🪖Dzień 664 (19 grudnia 2023, 23:00) – perspektywy

🪖Dzień 664 (19 grudnia 2023, 23:00) – perspektywy

19 grudnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie:

Dziś o trzech perspektywach na podstawie trzech wypowiedzi. Zacznijmy od tych mniej dosadnych.
Dziś miała miejsce konferencja Zełeńskiego i również putina. Najważniejsze tezy z tej pierwszej znajdziecie w dalszej części podsumowania. W największym skrócie Zełeński był ostrożny i mniej optymistyczny (w słowach tak, ale całościowo mniej) niż podczas słynnej konferencji w kijowskim metrze. Poruszył temat mobilizacji, relacji z Załużnym, korupcji, przyczyn nieudanej kontrofensywy. putin, cóż – też dałem kilka bredni, ale koncentracja tu była na usprawiedliwianiu działań rosji. Zatem rosja nie prowadzi wojny tylko “aktywną obronę”, jego zdaniem Krym chciał zabrać Ukraińcom Zachód, a jedynym oblubieńcem Ukrainy może być tylko rosja. Trzecia perspektywa to słowa człowieka, który od 10 lat walczy z rosją – Denis Prokopienko. To jeden z dowódców Azowu, obrońca Azowstali uwolniony z rosyjskiej niewoli i przywieziony z Turcji. Według dowódcy „Azowa” sprawa jest prosta – “rosja nigdy nie zrezygnuje ze swoich celów geopolitycznych i nie uwolni naszego państwa ze swojej strefy wpływów”. Oraz “Wojna jest długa, a najlepszym lekarstwem na rozpacz jest aktywne zaangażowanie w te procesy historyczne”. W kwestii mobilizacji: „Ci, którzy nadal nie są zaangażowani w służbę w Siłach Obronnych Ukrainy, muszą dokonać świadomego wyboru: chwycić za broń, uzupełnić szeregi armii, albo stać się niezawodnym zapleczem armii, która pracuje na rzecz wsparcia zdolności obronnych kraju”. Za nimi czai się jeszcze jedna perspektywa.

Termin zakończenia wojny, mimo, że nieznany to niewątpliwie wydłuża się. Widzi to putin, Zełeński, Scholz, Biden, Ukraińcy, ale nie wszyscy. O ile od początku inwazji do tego lata można było karmić motywację optymizmem i sukcesami Ukraińców, to od jesieni mamy kryzys. Nie tylko zabrakło sukcesów ale i wsparcie militarne z zachodu dostało potężnej zadyszki. No i świat stojący za Ukrainą ma dwa wyjścia: Albo zamknąć oczy i udawać, że nie widzi połykania Ukrainy, albo “spiąć poślady” by zmobilizować przemysł do wsparcia Ukrainy na poziomie pozwalającym jej wygrać wojnę. Bo nikt nie ma wątpliwości, że aktualnie wojna oprócz strat terytorialnych i ludzkich ma wymiar siły gospodarki rosji vs reszty.

Linia frontu z niekorzystnymi zmianami wokół Bachmutu i Marijinki.

👍 Dobre wieści:
⚆ brak

🌻-1140 (348 300) -15 systemów artyleryjskich -15 czołgów

👎 Z gorszych wieści:
⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką, Marijinką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne
⚆ Zniszczone 2/2 Shahedy

💥Ostrzał (główne punkty):

⚆ obwód czernihowski – ostrzał przygraniczny

⚆ obwód sumski – 3 ostrzały

⚆ obwód charkowski – 20 ostrzałów

⚆ obwód zaporoski – 84 ostrzały

⚆ obwód chersoński – Cherson – atak dronami

🛡Ukraina zwiększa produkcję dronów kamikadze, aby zrekompensować niedobory pocisków artyleryjskich – wiceminister obrony Ukrainy Ivan Havryliuk. Według niego Ukraina zwiększa także produkcję własnych pocisków artyleryjskich.

🛡Dokumenty znalezione u pojmanych rosjan świadczą, że służą oni około 2 miesięcy.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)
⚆ Swatowe – Kreminna – Synkiwka – tu ciężkie walki

⚆ Okolice Bachmutu – pn flanka – postępy rosjan koło Kliszczijiwki, Iwaniwskiego i Chromowego. Chromowe de facto jest w rękach rosjan.

