🪖Dzień 657 (12 grudnia 2023, 21:25) – jak nigdy

🪖Dzień 657 (12 grudnia 2023, 21:25) – jak nigdy

12 grudnia, 2023 0 przez Igor Żytka

✂️ W skrócie: 

Bardzo “przylgnął” do mnie dzisiejszy fragment wypowiedzi Daniłowa dla BBC “Takiej wojny jak ta u nas nie było nigdy, ani w XX, ani w XXI wieku”. Bo w czym inna jest ta wojna od jakiejkolwiek innej? Że latają drony? Że jest więcej walki elektronicznej? Że Ukraina bazuje na zewnętrznych dostawach broni i amunicji? Na pewno – z punktu sztuki prowadzenia wojny, każda wojna jest inna. Tak jest i tu. Ukraina przeciera szlaki współczesnego pola walki w wielu różnych wymiarach. Jest i nagły postęp technologiczny połączony z wymuszoną kreatywnością (drony), jest łączenie wielu różnych rodzin systemów (ofensywnych i defensywnych) w jeden system. Kuriozum jest jednak w tym, że to USA (i nieco mniej NATO) próbują doradzać i wpływać na to jak Ukraina ma walczyć. A to Ukraińcy widzą kilometrowa pola minowe o których nie śniło się instruktorom niemieckich czołgów, to brytyjczycy pytają “what?” gdy Ukraińcy opowiadają o chmarach dronów FPV i Lancetach. Więc tak – takiej wojny nie było. Z punktu widzenia cywilów jednak wojna nigdy się nie zmienia. To oni cierpią w każdym możliwym wymiarze i to tak mocno kontrastuje z postępem technologicznym na polu walki. Technologia się rozwija, a ludzkość jakoś nie bardzo…

Na froncie rosyjskie szturmy nadal są intensywne. Niektórzy piszą, że rosjanie długo takiego wysokiego stopnia “przemiału” ludzi i sprzętu nie będą w stanie utrzymać. No ale podobne głosy słychać było rok temu pod Bachmutem. Tak czy siak – Ukraińcy niemal na każdym froncie ustępują. Są to raczej punktowe ustępstwa. Najtrudniej w Marijince, bo tu pozostało kilka ruin do obrony, pod Robotyne (tu niepokojący wyłom w linii obrony) i wokół Awdijiwki (południowa granica strefy obrony).

Ukraina dziś zaś żyła trzema tematami. Po pierwsze wizyta Zełeńskiego w USA i nadzieje na wznowienie zaangażowania finansowego kongresu w zbrojenie Ukrainy. Zełeński wpada tu w środek konfliktu między dwiema frakcjami. Drugi temat to awaria sieci komórkowej Kyivstar na Ukrainie. Kyivstar jest w trakcie nacjonalizacji, bo formalnie jego właścicielem jest rosyjski oligarcha. Awaria dość mocno dała się również we znaki bankom jak i nie działały systemy informowania o zagrożeniach. Szeroko nadal jest komentowany proces wyłaniania się nowego rządu w Polsce i expose Tuska w którym podkreśla konieczność mobilizacji zachodu na rzecz wygrania przez Ukrainę wojny. Niestety – Braun też się załapał z gaśnicą.

I jeszcze jedna rzecz, którą łatwo przeoczyć – wspólna wizyta Umierowa i Załużnego u Sirskiego na froncie. Wygląda na to, że przynajmniej na poziomie wizerunkowym Ukraińcy próbują naprawić szkody wewnętrznych wojenek o wpływy, które obserwowaliśmy przez ostatni miesiąc.

👍 Dobre wieści:

⚆ Skuteczny atak cybernetyczny na służby podatkowe rosji.

⚆ ​​Nowy premier Polski Donald Tusk zapowiedział, że jego rząd będzie domagał się pełnej mobilizacji Zachodu na rzecz pomocy Ukrainie.

