🪖Dzień 676-677 (1 stycznia 2024, 23:25) – wiara

🪖Dzień 676-677 (1 stycznia 2024, 23:25) – wiara

1 stycznia, 2024 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Na pewno 2023 nie był taki jak sobie życzyliśmy rok temu i na pewno przez pryzmat ostatnich miesięcy postrzegamy go nieco gorzej. Spróbuję zatem go podsumować i pogdybać.

Cieszy:

Ukraina nadal się broni, jest w stanie odnosić sukcesy na polu walki i zadaje rosjanom olbrzymie straty w ludziach i sprzęcie. rosjanie nie byli w stanie odnieść żadnego znaczącego sukcesu czy przełomu na polu walki. Straty rosjan w 2023 to:
Od roku:
-253 270 żołnierzy
-7 okrętów i -1 okręt podwodny
-46 samolotów
-55 helikopterów
-2948 czołgów
-4995 transporterów opancerzonych
-6448 systemów artyleryjskich
-3095 Shahedów

Drony. Działania sił ukraińskich doprowadziły do wycofania floty rosyjskiej z zachodnich obszarów Morza Czarnego, co pozwoliło Ukrainie uruchomić własny korytarz zbożowy oraz utrudnić rosji ostrzeliwanie Ukrainy rakietami “Kalibr”. Drony dolatywały również do Moskwy, na kluczowe lotniska i zakłady wojskowe. Ponownie wyeliminowano most krymski na kilka tygodni.

Wzrost skuteczności ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Dzięki dostawom zachodnim Ukraina ma kolosalnie wyższe możliwości obrony przed rosyjskimi rakietami i dronami Shahed.

Ukraina otrzymała zaproszenie do UE. O ile sam proces potrwa lata, to daje on potrzebną nadzieję Ukraińcom.

Martwi:

Ukraińska ofensywa na południu nie udała się. rosyjskie linie obrony okazały się mocniejsze niż się spodziewano, a zachodnie dostawy sprzętu i amunicji okazały się gorsze niż zapowiadano. Ukraińcy w 2023 stracili Sołedar, Bachmut i Marijinkę. W czerwcu rosjanie wysadzili tamę w Nowej Kachowce. Ukraińcy w tym roku zwolnili 523km kwadratowe swoich ziem ale stracili 587 km2.

Rozpad jedności w Ukrainie. Wojna w 2023 zeszła nieco na drugi plan, pojawiły się podziały w głównym obozie kierującym krajem, nadal obecna jest korupcja i zwalczanie jej ma czasem pokazowy charakter a nie systemowy. Również mobilizacja nowych wojskowych może stać się dla Ukrainy dużym wyzwaniem społecznym i wojskowym.

“Drugi oddech” rosji – mimo sankcji rosji udało się odnowić produkcję rakiet, remontowanie czołgów i bardzo rozkręcić produkcję dronów FPV oraz uruchomić własną produkcję Shahedów.

“Znudzenie” wojną w Europie – gospodarcze skutki wojny w postaci inflacji czy inne wydarzenia (jak wojna izraelsko-palestyńska) odciągnęły skutecznie uwagę od wojny i wsparcia Ukrainy. UE ani nie zadbała o skuteczność wprowadzonych sankcji, ani ich nie nasiliła – mimo, że mogła.

Co może się wydarzyć w 2024 (strachy i nadzieje):

⚆ rosjanie mogą zająć Awdijiwkę i Kupiańsk.

⚆ Wzrost produkcji amunicji dla Ukrainy w UE oraz nowe typy dronów spowodują osłabienie rosjan na wybranych kierunkach. To będzie rok udoskonalenia walki dronami, zwiększenia wolumenu ich produkcji a także nowych modeli.

⚆ Ukraińcy mogą pogłębić paraliż rosyjskiej floty morskiej oraz skutecznie odciąć Krym od rosji.

⚆ Ukraińcy mogą dokonać przełomu rosyjskich linii obrony w 1-2 punktach. Dzięki wsparciu F-16 oraz rakiet dalekiego zasięgu (ATACMS, Taurus) oraz nowym typom dronów będą w stanie odciąć Krym z obu stron.

