🪖Dzień 683 (7 stycznia 2024, 21:20) – naco

🪖Dzień 683 (7 stycznia 2024, 21:20) – naco

7 stycznia, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Rok temu rozpoczął się upadek Sołedara a potem “twierdzy” Bachmut. Dla wielu było to zaskoczeniem bo po pierwsze oczekiwano, że zimą rosja będzie jeszcze szkolić zmobilizowanych poprzedniej jesieni, a po drugie przekaz medialny mówił raczej o wyczerpywaniu się sił rosyjskich, brakach w sprzęcie. W tym czasie Ukraina otrzymywała kolejne zapowiedzi dostaw sprzętu i amunicji. Jeszcze nie było pewne czy otrzymają czołgi czy F-16, ale rozmowy na ten temat już przebijały się do prasy. Tak czy siak – zima zaskoczyła aktywnością rosjan pod Bachmutem (głównie wagnerowcy) ale czekano również na dozbrojenie Ukrainy tak by latem kontynuować pasmo sukcesów z jesieni 2022. Rok później trudno powiedzieć na co czekać może Ukraina. Czołgi, Patrioty i inne sprzęty dojechały, F-16 się opóźniają, Taurusów i ATACMS brak. rosjanie nie czekają. Ich przemysł rozpędza się w kierunku doskonalenia i masowej produkcji dronów. Pojawiają się nowe typy ładunków – dostosowane do dronów (lżejsze, bardzie aerodynamiczne) oraz innowacje w ich systemach naprowadzania (automatyczne naprowadzanie na cel w ruchu). Ukraina również rozkręca swoją produkcję i innowacje, ale idzie to wolniej i trudniej. Co robi zaś reszta sojuszu?

Linia frontu z drobnymi zmianami pod Awdijiwką i Robotyne.

👍 Dobre wieści:
⚆ Japonia zdecydowała się przekazać 37 milionów dolarów na rzecz funduszu powierniczego NATO na rzecz wykrywania bezzałogowych statków powietrznych na Ukrainie. Minister spraw zagranicznych Japonii Yoko Kamikawa dodała, że ​​oprócz pomocy Ukraińcom w przetrwaniu ostrej zimy, z Japonii przewieziono na Ukrainę pięć mobilnych generatorów z turbiną gazową i siedem transformatorów.

🌻-860 (364 730 ) -36 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ 21/28 Shahedów zniszczono w nocy. Jeden z Shahedów trafił w budynek mieszkalny w Dnieprze, ale nikomu nic sie nia stało.

⚆ Popołudniu zbito rakietę Ch-59

⚆ “Od chwili otrzymania Patriotów [maj 2023] siły obrony powietrznej zniszczyły 25 rakiet Kindżał” – powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ihnat. Od początku inwazji rosja wystrzeliła w Ukrainę 63 Kindżały.

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód chersoński – Cherson, rejon berysławski

🛡rosja zaczęła używać dronów FPV z automatycznymi systemami celowania.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – walki bez zmian tj. koło Synkiwki, Kysliwki i Nowoseliwskiego

⚆ Okolice Bachmutu – bez większych zmian, ale trwają intensywne walki koło Bohdaniwki i Chromowego. Nie łatwiej koło Kliszczijiwki.

⚆ Nowomychajłówka – brak informacji

⚆ Awdijiwka – Linia bez większych zmian. Wyjątkiem rejon Nowobachmutiwki – tu rosjanie mają 100m postępów.

😼W okolicy Mariupola Ukraińcy zniszczyli most kolejowy, cysterny i pociąg inżynieryjny. Nie doprecyzowano daty zdarzenia.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ rosyjski szturm koło Kopani nie został w pełni odbity i rosjanie przejęli 10-15 metrów ziem.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ doniesienia o nowym okręcie desantowym rosjan, który ukończono w Noworosyjsku

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼w nocy miały miejsce eksplozje w Biełgorodzie

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Dziś Minister Spraw Zagranicznych Japonii Yoko Kamikawa zaczęła wizytę w Kijowie i spotka się z Ministrem Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą. W ramach wizyty Kamikawa weźmie udział w ceremonii przekazania wielkogabarytowych urządzeń elektroenergetycznych, które pomogą przetrwać Ukrainie zimę. Ponadto, jak zauważa Ministerstwo Spraw Zagranicznych Japonii, Kamikawa bezpośrednio poinformuje stronę ukraińską, że Japonia „zdecydowanie zademonstruje swoje zaangażowanie w odbudowę i rekonstrukcję Ukrainy w ramach ścisłego partnerstwa publiczno-prywatnego”.