⚆ Marijinka – Ukraińcy kontrolują 2% miejscowości, ale niepokój budzi sytuacja koło Nowomychajłówki (na opłudniowy-zachód od Marijinki). Wyrównanie tu frontu przez rosjan skomplikuje sytuację sił ukraińskich koło Wuhłedaru.

⚆ Awdijiwka –

😼Donieck

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):
⚆ brak doniesień

3️⃣ Krym i Morze Czarne

😼Dżankoj

4️⃣ Działania zbrojne na terenie rosji:

😼obwód briański

😼Na lotniskach w Moskwie – Domodiedowo, Wnukowo i Żukowski ogłoszono alarm

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński miał dziś dużą konferencję prasową podczas której podsumował rok i odpowiadał na pytania dzinnikarzy. Najważniejsze tezy:

 • Sztab prosił o zmobilizowanie dodatkowych 450-500 tys ludzi – to kwestia drażliwa wymagająca lepszego przygotowania i pieniędzy. “Mobilizacja dodatkowych 450-500 tysięcy ludzi będzie kosztować Ukrainę 500 miliardów hrywien. Dlatego jako prezydent Ukrainy i osoba, która poświęca dużo czasu na znalezienie wsparcia finansowego dla Ukrainy, proszę o jasność ze strony premiera, ministra finansów skąd (wziąć) pieniądze.”
 • Na pytanie o to czy podpisze projekt ustawy o mobilizacji osób do 27 roku życia i kobiet: „Kobiety – nie, nie podpiszę tego. Co do obniżenia wieku mobilizacji do 25 lat – jeśli będzie uargumentowane, to się zgodzę z tym.”
 • „A więc weźcie 500 tys. osób, pomnóżcie przez 6 i zrozumcie, jak rząd, ja, my wszyscy możemy znaleźć od stycznia plus 3 miliony podatników” Wedle Zełeńskiego na utrzymanie jednego wojskowego potrzeba 6 podatników.
 • „Jestem pewien, że USA nas nie zdradzą i że to, na co się zgodziliśmy, USA wypełnią w całości. Myślę, że udało mi się dojść do porozumienia z prezydentem Bidenem i senatorami, spotkaliśmy się z obiema stronami. Zobaczmy, pytanie leży w datach”
 • „Jeśli chodzi o pole bitwy… rosja nie osiągnęła w tym roku ani jednego wyniku. Nie ma co mówić o porażce (Ukrainy). rosja nie odniosła ani jednego zwycięstwa przez jakie trzy dni? Dwa lata”
 • Zełeński oświadczył, że nie rozmawiał z Orbanem o zawieszeniu broni ani o dialogu z putinem. Według prezydenta w Argentynie zapytał premiera Węgier, dlaczego Budapeszt nie wspiera Kijowa na drodze do UE i dlaczego nie może zorganizować dwustronnego spotkania. Zdaniem Zełeńskiego Orbán nie potrafił udzielić odpowiedzi.
 • Korupcja: “Wszyscy deputowani nie odróżniają się od biznesmenów, którzy w dniu swoich urodzin fundują sobie fajerwerki, w czasie gdy nasi żołnierze walczą. Ja nie rozróżniam tych ludzi. Uważam, że wszyscy działacze państwowi powinni być moralnym przykładem. Tak niestety nie jest. Nie mogę ich wszystkich odwołać, bo wtedy musiałyby odbyć się wybory, których w trakcie wojny nie możemy przeprowadzić”
 • Zakończenie wojny: „Nawet ci szanowani ludzie, nasi dowódcy czy zachodni partnerzy, kiedy mówią, że wojna będzie trwała wiele lat, nie wiedzą. To jest dialog, to są opinie. Opinie bardzo często odbiegają od rzeczywistości” – dodał.
 • Załużnyj: „Mam relację z Załużnym. On powinien odpowiadać za wyniki na polu walki… Planuję pracować dalej, czekam na ich decyzje”
 • Zmiana strategii: “Zgodnie z naszą konstytucją nie można zmienić strategii. To są wszystkie nasze terytoria. Jeśli chodzi o taktykę, taktykę można zmienić po uwzględnieniu wyników naszych działań na południu Ukrainy w 2023 roku”.
 • NATO: „Sygnały o częściowym udziale w NATO to urojenie. Bez urazy dla tych, którzy tak twierdzą” Zełeński podkreślił, że pełne przystąpienie Ukrainy do Sojuszu jest „najpotężniejszą opcją” gwarantującą bezpieczeństwo naszego kraju. “Ale nie jesteśmy zaproszeni do NATO” – zauważył.
 • “W przyszłym roku wyprodukujemy milion dronów. Zrobimy wszystko, aby tak się stało”
 • Zełeński powiedział, że bycie prezydentem to dla niego zaszczyt, ale jeśli Ukraińcy dokonają innego wyboru, to jest to „normalne”. „Jeśli chodzi o wspieranie mnie jako prezydenta. Powiedziałem, że bycie prezydentem to dla mnie zaszczyt. To ludzie widzą, jak pracuję, jak służę Ukrainie. Jeśli się to nie podoba, oczywiście, to jest wybór Ukraińców, to jest w porządku „- powiedział. Jednocześnie podkreślił, że należy zrobić wszystko, „aby na Ukrainie nie upadła jedność”
 • Ukraina będzie chroniona przez kilka nowych systemów obrony powietrznej Patriot i NASAMS, ale ich liczby nie można podać.
 • Ofensywa: “Nie kontrolujemy nieba, to miało wpływ na letnią operację ofensywną.” „Mieliśmy trudności na południu, ponieważ wszyscy mówili nam, jakie są nasze cele. Dlatego nie zdradzę wam naszych celów na przyszły rok”
 • “Chronię interesy mojego państwa. Chcemy po prostu wyeksportować zboże. To nie jest biznes z czasów wojny. To jest przetrwanie. Nie mieliśmy korytarza, którym można było swobodnie transportować zboże.” – Zełeński o blokadzie granicy polsko-ukraińskiej.
 • Trump: “Donald Trump będzie miał inną politykę, jeśli zostanie wybrany. Jeżeli polityka kolejnego prezydenta USA będzie chłodniejsza wobec Ukrainy, bardziej oszczędna, sygnały te będą miały ogromny wpływ na przebieg wojny na Ukrainie.”
 • PKB Ukrainy wzrósł w ciągu roku o 5%