⚆ W Niemczech nastąpi kryzys gospodarczy po odcięciu od tanich surowców z rosji, co spowoduje zmiany w grupie rządzącej w nadchodzących wyborach. Niemieckie wsparcie dla Ukrainy zmniejszy się.

⚆ Trump wygra wybory w USA i wsparcie dla Ukrainy pod koniec roku 2024 zmniejszy się.

⚆ Zmiany w Niemczech i USA spowodują konsolidację UK, Francji i krajów skandynawskich wokół wsparcia militarnego Ukrainy. Rok 2024 zapowiada się rokiem zbrojeń w Europie.

⚆ W rosji zniknie fałszywe poczucie “sukcesu” w wojnie ale nie spowoduje ono żadnych zmian w kursie rosji na kontynuowanie jej.

Mimo, że Wam i sobie życzę by był to rok zwycięstwa to na dziś trudno znaleźć realne uzasadnienie by takim się stał. To będzie rok zbrojeń i wyczekiwania rosjan na zmianę władzy w USA. Wojna potrafi jednak zaskoczyć i duża nadzieja w tym, że Ukraińcy mają plan na nową ofensywę, która z zachodnim wsparciem da im upragnione zwycięstwo. Nadzieja lubi się z wiarą i tak jak rosjanie w sposób nieuzasadniony wierzą dziś w zwycięstwo to po drugiej stronie widzimy jej deficyty. Dlatego w pierwszej kolejności musimy sobie życzyć wiary w zwycięstwo Ukrainy i cywilizowanego świata nad złem.

Na koniec – bardzo Wam dziękuję za ten rok czytania, wsparcie w trakcie letniej przerwy oraz za wspieranie podsumowań wpłatami. Otrzymałem od Was ponad 45 000zł, które zostały przeznaczone na zakup samochodu terenowego i plecaka ratunkowego. Bardzo dziękuję za każdą wpłatę, polubienie, komentarz i wiadomość. Dzisiejsze podsumowanie jest jeszcze “wyjazdowe” i wyjątkowo bez multimediów. Od jutra wracam do klasycznego rytmu i zawartości.

👍 Dobre wieści:
⚆ Kanada dostarczy Ukrainie kolejny system obrony powietrznej NASAMS, w tym rakiety. Prezydent Zełeński podał tę informację w swoich oficjalnych kanałach.

⚆ Zapowiedzi Norwegii i Finlandii odnośnie wsparcia zbrojeń.

🌻WCZORAJ: -960 (359 230) -30 systemów artyleryjskich
🌻DZIŚ: -780 (360 010) -18 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Robotyne, Awdijiwką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ WCZORAJ: Zniszczono 21/49 Shahedów

⚆ DZIŚ: W noc sylwestrową na Ukrainę znowu poleciały drony. Zestrzelono 87 dronów z 90 i jedną rakietę Ch-59. Ułamki zestrzelonych Shahedów spowodowały pożary w Odesie i pod Lwowem (muzeum). Zginęła conajmniej jedna osoba. Popołudniu na Ukrainę nadleciało 10 kolejnych Shahedów z których udało się 9 zniszczyć.

⚆ Patriot zestrzelił już 15 rosyjskich „Kindżałów” – Jurij Ihnat. Ihnat poinformował również, że podczas wojny na pełną skalę rosja użyła przeciwko Ukrainie ponad 7500 rakiet wszystkich typów.

🛡SBU pokazało film przedstawiający zastosowanie systemu rakiet z miotaczami ognia na dronach Sea Baby, które potrafiły wystrzelić rakiety z wody i w ten sposób prowadzić walki morskie. Według doniesień wideo przedstawia epizod, w którym drony zetknęły się z rosyjskimi statkami opuszczającymi jeden z krymskich portów wojskowych. Sea Baby nie tylko nie uniknął kontaktu, ale odwrócił się i odpowiedział ogniem.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak nowych informacji

⚆ Okolice Bachmutu – brak nowych informacji

⚆ Nowomychajłówka – brak nowych informacji

⚆ Awdijiwka – nadal silna presja rosjan na południowej linii obrony i pod Stepowym

😼Donieck – wczoraj

😼Horliwka/Gorłówka – dziś

😼Łuhańsk – dziś

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Ciężko pod Robotyne, Ukraińcy na południu wyłomu musieli opuścić swoje linie obrony.