⚆ ​​Finlandia podwoi produkcję amunicji, aby pomóc Ukrainie. Fiński minister obrony Antti Häkkanen podjął decyzję o zwiększeniu lokalnych mocy produkcyjnych amunicji, aby umożliwić długoterminowe wsparcie dla Ukrainy.

⚆ Ukraina otrzymała kolejną partię pojazdów opancerzonych Gurkha z Kanady (4 sztuki). To pojazdy sanitarne do transportu rannych zakupione w ramach inicjatywy United24. Ukraina zamówiła ich 13.

🌻-800 (340 650) -3 systemów artyleryjskich

👎 Z gorszych wieści: 

⚆ trudna sytuacja pod Awdijiwką, Marijinką i Bachmutem

⚆ Niepewność dalszego wsparcia militarnego ze strony USA

🏹 Sytuacja na frontach:

🛸 Ataki powietrzne

⚆ rosjanie wystrzelili w nocy nad Ukrainę 15 dronów szturmowych typu Shahed – 9 z nich zostało zestrzelonych.

⚆ Wczoraj wieczorem 11 grudnia Ukraińcy zniszczyli 2 kierowane rakiety powietrzne Ch-59 w Zaporożu i obwodzie dniepropietrowskim

💥Ostrzał (główne  punkty): 

⚆ obwód sumski – 5 ostrzelanych miejscowości

⚆ obwód zaporoski – 18 miejscowości ostrzelanych, brak ofiar

⚆ obwód chersoński – Cherson

🛡 „AHS Krab – Mechanika Bitewna” 29 maja 2022 roku Polska dostarczyła Ukrainie działa samobieżne Krab. W czerwcu zostały przyjęte do służby w 26. brygadzie artylerii. Ukraińcy przygotowali dokument oparty na relacjach strzelców brygady oraz materiałach dokumentalnych nakręconych w strefie działań bojowych opowiada o wykorzystaniu AHS Krab w warunkach bojowych. Polskie systemy artyleryjskie przeszły badania jakościowe podczas ich użytkowania w warunkach, dla których nie był oryginalnie projektowany żaden system artyleryjski europejskiej produkcji wojskowej. Materiał zbyt duży na publikację tutaj, ale generalnie – chwalą bardzo.

1️⃣ Odcinek doniecko-łuhański (Swatowe, Bachmut, Marijinka, Awdijiwka, Wołnowacha)

⚆ Swatowe – Kreminna – postępy rosjan pod Perszotrawnewym

⚆ Okolice Bachmutu – na północ od Sołedaru, w okolicy Wesełego rosjanie nieznacznie się przesunęli.

⚆ Marijinka – Ukraińcy bronią ostatnich ruin miejscowości.

⚆  Awdijiwka – linia faluje. Najstabilniej koło zakładów kokso-chemicznych. Na pozostałych fragmentach jest różnie. rosjanie nadal ponoszą tu szalone straty.

⚆ Gorłówka – Ukraińcy odbili jeden z terykonów (hałda powydobywcza) w obrębie miejscowości i zatknęli tam ukraińską flagę – powiedział Zełeński. To jedyny punkt gdzie siły ukraińskie odzyskały teren zajęty przez rosję w 2014 roku.

2️⃣ Odcinek zaporoski (od Wołnowachy, Enerhodar do Nowej Kachowki):

⚆ pod Robotyne nadal problemy z utrzymaniem linii frontu przez Ukraińców i rosjanie mają niestety postępy.

3️⃣ Krym i Morze Czarne

⚆ brak doniesień

❤️‍Puls Ukrainy:

⚆ Zełeński spotkał się z prezydentem USA. Stany Zjednoczone przeznaczają dla Ukrainy dodatkowe 200 mln dolarów — prezydent Biden powiedział podczas spotkania z Zełeńskim, że podpisał odpowiednią decyzję. Na moment kończenia podsumowania nie było jeszcze oficjalnych odniesień z innymi rezultatami rozmów.

