🪖Dzień 674 (29 grudnia 2023, 23:15) – 158 vs 30

🪖Dzień 674 (29 grudnia 2023, 23:15) – 158 vs 30

29 grudnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

To była długa noc dla Ukrainy. rosja postanowiła tym razem przeprowadzić atak “premium” i trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to odpowiedź na ostatnie sukcesy Ukraińców (zatopienie okrętów, zestrzelenie kilku samolotów) bo taki atak planuje się długo. Atak był masowy i wyrafinowany. Najpierw rosjanie próbowali wysycić ukraińską obronę przeciwpowietrzną dronami Shahed, potem poleciały rakiety – niemal wszystkie typy prócz rakiet “Kalibr”. W sumie celów miało być ich 158, z czego ukraińskie siły powietrzne zniszczyły 114 – 87 rakiet i 27 Shahedów. Rakiety uderzyły w kilka miast Ukrainy i w cele cywilne – szkoły, szpitale, centra handlowe, budynki mieszkalne, aczkolwiek celami były też elementy infrastruktury krytycznej. Zginęło 30 osób: 5 w Dnieprze, 4 w Odesie, 3 osoby w Charkowie, 7 w Kijowie, 8 w Zaporożu, 1 we Lwowie. 160 osób zostało rannych.

Oczywiście istotnym niuansem jest trzecie już naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej, na które reakcja była dość…. dziwna, bo odpowiedź brzmi “nasza następna odpowiedź będzie bardziej zdecydowana”. Dla rosji to wręcz zacheta…

Polecam dziś sekcję “Rok temu pisałem”. Co się zmieniło od roku w kwestii wypowiedzi Budanowa i 8 punktów Mefforda?

P.S. Do 2 stycznia podsumowania pojawiają się mniej regularnie i w nieco okrojonej wersji.

👍 Dobre wieści:
⚆ Brytyjski minister obrony Grant Shapps po zmasowanym ostrzale Ukrainy przez rosję zapowiedział wysłanie do Kijowa „setek rakiet przeciwlotniczych” dla brytyjskich systemów obrony powietrznej.

🌻-850 (357 520) -26 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ W nocy rosjanie wypuścili: co najmniej 90 rakiet manewrujących Ch-101/Ch-555/Ch-55; 8 naddźwiękowych rakiet manewrujących X-22/X-32; co najmniej 14 rakiet balistycznych — S-300/S-400/Iskander-M, 5 rakiet aerobalistycznych Ch-47M2 „Kindżał”;4 rakiety przeciwradarowe Ch-31P i jedną Ch-59; 36 Shahedów. W sumie zniszczono 114 ze 158 celów powietrznych.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – pod Jahidnym Ukraińcom udało się odbić nieco terenu.

⚆ Okolice Bachmutu – sukcesy rosjan koło Bohdaniwki, Iwaniwskiego i Kliszczijiwki. Jedyną pociechą są nieproporcjonalne straty rosjan do zdobytych terenów.

⚆ Nowomychajłówka –

⚆ Awdijiwka – walki w Stepowym i na południowym fragmencie linii obrony.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ Nadal silna presja pod Robotyne i Ukraińcy mają trudną sytuację na zachodniej flance wokół wyłomu.

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼W wyniku zatopienia okrętu Nowoczerkask miało zginąć 74 rosyjskich marynarzy a 27 zostało rannych – rosyjskie media

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Biełgorod (20 eksplozji)

😼obwód briański

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński odwiedził ukraińskich żołnierzy w Awdijiwce.

⚆ Armia rosyjska podczas zmasowanego ataku rakietowego próbowała zniszczyć infrastrukturę krytyczną, obiekty przemysłowe i wojskowe — Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

⚆ Umierow: “Błędem byłoby sądzić, że dzisiejszy ostrzał jest odpowiedzią na Nowoczerkask. rosjanie od wielu miesięcy gromadzą rakiety właśnie w tym celu: do ataków na budynki mieszkalne, centra handlowe i szpitale. W spokojnych miastach Ukrainy”.

⚆ Minister spraw zagranicznych Kułeba powiedział, że odpowiedzią społeczności międzynarodowej na masowe ataki rakietowe powinno być ciągłe wsparcie finansowe i militarne dla Ukrainy. „Chciałbym, żeby te odgłosy eksplozji na Ukrainie słychać było na całym świecie. We wszystkich głównych stolicach, siedzibach i parlamentach, w których obecnie toczą się dyskusje na temat dalszego wsparcia dla Ukrainy. We wszystkich redakcjach, które piszą o „zmęczeniu” lub rzekomej gotowości rosji do „negocjacji” – zauważył.