⚆ Ukraina jest gotowa inwestować we wspólne przedsięwzięcia obronne: Rustem Umierow spotkał się z zastępcą sekretarza stanu USA O’Brienem.

⚆ Dowódca brygady Azowskiej Gwardii Narodowej ppłk Denys Prokopenko („Redis”) uważa, że ​​wojna na Ukrainie będzie trwała długo, dlatego wezwał wszystkich, którzy nie są zaangażowani w służbę w siłach obronnych dokonać świadomego wyboru i wstąpić w szeregi wojska.

⚆ Japonia zamierza przeznaczyć dla Ukrainy dodatkową pomoc w wysokości 4,5 miliarda dolarów – podaje agencja Kyodo.

⚆ ​​19 grudnia około godziny 9:00 z międzynarodowego lotniska Boryspol (pod Kijowem) wystartował Boeing 777-300. Lot był kontynuacją testów możliwości wznowienia regularnych lotów w stanie wojennym. „To już czwarty udany przelot samolotu z lotniska Boryspol od początku wojny. Nawet przy zamkniętej przestrzeni powietrznej” – głosi komunikat.

⚆ rosja produkuje więcej rakiet niż przed inwazją na pełną skalę – Andrij Jusow. Jeśli mówimy o dronach, to mają one postęp w tym kierunku. Jeśli chodzi o produkcję rakiet, to tak, to więcej niż przed inwazją na pełną skalę, ale jest to zdecydowanie niewystarczające, aby zrekompensować straty, jakie już ponieśli w wyniku zmasowanych ataków rakietowych, powiedział przedstawiciel GUR ministerstwa Obrony Ukrainy.

⚆ GUR podjął wszelkie niezbędne środki po otruciu żony szefa wywiadu Marianny, ona i otruci pracownicy GUR są w zadowalającym stanie, ale kontynuują leczenie – powiedział przedstawiciel wywiadu Jusow.

⚆ W Kijowie czerwona linia metra może zostać częściowo zamknięta z powodu remontu, jeśli badanie potwierdzi awaryjny stan mostu metra, powiedział szef komisji budżetowej Rady Miejskiej Kijowa Witrenko. Zaplanowane na przyszły rok prace związane ze wzmocnieniem podpór mostu metra w Kijowie nie będą miały wpływu na funkcjonowanie metra, – ogłosiła potem rada miasta.