⚆ Zełeński odbył zamknięte spotkanie z amerykańskimi senatorami. Prezydent Ukrainy starał się rozwiać ich obawy dotyczące korupcji na Ukrainie i przekonał, że nie jest to poważny problem i powód do nieudzielania pomocy. Według republikańskiego senatora Toma Tillisa Zełeński został ciepło przyjęty. Nie dopytywał o kwestię polityki granicznej, która miałaby się znaleźć w projekcie ustawy [element sporu między republikanami a demokratami]. Następnie Zełeński ma spotkać się ze spikerem Izby Reprezentantów Johnsonem i prezydentem Bidenem.

⚆ Wcześniej Zełeński spotkał się z szefami amerykańskich firm obronnych. Według niego Ukraina jest gotowa produkować więcej amunicji i sprzętu wojskowego, jest gotowa zmniejszyć biurokrację i składać zamówienia. Kijów chce także zaprosić amerykańskich partnerów do wejścia na rynek ukraińskich firm obronnych.

⚆ Minister obrony Umierow i Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Załużnyj odwiedzili stanowiska żołnierzy na kierunku wschodnim. Dowódca Sirskyj zapoznał Umerowa i Załużnego z sytuacją na kierunku wschodnim. Strony omówiły także kluczowe potrzeby ukraińskich żołnierzy, niezbędne do skutecznej walki.

⚆ Duży atak na infrastrukturę informatyczną i telekomunikacyjną ukraińskiego operatora  ​​„Kyivstar”. Sieć przestała działać, a wraz z nią niektóre bankomaty. Użytkownicy nie mogą również przenieść numeru z tej sieci do innego operatora. Operator zaangażował funkcjonariuszy organów ścigania i specjalnych służb państwowych do zbadania okoliczności i skutków zakłóceń w pracy. Na razie wiadomo, że dane osobowe abonentów nie zostały naruszone, eksperci pracują nad rozwiązaniem problemu. Służba prasowa firmy zdementowała także informacje o rzekomych przeszukaniach w firmie, o których donosiło wiele kanałów Telegramu. Informacji o przeszukaniach także zaprzecza policja i SBU. Potężny atak na Kyivstar częściowo wpływa na pracę pozostałych operatorów oraz na system powiadamiania o zagrożeniach. SBU wszczęła postępowanie karne w związku z cyberatakiem na „Kyivstar” na podstawie ośmiu artykułów – oświadczyła służba prasowa SBU. Jedna z wersji, którą badają obecnie śledczy SBU, głosi, że za atakiem hakerów mogą stać rosyjskie służby wywiadowcze.

„Wojna z rosją ma wiele wymiarów, a jeden z nich toczy się w cyberprzestrzeni. Niestety, dziś rano Kyivstar stał się celem potężnego ataku hakerów, w wyniku którego chwilowo niedostępne były usługi komunikacyjne i dostęp do Internetu” – powiedział Oleksandr Komarow, dyrektor generalny Kyivstar.

⚆ Od godziny 20:00 specjalistom „Kyivstar” udało się częściowo przywrócić usługi stacjonarne – poinformowała w Parlamencie Europejskim rzeczniczka spółki Iryna Leliczenko. „Obecnie specjaliści firmy pracują nad przywróceniem pozostałych usług i zrobią wszystko, co w ich mocy, aby ostatecznie zakończyć te prace w środę” – dodała. Według Leliczenko wszyscy abonenci, którzy nie mogli skorzystać z usług firmy z powodu ataku hakerskiego, otrzymają odszkodowanie.

⚆ Minister obrony Umierow powiedział w komentarzu dla dziennikarzy, że nie ma planów zmiany naczelnego dowódcy Załużnego. „Nie ma takiego pytania. Wiem, jest to promowane zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Zawsze żartuję na ten temat z Walerym Fiodorowiczem, mówię: „Kto cię tym razem zwalnia?” – powiedział minister.