⚆ Ukraina wraz z 30 państwami członkowskimi ONZ zainicjowała zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa w związku z masowym ostrzałem ukraińskich miast przez rosję, powiedział minister spraw zagranicznych Kułeba.

⚆ Nigdy nie widzieliśmy na naszych monitorach tak wielu celów jednocześnie. rosja wypuściła na wszystko oprócz Kalibrów – Ihnat.

🌍Świat:

⚆ Biden podkreślił potrzebę jak najszybszego zatwierdzenia przez Kongres dodatkowej pomocy dla Kijowa, komentując masowy ostrzał Ukrainy przez rosję. Amerykański prezydent podkreślił, że ostrzał Federacji rosyjskiej — „wyraźne przypomnienie światu, że po prawie dwóch latach tej wyniszczającej wojny cel putina pozostaje ten sam. Dąży on do zniszczenia Ukrainy i podporządkowania sobie jej narodu. Należy go powstrzymać”.

⚆ W Polsce odnotowano pojawienie się „nieznanego obiektu”, który przyleciał z terytorium Ukrainy.
Naoczni świadkowie relacjonują, że słyszeli głośny hałas i gwizdy. Obiekt poruszał się na zachód. Jak podaje RMF24, w okolicach Zamościa, gdzie zmobilizowano znaczne siły, trwają poszukiwania. Nie ma informacji o eksplozji. Może się okazać, że było to jedynie chwilowe naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej i nieznany obiekt wrócił na Ukrainę.

⚆ Przestrzeń powietrzna Polski została naruszona przez rosyjską rakietę – powiedział szef Sztabu Generalnego kraju Wiesław Kukuła. „Wszystko wskazuje na to, że rosyjska rakieta wleciała w polską przestrzeń powietrzną. Mamy tego potwierdzenie radarowe, krajowe i sojusznicze” – powiedział generał.

⚆ „rosyjski rakieta naruszyła przestrzeń powietrzną Polski około godziny 7:00 czasu lokalnego i przebywała tam przez około trzy minuty, lecąc na głębokość 40 kilometrów” – powiedział dowódca operacyjny Sił Zbrojnych RP Maciej Kliszcz. Dodał, że następnie rakieta wróciła do ukraińskiej przestrzeni powietrznej.

⚆ Polska obiecuje „ostrzejszą reakcję” w przypadku ponownej prowokacji ze strony Federacji rosyjskiej przy użyciu rakiety. Według zastępcy szefa polskiego MSZ Władysława Bartoszewskiego dał jasno do zrozumienia tymczasowemu chargé d’affaires Federacji rosyjskiej Andrijowi Ordaszowi, że „powtarzanie takich prób spowoduje ostrzejszą reakcję RP , gdyż jest to sprawdzian naszej skuteczności i naszego podejścia do obrony.” „Mogę zapewnić, że jesteśmy w stanie szybko i skutecznie zareagować, jeśli taka sytuacja się powtórzy. Powiedziałem tymczasowemu pełnomocnikowi, żeby zaprzestał testowania granic naszego państwa” – dodał.

⚆ Eurodeputowany z Litwy Piatras Aušträvičius oświadczył, że w Parlamencie Europejskim zainicjował zbiórkę podpisów pod oświadczeniem o wotum nieufności dla Komisji Europejskiej w związku z odmrożeniem 10 miliardów euro na Węgrzech w przededniu „ukraińskiego” szczytu UE.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ brak doniesień

⌛ Rok temu pisałem (309):

rosjanie przypuścili kolejny atak na Ukrainę. Celem ponownie były obiekty infrastruktury krytycznej, ale rakiety spadły również na obiekty cywilne. Prócz rakiet rosjanie użyli też Shahedów. Liczba ofiar aktualnie to 6 osób, a ataki spowodowały kolejne uszkodzenia w infrastrukturze energetycznej (ale mniejsze niż poprzednio).

