poparły planu Załużnego dotyczącego przeprowadzenia w 2022 r. kontrofensywy mającej na celu odizolowanie sił rosyjskich na Krymie – Business Insider Ukraina zaproponowała zuchwałą ofensywę z przełomem w kierunku Zaporoża, mającą na celu odcięcie korytarza lądowego na Krym. „Porażka była możliwa, a jej skutki mogłyby być potencjalnie katastrofalne. Gdyby jednak Siły Zbrojne uderzyły w kierunku Zaporoża, wojna miałaby teraz zupełnie inny przebieg” – czytamy w artykule. Zamiast tego Stany zaproponowały skupienie się na deokupacji Chersona, wierząc, że Siłom Zbrojnym brakuje „wyszkolonego personelu i broni, aby posuwać się na południe”. Waszyngton obawiał się także, że Ukraina „na południu odgryzie więcej, niż jest w stanie przeżuć i może zostać zmiażdżona”.

⚆ ​​Zełeński może w przyszłym tygodniu odwiedzić Szwajcarię, podaje Tages-Anzeiger, powołując się na kilka źródeł.Jak wynika z publikacji, ukraiński przywódca rozważa wizytę w Bernie 15 stycznia przed swoim wystąpieniem w Davos na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF), które odbędzie się w dniach 15–19 stycznia.

⚆ Według statystyk grupy Molfar liczba pożarów w rosji wzrosła w 2023 roku o 125%. Naukowcy przeanalizowali, gdzie i jak często co płonąło, i porównali to z rokiem 2022.

1) Ilość:
2023 — 939 pożarów
2022 — 416 pożarów

2) Co spaliło się najczęściej:
fabryki (prawie 38%)
magazyny (38%)
centrum handlowe (12,6%)

3) Gdzie najczęściej dochodziło do pożarów: obwód moskiewski (162 zdarzenia)

⚆ ​​W UE były premier Włoch Mario Draghi jest postrzegany jako główny kandydat na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej — FT. Jak zauważa publikacja, trudno przewidzieć, jak rozwiną się wydarzenia w związku z porozumieniami w sprawie obsadzenia wysokich stanowisk w UE. Zależy to także od wyników wyborów ogólnoeuropejskich. Jednocześnie źródło bliskie Draghiemu poinformowało, że nie ubiega się on o żadne stanowisko kierownicze w UE.

⚆ ​​W Modenie we Włoszech władze miasta cofnęły pozwolenie na zorganizowanie skandalicznej rosyjskiej wystawy na temat „szybkiej odbudowy” okupowanego Mariupola, powiedział rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Nikołenko.

⚆ Biały Dom ma dowody na to, że w zeszłym tygodniu armia rosyjska w dalszym ciągu atakowała Ukrainę rakietami balistycznymi wyprodukowanymi w Korei Północnej, powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, Kirby. „Nadal oceniamy skutki tych ataków, ale możemy potwierdzić, że przynajmniej jeden z nich [tych pocisków] uderzył w Charków” – dodał.

⚆ ​​Węgry twierdzą, że mogą wycofać weto w sprawie pakietu pomocowego UE dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro, pod warunkiem corocznego przeglądu finansowania — Politico. Jak zauważono w publikacji, dałoby to Orbánowi możliwość corocznego blokowania finansowania Ukrainy lub uzyskania ustępstw Brukseli za odmowę weta.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ szojgu zapewnia, że ​​rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy rozpoczyna seryjną produkcję wszystkich typów dronów – od ultramałych po ciężkie uderzeniowe.

⚆ Kontynuacja problemów z ogrzewaniem i ciepłą wodą w kilku podmoskiewskich miejscowościach.

⚆ Obecnie problemy z ogrzewaniem mają następujące regiony rosji:

 1. Moskwa
 2. Region moskiewski
 3. Region Swierdłowska
 4. Tatarstan
 5. Region Tuły
 6. Region Twerski
 7. Region Leningradzki
 8. Penza

⚆ Potrzebne są miliardy, aby „opanować sytuację w mieszkalnictwie komunalnym” po awarii kotłowni w Podolsku, w wyniku której bez ogrzewania zostało 170 domów – powiedział szef obwodu moskiewskiego.

⌛ Rok temu pisałem (320):

rosjanie rzucili niemal wszystko co mają na Sołedar w tej części frontu. Suną tam tabuny piechoty i dużo jednostek doświadczonych w walce. Nieustannie ostrzeliwane są ruiny miasta w których działają ukraińscy obrońcy. Sytuacja mocno skomplikowała się dziś popołudniu i pozostaje krytyczna. Przewaga rosjan jest duża, ale i ryzyko niepowodzenia szturmu istnieje bo trwa on już 10 dobę. rosjanie dosłownie idą po ciałach poległych swoich żołnierzy poległych godzinę wcześniej w podobnej operacji. Ukraińcy wprawdzie wysłali posiłki, ale jest ich zdecydowanie mniej. rosjanie od miesięcy nie byli tak blisko “zdobycia” jakiejkolwiek miejscowości jak teraz w przypadku Sołedaru.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ -2 TOS (Awdijiwka i rejon chersoński)

⚆ [18+] deratyzacja pod Marijinką

⚆ [18+] Praca dronów FPV pod Awdijiwką

⚆ PSOM – Prywatny system ochrony magazynków

📣 Pomaganie za czytanie vol. 4:

Czwarta edycja idzie na drony FPV czyli nośniki amunicji. Jeden dron to 2 000zł więc kupmy od razu 5!

Na zrzutce dążymy zatem do 70 000zł. Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 60 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.