⚆ ​​​​Od rana 12 grudnia ruch ciężarówek nadal jest zablokowany na trzech przejściach kontrolnych na granicy z Polską i jednym przy wjeździe na Słowację, łącznie na granicy w kolejkach stoi ponad 5 tysięcy ciężarówek – Rzecznik DPSU Demczenko w komentarzu dla Ukraińskiej Prawdy.

⚆ Jednostki cybernetyczne GUR przeprowadziły kolejną udaną operację specjalną na terytorium rosji – zaatakowały system podatkowy rosji. W wyniku cyberataku wszystkie serwery otrzymały złośliwe oprogramowanie. W tym samym czasie w ten sam sposób zaatakowano rosyjską firmę informatyczną Office.ed-it.ru, która obsługiwała FSB Federacji rosyjskiej. W wyniku dwóch cyberataków całkowicie wyeliminowano pliki konfiguracyjne, które od lat zapewniały funkcjonowanie rozbudowanego systemu podatkowego Federacji rosyjskiej – zniszczeniu uległa cała baza danych wraz z jej kopiami zapasowymi. W rzeczywistości mówimy o całkowitym zniszczeniu infrastruktury jednego z głównych organów państwowych terrorystycznej rosji i licznych powiązanych danych podatkowych na przestrzeni długiego okresu.  Internetowy ruch danych podatkowych na skalę całej rosji trafił w ręce wywiadu wojskowego Ukrainy.

⚆ Ukraińcy zebrali pieniądze na zamówienie 30 haubic samobieżnych “Bogdana” produkcji ukraińskiej.

⚆ Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Aleksiej Daniłow przyznał, że ofensywa Sił Obronnych Ukrainy nie spełniła oczekiwań.  Jak zauważył Daniłow w wywiadzie dla BBC niepowodzenia w ofensywie nie oznaczają, że Ukraina przegrywa wojnę. Urzędnik zauważył, że Ukraińcy byli wiosną po prostu „zbyt optymistyczni”. ,,W maju każdy obywatel naszego kraju chciał, aby wojna zakończyła się jak najszybciej. Były nadzieje, ale nie okazały się one prawdą. To, że bronimy naszego kraju od dwóch lat, jest już wielkim zwycięstwem. (…) :udzie czasami popełniają błędy. Nie można być przez całe życie wzorowym uczniem. Sytuacja na froncie jest bardzo trudna, stare podręczniki wojenne, w tym NATO, trzeba odesłać do archiwów. Takiej wojny jak ta u Nas nie było nigdy, ani w XX, ani w XXI wieku”.

🌍Świat:

⚆ Sekretarz obrony USA Austin powiedział, że Waszyngton pomoże Kijowowi w tworzeniu przyszłych sił mających odeprzeć rosyjską agresję w nadchodzących latach. Według niego zaangażowanie Waszyngtonu we wsparcie Kijowa w walce z rosyjską agresją jest niezachwiane, a sama Ukraina ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i trajektorii bezpieczeństwa globalnego w XXI wieku.

⚆ „Stany Zjednoczone zwiększają doradztwo wojskowe dla Ukrainy i obecnie zalecają Kijowowi wzmocnienie swoich pozycji, utrzymanie obrony oraz budowanie sił i broni przez cały rok” – NYT. Jak wynika z publikacji, celem takiej strategii jest stworzenie na tyle wiarygodnego zagrożenia, że ​​rosja mogłaby rozważyć udział w znaczących negocjacjach pod koniec przyszłego roku lub w 2025 roku. Amerykańscy urzędnicy są przekonani, że bez nowej strategii i dodatkowego finansowania Ukraina może przegrać wojnę. Urzędnicy administracji Bidena mówią, że putin stawia na spadek wsparcia USA, odnosząc się do swoich niedawnych twierdzeń, że jeśli Ukrainie zabraknie amunicji dostarczanej przez NATO, rosja wygra w ciągu kilku dni. Stany Zjednoczone uważają, że bez zmiany strategii rok 2024 mógłby być podobny do roku 1916, najbardziej śmiercionośnego roku I wojny światowej, kiedy zginęły tysiące młodych ludzi, a linie frontu niewiele się zmieniły. Według doniesień generał Christopher Cavoli, dowódca sił amerykańskich w Europie, przejmuje obecnie większą rolę w koordynacji działań z ukraińskimi urzędnikami. Ponadto Pentagon podjął także decyzję o wysłaniu do Kijowa generała broni Antonio Aguto Jr., który z bazy w Niemczech zarządza wsparciem dla Ukrainy. Generał Aguto będzie współpracował bezpośrednio z dowództwem wojskowym kraju, aby ulepszyć porady udzielane przez USA.