⚆ Prezydent Wołodymyr Zełeński spotkał się w Kijowie z minister spraw zagranicznych Japonii Yoko Kamikawą. Zełeński podziękował Japonii za aktywne wsparcie ukraińskiej formuły pokojowej i gotowość udziału w kolejnym spotkaniu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego, które odbędzie się w Davos. Ze swojej strony szefowa japońskiego MSZ ogłosiła gotowość Japonii do objęcia współprzywództwa w realizacji pierwszego punktu formuły „Promieniowanie i bezpieczeństwo nuklearne”

⚆ „Nie milcz. Niewola zabija!”. Na placu Mychajłowskim w Kijowie trwa akcja wsparcia obrońców Azowstalu, którzy nadal znajdują się w niewoli rosyjskiej. Dziś takie akcje odbywają się w Kijowie, Charkowie, Kremeńczuku, Krzywym Rogu, Czerniowcach, Owruczu i Iwano-Fankiwsku.

🌍Świat:

⚆ W Niemczech od ponad roku nieznane drony są wykrywane nad poligonami i koszarami Bundeswehry, gdzie szkoli się zwłaszcza ukraiński personel wojskowy. „Drony są regularnie widywane nad poligonem wojskowym w Klitz, gdzie Bundeswehra szkoli Ukraińców na czołgach Leopard 1. W innych bazach czasami w tym samym czasie wznosi się w powietrze kilka dronów” – powiedział Markus Faber, poseł do Bundestagu z ramienia Wolna Partia Demokratyczna i członek komisji obrony.

⚆ Premier Bawarii i były prezydent Niemiec opowiadali się za dostawą Taurusów na Ukrainę. Według premiera Bawarii Markusa Södera rakiety Taurus pomogłyby Ukrainie „odpierać ciągłe ataki dronów i rakiet”. Byłaby to „jedyna poważna szansa dla Ukrainy na odzyskanie odwagi i uniemożliwienie rosjanom zwycięstwa” – uważa bawarski premier. Były prezydent Niemiec Joachim Gauck skrytykował ostrożne stanowisko obecnego rządu Niemiec w sprawie dostaw na Ukrainę rakiet dalekiego zasięgu Taurus. Dodał, że w warunkach wyczerpującej wojny pozycyjnej i masowych uderzeń Federacji rosyjskiej na ukraińskie miasta „z niepokojem patrzę na to, co robimy i pytam, czy nasze wsparcie jest wystarczające”.

⚆ Ministrowie spraw zagranicznych Kanady i Włoch rozmawiali o dalszym wsparciu Ukrainy w powstrzymywaniu rosyjskiej agresji.

⚆ Wielka Brytania inwestuje ponad 380 milionów dolarów w produkcję paliwa nuklearnego, aby zmniejszyć zależność od Federacji rosyjskiej.

⚆ Szef Pentagonu Lloyd Austin przebywa w szpitalu na oddziale intensywnej terapii z powodu powikłań po zabiegu medycznym.

⚆ Republikanie w Kongresie USA chcą wyjaśnienia strategii Waszyngtonu wobec Ukrainy od administracji prezydenta Joe Bidena. Od tego będą zależeć warunki zatwierdzenia nowego pakietu finansowego Ukrainy. Zapytany przez dziennikarza, czy Kongres USA zdąży do lutego uzgodnić finansowanie Ukrainy, spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów Mike Johnson zauważył, że jego zdaniem są ważniejsze sprawy: „Są dwie rzeczy, które są konieczne: musimy zabezpieczyć granicę Ameryki, zanim zabezpieczymy granicę kogokolwiek innego”.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ poza pękającymi rurami z ogrzewaniem pod Moskwą to nic ciekawego

⌛ Rok temu pisałem (318):

Przyznam, że nigdy dotąd nie miałem takiego poczucia rozdźwięku między tym co wydawało mi się, że wiem a tym co faktycznie dzieje się na froncie. Jeszcze kilka dni temu przekonywałem w podsumowaniu, że zasadnicza część ataku rosjan na ten odcinek się nie powiodła i nie dysponują już tak przeważającymi siłami do jego zdobycia jak kilka miesięcy temu. A tu rzucili rosjanie masowy atak na Sołedar i udało im się do niego podejść. W rosyjskich mediach zaroiło się od relacji o przejęciu miasta. Stety – ponownie rosjanie popędzili za propagandowym sukcesem bo zostali wyparci z części miasta i teraz głównie chwalą się zdobyciem “drogi do centrum”. Fakty są takie, że sam Sołedar jest bardzo mocno zrujnowany, a rosjanom część manewru niestety powiodła się i Ukraińcom jest jeszcze trudniej go bronić niż dotychczas. Dziś sytuacja wydaje się być bardziej pod kontrolą Ukraińców, a ja tymczasem wstrzymam się nieco z własnym optymizmem.

Dziś natomiast Ukraińcy cieszyli się bo po raz pierwszy od 300 lat w jednej z kluczowych świątyni Kijowa i Rusi Kijowskiej po raz pierwszy msza została odprawiona przez duchownego ukraińskiej cerkwi a nie rosyjskiej.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Obwód czernihowski – przypłynęło z rosji

⚆ Abramsy w końcu na froncie

⚆ Chłodny chów brytyjskiego ambasadora

⚆ Tak wygląda Sołedar rok pod zdobyciu przez rosjan

⚆ Przymarznięte Pancyry

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
  4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.