3️⃣ Krym i Morze Czarne
⚆ Kilka alarmów przeciwlotniczych w Sewastopolu wczoraj i dziś. rosyjskie kanały donosiły o dymie w porcie.

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński uważa, że ​​w 2024 roku Krym i związana z nim bitwa na Morzu Czarnym staną się środkiem ciężkości wojny. Według prezydenta izolacja okupowanego Krymu i osłabienie tam rosyjskiego potencjału militarnego „jest dla nas niezwykle ważne, ponieważ jest to sposób na zmniejszenie liczby ataków z tego regionu”.

⚆ Zełeński powiedział, że nie widzi „żadnych zasadniczych kroków w stronę pokoju ze strony rosji”. Zamiast tego on i Ukraińcy odczuwają lawinę ataków powietrznych na ukraińskie miasta. „Widzę jedynie kroki kraju terrorystycznego” – powiedział. A jeśli rosja wysyła sygnały o chęci zamrożenia konfliktu, jak donoszą niektóre zachodnie media, „to nie dlatego, że jest sprawiedliwa, ale dlatego, że nie ma wystarczającej ilości rakiet, amunicji i wyszkolonych żołnierzy. Potrzebuje tej przerwy aby odbudować swoje siły. A potem z całych sił przechylić szalę tej wojny”.

⚆ Zachód stracił poczucie pilności wojny na Ukrainie, a wielu Ukraińców poczucie egzystencjalnego zagrożenia – powiedział Zełeński w wywiadzie dla „The Economist”. „putin czuje słabość jak zwierzę, bo jest zwierzęciem. Czuje krew, czuje swoją siłę. I zje was na obiad z całą waszą UE, NATO, wolnością i demokracją” – powiedział.

⚆ Prawie 180 obiektów infrastruktury portowej na Ukrainie zostało całkowicie lub częściowo zniszczonych w wyniku ataków rosyjskich – wiceminister infrastruktury Jurij Waskow.

⚆ Pierwszy atak dronów morskich na Krymie nie powiódł się, bo Elon Musk wyłączył internet – źródła Ukraińskiej Prawdy. We wrześniu 2022 roku Ukraina po raz pierwszy próbowała rozmieścić drony morskie przeciwko rosyjskim statkom w Zatoce Sewastopolskiej, ale 70 km od celu zerwała się komunikacja z Starlink Elona Muska. Nie udało się przekonać Muska do włączenia komunikacji, więc Ukraina zmodyfikowała drony tak by były niezależne od usług Starlink.

⚆ Liczba ofiar ataku rakietowego z 29 grudnia na Kijów wzrosła do 29 osób.

🌍Świat:

⚆ Ukraińskie drony trafiły w wiele zamierzonych celów w rosji – ISW. Źródła ukraińskiego bezpieczeństwa poinformowały zachodnie i ukraińskie media, że ​​w nocy z 29 na 30 grudnia siły ukraińskie wystrzeliły ponad 70 dronów przeciwko rosyjskiej infrastrukturze wojskowej i obiektom obronno-przemysłowym w pobliżu Moskwy, Biełgorodu, Tuły, Tweru i Briańska. rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że siły rosyjskie przechwyciły 32 ukraińskie drony w obwodach briańskim, orłowskim, kurskim i moskiewskim. Analitycy zauważają, że rozbieżność między danymi rosyjskimi i ukraińskimi może wskazywać, że siły ukraińskie uderzyły w wiele z zamierzonych celów.