⚆ Marszałek Izby Reprezentantów Johnson po spotkaniu z Zełeńskim dał jasno do zrozumienia, że ​​nie wycofał się z wcześniejszych żądań wsparcia dodatkowego finansowania dla Ukrainy. Oznajmił, że odbył „dobre spotkanie” z prezydentem Ukrainy, podczas którego „powtórzył, że go wspieramy i sprzeciwiamy się brutalnej inwazji putina”. Następnie skupił się na krytyce administracji Bidena ze względu na brak „jasnej strategii, która pozwoli Ukrainie zwyciężyć”. „Potrzebujemy konkretów na temat tego, co robimy na Ukrainie, jak monitorujemy wykorzystanie cennych pieniędzy amerykańskich podatników i zmian transformacyjnych na granicy. Nadal tego nie mamy” – twierdzi.

⚆ 100 deputowanych krajów UE wzywa Kongres USA do zatwierdzenia pomocy dla Ukrainy, — Reuters. Pod listem otwartym podpisali się deputowani co najmniej 17 krajów UE.

⚆ ​​Kraje UE są bliskie porozumienia w sprawie 12. pakietu sankcji wobec rosji, który obejmuje w szczególności zakaz importu diamentów pochodzenia rosyjskiego oraz dodatkowe ograniczenia dotyczące rosyjskiej ropy — Reuters.

⚆ Ambasadorom UE w dalszym ciągu nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie 12. pakietu unijnych sankcji wobec rosji – tym razem ze względu na stanowisko Austrii, która skarży się, że Ukraina wpisała austriacki Raiffeisen Bank na listę międzynarodowych sponsorów wojny.

⚆ Rada Dyrektorów MFW zatwierdziła drugą rewizję przedłużonego programu pożyczkowego — teraz Ukraina będzie mogła otrzymać trzecią transzę w wysokości około 900 mln dolarów

⚆ Polska policja zaczęła likwidować blokady drogi do Jahodyna.

⚆ Na terytorium UE przebywa 4,24 mln ukraińskich uchodźców, Eurostat

⚆ Związek Słowaków Zakarpackich wezwał Przewodniczącego Rady Europejskiej Michela i Premiera Słowacji Fico na nadchodzącym szczycie UE do wsparcia decyzji o rozpoczęciu negocjacji z Ukrainą w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. W piśmie zauważono, że Ukraina wykazała znaczny postęp we wdrażaniu zaleceń Komisji Europejskiej dotyczących praw mniejszości narodowych, a zatwierdzony przez Radę projekt ustawy odzwierciedla ich interesy. 

⚆​​ Szef MSZ Słowacji Juraj Blanar oświadczył, że Bratysława jest gotowa poprzeć na grudniowym szczycie decyzję o otwarciu negocjacji z Ukrainą w sprawie przystąpienia do UE.

⚆​​ Kanclerz Austrii Karl Neghammer powiedział, że jego kraj nie jest gotowy poprzeć otwarcia negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w UE w obecnych warunkach, argumentując, że “nikt nie powinien mieć specjalnych warunków wejścia.”