⚆ ​​W nocy 20 grudnia w aplikacji Diya zostanie uruchomiona usługa kupna i sprzedaży samochodów – powiedział Żeleński podczas szczytu Diya. „W ciągu zaledwie 15 minut będzie można kupić lub sprzedać samochód za pośrednictwem smartfona, a pocztą przyjdzie nowy paszport techniczny i tablice rejestracyjne” – dodał prezydent. Z kolei szef MSW Kłymenko dodał, że z internetowej ponownej rejestracji będą mogli skorzystać tylko ci, którzy sprzedają samochody po raz pierwszy od roku, więc handlarze nie będą mogli skorzystać z usługi.

🌍Świat:

⚆ Prezydent Czech Petr Pavel uważa, że ​​w 2024 roku nastąpi „znacząca zmiana” w wojnie rosyjsko-ukraińskiej, ale nie na lepsze dla Ukrainy i jej sojuszników. „Będzie nowa sytuacja, z którą będziemy musieli sobie poradzić. I jak na razie wszystko wskazuje na to, że zmiana nie będzie taka, jak sobie wyobrażamy, w najlepszym tego słowa znaczeniu” – powiedział.

⚆ ​​Wielka Brytania i Ukraina podpiszą w nadchodzących tygodniach 10-letni pakt bezpieczeństwa, na mocy którego Londyn wykorzysta swoją wiedzę z zakresu marynarki wojennej, aby pomóc Kijówowi kontrolować Morze Czarne – The Telegraph. Nadchodzący protokół ustaleń będzie zawierał zobowiązanie do wsparcia Kijowa w walce z rosją poprzez zapewnienie wsparcia wojskowego, skupionego na zasobach morskich, a także pomoc finansową i wymianę informacji wywiadowczych. Będzie także zawierać obietnice powojennych „gwarancji bezpieczeństwa”, które mają odstraszyć rosję, jeśli zdecyduje się ona na ponowny atak, w tym zwiększone dostawy broni i sankcje.

⚆ Na początku 2024 roku Francja dołączy do szkolenia ukraińskich pilotów na zachodnich myśliwcach – jest to szkolenie wstępne, które będzie następnie kontynuowane przez europejskich partnerów.

⚆ Rząd Włoch poparł przedłużenie na kolejny rok – do końca 2024 roku – uprawnień pozwalających na udzielanie Ukrainie pomocy wojskowej i wojskowo-technicznej.

⚆ Niemcy powinny być gotowe na zwiększenie kosztów wsparcia Ukrainy na tle jej redukcji przez inne kraje, powiedział wicekanclerz Republiki Federalnej Niemiec Habeck.

⚆ rosyjskie firmy otrzymują zachodnią elektronikę, aby ominąć sankcje przez Chiny, Maroko i Turcję. Pisze o tym „The New York Times” powołując się na wyciek dokumentów z e-maili rosyjskich urzędników oraz nagrania rozmów pracowników firm handlowych z rosji.

⚆ Brytyjski wywiad odnotował sukces Ukrainy w przechwytywaniu rosyjskiej „superbroni” – rakiet Kindżał. Analitycy zauważyli, że 14 grudnia rosyjskie siły powietrzne po raz pierwszy od sierpnia użyły Kindżałów, celując w lotnisko wojskowe. Jednak z raportu wynika, że ​​rakiety, które mają odegrać ważną rolę w przyszłej doktrynie wojskowej rosji, wielokrotnie nie trafiały w cele, a Ukrainie udało się część z nich unieszkodliwić.

⚆ Prezydent Duda na 20 grudnia zwołuje Radę Bezpieczeństwa RP w sprawie Ukrainy. Omówione zostaną zagadnienia sytuacji bezpieczeństwa związane z sytuacją na froncie na Ukrainie, aspekt bezpieczeństwa międzynarodowego oraz możliwości wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy.

⚆ Biały Dom wyjaśnił różnicę między ofiarami wojen na Ukrainie i w Gazie. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby, zwrócił uwagę, że w przeciwieństwie do działań rosjan na Ukrainie, Izraelczycy nie czynią zabijania, torturowania i gwałtów na ludności cywilnej w Gazie celem wojny, ponieważ nie jest to częścią ich planów i nie próbują celowo zabijać cywilów. „Tortury, gwałty, zabijanie cywilów, niszczenie infrastruktury cywilnej, terroryzowanie całych społeczeństw – wszystko to jest częścią planu wojennego putina” – powiedział Kirby.