⚆ Wielka Brytania i inne kraje europejskie pracują nad mechanizmem, który pomoże Ukrainie wygrać wojnę z rosją bez pomocy USA, jeśli Donald Trump zostanie nowym amerykańskim prezydentem. „The Times” pisze o tym, powołując się na wysokiego rangą urzędnika brytyjskiego rządu. Jak wynika z publikacji, brytyjscy ministrowie starają się zwiększyć moce produkcyjne na całym kontynencie, aby wysyłać broń i amunicję do Kijowa i powstrzymywać rosję przez co najmniej kolejny rok, niezależnie od tego, czy pomoc Waszyngtonu będzie kontynuowana. Jednocześnie urzędnicy brytyjskiego wywiadu uważają, że Ukraina nie będzie w stanie zwyciężyć w 2024 r., ponieważ nie ma ani siły roboczej, ani broni, aby przebić się na polu bitwy – czytamy w artykule.

⚆ Norwegia zezwoliła na bezpośrednią sprzedaż na Ukrainę broni i produktów obronnych norweskich firm. W ten sposób Oslo zrobiło wyjątek od swojej polityki zakazującej sprzedaży broni do krajów, w których toczy się wojna. Jednocześnie norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega obywateli przed wyjazdami na Ukrainę i nawołuje do opuszczenia jej.

⚆ Prezydent Finlandii Sauli Niinisto w swoim noworocznym orędziu wezwał do inwestycji w produkcję broni, aby udowodnić, że Europa jest silna. Jest przekonany, że w najbliższej przyszłości należy spodziewać się „bardziej europejskiego NATO w Europie”. Według niego od Europy oczekuje się przejęcia większej odpowiedzialności w obszarze bezpieczeństwa na tle wyborów w USA i ewentualnej zmiany prezydenta.

⚆ Były szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Obrony Litwy Linkevičius skomentował noworoczne przemówienie putina, w którym prawie nie wspomniał o agresji na Ukrainę, ale obiecał, że „nigdy się nie ustąpi”.„putin ogłosił z okazji Nowego Roku, że rosja nigdzie się nie wycofa. Rzeczywiście, gówno przed nami, gówno za nami i pod nogami, więc nie ma potrzeby się nigdzie ruszać” – napisał Linkevičius.

⚆ Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska, Etiopia, Egipt i Iran oficjalnie przyłączają się do BRICS

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ pożar dużego składu paliwowego pod Moskwą

⚆ putin wygłosił orędzie noworoczne. Wedle niektórych ekspertów są w nim ślady wygenerowania wypowiedzi za pomocą komputera/sztucznej inteligencji.

⚆ Liczba zabitych w rosyjskim Biełgorodzie wzrosła do 24 osób – poinformował gubernator obwodu Gładkow.

⌛ Rok temu pisałem (312):


No i mamy 2023. Długo zastanawiałem się jak i czy go podsumowywać. Dla Ukraińców pięknie podsumował go sam Zełeński – bez koloryzowania, ale rzeczowo i motywująco. Ukraina wchodzi w 2023 rok silnie doświadczona wojną na wszelkich poziomach życia, ale wchodzi też silna duchem, odważna, niezłomna. Lata potrwa odbudowa skutków tej wojny, ale na wiele dłużej Ukraina stanie się symbolem zatrzymania rosji dla świata. Na długo (oby na zawsze) pozostanie w Ukraińcach poczucie wspólnoty, integracji kulturowej i silna tożsamość. Ukraińcy ostatecznie pokazali, że nie są “mniejszymi” rosjanami a pełnoprawnym, dumnym narodem, który rozumie istotę walki o wolność.

Efekt wojny na Ukrainie dopiero zaczyna dotykać świat. Odejście od surowców rosyjskich, odsunięcie się gospodarcze Europy dopiero będzie miało wpływ na funkcjonowanie Europy i świata. I będzie to wpływ dwojaki – niektóre rzeczy przyspieszą (integracja, inwestycje w wojsko, w technologię) a niektóre zwalniają (odejście od paliw kopalnych). W skali makro nadal wiele zależy od Chin i tego jak będą manewrować między działaniu wbrew USA ale utrzymaniu biznesu ze światem. To chyba największy znak zapytania.

(…)

📺 Materiał bonusowy – dziś brak:

📣 Pomaganie za czytanie vol. 4:

Czwarta edycja idzie na drony FPV czyli nośniki amunicji. Jeden dron to 2 000zł więc kupmy od razu 5!

Na zrzutce dążymy zatem do 70 000zł. Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 60 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.