⚆ ​​Unia Europejska zamierza pozyskać 15 miliardów euro z zamrożonych aktywów rosji, aby zapewnić pomoc finansową Ukrainie — FT.  Rozmówcy publikacji zauważają, że nowy impuls dla propozycji wykorzystania zamrożonych pieniędzy Federacji rosyjskiej dały nieudane próby porozumienia USA i UE w sprawie dodatkowego wsparcia finansowego dla Ukrainy.

⚆ Odtajniony raport wywiadu USA szacuje, że wojna na Ukrainie kosztowała rosję 315 000 zabitych i rannych żołnierzy, czyli prawie 90% personelu, jakim dysponowała na początku konfliktu – podaje Reuters. W raporcie stwierdza się, że straty Moskwy w personelu i pojazdach opancerzonych cofnęły modernizację rosyjskiej armii o 18 lat.

⚆ Szwajcarska firma Global Clearance Solutions (GCS) w 2024 roku zwiększy liczbę bezzałogowych maszyn do rozminowywania dostarczanych na Ukrainę do 70 sztuk. Firma planuje zwiększyć tę liczbę do 25 maszyn w ostatnim kwartale 2023 r., do 40 wiosną 2024 r. i do 70 do połowy 2024 r.

⚆ ​​Departament Skarbu USA ogłosił sankcje wobec ponad 150 osób fizycznych i prawnych zaangażowanych w omijanie przez rosję ograniczeń i wzmacnianie jej kompleksu wojskowo-przemysłowego. Ograniczeniami objęto między innymi kilkadziesiąt firm w Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach, Szwajcarii, Singapurze, Kirgistanie, Tadżykistanie i na Malediwach.

⚆ Władze bułgarskie burzą pomnik armii radzieckiej w Sofii. [Biorąc pod uwagę tradycyjnie ciepłe stosunki Bułgarii z rosją, jest to bardzo dobry sygnał].

⚆ Węgry zniosą zakaz finansowania Ukrainy, jeśli UE przekaże jej miliardy euro, które wstrzymała ze względu na problemy z demokracją w kraju — Bloomberg.

⚆ ​​Komisja Europejska w środę „odmrozi” dla Węgier 10 miliardów euro, które zostały wcześniej zamrożone ze względu na problemy kraju z praworządnością – powołuje się na źródła węgierska gazeta Nepszava. Wcześniej media pisały, że UE rozważa możliwość odblokowania środków dla Węgier w celu uzyskania ich zgody na dalszą pomoc dla Ukrainy i rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Kijowem. KE zapewniała jednak, że przyznanie środków Węgrom nie jest związane z blokowaniem przez nią decyzji dotyczących Ukrainy na zbliżającym się szczycie UE. Źródła podają, że Budapeszt rzeczywiście spełnił uzgodnione z KE wymogi dotyczące reformy wymiaru sprawiedliwości.

⚆ W odpowiedzi na apel społeczności węgierskiej na Ukrainie o wsparcie rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE Orbán powtórzył, że Komisja Europejska nie była w stanie odpowiednio przygotować tej kwestii i że nie jest to właściwy czas na rozpocząć negocjacje z Kijowem. „Dlatego zaproponujemy, aby UE dążyła nie do skomplikowanego prawnie członkostwa, ale do strategicznego partnerstwa z Ukrainą” – podkreślił.

💩rosja, białoruś, iran, korea płn:

⚆ brak doniesień

⌛ Rok temu pisałem (292): 

✂️ W skrócie: Ukraińcy potwierdzili dziś wyzwolenie dwóch miejscowości na granicy obwodu łuhańskiego i charkowskiego. Poza tym – front bez zmian. Trwają krwawe walki pod Bachmutem. Niestety Ukraińcy ponoszą tu również duże straty. W rosji kolejny dzień z doniesieniami o pożarach. Dość wymownym znakiem jest odwołanie corocznej konferencji z dziennikarzami przez putina. To pierwszy raz od 10 lat, gdy putin nie będzie odpowiadał na pytania. 

