🪖Dzień 671 (26 grudnia 2023, 23:00) – bul bul bul

🪖Dzień 671 (26 grudnia 2023, 23:00) – bul bul bul

26 grudnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś trzy doniesienia, którym warto poświęcić uwagę – mimo drugiego dnia Świąt.

Po pierwsze Załużnyj miał konferencję prasową na temat nowego projektu dotyczącego mobilizacji, który trafił do Rady Najwyższej. Ustawa wejdzie w życie nie wcześniej niż wczesną wiosną ale budzi sporo emocji, a jeszcze więcej budziły oświadczenia rządowych oficjeli, którzy moim zdaniem nieumiejętnie komunikowali cząstkowe elementy ustawy w ostatnich dniach. Załużnyj sensownie wyjaśniał swoje priorytety i wyraźnie oddzielał swoje kompetencje od kompetencji rządowych. Brzmiało to nieco “pozycyjnie” ale o wiele bardziej profesjonalnie niż wypowiedzi Zełeńskiego na poprzedniej konferencji. Chciałoby się zobaczyć ich obu jednocześnie…

Po drugie Załużnyj na tej samej konferencji wyraźnie podkreślił zarówno priorytety na polu walki (bardziej szkoda mu ludzi niż ziemi) oraz o planach na 2024 czyli zmianie techniki prowadzenia wojny. Może idę za daleko w interpretacji ale to oznaczałoby, że Ukraińcy pójdą tym razem “po swojemu” a nie wedle “sugestii” NATO. Oby mieli do tego potrzebną broń, dosyć amunicji i ludzi.

No i na koniec – podwodna flota rosyjska na Morzu Czarnym została “rozbudowana” o dwa kolejne okręty. W nocy Ukraińskie samoloty zaatakowały rakietami Storm Shadow port w Feodozji na Krymie. W wyniku czego okręt desantowy “Nowoczerkask” z transportem Shahedów (lub amunicji do Gradów) eksplodował i poszedł na dno. Wraz z nim miało zginąć 62 członków załogi (rosyjskie media nieoficjalne). Zacumowany obok okręt szkoleniowy również zatonął. Sam “Nowoczerkask” został zbudowany w Polsce (1974-1991) i dostał już raz od Ukraińców w marcu 2022 w Berediańsku (gdy zatopiono inny desantowiec – “Saratow”). Jeśli dobrze liczę to w sumie 24 okręty rosyjskie dosięgły ukraińskie rakiety i drony z czego 8 nie nadaje się do naprawy.

Niejako w bezsilnym odwecie rosjanie przez 2 godziny ostrzeliwali dworzec w Chersonie gdzie odbywać się miała ewakuacja. Zginął jeden funkcjonariusz policji a kilka osób odniosło rany.

Na samym froncie mamy kontynuację drobnych postępów rosjan koło Awdijiwki i Nowomychajłówce.

👍 Dobre wieści:
⚆ Pierwszych sześciu ukraińskich pilotów ukończyło kursy przygotowawcze w Wielkiej Brytanii przed szkoleniem na pilota F-16 w Danii – ogłosiło Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.

⚆ Zatopienie kolejnego rosyjskiego okrętu.

⚆ Komisja tureckiego parlamentu poparła przystąpienie Szwecji do NATO. Komisja Spraw Zagranicznych tureckiego parlamentu na swoim dzisiejszym posiedzeniu, we wtorek, 26 grudnia, poparła ratyfikację protokołu w sprawie przystąpienia Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

🌻-1010 (354 960) -19 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Zniszczone 13/19 Shahedów

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód chersoński – dwugodzinny ostrzał Chersona (stacja kolejowa, jedna ofiara – oficer policji)

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – brak doniesień

⚆ Okolice Bachmutu – brak doniesień

⚆ Marijinka – wedle sztabu Ukraińcy nadal są w granicach administracyjnych miasta. rosjanie przenieśli akcent na Nowomychajłówkę i tam trwają aktualnie najostrzejsze walki.

⚆ Awdijiwka – Ukraińcy donoszą o kolejnej fali szturmów rosyjskich. rosjanie mają nadal postępy po 100-200 metrów na północnej i zachodniej flance. Na południowej dziś stabilnie.

😼Berdiańsk

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak doniesień

3️⃣ Krym i Morze Czarne

⚆ Zamknięty most krymski, alarm w Sewastopolu i doniesienia o eksplozji

😼Teodozja – zatopiony rosyjski statek desantowy “Nowoczerkask” i okręt szkoleniowy. Uszkodzony również dworzec kolejowy – ruch do Dżankoj odbywa się wahadłowo.

Nowoczerkask

Zatopiony okręt szkoleniowy

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼Jejsk

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Załużnyj przeprowadził odprawę na temat przedłożenia przez rząd projektu ustawy o mobilizacji. Główne tezy (i kilka rozwinięć dalej w tekście):