Chciałbym też zwrócić uwagę na dwie wypowiedzi. Jedna należy do mocno aktywnego szefa ukraińskiego wywiadu – Budanowa. Powiedział on w wywiadzie dla BBC: “Działania bojowe na Ukrainie utknęły obecnie w ślepym zaułku, ponieważ ani Ukraina, ani rosja nie mogą osiągnąć znaczącego sukcesu. Sytuacja jest po prostu zamrożona. Nie porusza się. Nie możemy ich pokonać we wszystkich kierunkach kompleksowo. Tak jak oni mogą pokonać nas. Nie możemy się doczekać nowych dostaw broni i przybycia bardziej zaawansowanej broni”. Tego typu wypowiedzi nie brakowało dotąd i sądzę, że będzie ich więcej. Faktycznie sytuacja na froncie nie zmienia się od tygodni. Punktem starcia głównych sił jest Bachmut i jego okolice. Tu rosjanie faktycznie rzucają duże siły i ich ataki przychodzą fala po fali. Zaznają przy tym dużych strat, ale liczą na to samo bo i Ukraińcy chcą by w Bachmucie wykruszyło się jak najwięcej rosjan i jak dotąd wydaje się, że Ukraińcom ten cel bardziej się udaje. Umiejętniej prowadzą obronę, rotację oddziałów i wysyłanie wsparcia tam gdzie trzeba i kiedy trzeba. To nie oznacza jednak, że to tu zaważą się dalsze losy. Jeśli wierzyć doniesieniom ISW to rosjanie mogą chcieć przełamać front w innym miejscu, albo – przygotować się na kontrę do uderzenia Ukraińców. Tym punktem może być za kilka dni Kreminna. Tu Ukraińcy poważnie zagrozili odbiciem tej miejscowości. Kreminna dla rosjan jest tym czym Bachmut dla Ukraińców – ważnym węzłem i bramą do łuhańszczyzny. Nowoczesna broń zdecydowanie pomogłaby Ukraińcom osłabić rosjan – szczególnie ich zaplecze, lotniska, węzły i magazyny, które rosjanie trzymają już poza zasięgiem HIMARSów.

Na koniec trochę optymizmu – 8 powodów dlaczego Ukraina może wygrać od Briana Mefforda – eksperta Rady Atlantyckiej:

 1. Potęga militarna Ukrainy. Pod wieloma względami armia ukraińska osiągnęła standardy NATO, a nawet je przekroczyła, pomimo faktu, że ukraińscy żołnierze są znacznie słabsi pod względem uzbrojenia i liczebności.
 2. Ukraiński duch. Ludność Ukrainy pozostaje buntownicza pomimo okupacji, oblężeń, zaciemnień i rosyjskich zbrodni wojennych, w tym systematycznej przemocy seksualnej, przymusowych deportacji i masowych mordów.
 3. Sojusznicy anglo-amerykańscy. W przypadku Ukrainy wymiana informacji wywiadowczych, szkoleń, pomocy finansowej i broni przez USA i Wielką Brytanię pomogła zniszczyć większość armii rosyjskiej.
 4. Polska solidarność. Otworzywszy swoje podwoje dla milionów ukraińskich uchodźców, Polska kierowała się złotą zasadą „kochaj bliźniego swego jak siebie samego”. Ogromne znaczenie ma również pomoc wojskowa, szkolenie i wsparcie dyplomatyczne.
 5. Wsparcie Turcji. Udało się wynegocjować porozumienie w sprawie dostaw ukraińskiego zboża, podjęto decyzję o zamknięciu cieśniny Bosfor dla rosyjskich okrętów wojennych i podjęto działania w celu zapewnienia Ukrainie awaryjnego zasilania.
 6. Jedna Europa. rosyjska agresja skłoniła neutralną wcześniej Szwecję, a także Finlandię, do przystąpienia do sojuszu NATO. Teraz NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek, a UE odkryła również, że jego istnienie ma większy sens niż kiedykolwiek od czasu jego powstania.
 7. rosyjska imperialna arogancja. Nieumiejętna inwazja na Ukrainę zniszczyła mit rosji jako supermocarstwa militarnego i uczyniła kraj bardziej izolowanym na arenie międzynarodowej.
 8. Przywództwo prezydenta Zełenskiego. Osiągnął bezprecedensowy poziom światowego uznania jako przywódca wojenny. W całej historii Ukrainy wielu przywódców narodowych opuszczało kraj w czasach kryzysu. Zełeński zrobił coś przeciwnego.

Linia frontu bez zmian.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Panorama Kijowa rano

⚆ Grunt to znajomości na górze…

⚆ Charków – na ratunek

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.