⚆ Bloomberg, powołując się na swoje źródła, podaje, że Unia Europejska rozpoczęła dyskusję na temat możliwych konsekwencji porażki Ukrainy. Europejskie państwa członkowskie NATO zaczęły oceniać ryzyko, jakie może dla nich stanowić Moskwa w przypadku zwycięstwa na Ukrainie. Źródła zaznajomione z rozmowami powiedziały Bloombergowi, że taki rozwój sytuacji będzie odczuwalny na całym świecie, gdyż spowoduje to, że partnerzy i sojusznicy USA zakwestionują gwarancje bezpieczeństwa Waszyngtonu. Bloomberg pisze, że także w krajach bałtyckich rosną wątpliwości, czy USA same podejmą ryzyko dla ich dobra. Pomimo przekonań amerykańskiego prezydenta coraz częściej pojawiają się pytania, czy Stany Zjednoczone i inni sojusznicy zaryzykują swoje wojska, aby bronić małych krajów, które kiedyś były częścią Związku Radzieckiego.

⚆ Izba niższa szwajcarskiego parlamentu, podążając za izbą wyższą, zatwierdziła nowelizację przepisów, która w pewnym stopniu łagodzi wymogi dotyczące eksportu broni. Teoretycznie nowa nowelizacja pozwoli Szwajcarii wyrazić zgodę na reeksport broni na Ukrainę, jednak ani jej inicjatorzy, ani Rząd Federalny nie zapowiadali takich zamiarów.

⚆ rosja stała się głównym importerem chińskich samochodów, a ChRL głównym dostawcą samochodów do rosji – powiedział ambasador Chin.

⚆ Ambasador Finlandii w Moskwie został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji rosyjskiej po podpisaniu przez Waszyngton i Helsinki porozumienia o współpracy obronnej.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ rosjanie mają problemy z dostępnością jaj i ryb.

⚆ putin powiedział, że nie zrezygnuje z tzw. celów wojny z Ukrainą. rosyjski dyktator skarżył się także, że Zachód „przekazuje wrogowi informacje wywiadowcze i broń w czasie rzeczywistym” oraz prowadzi wojnę hybrydową przeciwko Federacji rosyjskiej.

⚆ ​​putin oświadczył na kolegium Ministerstwa Obrony Federacji rosyjskiej, że armia rosyjska musi być wyposażona w kompleksy robotyczne, lasery bojowe i sprzęt oparty na sztucznej inteligencji.

⚆ putin: „wielu mieszkańców zachodniej Ukrainy chce powrotu tego terytorium do Polski, Rumunii czy Węgier”.

⌛ Rok temu pisałem (299):

✂️ W skrócie: Dziś w Ukrainie prezenty roznosił Mikołaj. Nie ma tam innej tradycji prezentów – Mikołaj jest obok Świąt a nie w centrum. Od kilku dni Ukraińcy ustami Załużnego proszą o więcej broni. O dużo broni. Z symboli potrzebnego sprzętu komponują świąteczne choinki… 300 czołgów, 500 haubic, 600 wozów piechoty… Dziś armia ukraińska jest pełnym kolażem typów uzbrojenia używanego w Europie – od sowieckich artefaktów po nowoczesne systemy rakietowe i wspierające dowodzenie. Ile jej otrzymała od innych państw? Trudno określić jednoznacznie, bo tylko część dostaw była komunikowana a i z nich nie wiadomo ile sprzętu nadal funkcjonuje, ile zostało zniszczonych, ile jest w remoncie no i jaki jest wolumen amunicji do nich. (…) Zatem Święty Mikołaju – do dzieła.

📺 Materiał bonusowy:

⚆ eksplozja rosyjskiej bomby lotniczej FAB-1500 na prawym brzegu Dniepru.

⚆ Obrona zakładu kokso-chemicznego koło Awdijiwki

⚆ Broń antydronowa nie pomogła

⚆ Kocia zdobycz

⚆ Hokus-pokus

📣 Pomaganie za czytanie vol. 5:

Piąta edycja to 17 000zł do zebrania na nocnego łowcę czyli system obserwacji noktowizyjnej składający się z dronów-latarni i pasywnych noktowizorów snajperskich. W zestawie dwa drony i 4 celowniki. Zestaw organizują „Sikorki na Ukrainie”.

Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 75 000zł poszło na:

 1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
 2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
 3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal
 4. 16 000 zł na 8 dronów FPV


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.