 • Nie jest usatysfakcjonowana pracą dotychczasowych komisji, ale nie stracił możliwości pozyskiwania personelu.
 • Zapotrzebowanie na nowe zmobilizowane osoby jest rozłożone w czasie, nie ma mowy o mobilizacji jednorazowej: „Ktoś będzie zmobilizowany w styczniu, a ktoś nawet w grudniu”.
 • Liczba zmobilizowanych uwzględnia uzupełnienie obecnego składu, utworzenie nowych jednostek wojskowych, a także prognozę strat.
 • Ludzie powinni odpocząć, ale naprawianie rotacji żołnierzy [tylko] na poziomie legislacyjnym byłoby oszustwem ze względu na nierealność tego [ustawa zakłada rotację conajmniej co 6 miesięcy].
 • Dowództwo wojskowe nie wtrąca się w kwestię tego, kto może zostać zwolniony z mobilizacji.
 • Należy pozostawić w ustawodawstwie pojęcie zdolności i niezdolności do służby wojskowej, a zrezygnować z podziału na stopnie niepełnosprawności.
 • W sprawie wezwań elektronicznych: Ukraina zadowoli się każdą metodą mobilizacji, która zapewni armii uzupełnienie rezerw.
 • Nie ma nic rezonującego w opuszczeniu Marijinki, jednocześnie siły zbrojne są nadal w północnej części miasta
 • rosyjską agresję można powstrzymać jedynie poprzez ciągły wzrost strat jej armii, choć do tej pory kierownictwo kraju agresora nie zwracało uwagi na liczbę zabitych i rannych najeźdźców Federacji rosyjskiej w wojnie.
 • ograniczenie stażu służby do 36 miesięcy to kompromis z rządem pod warunkiem, że na froncie nie będzie zaostrzeń i znajdzie się ktoś, kto zastąpi ludzi na linii frontu. Jednocześnie wyraził nadzieję, że do 2025 r. wystarczy czasu na przygotowanie rezerw.

⚆ Załużnyj twierdzi, że przyszły rok będzie inny niż 2023 ze względu na zmianę techniki prowadzenia wojny. „Rok 2024 nie tylko będzie inny, on musi być inny, bo inaczej czeka nas to, o czym pisałem w artykule. W związku z tym znaleźliśmy te problemy i znaleźliśmy już około 90% rozwiązań tych problemów, które na pewno trzeba będzie rozwiązać, aby w przyszłym roku działać skuteczniej, a najważniejsza jest ochrona ludzi” – powiedział.

⚆ Nowe zasady mobilizacji wejdą w życie nie wcześniej niż wiosną – Poseł Goreniuk. Głosowanie w pierwszym czytaniu prawdopodobnie w dniach 10-12 stycznia 2024 r, potem zgłaszanie poprawek i praca w komisji (+2-3 tygodnie), rozpatrzenie przez Radę w drugim czytaniu wszystkich poprawek (koniec stycznia, jeśli wszystko pójdzie dobrze), dalej podpis prezydenta (w przypadku weta odbędzie się trzecie czytanie) i projekt ustawy wchodzi w życie miesiąc po opublikowaniu.

⚆ Załużnyj powiedział, że dowództwo wojskowe na bieżąco formułuje wnioski o amunicję, broń i zasoby ludzkie, nie złożyło jednak wniosku o konkretną liczbę zmobilizowanych osób. „Jeśli chodzi o tę liczbę (500 tys.), to ustaliliśmy ją na przyszły rok, uwzględnia ona oczywiście pokrycie obecnego zestawu, utworzenie nowych jednostek wojskowych, a także prognozę naszych strat, jakie możemy ucierpieć w 2024 r. Nie mogę podać liczb, które dotyczą każdego z tych wskaźników. To tajemnica wojskowa” – powiedział naczelny dowódca.

⚆ “Dowództwo wojskowe nie chce ingerować w kwestię, kto może zostać zwolniony od mobilizacji dla obrony Ukrainy w wojnie z rosją” – Załużnyj. „Kto będzie miał zwolnienie, czy nie, kogo wybierze państwo – na dzień dzisiejszy uważam, że to nie jest moja kompetencja. Są od tego centralne organy wykonawcze, które mogą to określić. Potrzebuję ludzi, potrzebuję amunicji, potrzebuję broni, żeby móc dalej walczyć” – powiedział Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych.

⚆ ​​Naczelny dowódca Sił Zbrojnych sprzeciwiał się przyjęciu ustawy o rotacji na froncie na przykład co sześć miesięcy, ponieważ w tym celu konieczne jest około dwukrotne zwiększenie amunicji wojska. Jednocześnie Załużnyj podkreślił, że ludzie powinni odpoczywać. „Żądam od dowódców na tej podstawie, aby zrobili wszystko, co możliwe i niemożliwe, aby przeprowadzić rotację – w jednostkach i jednostkach wojskowych” – podkreślił.

🌍Świat:

⚆ „W ciągu 4 miesięcy 20% Floty Czarnomorskiej rosji zostało zniszczone” – szef Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii. Zdaniem brytyjskiego ministra zniszczenie okrętu Floty Czarnomorskiej „pokazuje, że mylą się ci, którzy wierzą, że wojna na Ukrainie znalazła się w ślepym zaułku!” „Dominacja rosji na Morzu Czarnym jest obecnie zagrożona, a nowa koalicja sił morskich pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii i Norwegii pomaga zapewnić Ukrainie zwycięstwo na morzu” – podsumował.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ Dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Mykoła Olesczuk został uznany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rosji za „federalnego poszukiwanego”: w rosji grozi mu 20 lat więzienia. Dowódca ukraińskich Sił Powietrznych jest poszukiwany przez okupantów na podstawie art. 205 Kodeksu karnego Federacji rosyjskiej: „Akt terrorystyczny popełniony przez zorganizowaną grupę, który spowodował znaczne szkody w mieniu lub inne poważne konsekwencje”.

⌛ Rok temu pisałem (306):

✂️ W skrócie: Ponownie eksplozja na rosyjskim lotnisku w bazie lotnictwa strategicznego Engles koło Saratowa. Wprawdzie rosjanie twierdzą, że strącili ukraińskiego drona, ale nadal zadziwiają dwie rzeczy – po pierwsze, że Ukraina dysponuje dronami o takim zasięgu oraz to, że rosjanie przez 800km trasy nie byli w stanie go wykryć i zestrzelić. Nieoficjalnie mówi się o uszkodzeniu dwóch rosyjskich bombowców. (…)

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Krynki

⚆ Nie ma schronienia przed dronami

⚆ 18+ – taka to solidarność rosyjskich żołnierzy

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.