📺 Materiał bonusowy:

⚆ Likwidacja nory orków pod Awdijiwką

⚆ z wizytą w lasach serebrianskich (odcinek kupiański)

⚆ Pod Krynkami rosjanie nie mają łatwego życia

⚆ Pobudka!

📣 Pomaganie za czytanie vol. 4:

Czwarta edycja idzie na drony FPV czyli nośniki amunicji. Jeden dron to 2 000zł więc kupmy od razu 5!

Na zrzutce dążymy zatem do 70 000zł. Dorzuć coś (albo dwa cosie)

Poprzednie 60 000zł poszło na:

  1. 22 200 zł na samochód terenowy (Nissan Navara aka “Kozak”) dla ukraińskiej obrony terytorialnej stacjonującej na zaporożu
  2. 10 000 zł na plecak ratunkowy przygotowywany przez fundację Uniters
  3. 27 000 zł na drona Mavic 3 Thermal


💧Źródła z których korzystam: 

Telegram ( ЦАПЛІЄНКО_UKRAINE FIGHTS, Myroshnikov, Оперативний ЗСУ, Збройні Сили України. Війна з окупантами, Українська правда, Український Наступ, oraz kanały regionalne i kilkanaście personalnych w tym propagandowe rosyjskie)

Agencje informacyjne – UNIAN, Reuters, Nexta, Tpyxa, AP, AFP

Profile informacyjne: WarNews, Kyiv Independent, Meduza, hromadske, espresso,Sarcastosaurus, Marek Meissner, Marcin Ogdowski, Artur Micek, SomeGumul, Andrew Perpetua, Łukasz Bok, Rob Lee, Def Mon

Serwisy z mapami: Liveuamap, DeepState map, Ukraine War Map, arcgis, deepstatemap)

Facebook: kanały administracji ukraińskiej, Ukraina:wojna, Zła Ambasada, Doniesienia z putinowskiej Polski

Niezależni dziennikarze i korespondenci:Юрій Бутусов, Illia Ponomarenko, WarMonitor, kilka profili OSINT i personalnych. Ponadto przyjaciele i znajomi w Ukrainie lub z Ukrainy.

🧐 Powyższe informacje były weryfikowane w wiarygodnych źródłach, ale to nie gwarantuje ani że są kompletne ani całkowicie prawdziwe. Ponieważ w podsumowaniu pojawiają się materiały z wielu źródeł to posiłkuję się maszynowym tłumaczeniem, a w nim czasem pojawiają się błędy (głównie w nazwiskach). Nie wszystkie jestem w stanie wyłapać. Daj znać jeśli coś jest Twoim zdaniem niekompletne lub nieprawdziwe.

🩳 Skróty i oznacznia używane w tekście:

DNR – Doniecka Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

LNR – Łuhańska Republika Ludowa (separatystyczna republika utworzona na terenie Ukrainy przez rosje w 2015 roku)

ZSU – Siły Zbrojne Ukrainy

SBU – Służba Bezpieczeństwa Ukrainy

FSB – Federalna Służba Bezpieczeństwa rosji

BTG – Batalionowa Grupa Taktyczna – od 800 do 1000 żołnierzy

GUR – Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy

NAZK – Narodowa Agencja Zapobiegania Korupcji

NABU – Narodowe Biuro Antykorupcyjne

SAP – Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna

✌️ – w miejscowości lub jej okolicy Ukraina zwyciężyła

😼 – “Bawełna” w miejscowości lub jej okolicy miały miejsce działania partyzantów lub ostrzał z artylerii dalekosiężnej Ukraińców.

🤙 – informacja prawdziwa, ale niekoniecznie ma potwierdzenie w faktach (np. jako element gry psychologicznej)

⚠️ Uwaga:  podsumowanie w wersji tekstowej pojawia się zazwyczaj codziennie między 22 a 00 na moim profilu na facebook. Wersja “zła” (czyli na zla ambasada .pl) pojawia się do godziny później.